EUROPA Algarve – słoneczne wybrzeże Portugali

Algarve – słoneczne wybrzeże Portugali

-

Region Algarve i jego wspaniałe wybrzeże to idealne miejsce na wypoczynek. Nad Oceanem znajdziemy piękne, piaszczyste plaże pokryte skałami. Z ich szczytów można podziwiać turkusowe morze, liczne wysepki oraz laguny. Zobaczymy także małe stateczki, kursujące między plażami. Miasta które znajdziemy w pobliżu, to przeważnie niewielkie wioski, które budzą się do życia dopiero w sezonie wakacyjnym, przyjmując wtedy gości z całego świata.

 

Mapa obszaru:

Algarve-Portugal-Tourist-Map-small

Temperatury w Algarve:

Algarve-temperatury-roczne

Najciekawsze miasta Algarve:

Faro

Faro to największe miasto na wybrzeżu. Kiedyś była to tylko malutka wioska rybacka, ale za czasów panowania rzymian, przekształciła się w jeden z najważniejszych portów. Potem za czasów panowania króla Portugalii Alfonsa III, Faro przeszło w ręce Portugalczyków. Król uczynił je prawdziwą perełką kraju. Pomimo licznych pożarów, najazdów i dwóch trzęsień ziemi, utrzymało swoje znaczenie i w 1756 roku, stało się stolicą regionu Algarve. Niedawno zbudowane lotnisko, ułatwiło jeszcze bardziej dostęp do całego regionu. Faro jest obecnie największym centrum turystycznym na wybrzeżu.

Tak samo jak Lizbona, tak i Faro zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1722 i 1755 roku. Z okresu przed kataklizmem, zachowały się jedynie pozostałości murów miejskich. Cudem przetrwały także ruiny Starego Miasta (Cidade Velha), które niedawno zostały zrekonstruowane i otwarte dla zwiedzających. Warto zobaczyć, zaraz obok XVIII-wiecznej bramy miejskiej Arco da Vila, odbudowaną pierwszą chrześcijańską świątynie w Faro. Wspaniała dzwonnica i główne wejście szczególnie przykuwa uwagę zwiedzających. Naprzeciwko stoi kościół Igreja do Carmo z Kaplicą Kości (Capela Dos Ossos). Kaplica powstałą na miejscu gdzie kiedyś chowano dzieci, więc głównym jej budulcem są kości i czaszki.

Największą atrakcją w Faro jest piękna plaża. Niestety przez większość czasu jest bardzo zatłoczona. Na szczęście bez problemu znajdziemy bardziej kameralne plaże.

Estoi

Miasteczko Estoi jest oddalone od Faro o ok. 10 km. Oprócz ciszy i spokoju, znajdziemy tutaj wspaniałą piaszczystą plażę. Amatorzy zwiedzania  będą mogli podziwiać ruiny osady rzymskiej pochodzące z początków naszej ery. Dobrze zachowała się łaźnia oraz absyda świątyni rzymskiej.

Olhao

Olhao to niewielkie miasteczko portowe leżące na wschód od Faro. Większość jego mieszkańców żyje z rybołówstwa oraz przetwórstwa ryb. To idealne miejsce gdzie można odpocząć od tłumów turystów i zaznać trochę lokalnego folkloru. Bazary rybne otwarte są przez cały dzień, a cumujące statki rybne dostarczają co chwilę świeżego towaru. Turyści mogą być zszokowani tym co pojawia się na straganach. Wszystkie stworzenia morskie, które tutaj znajdziemy, nadają się do zjedzenia…

Do Olhao warto przyjechać w drugim tygodniu sierpnia. Wtedy to w parku Jardim Patrao Joaquim Lopes odbywa się święto ryby. Mieszkańcy miasta oraz jego okolic zjeżdżają się by biesiadować przy stołach zastawionych rybnymi specjałami. Zabawę umila muzyka folklorystyczna.

Tavira

To niezwykłe miasto, które upodobali sobie artyści parający się głównie sztuką nowoczesną i alternatywną. Właśnie oryginalne budynki i niezwykłe instalacje odróżniają je od innych miast na wybrzeżu. Często urządza się tutaj koncerty i różnego rodzaju wystawy. Warto odwiedzić Palacio da Galeria czyli najbardziej znaną galerie w mieście, znajdującą się przy ulicy Rua da Galeria.

Miasto pamięta jeszcze czasy rzymskie. Wtedy znajdowały się tutaj przetwórnie solonych ryb. Do tej pory są one lokalnym przysmakiem. Dobrym pomysłem na upominek może być płatek solny flor de sal.

A na koniec galeria zdjęć oraz filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=sodm0FBQfqE

Praia da Marinha
Praia da Marinha

Ponta da Piedade
Ponta da Piedade

Jaskinia Benagil
Jaskinia Benagil

Plaża Bordeira
Plaża Bordeira

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie