W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Aquapark w Darłówku

www.parkwodny.net

Aquapark-w-Darłówku

W parku wodnym jest basen sportowy, kilka basenów rekreacyjnych, urządzenia i małe baseny specjalnie dla dzieci, kilka zjeżdżalni.

Tramwaj wodny – Darłówko

www.darlowko.info.pl

tramwaj-wodny-darlowko

Kursuje na trasie z centrum miasta Darłowa do dzielnicy nadmorskiej Darłówko, płynie po rzece Wieprzy ku jej ujściu do Morza Bałtyckiego. Rejs zajmuje ok. 20 minut. Na trasie kursują dwa stateczki: „Księżna Zofia” oraz „Księżna Zofia II”.

Indiańska Wioska i Mini-Zoo w Kołobrzegu

www.dzikizachod.com.pl

dziki-zachod-kolobrzeg

Największe w Polsce „Miasteczko westernowe” oferuje mnóstwo atrakcji również dla najmłodszych, w tym „Mini-Zoo”. Organizowane są również różne typy imprez.

Latarnia Morska i Muzeum Minerałów w Kołobrzegu

latarnia-morska-kolobrzeg

Warto wejść na sam szczyt latarni skąd rozciąga się piękny widok na miasto i port. Szczególną atrakcją dla dzieci jest możliwość uczestnictwa w konkursach pirackich. W podziemiach latarni mieści się muzeum minerałów.

ORP „Fala” – Kołobrzeg

www.muzeum.kolobrzeg.pl

orp-falakolobrzeg

Ścigacz okrętów podwodnych, który w 1996 r. zakończył służbę wojskową i został przekształcony w okręt muzeum.

Ciuchcia Retro Express

www.kolej.rewal.pl

Ciuchcia-Retro-Express

Wielką atrakcją Wybrzeża Rewalskiego jest kolejka wąskotorowa „Ciuchcia Retro”. Liczy ona sobie przeszło 100 lat i jest najstarszą tego typu kolejką na Pomorzu Zachodnim. Zabytkowe wagony ciągnie „ciuchcia” jadąc z prędkością 25 km/godz. i zatrzymując się na 13 stacjach od Gryfic do Pogorzelicy. Jest to najdłuższa linia wąskotorowa w Polsce. Kolejka jeździ kilka razy dziennie poczynając od majowego „długiego weekendu” do końca września. Poza sezonem skład kolejki można oglądać w Gryficach w Muzeum Kolejnictwa Kolei Wąskotorowych.

Latarnia Morska w Niechorzu

www.wybrzeze-rewalskie.pl/atrakcje/latarnia.html

latarnia-morska-niechorze

Z tarasu widokowego wysokiej na 45 m latarni rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

muzeumniechorze.pl

Muzeum-Rybołówstwa-Morskiego-w-Niechorzu

Dla dzieci zwiedzanie razem z rodzicami Muzeum Rybołówstwa będzie doskonałą okazją do obejrzenia z bliska sieci i strojów rybackich, a także łodzi. W muzeum działa nie tylko stała wystawa dotycząca rybołówstwa morskiego, ale organizowane są również liczne wystawy czasowe, spotkania, festiwale szantów i inne.

Plaża w Dziwnowie

plaza-w-dziwnowie

Jest to jedna z najładniejszych plaż na polskim wybrzeży Bałtyku – szeroka, piaszczysta, pełna atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Port Rybacki w Dziwnowie

Port-Rybacki-w-Dziwnowie

Położony na mierzei Dziwny – jednej z odnóg, którą Odra uchodzi do Bałtyku. Nad Dziwną przerzucony jest most zwodzony umożliwiający ruch statków po Zalewie Szczecińskim. Z przystani można popłynąć statkiem pirackim w rejs po Zalewie Kamieńskim.

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach

www.woskowe.pl

Gabinet-Figur-Woskowych-w-Międzyzdrojach

Znajdują się tutaj woskowe figury przedstawiające naturalnej wielkości osoby znane z życia publicznego, np. polityków, gwiazdy kina, muzyki i sportu, postacie z filmów. Kolekcja liczy ponad 40 eksponatów. Do muzeum lepiej nie zabierać dzieci w wieku przeszklonym i młodszych, mogą się przestraszyć.

Woliński Park Narodowy

www.wolinpn.pl

Woliński-Park-Narodowy

Park obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, a na niej między innymi najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną wyspiarską deltę Świny i przybrzeżny pas wód Bałtyku. Przez teren parku prowadzi szlak czerwony zwany potocznie „szlakiem brzegiem Bałtyku”, który liczy 19 km długości a także nieco dłuższy szlak niebieski prowadzący nad Zalewem Szczecińskim i leśny szlak zielony. Obok dyrekcji Parku w Międzyzdrojach znajduje się ciekawe Muzeum Przyrodnicze, w nim woliera dla orłów, zaś w odległej o 2 km miejscowości Wisełka udostępniona jest dla zwiedzających pokazowa zagroda żubrów.

Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie

www.jomsborg-vineta.com

Na wyspie Ostrów na Zalewie Szczecińskim, tuż obok Wolina znajduje się Skansen Słowian i Wikingów, który można zwiedzać od początku kwietnia do końca października. W skansenie prezentowana jest rekonstrukcja osady z IX-XI w. jaka prawdopodobnie znajdowała się w tym miejscu. W okresie otwarcia skansenu często odbywają się spotkania, imprezy, warsztaty. Kulminacją działalności jest odbywający się corocznie na początku sierpnia Festiwal Słowian i Wikingów.

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

www.sokolowski-muzea.pl

Muzeum-Kamieni-w-Kamieniu-Pomorskim

W muzeum prezentowane są setki ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu. Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308 r.) jedynej z ośmiu ocalałych z dawnych fortyfikacji miasta. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto.

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

www.ogrodprzelewice.pl

Ogród_Japoński-Przelewice

W 30 hektarowym ogrodzie, który powstał w I połowie XIX w. zobaczyć można wiele cennych gatunków drzew, kolekcję rododendronów i azalii, ogród japoński i oranżerię. Ogród otacza piękny klasycystyczny pałac, w którym po gruntownym remoncie znajduje się ośrodek konferencyjny i ogólnodostępna kawiarnia. W sezonie letnim co niedzielę organizowane są koncerty.

  • Ola

    Nic nie widziałam o Festiwalu Słowian i Wikingów, ale super sprawa! Tylko nie wiem, jak oni wytrzymują w tych strojach w sierpniu 😀