AFRYKA 18 pomysłów na zagraniczne wakacje za nieduże pieniądze

18 pomysłów na zagraniczne wakacje za nieduże pieniądze

-

Czy można gdzieś pojechać nie wydając majątku? Można!! Jeżeli zastosujesz się do kilku cennych rad, znajdziesz tani bilet lotniczy to może ci się udać!! Poniżej znajduje się 18 wybranych miejsc do których można pojechać w 2016 roku nie wydając przy tym większej ilości pieniędzy.

travel-iconWietnam

To kraj egzotyki i dezorganizacji typowej dla całego tamtejszego rejonu. Także pełno w nim kontrastów. Mocno zaludnione delty rzeczne oraz pas wzdłuż wybrzeża, kontrastuje z obszarami górskimi, gdzie możemy poczuć się naprawdę samotnie. Sajgon – jest pełny kolorów, zabawy i energii. Hanoi z kolei jest miastem o prowincjonalnym charakterze, ale w końcu większość mieszkańców tego państwa mieszka własnie na wsi… i tam ukryty jest cały urok tego kraju.

Do Wietnamu najlepiej jest jechać na wiosnę albo na późną jesień. Trzeba pamiętać o występującej tam pomiędzy kwietniem, a listopadem pory deszczowej (jej kulminacja przypada w sierpniu – wtedy także występują powodzie).

“Zgadza się, najdroższy jest bilet, ale na miejscu nie wydasz prawie nic. Świeże jedzenie kosztuje tu mniej niż dolara. Najwięcej zdarzyło mi się zapłacić za naprawdę wyrafinowane danie – 10 dolarów. Plaże są piękne, ludzie gościnni. Liźniesz świata nie rujnując budżetu” — Enterr12 (BuzzFeed Community)

Ha-Long-tourist

Najlepiej do Wietnamu jest dolecieć samolotem. Z warszawskiego Okęcia latają samoloty m.in do Hanoi oraz Sajgonu. Bilet będzie w tym przypadku naszym największym wydatkiem podczas naszej podróży. Na miejscu wszystko jest bardzo tanie. Świeże jedzenie można dostać za jednego dolara.

Plaże są piękne, a ludzie bardzo gościnni…

Polecam lekturę: Wietnam. Jak się dogadać, gdzie jeść i się upić, czyli praktyczne wskazówki od polskich podróżników | www.wietnam.info

travel-icon

Podgorica, Czarnogóra

Drzewka oliwne, cyprysy, senny śródziemnomorski czar, bezpretensjonalna Podgorica w Czarnogórze to wciąż nieodkryty skarb Europy. Nie posiada za wiele zabytków, ale to wprost idealna baza wypadowa do zwiedzania centralnej części kraju, licznych monastyrów i kanionów. Miasto niemal w całości zostało odbudowane po zniszczeniach z czasów II wojny światowej i dawnych trzęsieniach ziemi, dlatego dominuje tu współczesna zabudowa, odmienna zupełnie od tej na Riwierze Czarnogórskiej.

Podgorica_wakacyjnyklimat-pl

“Zaatakuj targ, żeby poznać kulturę dnia dzisiejszego i spróbować dekadenckiego, mocno serowego, smażonego burka i chrupiących, pieczonych mięs. Może i nie jest to dla ciebie zaskoczeniem, ale ceny są tu naprawdę dobre, a brak światowej atmosfery jest w pełni rekompensowany silnym, bałkańskim charakterem.”

travel-icon

Marakesz, Maroko

Marakesz nazywany czerwonym miastem z powodu ceglasto-łososiowych murów, które znajdziemy w całym mieście i które zdają się płonąć w świetle zachodzącego słońca.

Najsłynniejszym miejscem w mieście jest bazar Jamma El Fna. Z rana znajduje się tutaj najzwyczajniejsze targowisko, gdzie mieszkańcy miasta przychodzą robić codzienne zakupy. Wieczorem za to zamienia się w coś zupełnie innego… pojawiają się na nim zaklinacze wężów, szamani, akrobaci, bajarze… no i rzesze turystów.

“Zatrzymałam się w hostelu Kaktus w Marakeszu i kosztowało mnie to tylko 7 dolarów za noc. Wspomnienia? Przyjazna obsługa i pyszne śniadania każdego ranka. W medynie posiłek dla trzech osób (składający się z trzech dań każdy) kosztował mniej niż 20 dolarów” — pisze Lauren S (BuzzFeed Community).

Warto zwiedzić meczety, pałace, np De La Bahia, muzeum, Wyższą Szkołę Koraniczną, medinę, suk oraz słynne garbarnie, których zapachy rozchodzą się daleko po okolicy i mieszają się z innymi zapachami miasta tego egzotycznego miejsca.

travel-icon

Chorwacja

Chorwacja, dostępna z terenu całej Europy w ciągu zaledwie kilku godzin jazdy samochodem, dwóch lotu samolotem, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy dysponuje już siecią nowoczesnych autostrad, staje się naprawdę najbliższym dla Was śródziemnomorskim fragmentem Europy!

https://www.youtube.com/watch?v=mdy4PF9zPO8

Dzięki swojej przepięknej, dziewiczej przyrodzie, przyjemnemu klimatowi, czystemu morzu z ponad 100 plażami, nad którymi powiewają Błękitne Flagi (międzynarodowy ekologiczny symbol jakości i czystości morza oraz plaż), bogatemu dziedzictwu kulturowo-historycznemu i wyjątkowym smakom miejscowej kuchni śródziemnomorskiej, Chorwacja w dziedzinie turystyki kempingowej jest na właściwej drodze by w niedługim czasie zdobyć tytuł jeśli nie najlepszego, to na pewno najbardziej atrakcyjnego kierunku turystyki kempingowej w regionie śródziemnomorskim.

“Z 12 znajomymi wynajęliśmy piękną willę z basem. Wyszło ok. 20 euro za noc. Jedzenie i alkohol są bardzo tanie. Mnóstwo pięknych plaż i fantastyczne morze” – pisze Canehdian, BuzzFeed Community

Polecam artykuły w Chorwacji na naszej stronie.

travel-icon

Saloniki, Grecja

grecja-naj-miejsca-wakacyjnyklimatpl-13

Sa­lo­ni­ki to dru­gie pod wzglę­dem wiel­ko­ści mia­sto w Gre­cji i cen­trum ad­mi­ni­stra­cyj­ne dwóch pół­noc­nych re­gio­nów kraju, które pod wzglę­dem ar­chi­tek­tu­ry i kra­jo­bra­zów wy­raź­nie różni się od Aten. Starą część Sa­lo­nik zo­ba­czyć można dziś w ogro­dzo­nej murem dziel­ni­cy Kástra – tutaj usy­tu­owa­ne są tu­rec­kie bu­dow­le i za­uł­ki oraz nieco póź­niej­sze grec­kie domy w stylu art déco, któ­rym udało się unik­nąć za­ku­sów bu­dow­ni­czych z lat 50. Osoby roz­mi­ło­wa­ne w bi­zan­tyj­skich za­byt­kach znaj­dą tu także mnó­stwo ko­ścio­łów bu­do­wa­nych od cza­sów rzym­skich do XV w.

travel-icon

Praga, Czechy

Czeska Praga to jedno z najpiękniejszych miast w Europie jak i na świecie. Nazywana jest często “Sercem Europy”, “Złotą Pragą”, “Architektonicznym snem nad Wełtawą” czy “Miastem stu wież”. To tylko niektóre z nich. Była i jest inspiracją dla wielu artystów i malarzy. Corocznie do miasta przybywa ponad 3 mln turystów, co stanowi połowę wszystkich turystów, którzy przyjeżdżają do całych Czech.

Niewiele jest miast na świecie, w których na tak małej powierzchni znajduje się tak wiele zabytków z różnych okresów jego rozwoju. Tradycja zmieszana jest z nowoczesnością, stare secesyjne kamienice stoją obok ultra modernistycznych budynków.

“W Pradze było jak w bajce, nie brakowało taniego alkoholu ani jedzenia. Korzystaliśmy z Airbnb, udało się trafić na świetne mieszkanie” – pisze Chantelleb4d26fe7fb (BuzzFeed Community)

Zobacz mój artykuł Czeska Praga – miasto setek wież

travel-icon

Kraków, Polska

Kraków zaczaruje Cię swoimi urokliwymi uliczkami i zaułkami, a bogata oferta kulturalna nie pozwoli Ci się nudzić nawet przez moment. Koniecznie odwiedź Sukiennice, Kościół Mariacki i Wawel, ale zaplanuj też wolny wieczór i daj się wciągnąć w wir krakowskiego nocnego życia.

“To czyste i bezpieczne miejsce, przeniknięte fascynującą historią. Finansowo bardzo przystępne. Za większość posiłków zapłaciłem mniej niż 5$. Do tego tanie piwo!” -pisze Meredithr44335370ad (BuzzFeed Community)

travel-icon

Stambuł, Turcja

Niezwykle położenie Stambułu – miasta na dwóch kontynentach, leżącego po obu stronach cieśniny Bosforu – stało się przyczyna jego potęgi i znaczenia. Został założony w VII wieku p.n.e. jako kolonia grecka – Byzantion (Bizancjum). Legendy mówią, ze jego założyciel otrzymał w wyroczni delfijskiej wskazówkę, by założyć miasto “na przeciwko głupców“. W istocie, najlepszym miejscem okazał się półwysep u wylotu Bosforu, przy głębokiej zatoce stanowiącej doskonały, naturalny port. Po przeciwnej stronie cieśniny znajdowała już się starsza osada, nie było przy niej jednak zatoki tak dogodnej na założenie portu. Jej mieszkańcy sami zaprzepaścili szanse jaka stwarzała im natura. Owa zatoka, nazwana Złotym Rogiem, stała się wkrótce zródłem bogactwa nowego miasta. Do portu zawijały praktycznie wszystkie okręty zmierzające z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne.

“Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto nie bez powodu nazywane jest kulturowym i geograficznym mostem między Europą a Bliskim Wschodem. Główne atrakcje Stambułu są albo za darmo, albo ich cena waha się od 5 do 7 dolarów. Nietrudno znaleźć przyzwoite zakwaterowanie blisko centrum. Transport publiczny działa bez zarzutów, dodatkowo można skorzystać z promów. Na Krytym Bazarze za trzy dolary znajdziesz pamiątki, w których twoja mama zakocha się od pierwszego wejrzenia” – Kate Ericson (Facebook)

travel-icon

Portugalia

Portugalia to kraj gdzie wiosna trwa cały rok. Tutaj znajdziemy piękne plaże, wiele zabytków, klifowe wybrzeża oraz bujną roślinność. To z pewnością jeden z najpiękniejszych krajów w Europie. Wybrzeża Algarve przyciągają turystów z całego świata, którzy spragnieni są słońca i pięknych plaż. Przy okazji mogą podziwiać cenne zabytki Lizbony albo wybrać się na wyspę Maderę, która jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody i spokoju.

“Wynająłem w pełni umeblowane mieszkanie na trzy tygodnie za 900 dolarów, a zakupy robiłem na lokalnych targach. Przyjemnie było pożyć jak mieszkańcy” – Keiths4911dc7fc, (BuzzFeed Community)

Polecam lekturę Kraj o zapachu pomarańczy — PortugaliaPortugalia w tydzień, czyli jak zwiedzić Portugalię w 7 dni?

travel-icon

Macedonia

Macedonia to niewielki kraj o bardzo skomplikowanej historii. Po części należy do Bałkan, po części do Morza Śródziemnego. Od wieków była pod wpływami rzymskimi, greckimi i osmańskimi. Obok starożytnych ruin znajdziemy nowoczesną architekturę. Czasem aż dziw bierze ile naturalnego piękna i atrakcji mieści się w tak niewielkim kraju.

Skopije, to jedna z najbardziej niezwykłych stolic Europejskich. Ciągła odnowa miasta, w połączeniu z tureckim starym miastem, starożytną fortecą i komunistycznym centrum, tworzą niezwykłą mieszankę, która nigdy nie przestaje zaskakiwać.

“Najlepsza miejscówka to Jezioro Ochrydzkie. W lecie można bawić się na małych plażach ukrytych pod skalistymi klifami. Ochryda ma również piękne stare miasto usiane zabytkowymi kościołami. Trudno tu znaleźć potrawy, które kosztują więcej niż 6 dolarów. To na pewno wciąż nieodkryty skarb!” – Tony Hietala (Facebook)

Ochryd znany ze swoich plaż, letniego festiwalu, wysublimowanych bizantyjskich kościołów i pięknego jeziora jest z pewnością centrum turystycznego przemysłu w kraju.

travel-icon

Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych, Karolina Północna i Tennessee, USA

Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych położony jest w najbardziej urozmaiconej części górskiego łańcucha Appalachów, na pograniczu stanów Tennessee i Północna Karolina. To jeden z najpopularniejszych parków narodowych w USA. Roczna liczba zwiedzających przekracza 9 milionów, co oznacza, że park jest odwiedzany przez dwukrotnie większą liczbę turystów niż jakikolwiek inny park narodowy w Stanach Zjednoczonych.

Został założony 15 czerwca 1934 roku w paśmie górskim Appalachów jest jednym z największych chronionych obszarów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a także najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych. W 1976 park został uznany za rezerwat biosfery, a w 1983 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

“Na wędrówkę po tutejszych górach wybrałem się z kumplami. Przez tydzień wypoczywaliśmy wśród spektakularnych widoków. Spaliśmy w namiotach i sami gotowaliśmy. Pozwoliło nam to sporo zaoszczędzić” – Malloryr49f8f2c02 (BuzzFeed Community).

travel-icon

Curacao

Wyspa jest popularnym celem turystycznym, do którego można przyjechać o każdej porze roku. Tutaj panuje ciągłe lato, a morze jest wspaniałym ochłodzeniem dla każdego. Tutaj można spędzić wspaniałe, rodzinne wakacje. Wyspa nazywana jest “królową archipelagu Antyli Holenderskich” Curacao to wspaniały wypoczynek, wysoki standard usług oraz gościnność. W stolicy Willemstad można znaleźć sporo wyśmienitych restauracji czy wielkich ośrodków handlowych lub tylko zasmakować niepowtarzalnej atmosfery owego miasta karaibskiego.

curacao

“Snorkeling, tanie pokoje z Airbnb i artykuły spożywcze w rozsądnych cenach. Plus niesamowicie przyjaźni mieszkańcy. Polecam wycieczkę do Klein Curaçao i odwiedzić ruiny opuszczonej latarni morskiej. Jeśli dopisze wam szczęście, spotkacie żółwie morskie” – Caiteyo (BuzzFeed)

travel-icon

Addis Abeba, Etiopia

Etiopia jest zatłoczona i chaotyczna, pełna niezwykłych kontrastów, ale kiedy się do tego przyzwyczaisz, odkryjesz, że stolica Etiopii, położona prawie 2,5 tyś metrów n.p.m ma swój czar i urok, któremu trudno dorównać.

travel-icon

Montevideo, Urugwaj

Tanie hotele, przyjemna pogoda no i Buenos Aires niedaleko na horyzoncie – to właśnie Montevideo, stolica Urugwaju. To tutaj obskurne drapacze chmur i eleganckie przedmieścia usytuowane na plaży, łączą się z neoklasycznymi budynkami w stylu art deco. To miasto ma swoją własną osobowość.

Musisz zobaczyć pełne światła parki, sugestywne bary tango i niesamowite, przyciągające aromatem parrillas (restauracje specjalizujące się w stekach) na targu Mercado del Puerto. W dodatku, jeśli przyjedziesz w marcu, trafisz akurat na koniec czterdziestodniowego, najdłuższego na świecie karnawału.

“Wspaniałe plaże, restauracje, bary i kluby, przyjaźni ludzie i tanie… wszystko.” – Kurt Anderson, BuzzFeed Community

travel-icon

Gwatemala

Gwatemala, to miejsce gdzie wszystko jest przesiąknięte kulturą Majów oraz starożytnych plemion Indian. Czasem odnosi się tutaj wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu. Ludzie wciąż ubierają się w stroje ludowe, a ich kultura przesiąknięta jest przeszłością. Dzięki swojemu specyficznemu środowisku naturalnemu, powstało tu wiele legend i opowieści, które dodadzą “smaku” naszej podróży po tym państwie.

Najbardziej znanymi miejscami są Tikal, Finca Tatin, Quetzaltenango, Lago Atitlan, Chichicastenango, Totonicapan, Todos Santos Cuchumatan, Lanquin, Antigua i stolica Gwatemala.

“Większość schronisk kosztuje 10 dolarów lub mniej, jeśli wolisz – można też znaleźć ładne, niedrogie pokoje prywatne. Chociaż znaczna część ludności nadal posługuje się dialektem Majów, to również doskonałe miejsce do nauki hiszpańskiego. Warto odwiedzić ruiny w Tikal i jezioro Atitlan” – Megan Elizabeth, Facebook

Nadmorskie miejscowości są nastawione typowo pod turystykę. Znajdziemy tutaj ciepłe plaże idealne warunki na uprawianie sportów wodnych oraz świetną atmosferę w rytm tańca i śpiewu lokalnej muzyki.

travel-icon

Udajpur, Indie

W mieście Udajpur znajdziesz piękne bogate pałace, elegancko zdobione świątynie, wąskie uliczki, które sprawiają, że nazywają je często “Wenecją wschodu”. Uroku dodaje misterna sieć jezior, którymi usłane jest miasto. Najpiękniejsze jest jezioro Pichola z położonym na jego brzegu majestatycznym Pałacem Miejskim i królewskimi łódkami, ślizgającymi się po jego spokojnej powierzchni.

Udaipur

Koniecznie pospaceruj po pachnących kminem bazarach, obserwuj zachwycający taniec świateł na ścianach fortu Kumbhalgarh i rzuć okiem na kolekcję starych samochodów maharadży.

travel-icon

Granada, Nikaragua

Granada to piękne, pocztówkowe miasto. Kolorowe budynki, malownicze kościoły i forty, brukowane uliczki i zachwycająca przyroda. Będąc tutaj nie wiesz co uchwycić na zdjęciu w aparacie, tyle jest miejsc, które chciałoby się zachować na pamiątkę.

nikaragua

Granada to również świetna baza wypadowa do innych miejsc całego regionu. Warto zobaczyć ukryty pośród chmur wulkan Mombacho, jezioro Nikaragua albo wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Archipielago Zapatera.

“Wycieczka łódką pomiędzy Isletas to po prostu mus. A później przepyszny lunch w jednaj z licznych budek z jedzeniem – spróbuj lokalnego przysmaku vigoron, smacznej sałatki z kapust”.

travel-icon

Ashgabad, Turkmenistan

Turkmenistan to jedno z najbardziej tajemniczych i niezbadanych państw Azji środkowej. Aż do 2006 roku, państwem rządził Saparmyrat Niyazov. Podczas okresu jego dyktatury, ta pustynna republika przekształciła się w królestwo kiczu i dziwactwa. Złote posągi głowy państwa i wspaniałe zabytki mają symbolizować wspaniałe czasy jego rządów.

turkmenistan

Co prawda uzyskanie wizy może być trudne ale jak się uda mamy pewność, że nie będą nam przeszkadzać tłumy turystów. Ten najrzadziej odwiedzany kraj Azji to tak naprawdę starożytna kraina wielkiej duchowości, tradycji i naturalnego piękna. Gościnność jej mieszkańców jest już legandarna…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie