Jeżeli uważasz, że w naszym ojczystym kraju nie ma ciekawych miejsc, powiedzenie „cudze chwalicie, swojego nie znacie” będzie miało dla Ciebie wyjątkowe znaczenie. W czterech najbliższych artykułach postaram się Wam przybliżyć najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Polsce, do których warto się wybrać, jeżeli nie chcecie wyjeżdżać gdzieś za granicę.

100 najpiękniejszych miejsc w Polsce:
część 1 | część 2
 | część 3 | część 4

Spis treści:

26. Cerkiew w Grabarce

Strona www: www.grabarka.pl

Grabarka jest najważniejszym sanktuarium chrześcijaństwa wschodniego w granicach Polski. Miejsce licznych pielgrzymek, zwane też “prawosławną Częstochową“.

cerkiew-w-grabarce-barwy-podlasia-194367-large

Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej “Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Główna cerkiew klasztorna (Przemienienia Pańskiego) jest jednocześnie świątynią parafialną. Monaster, cerkwie oraz dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) tworzą osadę Grabarka-Klasztor. Na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz.

Początki sanktuarium wiążą się z epidemią dżumy, która szalała na Podlasiu w 1710 roku.

27. Jar Raduni

jar-raduni

Legendarny odcinek rzeki Radunia, mający około 10 km długości, zwany Jarem Raduni, jest prawdziwym wyzwaniem dla kajakarzy. Zwalone drzewa, półmrok, szybki nurt, ostre zakręty – to czeka na odważnych. W górnym biegu rzeka płynie własną pradoliną, a potem wije się wśród łąk u podnóża Wzgórz Szymbiarskich. Od Samonina znacznie przyśpiesza, wpływając w głęboki wąwóz. Jego wysokie i urwiste zbocza, porośnięte są gęstym lasem. W tych miejscach Radunia ma prawdziwie górski charakter. Spadek rzeki dochodzi do 5%, co powoduje, że trasa nie jest łatwa nawet dla wytrawnych kajakarzy. Jar Raduni jest rezerwatem.

28. Jaskinia Raj

Strona www: jaskiniaraj.pl

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.

jaskinia_raj

Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Od 1972 roku udostępniona została dla ruchu turystycznego wyłącznie pod opieką przewodnika. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym, można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.

Zobacz także: Najciekawsze jaskinie w Polsce, które można zwiedzać

Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego – będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.

29. Jasna Góra w Częstochowie

Jasna Góra to sanktuarium i zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Oparł się atakom Szwedów w 1655 roku oraz Rosjan w 1771 roku. Ocalał niemal nietknięty z I i II wojny światowej.

Jasna_Gora-sanctuary-in-Czestochowa

Wzniesiono go w XV wieku. Podczas gruntownej przebudowy w XVII wieku, otoczono go potężnymi fortyfikacjami, dzięki czemu przetrwał szwedzkie oblężenie.

Głównym celem wszystkich pielgrzymek jest kaplica Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, koronowany w 1717 roku.

30. Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska położona jest w malowniczym Pogórzu Makowskim, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy. Jego powstanie zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu. W 1602 r. dokonał on fundacji klasztoru i kalwarii.

kalwaria-zebrzydowska

Kalwaria to tętniące miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga miliona rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryskiej. Ważną posługą bernardynów w tym miejscu jest również sakrament pokuty. Pątnicy przybywają na Kalwarię głównie w czasie dwóch odpustów. W Wielkim Tygodniu przeżywają mękę Chrystusa poprzez Misteria Męki Pańskiej, natomiast głównie uroczystości maryjne to Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w sierpniu.

31. Karkonosze

Najwyższe i niewątpliwie najlepiej znane pasmo Sudetów. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej (sieć szlaków turystycznych, schronisk górskich, urządzeń narciarskich) stanowią od stuleci cel górskich wędrowców i narciarzy.

Ich niewątpliwe piękno, bogactwo osobliwości przyrody, zachwycające panoramy i wyjątkowa atmosfera przyciągają artystów i ludzi wrażliwych na naturalne piękno otoczenia. Unikatowa fauna i flora przyciąga w Karkonosze przyrodników i badaczy natury. Czytaj dalej.

32. Świątynia Wang w Karpaczu

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang został przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.

Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) –stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Karpacz_Kosciol_Wang

W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności, która chcąc wybudować sobie nowy kościół musiała zaciągnąć pożyczkę na pokrycie kosztów budowy. Kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.

W 1841 rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina, jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk. Dokładne położenie wyznaczył dyrektor sobieszowskiego zarządu dóbr rodu Schaffgotschów wyliczając najkrótsze czasy dojścia z poszczególnych miejscowości. Wzięto też pod uwagę scenerię w jakiej miał stanąć kościółek. Świątynię najpierw Odrą przewieziono do Malczyc, potem drogą lądową do Karpacza Górnego (wówczas niem. BrückenbergMostowa Góra), w którym znalazł się w roku 1842.

28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza.

33. Kazimierz Dolny

kazimierz-dolny

Kazimierz Dolny to miejsce magiczne, które przyciąga coraz więcej turystów. Malowniczo położone nad rzeką, która stanowiła źródło zamożności miasta. Jego przejawem są bogato zdobione kamienice mieszczańskie z XVI i XVII wieku. Do najcenniejszych w Polsce zalicza się stojące przy rynku bliźniacze domy Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów. Wyjątkowym zabytkiem jest także kościół farny. Jego sklepienie zdobi misterna, przypominająca koronkę sztukateria. We wnętrzu znajdują się organy z 1620 roku, najstarsze z zachowanych w całości w Polsce. Nad samą Wisłą wznosi się kilkadziesiąt spichlerzy z XVI i XVII wieku, które w większości zaadaptowano na pensjonaty i restauracje. Ich ozdobne, przeważnie tynkowane na biało szczyty są charakterystycznym elementem tutejszej zabudowy.

34. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Strona www: www.muzeumzamoyskich.pl

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja. Mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem.

muzeum-zamoyskich

Niepowtarzalna atmosfera i bogactwo wystroju wnętrz pałacowych z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku – zbiorami rodziny Zamoyskich, sprawiają, że Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Niewątpliwym walorem Muzeum jest także kaplica pałacowa, wzorowana na Kaplicy królewskiej w Wersalu. Od kwietnia 2002 roku można także zwiedzać powozownię – z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. W dawnej teatralni corocznie organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Szczególną atrakcją oferowaną turystom jest Galeria Sztuki Socrealizmu, z największymi w Polsce zbiorami rzeźby oraz malarstwa i grafiki z tego okresu.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. W ostatnich latach plasuje się w pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce. Każdego roku ekspozycje muzealne ogląda ok. 250 000 osób. Stale wzrasta liczba turystów indywidualnych, także zagranicznych. Oprowadzanie odbywa się w pięciu językach obcych. Swoistą atrakcją jest oprowadzanie w historycznych strojach. (www.lubelskie.pl)

35. Rezydencja Białej Damy w Kórnikach

Jest to zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. 11 lipca 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski.

Kórnik_Castle

Podczas zwiedzania zamku warto zwrócić uwagę na portret przedstawiający właścicielkę Kórnika, Teofilę Szołdrską-Potulicką (1714-1790). To słynna Biała Dama, która podobno w ciemne noce spaceruje po parkowych alejkach.

36. Barbakan w Krakowie

To jedyna tak duża i tak dobrze zachowana budowla obronna tego typu w Polsce. Stoi w niezmienionej postaci od ponad 500 lat.

Krakow_-_Barbakan

Jako placówka najbardziej wysunięta poza mury miasta, jako pierwszy odpierał ataki wroga. Jego konstrukcja świadczy o doskonałej znajomości średniowiecznych metod budowania. Jego mury mają ponad trzy metry grubości, barbakan posiada siedem mocnych, okutych żelazem bram z opadającymi kratami.

Zobacz koniecznie: Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach

Na początku XIX wieku, na rozkaz cesarza Austrii Franciszka II, większość średniowiecznych budowli Krakowa została rozebrana. Jednak Feliks Radwański, architekt i senator, przekonał władze, że zniszczenie Barbakanu i przylegających budowli, narazi miasto na przeciągi i zadymki śnieżne, a samych krakowian na różne choroby. Dzięki temu Barbakan oraz Brama Floriańska przetrwały do dziś.

37. Katedra na Wawelu

autor: Lukasz Zandecki
autor: Lukasz Zandecki

Jej dzieje nierozerwalnie związane są z losami naszego narodu. to tutaj koronowano prawie wszystkich polskich władców. Pośrodku świątyni, w miejscu gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, Władysław Jagiełło złożył chorągwie zdobyte podczas bitwy pod Grunwaldem, a Jan III Sobieski – chorągiew spod Wiednia. W wawelskiej katedrze pochowano niemal wszystkich naszych władców od czasów Władysława Łokietka. W kryptach kościoła pochowano także wielu bohaterów narodowych: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, a także Józefa Piłsudskiego oraz Władysława Sikorskiego. Oddzielne pomieszczenie poświęcone jest pamięci Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego.

38. Kazimierz – dzielnica Krakowa

Kazimierz, zwany także Jerozolimą Europy, był intelektualną stolicą polskich Żydów (obecnie Kazimierz jest jedną z dzielnic Krakowa). Najważniejszą jego częścią była ulica Szeroka, gdzie znajduje się tzw. Stara Synagoga – najstarszy zabytek żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. Obecnie znajduje się w niej oddział Muzeum Historycznego poświęcony tradycji i sztuce polskich Żydów.

krakow-kazimierz-dzielnica

Położona nieopodal synagoga Remuh jest czynna do dziś. Jej wystrój stanowią bogato zdobione przedmioty kultu.Nazwa pochodzi od imienia rabina Mojżesza Isserlesa, zwanego także Moses-Remuh. Jego grobowiec znajduje się na cmentarzu położonym zaraz przy synagodze. Zjeżdżają się do niego Żydzi z całego świata, aby się pomodlić oraz wcisnąć w szpary między kamieniami karteczki z prośbami.

39. Bazylika Mariacka w Krakowie

Strona www: www.mariacki.com

Jeden z największych i najważniejszy, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim.

bazylika-mariacka-krakow

Według Jana Długosza kościół został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w latach 1221-1222.

Największą uwagę zwracają dwie, nierównej wysokości wieże. Wyższa, bardziej ozdobiona, stanowiła strażnicę miejską. Niższa była dzwonnicą. Dość mroczne, gotyckie wnętrze bazyliki, kryje wiele wspaniałych, barokowych ołtarzy rozmieszczonych symetrycznie. Długa na 81 i wysoka na 28 metrów nawa główna ozdobiona jest wspaniałą polichromią Jana Matejki. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ołtarz Wita Stwosza.

40. Sukiennice w Krakowie

Stojące pośrodku Rynku Głównego w Krakowie, Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. W środku znajdują się dwa rzędy kramów, głownie z biżuterią, pamiątkami, rękodziełami czy cepelią. Na piętrze Sukiennic (w dawnym szmatruzie) znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. Pod zewnętrzną częścią sukiennic jako ciekawostkę obejrzeć można zachowane zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe.

Kraków_-_Sukiennice

W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.

41. Zamek Królewski na Wawelu

Strona www: wawel.krakow.pl

Wawel zawsze uchodził w świadomości Polaków za centrum państwa. Tutaj przechowywano insygnia koronacyjne i wszelkie drogocenne przedmioty, a także dokumenty najwyższej wagi. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich, użyty po raz pierwszy w 1320 roku podczas koronacji Władysława Łokietka.

Krakow_Wawel

Najstarszym zabytkiem na zamku są drewniane głowy umieszczone na stropie Sali Poselskiej. Z wykonanych w XVI wieku 194 rzeźbionych kasetonów do dziś przetrwało tylko 30.

42. Zamek w Krasiczynie

Strona www: www.krasiczyn.com.pl

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność). Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.

zamek-w-krasiczynie

Do zabytkowego Przemyśla jest stąd tylko 10 km, a rozległa panorama Pogórza Przemyskiego zachęca do pieszych, rowerowych lub konnych wycieczek po okolicy. Także zwolennicy mniej forsownego wypoczynku będą usatysfakcjonowani panującym tu spokojem.

43. Mysia wieża w Kruszwicy

Strona www: www.pttk-kruszwica.pl

Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek, wysadzając go w powietrze. Pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana “Mysią Wieżą“. Na szczyt Wieży dochodzi się 109 schodami. Początkowo schody wiodą na zewnątrz, jednak na wysokości murów prowadzą już wewnątrz wieży. W jej ścianach można zauważyć 14 kul armatnich. Zostały one wykopane po restauracji zamku u podnóża wieży. Według legendy pod wieżą znajdują się wielkie piwnice. Połączone są one podziemnym gankiem z kościołem parafialnym. Jednakże wyjście z podziemia i ganek zamurowano i postawiono w tym miejscu kamienną grotę.

mysia-wieza-kruszwica

Jej nazwę jedni tłumaczą legendą, kiedy to król Popiel wraz z rodziną został zjedzony przez mściwe myszy. Inni uważają, że nazwa pochodzi od rodu Myszków, którzy panowali tu nad ludem goplańskim. Jest jeszcze inna wersja która głosi, że nazwę tę przynieśli ze sobą Krzyżacy. Widzieli oni w tej wieży zwierciadlane odbicie Mysiej Wieży w Bingen na wyspie Renu.

44. Meczet tatarski w Kruszynianach

Drewniany meczet znajduje się we wsi Kruszyniany, w województwie podlaskim. Jest najstarszym do dziś zachowanym meczetem tatarskim w Polsce, zbudowanym na planie prostokąta o wymiarach 10×13 m.

meczet-tatarski-w-kruszynianach

Wieś Kruszyniany w XVII wieku została nadana przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie z Turkami stając po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Społeczność tatarska po osiedleniu się zbudowała meczet, który po raz pierwszy wspomniany jest już w dokumentach z 1717. Obecny został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku (dokładna data budowy nie jest znana), na miejscu dawniejszego meczetu. W 1846 budynek przeszedł remont, o której to dacie świadczy kamień znajdujący się w fundamencie obok wejścia dla kobiet.

Po II wojnie światowej lokalną wspólnotę muzułmańską zasilili repatrianci muzułmańscy z terenów obecnej Białorusi. W sierpniu 2008 udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zainstalowanie nowoczesnego systemu przeciwpożarowego w drewnianym budynku meczetu.

Meczet w Kruszynianach jest wpisany na krajową listę zabytków Polski, a 22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP został, wraz z meczetem w Bohonikach, uznany za pomnik historii “Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary”.

45. Szlak rzeki Krutynia

rzeka-krutynia

Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach “krwawe plamy”. Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 – 70 XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

46. Zamek Krzyżtopór

Strona www: www.krzyztopor.org.pl

Dawny zamek położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.

Budowany w latach 1627–1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Budowniczym, który sporządził plany i nadzorował wznoszenie pałacu, był Wawrzyniec Senes. Od strony północnej przylegały niegdyś piękne ogrody w stylu włoskim.

Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Brak zachowanych planów budowy oraz sztychów sprzed przebudowy w XVIII wieku uniemożliwia dziś faktyczne odtworzenie wizerunku zamku z połowy XVII wieku.

Jego fundator cieszył się nim krótko. Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy. Pozostawił on po sobie bardzo zadłużony majątek, który odziedziczył jego synKrzysztof Baldwin Ossoliński. Po śmierci Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego (1649) pałac odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Pałac został ograbiony w czasie potopu przez Szwedów (1655). Zamieszkany do roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej.

Zobacz koniecznie: Najsłynniejsze zamki w Polsce

Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.

47. Zamek Książ

Zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu przy ulicy Piastów Śląskich 1 w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym.

Ksiaz_-_zamek_wakacyjnyklimat-plZostał wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, na miejscu dawnego grodu.

Wnętrza dzisiejszego zamku różnią się zdecydowanie od bogatych wnętrz z czasów dawnych właścicieli – Hochbergów. Dziś komnat Książa nie zdobią już cenne gobeliny, nie ma bogatych zbiorów porcelany chińskiej, ani portretów rodziny książęcej w złoconych ramach. Zniknęły wytworne, niezwykle wartościowe meble, dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej., gromadzone od setek lat zbiory muzealne. Komnaty, halle, gabinety i salony zdobione niegdyś malarstwem mistrzów, dziś sprawiają wrażenie surowych.

48. Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

To jedna z najpiękniejszych drewnianych świątyń w Polsce. Obecnie używana jest jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

cerkiew-KwiatonCerkiew została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. Za datę budowy często podawany jest rok 1700. Wieża została dostawiona w 1743 roku. Datę tę odszukano na jednej z belek konstrukcji. Może odnosić się ona jednak jedynie do remontu starszej wieży. Jest to najstarsza pewnie datowana wieża cerkwi łemkowskiej. Po akcji “Wisła” w 1947 roku świątynia zaczęła być użytkowana jako kościół rzymskokatolicki, należący do parafii w Uściu Gorlickim. Obecnie w współużytkowaniu Rzymskich Katolików i Grekokatolików.

49. Klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku

Strona www: www.bernardynilezajsk.pl

Klasztor-OO-Bernardynow

Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku. Zakonnicy przybyli tutaj w roku 1608, a obecną Bazylikę wznieśli w latach 1618 – 1628 na miejscu gdzie stał niewielki, drewniany kościółek z niezwykłym obrazem Matki Boskiej.

31-lezajsk-organy

W Bazylice znajdują się jedne z najstarszych i najcenniejszych na świecie organów. Pochodzą one z XVII wieku. Mają 75 głosów i 5894 piszczałek, z których największa drewniana, liczy aż 12 metrów wysokości. Dodano do nich takie elementy jak poruszające się ptaszki, wydające dźwięki podobne do świergotu.

50. Sanktuarium Maryjne w Licheniu

Bazylika w Licheniu jest największą katolicką świątynią w Polsce, siódmą w Europie i dziesiątą na świecie. Jej złocistą kopułę widać już z odległości kilkunastu kilometrów.

Bazylika-Lichen

W 1813 roku Tomasz Kłossowski, polski żołnierz pochodzący z okolic Lichenia, został ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem. Dogorywając na polu walki, ujrzał świetlistą postać z orłem na piersi, która obiecała mu ocalenie życia, prosząc w zamian, aby w przyszłości odszukał jej wizerunek. Odnaleziony w 1836 roku w miejscowości Lgota pod Częstochową niewielki obraz Tomasz umieścił w drewnianej kapliczce w grąblińskim lesie, dwa kilometry od Lichenia. Po śmierci Kossowskiego zaopiekował się nim ubogi pasterz Mikołaj Sikatka. Doznawszy w 1850 roku objawienia, zaczął przestrzegać miejscową ludność przed mającą nadejść zarazą. Epidemia cholery w 1852 roku sprawiła, że obraz uznano za cudowny i przeniesiono do kaplicy cmentarnej, a dwa lata później do neogotyckiego kościoła św. Doroty w Licheniu. Po II wojnie światowej, kiedy parafię przejęli księża marianie, wzrosło jej znaczenie jako sanktuarium maryjnego. Z inicjatywy księdza Eugeniusza Makulskiego, proboszcza i kustosza, powiększono teren przykościelny, poprowadzono alejki wiodące do licznych kaplic (m.in. Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Boskiej Częstochowskiej), pomników i miejsc zadumy. Również księdzu Makulskiemu Licheń zawdzięcza swą największą budowlę – bazylikę powstającą od 1994 roku, stanowiącą wotum narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

CIĄG DALSZY W CZĘŚCI 3

100 najpiękniejszych miejsc w Polsce:
część 1 | część 2
 | część 3 | część 4