W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Kraków

Wycieczka po Starym Mieście i po Wawelu

www.wawel.krakow.pl

Można się wybrać nie tylko z dziećmi w wieku szkolnym ale również przedszkolakami, tylko trzeba dzieci do tego odpowiednio wcześnie przygotować, np. opowiadając im legendy. Na pewno odwiedzić trzeba ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego stojącego przez Smoczą Jamą.

Wawel_Kraków

Z całą pewnością wszystkie dzieci można zabrać na wiele tradycyjnych krakowskich uroczystości – takich jak Lajkonik (czwartek po Bożym Ciele), odpust Emaus na Zwierzyńcu (poniedziałek wielkanocny) czy Rękawka pod Kopcem Krakusa (wtorek po Wielkiej Nocy).

Muzeum Lotnictwa w Krakowie-Czyżynach

www.muzeumlotnictwa.pl

Muzeum-Lotnictwa-w-Krakowie-Czyżynach

Kilkadziesiąt zabytkowych samolotów prezentowanych na płycie lotniska i w hangarach.

Muzeum Archeologiczne

www.ma.krakow.pl

Muzeum-Archeologiczne-Krakow

Oprócz stałych wystaw organizacja ciekawych „Pikników Archeologicznych” przeznaczonych dla całych rodzin – co roku w połowie czerwca na terenie ośrodka magazynowo-studyjnego w Branicach koło Nowej Huty.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – trasa turystyczna w podziemiach Rynku

www.mhk.pl

Muzeum-Historyczne-Miasta-Krakowa

Jedna z pierwszych w Polsce prawdziwa multimedialna ekspozycja pozwala zapoznać się z prehistorią i historią Krakowa. Wystawa pod tytułem „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” ma formę podróży w czasie. Eksponaty można nie tylko oglądać ale i dotykać. Ekspozycję zabytków materialnych uzupełniają filmy, ekrany dotykowe, pokazy multimedialne i projekcje w 3D.

Okolice Kopca Kościuszki i Lasek Wolski

Lasek-wolski-krakow

To najładniejsze tereny spacerowe Krakowa. W Lasku Wolskim można odwiedzić Ogród Zoologicznywww.zoo-krakow.pl. W Ogrodzie Zoologicznym zamieszkuje około 2000 zwierząt reprezentujących ok. 300 gatunków. Specjalnie dla dzieci przygotowano mini-zoo, gdzie można pogłaskać i nakarmić przygotowaną specjalnie paszą kucyki, króliczki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, kózki karłowate, osiołki i lamy.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

www.ogroddoswiadczen.pl

Ogród-Doświadczeń-im

Czyli „Krakowski Ogród Doświadczeń” przy Alei Pokoju 68, na terenie Parku Lotników Polskich. Park edukacyjny dla wszystkich, którzy zainteresowani są „jak i dlaczego to działa”. Zawiera około 60 instalacji na których sprawdzić można działanie podstawowych praw fizyki. Są tam między innymi różnego typu karuzele, na których sprawdzić można działanie siły odśrodkowej, żyroskopy, zegary, lustra, pryzmaty, model Układu Słonecznego i wiele, wiele innych.

Okolice Krakowa

Kopalnia Soli w Wieliczce

www.kopalnia.pl

kopalnia-soli-w-wieliczce

Jeden z najcenniejszych na świecie zabytków przemysłu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tradycyjnego zwiedzania specjalne imprezy dla rodzin „Rodzinne Odkrywanie Solilandii”.

Kopalnia soli w Bochni

www.kopalniasoli.pl

Kopalnia-Soli-w-Bochni

Trasa zwiedzania prowadzi przez dawne wyrobiska, na koniec długą podziemną zjeżdżalnią. Na zakończenie trasy każda grupa ma do dyspozycji 3-godzinny rekreacyjny pobyt w olbrzymiej komorze Ważyn. Organizowane są pobyty sanatoryjne.

W Bochni w pobliżu kopalni znajduje się Park Archeologiczny – rekonstrukcja średniowiecznej Osady Oraczy, zaś za miastem Centrum Aktywnego Wypoczynku Borekwww.centrumborek.pl.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jaskinia Nietoperzowa

www.nietoperzowa.ojcow.pl

Na stropie jaskini można zobaczyć nietoperze skulone w skalnych załomach.

Ojcowski Park Narodowy

www.ojcowskiparknarodowy.pl

Ojcowski-Park-Narodowy

Najmniejszy polski park narodowy obejmuje 15-kilometrowy odcinek doliny Prądnika i boczną Dolinę Sąspowską. Jest w nim blisko 400 jaskiń, głębokie na 100 m wąwozy, wywierzyska krasowe i fantastyczne formy skalne. Nad drogę w kierunku Ojcowa wznosi się 20-metrowej wysokości Maczuga Herkulesa, z którą związanych jest wiele legend.

Jaskinia Wierzchowska Górna, położona w górnej części doliny Kluczwody w pobliżu wsi Wierzchowie

www.gacek.pl

Jaskinia-Wierzchowska-Górna

Rekonstrukcje zwierząt z epoki lodowcowej, wystawa poświęcono człowiekowi jaskiniowemu. W jaskini można dla dziecka zamówić organizację imprezy na której z dziećmi może się spotkać człowiek neolityczny – Neolitos, lub wróżka Kalcytia.

Grota Łokietka

www.grotalokietka.pl

Grota-Łokietka

Położona jest w szczytowej partii Góry Chełmowej nad Doliną Prądnika

Jaskinia Ciemna

www.ciemna.ojcow.pl

Jaskinia_Ciemna

Położona 85 m nad doliną Prądnika. U wejścia znajduje się scenka figuralna przedstawiająca rodzinę neonandertalską. Jaskinie nie ma oświetlenia elektrycznego, zwiedza się ją ze świeczką.

Pustynia Błędowska

Pustynia-Błędowska

To największy w Polsce, a także w całej środkowej Europie obszar lotnych piasków polodowcowych. Przez pustynię prowadzi żółty szlak turystyczny. Najładniejsza panorama całej Pustyni Błędowskiej roztacza się z punktu widokowego na Kluczewskiej Górze, na skraju lasu koło wsi Klucze.

strona