Nie pozwólcie żeby wielkość tego kraju wprowadziła Was w błąd. Słowenia jest stosunkowo małym, ale bardzo pięknym krajem, w którym znajdziemy prawie wszystko – od gór i jezior, po jaskinie, dzikie rzeki, do pięknych miast, wiosek, zamków, a na morzu kończąc.

Niestety kraj ten jest często pomijany przy naszych wakacyjnych wyborach. Dla gór przecież się jeździ do Austrii, nad ciepłe morze jedziemy do Chorwacji, a dla zabytków wybieramy Włochy. Tak samo My… Słowenię znamy tylko z bardzo krótkiego odcinka autostrady oraz bardzo drogiej winiety. A tak naprawdę to jest jeden z najbardziej zielonych krajów w Europie, gdzie zabytki przerastają nawet te które są u większych sąsiadów. Robiąc poniższe zestawienie najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w tym kraju, starałem się wypisać wszystkie ciekawe znaleziska.

A więc, co warto tam zobaczyć?

Miasto Lublana

Lublana, stolica Słowenii, to jedno z najbardziej urzekających miast w całej Europie, pełne muzeów, teatrów, historycznych miejsc i innych ciekawych atrakcji.

Jednym z ciekawszych miejsc w całym mieście jest Stare Miasto, w którym można spędzić nawet cały dzień. Jest tam wiele budynków pamiętających czasy średniowieczne. Wisienką na torcie jest Zamek z którego wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto.

W centralnej części miasta znajduje się plac Prešeren’a, na którym zobaczymy słynny pomnik narodowego wieszcza France Prešeren’a. Zaraz obok placu znajduje się główna ulica handlowa miasta, Cop Street.

Miłośnicy historii powinni zobaczyć Plac Republiki oraz romańskie ruiny, a także przejść się Mostem Smoka. Niezwykłym miejscem w mieście jest Metelkowa, czyli alternatywne miejsce spotkań artystów i młodych ludzi, z pełnym zapleczem barowym oraz klubowym.

Młodsi turyści powinni koniecznie zobaczyć ZOO w Lublanie albo zanurzyć się w wodnym parku Atlantis lub parku Tivoli. W mieście znajdziemy poza tym dużo różnego rodzaju muzeów m.in. Muzeum Architektury, Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Historii Naturalnej itd.

Miasto Lublana zostanie wkrótce opisane oddzielnie na łamach naszej strony.

Jaskinia Postojna

To najpopularniejsza atrakcja Słowenii, a także najczęściej odwiedzana jaskinia w całej Europie. Została ukształtowania przez rzekę Pivkę. Długość jaskini wynosi prawie 20 km.

Podróż rozpoczyna się od 2 km przejażdżki, co jest niezwykłym przeżyciem samym w sobie. Do tego dochodzi niesamowity widok stalaktytów, stalagmitów, kalcytów i innych niezwykłych formacji geologicznych.

© littlebirdaroundtheworld.com

Jaskinia jest domem dla Olm, jaszczurek przypominających salamandry, które występują tylko tam. Oprócz tego spotkamy inne owady oraz płazy, które są unikalne dla tego typu środowisk.

Jaskinie są oddalone od Lublany o ok 40 min jazdy samochodem. Więc to jest atrakcja „must see” w przypadku zwiedzania stolicy.

Jezioro Bohinj

Największe jezioro Słowenii znajduje się na terenie Parku Narodowego Triglav, na północny zachód od Lublany. Są to jedne z najpiękniejszych terenów Europy. Znajdziemy tutaj wiele wodospadów kaskadowych, kompleksów jaskiń. Samo jezioro otoczone jest przez szczyty górskie, tworzące niesamowite widoki.

Jest to miejsce lubiane szczególnie przez turystów / mieszkańców o każdej porze roku. W zimę wody jeziora zamarzają na tyle, że możliwa jest jazda na łyżwach. W lato pojawiają się kajaki, deski windsurfingowe, łódki oraz wędkarze. Woda jest bardzo czysta, tak więc nie brakuje amatorów pływania. Wokół jeziora znajdziemy oznakowane szlaki piesze lub rowerowe. Łodzie wycieczkowe pływające wokół jeziora umożliwiają zwiedzenie całej okolicy.

Wodospad Savica

Warto wspomnieć także o przepięknym 78 metrowym wodospadzie Savica, którego możemy zwiedzać od kwietnia do października od 8 do 16.

Park Narodowy Triglav

Strona domowa: www.tnp.si

Jest to jeden z największych rezerwatów przyrody w Europie i jedyny Słowacki Park Narodowy. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu górskiego, znajdującego się w samym sercu parku, góry Triglav mającej 2864 m wysokości. Park ma wielkość 880 km kwadratowych powierzchni, co odpowiada 3% całego terytorium kraju.

Park chroni przyrodę oraz tamtejszy krajobraz. Na turystów czekają góry, jeziora polodowcowe, wąwozy oraz bujna roślinność. Na szlakach można spotkać jelenie, niedźwiedzie brunatne, rysie, a także wiele ptaków. W parku znajduje się kilka tras turystycznych, jak również trasa rowerowa.

Miasteczko Piran

Na wybrzeżu Słowenii znajdziemy niezwykle malowniczą miejscowość, gdzie dachy białych budynków pokryte są kolorową – ceramiczną dachówką. Niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsze miasto w całym kraju. Pomimo niewielkich rozmiarów, warto spędzić tutaj co najmniej jeden dzień.

Zwiedzanie warto rozpocząć od owalnego placu Tartini, który należy do najokazalszych w całym kraju, ze względu na swoje otoczenie, w którego skład wchodzą neorenesansowe oraz weneckie budowle. Pierwotnie plac znajdował się poza murami miasta i pełnił miejsce doku rybackiego. Dzisiaj jest to miejsce tętniące życiem, gdzie odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Tutaj znajduje się pomnik bardzo znanego skrzypka Giuseppe Tartiniego. Znajdziemy tam także najstarszy budynek, który znany jest ze swojego niezwykłego koloru oraz niecodziennego napisu znajdującego się między oknami „Let them talk„. To wiadomość weneckiego kupca, który wybudował ten dom dla swojej kochanki, do mieszkańców miasteczka…

Warto wybrać się do Muzeum Morskiego, które prezentuje eksponaty związane z historią Piran.

Trzeba koniecznie zobaczyć Kościół Świętego Grzegorza, który uważany za jeden z najbardziej imponujących kościołów w kraju. To także jeden z najważniejszych zabytków miasta. Został wybudowany w XIV wieku. W XVII wieku przebudowano go i dodano dzwonnicę na wzór tej z Placu św. Marka w Wenecji. We wnętrzu znajdziemy liczne rzeźby, freski, marmurowe ołtarze i inne obiekty religijne. Trawnik przed kościołem, kiedyś był tutaj cmentarz, a dzisiaj jest doskonały miejscem do podziwiania zatoki Triestu oraz panoramy miasta.

Bled

To najpopularniejsze miejsce turystyczne w całej Słowenii. Jest tutaj cicho oraz spokojnie, a widoki są nieziemskie. To okolica znana przede wszystkim z pięknego jeziora, niesamowitego zamku oraz niezwykłego widoku na góry Alpy Julijskie. Turyści spragnieni takiego widoku przyjeżdżają tutaj z całego świata.

Główną atrakcją okolicy jest lodowate jezioro. Jeżeli wejdziemy na sam szczyt urwiska (130 m wysokości) nad samym jeziorem, tam gdzie znajduje się zamek, zobaczymy najlepszy widok na miasto oraz okolicę.

Warto zwiedzić sam zamek. Znajduje się tam Muzeum oraz kaplica. Nie można przegapić także kolekcji broni z XVI – XVIII wieku.

Zamek Bled

Zamek w Bled to najstarszy zamek w kraju. Początek budowy datuje się na IX wiek. Ulokowany jest na 130 metrowym klifie górującym nad jeziorem Bled. Został zbudowany jako twierdza dla arystokratycznej dynastii biskupów Brixen, którzy musieli bronić swoje terytorium przed atakiem.

Dzisiaj mury twierdzy chronią zbudowany w XVI wieku zamek. Poprzedni został w dużej części zniszczony wskutek poważnego trzęsienia ziemi w 1511 roku.

Muzea zamkowe prezentują m.in. pogańską biżuterię odkrytą w słowiańskich grobach i znakomitą kolekcję uzbrojenia. W licznych letnich eventach mamy okazję poznać sposoby wytwarzania broni oraz dokonać degustacji wina pochodzącego z zamkowej piwnicy. Warto wspomnieć o turniejach łuczniczych w średniowiecznym stylu. A gdyby tego było mało, zamkowa restauracja posiada taras widokowy oferujący, wg. wielu turystów, najlepszy widok na świecie na turkusowe wody jeziora oraz górujące nad nim szczyty górskie.

Kościół Wniebowzięcia NMP na wyspie jeziora Bled

Niezwykle romantyczne położenie pięknego barokowego kościoła, na samym środku niezwykłego jeziora Bled, przyciąga corocznie tysiące turystów. Jak nietrudno się domyśleć, jest to także najpopularniejsze miejsce dla ceremonii ślubnych oraz weselnych w całej Słowenii.

Najwyższą budowlą na wyspie jest dzwonnica kościoła, mająca 54 m wysokości. Kościół w obecnej postaci został zbudowany w XVI wieku. Wtedy też powstał pięknie złocony ołtarz, czarne marmury i rzeźbione, drewniane ambony.

Z miejscem tym łączą się dwie legendy: pierwsza jest taka, że mężczyźni muszą wnieść swoje partnerki na samą górę schodów prowadzących do wnętrza kościoła, w celu zapewnienia szczęścia w małżeństwie. Druga jest taka, że dzwon pochodzący z 1534 roku, znajdujący się obok ołtarza sprawia, że życzenia się spełniają.

Zamek Predjama

Historia zamku Predjama rozpoczyna się ponad 700 lat temu. W XV wieku był siedzibą niesławnego buntowniczego rycerza Erazma Predjama. Został zbudowany u ujścia jaskini nad urwiskiem mającym 123 metry głębokości. Jako punkt obserwacyjny, dostarcza turystom niesamowitych widoków na okolicę.

We wnętrzu zamki znajdziemy historyczne artefakty takie jak uzbrojenie, dzieła sztuki oraz meble i dekoracje.

Dla osób szukających wrażeń, można przejść się słynnym tunelem Erazma, czyli ukrytym wyjściem z zamku, gdy ten był np. oblegany przez wroga.

W lipcu, odbywają się tutaj turnieje rycerskie. Warto je zobaczyć, gdyż uczestnicy występują w tradycyjnych średniowiecznych strojach.

Zamek znajduje się ok 10 km od Jaskini Postojna i można poruszać się busami pomiędzy tymi dwoma miejscówkami. W okresie letnim, jaskinia na tyłach zamku jest otwarta dla zwiedzających.

Dolina Bohinj

Miejscowość Bohinj jest ulubionym miejscem amatorów sportów zimowych. Znajdują się tutaj stoki narciarskie. Okoliczne góry umożliwiają uprawianie wspinaczki lodowej, a zamarznięta woda umożliwia jazdę ja łyżwach. Warto jednak zauważyć, że tak samo jak w innych miejscach, tak i tutaj, widoki na góry i lasy są niesamowite

Latem popularną formą rozrywki w tej okolicy są rafting, wspinaczka, jeździectwo, a także łowienie ryb. Dolina Bohinj to również miejsce gdzie znajdziemy najlepsze w Słowenii uzdrowiska.

Jaskinie Szkocjańskie

Park Regionalny Jaskiń Szkocjańskich został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 roku, za względu na zachodzące tutaj zjawiska krasowe. Jaskinie są znane ze względu na swoją urodę oraz największy podziemny kanion na świecie.

Warto odkryć samemu niesamowitą sieć jaskiń, tuneli, kopalń oraz podziemnych kanionów. Historię tego miejsca można poznać w znajdującym się tutaj muzeum.

Zwiedzanie jaskiń trwa ok 90 minut z przewodnikiem. Ten czas jest wypełniony widokami na niektóre z najbardziej niesamowitych zjawisk naturalnych na ziemi, więc nikt nie powinien się nudzić.

Miasto Koper

Miasto pochodzi z czasów kiedy okolica była pod panowaniem Wenecji. Malownicze kamieniczki, stare fasady budynków, imponujące kamienne detale – właśnie za to turyści lubią to niezwykle klimatyczne miejsce.

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Placu Tito, który znajduje się w centrum starego miasta. Warto zobaczyć odrestaurowany Pałac pretorianów pochodzący z XV wieku i wejść na dzwonnicę Katedry Wniebowzięcia, gdzie ujrzymy najpiękniejszy z widoków na Koper.