…więc ponoć tam nie ma dróg. Ludzie mają po domach kałachy. Rządzi mafia i wszyscy mają mercedesy..” Tak oto kojarzy się Polakom kraj należący do najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie. Trwający przez dziesięciolecia izolacjonizm oraz paranoiczny reżim Envera Hodży na dobre utkały wokół Albanii niebezpieczną siatkę mitów i stereotypów. Zaliczona została przez Tonego Wheelera do listy dziewięciu „przeklętych ziem świata”. Tak naprawdę to fascynująca kraina kontrastów, a uderzający ogrom różnorodności wyzwala nieuniknione wrażenie, jakoby kraj ten był naturalnie złożony z trzech różnych światów. Rajskie południe ozłocone dziewiczymi plażami; gwarny, barwny zachód oraz tajemnicza, niezbadana północ gór. Dziś ten zreformowany kraniec Europy tylko czeka na to, aż reszta świata w końcu zrozumie, że jego problematyczny wizerunek należy już do przeszłości. Albania stanowi ten ostatni zakątek Europy, który wzbudza silne, wręcz narkotyczne emocje u wszystkich, którzy jej zaufają; to studnia, w głąb której powinni spojrzeć ci, którym się wydaje, że bieg rzeczy został ustalony raz na zawsze.

Druga część przewodnika o najciekawszych miejscach do zobaczenia w Albanii jest tutaj.

Co warto zobaczyć w Albanii:

Shkodra

Shkodra_wakacyjnyklimat-pl

Położona w pobliżu północno-zachodniej granicy z Czarnogórą, Szkodra jest jednym z najstarszych miast w Europie i trzecim największym miastem w Albanii. Zbiegają się tutaj trzy rzeki – Drini, Kiri i Buna. Miasto może posłużyć również jako odpowiednia baza wypadowa do odległych miejsc na północy Albanii.

Historia miasta

W III wieku p. n. e. Szkodra była stolicą ilyryjskiego Królestwa Ardians (którego królowa była legendarna Teuta).Od 168 r. p. n. e. znalazła się pod panowaniem Rzymu. W VI-VII wieku miasto zasiedlone przez Słowian. Do XII wieku należało do Serbii, następnie przeszło w ręce Cesarstwa Bizantyjskiego. W latach 1395 – 1479 znajdowało się pod panowaniem Republiki Weneckiej, następnie podbite przez Imperium Osmańskie. Podczas I wojny bałkańskiej (1912 – 1913 ) miasto bronione przez wojska tureckie przed Czarnogórcami i Serbami. Twierdzę zajęła Czarnogóra. Od 1920 roku w rękach Albanii.

Dziś miasto liczy 80 tyś. mieszkańców, jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym. W mieście znajduje się port lotniczy, duże zakłady przewodów i kabli miedzianych. Rozwija się przemysł maszynowy, spożywczy i włókienniczy.

Atrakcje w Shkodra

Największe ślady zostawili tu Wenecjanie, którzy w tym mieście panowali prawie 100 lat, obecnie włoski jest językiem powszechnie używanym. Miasto jest również centrum katolicyzmu w kraju. W mieście znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy Rozafat, kościół Najświętszej Marii Panny (II poł. XV w.), meczet (XVIII w.) Oprócz kilku znakomitych muzeów, Shkodra ma zamek, katedrę i kilka starych budynków Imperium Osmańskiego.

Zamek_Rozafa-wakacyjnyklimat-plZamek Rozafa znajduje się w odległości 3 km od miasta. Na zamkową górę prowadzi dość stroma brukowana, stara droga. Aby dostać się do wewnątrz trzeba zakupić bilet i przejść przez dwie bramy (dużą i małą). Za brama znajdują się trzy dziedzińce oddzielone wysokimi murami z przejściami. Ostatni z nich jest najmniejszy i jednocześnie najwyższy. Wewnątrz zamku znajdują się pozostałości cysterny na wodę, loch oraz nieźle zachowany, 3-poziomowy średniowieczny budynek magazynu. A także cerkiewka św. Szczepana z XIII w, zamieniona w czasach tureckich na meczet. No i kawiarenka dla turystów. Z trochę zrujnowanej wieży przy głównej bramie roztacza się widok na położone niżej mury, bastiony i dziedzińce zamku. A także piękne widoki na okolicę: rzeki Drin i Bunę, trochę odległe jezioro Szkoderskie, miasto Szkodra oraz góry. I chociażby dla tych widoków warto, przy dobrej pogodzie, wspiąć się do zamku, a nawet zapłacić, niewiele zresztą, za bilet wstępu.

mesi-bridge-wakacyjnyklimat-pl
Mesi Bridge

Niedaleko od Shkodra jest Mesi Bridge, jeden z najwspanialszych mostów, jakie kiedykolwiek zbudowano przez lokalnych mistrzów z trzech łuków i długości około 112m . Szkodra jest także doskonałą bazą wypadową do na północ do podjęcia w niezwykłą podróż promem wzdłuż jeziora Komani.

Kruja

Kruja_Albania-wakacyjnyklimat-pl

Kruja (alb. Kruje/Kruja, wł. Croia, tur. A kęahisar, serb. Kroja) – miasto położone w środkowej Albanii w połowie drogi pomiędzy Tiraną a międzynarodowym lotniskiem. W mieście żyje ok. 40 tys. mieszkańców. Jest stolicą okręgu o tej samej nazwie. Ustawiona na tle prawie pionowej ścianie wapiennych gór Kruja, jest nazywana „Balkonem nad Adriatykiem”.

Historia miasta

W średniowieczu było stolicą regionu Kastrioti, zamieszkałego przez iliryjskie plemię Albani. Tutaj Skanderbeg stawiał skutecznie odpór najazdowi tureckiemu w XV w. broniąc niezależności Albanii. Zachowały się stare mury cytadeli, w zeszłym wieku za rządów Envera Hodży wkomponowano w nie neo-średniowieczny zamek, który mieści muzeum Skanderbega i walk o niepodległość. W mieście jest też muzeum etnograficzne, stary meczet i hammam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Krui najważniejszym miejscem jest pięknie położona budowla warowna, w której znajduje się muzeum albańskiego bohatera narodowego – Skanderbega. Jednym z ważniejszych eksponatów muzeum jest replika jego hełmu. W miasteczku u podnóża zamku znajduje się muzeum etnograficzne, meczet oraz bazar (uliczka pełna straganów, która prowadzi z miasta do cytadeli), na którym można kupić miejscowe pamiątki, oraz wiele warsztatów tkackich, w których do dziś ręcznie tka się przeróżne dywany, kobierce i kilimy. Można tu znaleźć też wyroby miedziane, drewniane, stare tkaniny, dawne przedmioty codziennego użytku, różne starocie i wiele współczesnych pamiątek.

Kruja to przepiękne miasto będące perełką wśród wszystkich zabytków Albanii, leży zaledwie 32 kilometry od Tirany. Trudno sobie wymarzyć lepszą lokalizację. Już w 879 roku wspominano o niej w kronikach jako o centrum kultu chrześcijańskiego. Następnie w 1190 Kruja stała się stolicą pierwszego albańskiego państwa feudalnego, Królestwo Arber. Wielokrotnie była oblegana przez Turków, zanim w końcu się poddała. Dzięki temu stała się symbolem albańskiego oporu przeciwko najeźdźcom. Miasto leży na zboczach górskich, na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Niegdyś to położenie było dodatkową zaletą dla obrońców, dziś zapewnia piękne widoki. Najważniejszą atrakcją Krui jest zamek. Powstał w V lub VI wieku i jest zbudowany na planie elipsy. Potężne mury i 9 wież obronnych stanowiły o potędze fortecy. Aktualnie wewnątrz można odwiedzić muzeum Skanderbega oraz muzeum etnograficzne. W mieście znajduje się też barwne targowisko, chętnie odwiedzane przez turystów. Można tu kupić wytwory miejscowych rzemieślników. Nie brak też w Krui restauracji i miłych, przytulnych knajpek.

Kruje jest tym dla Albańczyków, czym Wawel dla Polaków. Wewnątrz zamku jest muzeum historyczne. Na terenie zamku jest również muzeum etnograficzne, ale od dawna zamknięte. Pod zamkiem zabytkowa uliczka z licznymi warsztatami i pamiątkami (największe skupisko tego typu wyrobów w Albanii).W 1928 odbyła się tutaj koronacja Ahmeda Zogu na króla Albanii.

Tirana

tirana-albania_wakacyjnyklimat-pl

Tirana jest nie tylko stolicą kraju i najbardziej zaludnionym miastem w Albanii, ale także jest to najważniejsze polityczne i gospodarcze centrum kraju. Obecnie ludność szacowana jest na 800 000 osób. W ciągu ostatnich kilku lat w stolicy odnotowano istotne zmiany w jego wyglądzie. Budynki z czasów komunizmu są przemalowane w jasne kolory i wzory abstrakcyjne, co kontrastuje z nowoczesnymi stylami architektonicznymi. Tirana jest stosunkowo nowym miastem. Zostało założone w 1614 przez Sulejmana Paszę z Mulleti. Miasto zaczęło się rozwijać na początku XVIII wieku i zostało ogłoszone jako stolica Albanii w 1920 roku. Było to głównie ze względu na położenie geograficzne – mniej więcej w środku kraju – na linii między północną Ghegs i Tosks południową.

Atrakcje w Tiranie

Choć Tirana nie jest najbardziej malowniczym miastem w Albanii to ma kilka ciekawych muzeów, wyróżnia się ponadto wielką różnorodność stylów architektonicznych i tętniącym życiem kulturalnym. Plac Skanderbeg znajduje się w centrum miasta, z pomnikiem poświęconym Skanderbegowi. Znajduje się tu też Meczet Et’hem Bey z bogatymi malowidłami, Wieża Zegarowa i Narodowe Muzeum Historyczne. Można wybrać się na cmentarz bohaterów II wojny światowej, z pomnikiem Matki Albanii.

Durres

Durres_wakacyjnyklimat-pl

Drugie co do wielkości w kraju i największe miasto portowe Albanii. Prowadzi przez nie wiele linii kolejowych kraju. Sieć komunikacyjna jest doskonała, ponieważ można skorzystać również z promów i łódek.

Durres_amphitheater_wakacyjnyklimat-plPrzy wejściu do portu stoi solidna wieża wzniesiona przez Wenecjan, a od niej w górę biegną resztki starożytnych murów. Zabytkiem nr 1 jest rzymski amfiteatr, niestety bardzo zniszczony. W podziemiach amfiteatru jest mała wystawa/wstęp 50 leków/. Od amfiteatru droga wiedzie w górę, do zdewastowanego i niedostępnego pałacu króla Zoga I. Na sąsiednim wzgórzu wznosi się latarnia morska. Starsza część miasta, zawierająca zabytki położona jest wokół portu i zatoki, obecnie miasto szybko rozbudowuje się w kierunku południowym, gdzie wzdłuż wybrzeża powstaje liczna wielopiętrowa, gęsta zabudowa mieszkalno-hotelowa. Pomimo wojen i trzęsienia ziemi miasto zachowało kilka fragmentów zabytkowych budowli; w centrum, pomiędzy budynkami mieszkalnymi odsłonięto antyczne forum z V-VI w. ze smukłymi kolumienkami, dalej widać pozostałości bizantyjskich murów miejskich z VI w., resztki zamku i wieży z okresu weneckiego, mury miejskie weneckie i tureckie (XV-XVI w).

Durres jest najlepiej przystosowanym turystycznie odcinkiem wybrzeża, chociaż i tu zadziwić mogą samochody na plaży. Nocleg nad morzem, w pensjonacie kosztuje ok. 10€. Sami Albańczycy najchętniej wypoczywają w Durres i Sarandzie. Durres posiada najpiękniejszą plażę w okolicy: biała i piaszczysta, ciągnie się przez 6 kilometrów! W najszerszych miejscach osiąga 180 metrów szerokości, dodatkową atrakcją jest czysta i ciepła woda. Durres jest odległe zaledwie o 39 kilometrów od Tirany.

Berat

berat_wakacyjnyklimat-pl
fot © Chris Barnes

Niewielkie miasto o populacji sięgającej ponad 60 tysięcy osób. Jest znane jako „Miasto Tysiąca Okien”, dzięki dużym, dekoracyjnym okiennicom znajdującym się w ścianach starych domów. Całe miasto zachwyca swoim starożytnym urokiem. Znany jako „Muzeum Miejskie”, Berati jest bez wątpienia „must see” dla wszystkich turystów odwiedzających Albanię Będąc ponad 2400 letnim miastem Berati jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Albanii, z bogatą w architekturą, kulturą i historią. Berati jest również obdarzony niezwykłą lokalizacją – znajduje się u podnóża góry Tomorri nad brzegiem rzeki Osumi.

Założone w III wieku p. n. e. przez ilyryjskie plemię ze środkowej Albanii, które zbudowało tu zamek obronny, który był znana jako gród warowny z Antipatrea. W 1417 r. miasto zostało zajęte przez Turków, którzy zbudowali kilka meczetów w obszarze poniżej miasta starego zamku.

berat_albania_wakacyjnyklimat-plNajwiększą atrakcję stanowi zamek zbudowany na skalistym wzgórzu nad miastem. Powstały przed naszą erą był wielokrotnie niszczony i palony, równie często odbudowywany. W V wieku umocnił go cesarz bizantyjski Teodozjusz a w VI rozbudował sam Justynian. Zamek jest uwieczniony na odwrocie monety o nominale 10 leków. W zamku można zwiedzić bizantyjskie kościoły zbudowane już w XIII wieku Berati oferuje również mieszaniny chrześcijańskich i islamskich miejsc kultu, w tym kilka kościołów i meczetów.

Druga część przewodnika o najciekawszych miejscach do zobaczenia w Albanii jest tutaj.