Zakynthos to grecka wyspa należąca do archipelagu Wysp Jońskich, nazwana przez Wenecjan kwiatem Wschodu, zachwyca swoim naturalnym pięknem, urokliwymi zatoczkami, krystalicznie czystym morzem o wszystkich odcieniach turkusu i błękitu oraz niezliczoną ilością kwiatów i drzew cytrusowych.

Zakynthos-wakacyjnyklimatpl-03

Pomimo swych rozmiarów (długość wyspy 40 km, szerokość 20 km), Zakynthos jest bardzo zróżnicowany pod względem terenu. Wschodnia część zdecydowanie bardziej rozwinięta turystycznie dzięki rozległym nizinom wraz z licznymi zatokami. Zaś zachodnia część zdominowana jest przez malownicze góry i klifowe wybrzeże.

Warto zobaczyć:

Zatoka Wraku (Navagio)

Na północny wschód od miejscowości Volimes z urwiska nad Zatoką rozpościera się piękny widok na zatokę z wrakiem statku, który stał się już legendą wyspy Zakynthos. Zatoka dostępna jedynie od strony morza i organizowane są na nią wycieczki statkami.

Historia samego statku nie jest precyzyjnie znana. Oczywiście, aby zbudować wokół takiego niego atmosferę dreszczyku i emocji wymyślane są historie o przemytnikach. Jedna z nich mówi, że statek przemycał ładunek papierosów z Turcji dla włoskiej mafii, oprócz tego w swoich ładowniach miał mieć nielegalny alkohol a na pokładzie „dziewczynki”. Na greckich wodach terytorialnych został namierzony przez straż przybrzeżną, i w trakcie pościgu idąc blisko brzegu wyspy w trudnych warunkach atmosferycznych został wyrzucony na brzeg.

Prawda jest chyba jednak dużo bardziej prozaiczna. Statek został zbudowany w stoczni w Glasgow jako mały masowiec do przewozu ładunków na niewielkie odległości. W 1964 roku został sprzedany Grekom z Salonik i pływał dalej pod nazwą „Meropi”, a kilka lat później nazwa została zmieniona na „Charis”. W 1975 roku statek trafił w ręce kolejnego właściciela, i od tej pory pływał pod nazwą „Panagiotis”. Jak doszło do tego, że osiadł na plaży na wyspie Zakynthos chyba nikt nie wie, lub nie powie. Nawet dokładna data zatonięcia statku nie jest znana, mówi się o roku 1980, a nawet 1982. Niemniej jednak widok na wrak statku rzucony na złocistą plażę otoczoną skalistymi klifowymi górami jest obowiązkowym punktem do zaliczenia podczas zwiedzania wyspy i okazją do zrobienia przepięknych zdjęć. Zatoka Wraku stała się jednym z obrazów nie tylko wyspy Zakynthos, ale i całej wyspiarskiej Grecji.

Przylądek Skinari

Uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. To właśnie stąd zaczynają się zwykle wycieczki do Błękitnych Grot. Samo miejsce jest niezwykle urokliwe, nie ma tam plaży, ale można rozkoszować się kąpielą w krystalicznie czystej wodzie. Niezwykle błękitna woda w połączeniu z białymi skałami daje bajeczne wrażenia. Na rejs warto do Błękitnych Grot warto wybrać się łodzią ze szklanym dnem. Można wtedy podziwiać również bogate życie podwodne i ukształtowanie dna morskiego. Na rejs do błękitnych grot warto wybrać się właśnie ze Skinari.

Plaża Xigia

Jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych plaż na wyspie. Jej wyjątkowość wynika ze źródeł siarki, które mają swoje ujścia w pobliżu plaży. Z tego też powodu woda tu nie jest tak przezroczysta i błękitna. Jednak woda przy tej plaży to naturalne SPA doskonale działające na skórę.

Półwysep Keri

Położony jest na południowym zachodzie wyspy. Jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie i warto się tam wybrać samochodem. Po podróży dotrzemy na miejsce, z którego widoki zapierają dech w piersiach. Zachody słońca oglądane z tego miejsca długo zostają w pamięci.