EUROPA 9 najpiękniejszych jezior w Europie idealnych na wakacje

9 najpiękniejszych jezior w Europie idealnych na wakacje

-

Wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez morza: kwintesencją ich urlopu jest plażowanie, kąpiele w wodzie albo różne sporty. Takie same możliwości mamy jednak także nad jeziorami. Dzisiaj opiszemy te najpiękniejsze na naszym kontynencie. To co tam znajdziemy to piękne widoki, idealną infrastrukturę oraz brak tłumów na brzegu. Na dodatek do wielu z nich jest bliżej niż na najsłynniejsze riwiery Europy.

Jezioro Bohinj (Słowenia)

Bohinj_Slowenia

Jezioro Bohinj znajduje się w przepięknej polodowcowej dolinie Alp Julijskich. Jest to największe słodkowodne jezioro w całym kraju. Jest też częścią Parku Narodowego Triglav. Nie jest tak popularne jak Bled, które zawsze jest oblegane przez rzesze turystów, dlatego o wiele łatwiej jest tutaj znaleźć urokliwy zakątek na wakacyjny relaks. Czyste wody jeziora zapraszają do pływania oraz podziwiania wielu gatunków ryb. Jest to miejsce dla ludzi ciekawych przyrody, którzy jednocześnie ją szanują. Zbiornik stanowi idealne miejsce dla fanów sportów wodnych.

Jezioro Garda (Włochy)

garda_wlochy

Jezioro Garda leży na granicy trzech regionów w północnych Włoszech: Lombardii, Trydentu-Górnej Adygi i Wenecji, w malowniczych i pełnych słońca górach. To prawdziwa perła, która kusi pięknymi krajobrazami i czystą wodą, która należy do najczystszych w całym kraju. Brzeg jeziora charakteryzuje się bujną roślinnością oraz bardzo łagodnym klimatem. Mimo sąsiedztwa gór, lato jest upalne z temperaturami dochodzącymi do 35 stopni, a woda chłodna, co zachęca do kąpieli. Wokół jeziora znajdziemy kilkanaście romantycznych miasteczek z wąskimi ulicami i typowo włoskimi restauracjami.

Jezioro Weissensee (Austria)

weissensee-austria

Do najpiękniejszych jezior Austrii należy Weissensee w Alpach Gailtalskich, które z kolei znajduje się w Karyntii. To jeden z najpiękniejszych regionów w Europie. Większość jego powierzchni jest górzysta. Dlatego nasze jezioro znajduje się na wysokości aż 930 m n.p.m. Znajdziemy tam bardzo czystą wodę, którą możemy nawet pić. W lecie temperatury osiągają 24 stopnie więc kąpiel w wodzie należy do przyjemności. Warto dodać, że kręcono tu sceny do filmu o Bondzie “W obliczu śmierci” z Timothy Daltonem.

Jezioro Ochrydzkie (Albania i Macedonia)

ochrydzkie-macedonia

Jezioro Ochrydzkie położone jest na Półwyspie Bałkańskim, rozdzielone granicą Albanii i Macedonii. To najstarsze jezioro w Europie i zarazem najgłębsze na całych Bałkanach. Wraz z otaczającym je regionem od 1979 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na brzegach jeziora zachowało się wiele zabytków przeszłości, m.in. sięgająca okresu średniowiecza twierdza cara Samuela oraz zabytkowe centrum miasta w Ochrydzie, klasztor św. Nauma, liczne niewielkie cerkiewki (m.in. cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo).

Jezioro Annecy (Francja)

Annecy-Francja

W samym sercu Alp Sabaudzkich, w dorzeczu rzeki Rodan, znajduje się jezioro Annecy. To drugie co do wielkości jezioro we Francji i jedno z najczystszych w całej Europie. Turystów oprócz przepięknych widoków, przyciągają tutaj idealne warunki do uprawiania najróżniejszych sportów wodnych oraz miasto Annecy, które nazywane jest Alpejską Wenecją.

Jezioro Koenigsssee (Niemcy)

konigssee-niemcy

Jezioro Koenigssee jest największym klejnotem Bawarii. Leży w samym centrum Parku Narodowego Berchtesgaden. Jego powierzchnia wynosi 5,218 km², a jego głębokość ponad 190 metrów. Malowniczy zbiornik wodny prawie całkowicie wypełnia dolinę między szczytami Gotzenberg i Jenner na wschodzie, a drugim co do wielkości niemieckim szczytem, czyli Watzmann, na zachodzie. Wokół zbiornika znajdziemy wiele pieszych szlaków, z których możemy podziwiać piękno okolicy. Po jeziorze kursują także łódki, które dowożą turystów m.in. do kościółka St. Bartholomeo, który jest jedną z największych atrakcji nad jeziorem. Jego charakterystyczny kształt i położenie u stóp alpejskich szczytów sprawiło, że pojawia się na wielu obrazach, folderach czy puzzlach.

Jezioro Bled (Słowenia)

bled_slowenia

Jezioro Bled jest drugim co do wielkości, po Bohinj, jeziorem w Słowenii. Jego turkusowa woda, w tle ośnieżone góry, a na środku niezwykła wysepka ze średniowiecznym kościółkiem Maryji Wspomożycielki, o którym krąży wiele legend sprawiają że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Na zboczu skały znajduje się także zamek, który jest najstarszym zamkiem w całej Słowenii. Szacuje się, że został zbudowany w X wieku. Średnie temperatury powietrza w miesiącach letnich oscylują wokół 19 stopni, ale dzięki gejzerom wód termalnych w dnie jeziora ma ono najdłuższy sezon kąpielowy wśród alpejskich jezior. Można stąd wyruszyć na pieszą wycieczkę na najwyższy szczyt Słowenii – Triglav (2864 m n.p.m.). Szlak nie należy do najłatwiejszych i na wyprawę trzeba przeznaczyć dwa dni (wraz z noclegiem w schronisku). W okolicy warto też zobaczyć wąwóz Vintgar.

Jezioro Como (Włochy)

como-italy

Jezioro Como jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech. Jest to najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie. Linia brzegowa swoją długością przekracza linie brzegowe jezior Garda i Maggiore razem wziętych. Jego kształt przypomina odwróconą literę Y. Na jeziorze znajduje się wysepka Isola Comacina, która była zamieszkana już w starożytności, lecz istniejące na niej osady zostały zniszczone w XII wieku. Każdego dnia po Como kursują promy i inne łodzie, dzięki którym sprawnie można dotrzeć do nadbrzeżnych miejscowości bez konieczności objeżdżania jeziora lądem.

Como jest celem wielu turystów. Znane jest z licznych ośrodków wypoczynkowych i parków, leżących nad jego brzegiem. Okres od czerwca do września jest najlepszym czasem na uprawianie windsurfingu i kitesurfingu. Nad jego brzegami kręcono wiele kasowych filmów, m.in. “Casino Royale” czy “Gwiezdne Wojny“.

Jezioro Pragser Wildsee/Lago di Braies (Włochy)

Lago-di-Braies_Wlochy

Dolomity to pasmo górskie znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch w prowincji zwanej Tyrolem. Właśnie tam na wysokości 1494 m n.p.m., kryje się przepiękne jezioro Pragser Wildsee/Lago di Braies (nazwy podawane są w języku niemieckim i włoskim). Według legendy – znajdują się w nim wrota do podziemnego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie