travel-icon

Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych, Karolina Północna i Tennessee, USA

Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych położony jest w najbardziej urozmaiconej części górskiego łańcucha Appalachów, na pograniczu stanów Tennessee i Północna Karolina. To jeden z najpopularniejszych parków narodowych w USA. Roczna liczba zwiedzających przekracza 9 milionów, co oznacza, że park jest odwiedzany przez dwukrotnie większą liczbę turystów niż jakikolwiek inny park narodowy w Stanach Zjednoczonych.

Został założony 15 czerwca 1934 roku w paśmie górskim Appalachów jest jednym z największych chronionych obszarów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a także najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych. W 1976 park został uznany za rezerwat biosfery, a w 1983 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Na wędrówkę po tutejszych górach wybrałem się z kumplami. Przez tydzień wypoczywaliśmy wśród spektakularnych widoków. Spaliśmy w namiotach i sami gotowaliśmy. Pozwoliło nam to sporo zaoszczędzić” – Malloryr49f8f2c02 (BuzzFeed Community).

travel-icon

Curacao

Wyspa jest popularnym celem turystycznym, do którego można przyjechać o każdej porze roku. Tutaj panuje ciągłe lato, a morze jest wspaniałym ochłodzeniem dla każdego. Tutaj można spędzić wspaniałe, rodzinne wakacje. Wyspa nazywana jest „królową archipelagu Antyli Holenderskich” Curacao to wspaniały wypoczynek, wysoki standard usług oraz gościnność. W stolicy Willemstad można znaleźć sporo wyśmienitych restauracji czy wielkich ośrodków handlowych lub tylko zasmakować niepowtarzalnej atmosfery owego miasta karaibskiego.

curacao

„Snorkeling, tanie pokoje z Airbnb i artykuły spożywcze w rozsądnych cenach. Plus niesamowicie przyjaźni mieszkańcy. Polecam wycieczkę do Klein Curaçao i odwiedzić ruiny opuszczonej latarni morskiej. Jeśli dopisze wam szczęście, spotkacie żółwie morskie” – Caiteyo (BuzzFeed)

travel-icon

Addis Abeba, Etiopia

Etiopia jest zatłoczona i chaotyczna, pełna niezwykłych kontrastów, ale kiedy się do tego przyzwyczaisz, odkryjesz, że stolica Etiopii, położona prawie 2,5 tyś metrów n.p.m ma swój czar i urok, któremu trudno dorównać.

travel-icon

Montevideo, Urugwaj

Tanie hotele, przyjemna pogoda no i Buenos Aires niedaleko na horyzoncie – to właśnie Montevideo, stolica Urugwaju. To tutaj obskurne drapacze chmur i eleganckie przedmieścia usytuowane na plaży, łączą się z neoklasycznymi budynkami w stylu art deco. To miasto ma swoją własną osobowość.

Musisz zobaczyć pełne światła parki, sugestywne bary tango i niesamowite, przyciągające aromatem parrillas (restauracje specjalizujące się w stekach) na targu Mercado del Puerto. W dodatku, jeśli przyjedziesz w marcu, trafisz akurat na koniec czterdziestodniowego, najdłuższego na świecie karnawału.

„Wspaniałe plaże, restauracje, bary i kluby, przyjaźni ludzie i tanie… wszystko.” – Kurt Anderson, BuzzFeed Community

travel-icon

Gwatemala

Gwatemala, to miejsce gdzie wszystko jest przesiąknięte kulturą Majów oraz starożytnych plemion Indian. Czasem odnosi się tutaj wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu. Ludzie wciąż ubierają się w stroje ludowe, a ich kultura przesiąknięta jest przeszłością. Dzięki swojemu specyficznemu środowisku naturalnemu, powstało tu wiele legend i opowieści, które dodadzą „smaku” naszej podróży po tym państwie.

Najbardziej znanymi miejscami są Tikal, Finca Tatin, Quetzaltenango, Lago Atitlan, Chichicastenango, Totonicapan, Todos Santos Cuchumatan, Lanquin, Antigua i stolica Gwatemala.

„Większość schronisk kosztuje 10 dolarów lub mniej, jeśli wolisz – można też znaleźć ładne, niedrogie pokoje prywatne. Chociaż znaczna część ludności nadal posługuje się dialektem Majów, to również doskonałe miejsce do nauki hiszpańskiego. Warto odwiedzić ruiny w Tikal i jezioro Atitlan” – Megan Elizabeth, Facebook

Nadmorskie miejscowości są nastawione typowo pod turystykę. Znajdziemy tutaj ciepłe plaże idealne warunki na uprawianie sportów wodnych oraz świetną atmosferę w rytm tańca i śpiewu lokalnej muzyki.

travel-icon

Udajpur, Indie

W mieście Udajpur znajdziesz piękne bogate pałace, elegancko zdobione świątynie, wąskie uliczki, które sprawiają, że nazywają je często „Wenecją wschodu”. Uroku dodaje misterna sieć jezior, którymi usłane jest miasto. Najpiękniejsze jest jezioro Pichola z położonym na jego brzegu majestatycznym Pałacem Miejskim i królewskimi łódkami, ślizgającymi się po jego spokojnej powierzchni.

Udaipur

Koniecznie pospaceruj po pachnących kminem bazarach, obserwuj zachwycający taniec świateł na ścianach fortu Kumbhalgarh i rzuć okiem na kolekcję starych samochodów maharadży.

travel-icon

Granada, Nikaragua

Granada to piękne, pocztówkowe miasto. Kolorowe budynki, malownicze kościoły i forty, brukowane uliczki i zachwycająca przyroda. Będąc tutaj nie wiesz co uchwycić na zdjęciu w aparacie, tyle jest miejsc, które chciałoby się zachować na pamiątkę.

nikaragua

Granada to również świetna baza wypadowa do innych miejsc całego regionu. Warto zobaczyć ukryty pośród chmur wulkan Mombacho, jezioro Nikaragua albo wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Archipielago Zapatera.

„Wycieczka łódką pomiędzy Isletas to po prostu mus. A później przepyszny lunch w jednaj z licznych budek z jedzeniem – spróbuj lokalnego przysmaku vigoron, smacznej sałatki z kapust”.

travel-icon

Ashgabad, Turkmenistan

Turkmenistan to jedno z najbardziej tajemniczych i niezbadanych państw Azji środkowej. Aż do 2006 roku, państwem rządził Saparmyrat Niyazov. Podczas okresu jego dyktatury, ta pustynna republika przekształciła się w królestwo kiczu i dziwactwa. Złote posągi głowy państwa i wspaniałe zabytki mają symbolizować wspaniałe czasy jego rządów.

turkmenistan

Co prawda uzyskanie wizy może być trudne ale jak się uda mamy pewność, że nie będą nam przeszkadzać tłumy turystów. Ten najrzadziej odwiedzany kraj Azji to tak naprawdę starożytna kraina wielkiej duchowości, tradycji i naturalnego piękna. Gościnność jej mieszkańców jest już legandarna…