Wakacje z dziećmi 13 miejsc w Polsce do których warto się wybrać...

13 miejsc w Polsce do których warto się wybrać z dzieckiem

-

Parki rozrywki, miasteczka indiańskie, muzea, centra naukowe czy kopalnie soli – te wszystkie atrakcje czekają na Was do okrycia w całej Polsce… Nie ma nic gorszego niż nudzące się dziecko. Tak więc wybraliśmy dla Was 13 atrakcji, w których czeka zabawa, odkrycia i różnego rodzaju atrakcje.

1. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Gdzie: Kraków
Strona www: www.ogroddoswiadczen.pl

ogród-doświadczeń-kraków-7

To park edukacyjny, którego ideą jest poznawanie świata wszystkimi zmysłami. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:

– urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
– ekspozycja geologiczna “Geo-gródek”,
– ekspozycja sensoryczna “Zapachowo”,
– zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – “Lem-birynt”.

ogród-edukacyjny-lema-planW każdym sezonie trwającym od drugiej połowy kwietnia do końca października Ogród oferuje zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych.

2. Kopalnia Soli “Wieliczka”

Gdzie: Wieliczka
Strona www: www.kopalnia.pl

Od wielu lat, kopalnia soli w Wieliczce jest naszą narodową atrakcją. Szyby wykute w soli, komory, podziemne jeziora, a także kompleks noclegowy znajdujący się 100 metrów pod ziemią – to wszystko przyciąga rocznie ponad milion turystów z całego świata.

3. Muzeum Włókiennictwa i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Gdzie: Łódź
Strona www: www.muzeumwlokiennictwa.pl

https://www.youtube.com/watch?v=P24M4Tjgt_g

Jedną z największych atrakcji Muzeum jest rekonstrukcja dawnej tkalni z oryginalnymi i technicznie sprawnymi krosnami z ostatniej dekady XIX wieku. Poza tym w Muzeum można oglądać damskie i męskie ubrania od 1900 roku do lat 90. XX wieku. Na tyłach budynku znajduje się skansen miejskiej architektury z przełomu XIX i XX wieku. Obejrzymy tutaj charakterystyczny dom robotniczy, domy rzemieślników, willa letniskowa, przystanek tramwajowy oraz studnia.

4. Fokarium

Gdzie: Hel
Strona www: fokarium.pl

Fokarium na Helu to nie ogród zoologiczny czy atrakcja turystyczna. To tak naprawdę ośrodek badawczy starający się odtworzyć populacje fok w rejonie Morza Bałtyckiego. Rodzina fok, która tutaj mieszka jest badana pod kątem zachowania, diety, wieku, tras wędrownych. Przy okazji ośrodek można zwiedzać, co jest jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci w tym rejonie. Dodatkowo na Hel można przypłynąć tramwajem wodnym z Gdańska, Sopotu lub Gdyni, co będzie dodatkową przygodą.

5. Centrum Nauk “Kopernik”

Gdzie: Warszawa
Strona www: www.kopernik.org.pl

Kopernik jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji.

centrum-nauki-kopernik_warszawaW CNK każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylony nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektro-pneumatyki. Nasze laboratoria pozwalają na samodzielne eksperymentowanie. Pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczna i robotyczna wyposażone są w sprzęt używany w najnowocześniejszych laboratoriach na całym świecie.

Wokół budynku znajduje się Park Odkrywców. Nad jego projektem wspólnie pracowali inżynierowie, artyści i projektanci zieleni. Oprócz artystycznych eksponatów, prezentujących efekty dźwiękowe, znajduje się tu także galeria plenerowa oraz scena letnia.

W czerwcu 2011 roku otwarto jedno z najnowocześniejszych w Europie planetariów. Pod Niebem Kopernika można podziwiać kilkanaście milionów gwiazd. Sferyczny ekran otacza widownię ze wszystkich stron, a technologia 3D daje odczucie zanurzenia w wyświetlanym obrazie. Odbywają się tu pokazy nieba, projekcje filmowe, wykłady oraz spotkania. Planetarium Niebo Kopernika posiada własne studio produkcyjne, gdzie tworzone są oryginalne pokazy filmowe dla widzów.

6. Muzeum Animacji SE-MA-FOR

Gdzie: Łódź
Strona www: muzeum.se-ma-for.com

SE-MA-FOR to słynne studio animacji, w którym powstały niezapomniane seriale i filmy animowane take jak “Miś Uszatek”, “Pingwin Pik-Pok” czy oskarowy “Piotruś i Wilk”. W muzeum można zobaczyć filmowych bohaterów, obejrzeć fragmenty scenografii i poznać różne techniki animacji. Jest także kino, gdzie odbywają się pokazy krótkometrażowych filmów.

7. Jurapark Bałtów

Gdzie: Bałtów
Strona www: www.juraparkbaltow.pl

To 3,5 hektarowy park gdzie zobaczymy ponad sto modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Oprócz tego spotkać tutaj możemy prawdziwe zwierzęta: żubry, wielbłądy, lamy, daniele, kozy syryjskie czy antylopy. W Parku znajduje się także prehistoryczne oceanarium.

8. Centrum Nauki “Experyment”

Gdzie: Gdynia
Strona www: www.experyment.gdynia.pl

Wizyta w EXPERYMENCIE pozwala gościom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata. Jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie. Stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

9. Muzeum Zabawek i Zabawy

Gdzie: Kielce
Strona www: www.muzeumzabawek.eu

Imponująca kolekcja Muzeum obejmuje ręcznie robione zabawki wykonywane przy użyciu dawnych narządzi, jak i wyroby nieistniejących już polskich spółdzielni zabawkarskich i zakładów produkcyjnych. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Zwiedzanie Muzeum z pewnością może być dla dzieci niezwykłą przygodą, stąd wystawy interaktywne, na których młodzi odkrywcy historii zabawek mogą nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów. Podczas zwiedzania dzieci mają także okazję pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum. Trzy razy dziennie, o godzinie 11., 12. i 13, można zobaczyć Babę Jagę “wychodzącą” z wieży zegarowej.

10. Wioska Indiańska w Łopuchówku

Strona www: www.kokopelli.pl

wioska-indianska

To ciekawe miejsce, którego główną część stanowi “Obozowisko Koczowników Wielkich Równin” czyli wystawa prezentująca ekspozycję przedmiotów związanych z codziennym życiem Indian Ameryki Północnej. Wśród malowanych tipi (namiotów indiańskich) – przenośnych domostw mieszkańców prerii, przedmiotów codziennego użytku, bogato zdobionych strojów i prymitywnej broni można odczuć magiczną atmosferę świata dawnych wojowników i łowców. W wiosce znajdują się również obiekty dające możliwość aktywnego wypoczynku, m.in. plac zabaw ze strzelnicami, gdzie każdy może sprawdzić swoje umiejętności w różnych formach “polowania” i tor przeszkód, na którym można się wykazać sprawnością i siłą fizyczną.

wioska-indianska-2

11. ZOO Safari

Gdzie: Świerkocin
Strona www: zoosafari.pl

Zoo Safari położone jest w Świerkocinie w gminie Witnica w malowniczej okolicy w pobliżu Parku Narodowego Ujście Warty. Zajmuje ponad 20 ha powierzchni, na której przebywa około 600 zwierząt. To obiekt, który tętni życiem – nieustannie pojawiają się nowe zwierzęta, rozbudowywane jest zaplecze socjalno-rozrywkowe. Państwo Rasmussen obiecują także, że już wkrótce Zoo Safari wzbogaci się o nowe atrakcje, czynione są też starania o pozyskanie kolejnych terenów, tak aby zwierzęta miały jak najlepsze warunki do bytowania.

Zoo Safari jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska. Obiekty typu safari stanowią rewolucyjny i unikatowy sposób na obcowanie z dzikimi zwierzętami, trzymanymi w zamknięciu. Zwiedzających nie odgradzają od zwierząt ani kraty, ani szyby, ani nawet fosy. Poza terenem safari w Zoo Safari znajduje się piesze zoo i teren parku rozrywki, gdzie można dowolną ilość razy korzystać z karuzel.

12. Rabkoland

Gdzie: Rabka Zdrój
Strona www: www.rabkoland.pl

Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland oferuje mnóstwo atrakcji rozrywkowych, typowych dla wesołego miasteczka. Znajduje się tutaj m.in. diabelski młyn, z którego można obejrzeć panoramę Rabki, karuzele dla dzieci i dla dorosłych, zadaszony tor gokartowy, Auto Bugi, kolejka Safari Train, zadaszony Rura Park, pontony na wodzie, wodna przejażdżka Ice Race, kolejka górska, autoskoternia, Dom Śmiechu, Pałac Wampirów i wiele innych.

13. Skansen Taboru Kolejowego

Gdzie: Chabówka
Strona www: www.parowozy.pl

Teren parowozowni założonej pod koniec XIX wieku, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów, to miejsce, gdzie 100 lat później powstał skansen historii kolejnictwa. Na stale poszerzaną ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności. Skansen w Chabówce jest nie tylko największą tego typu ekspozycją w Polsce, ale także najczęściej odwiedzaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie