EUROPA Andaluzja - fascynująca kraina flamenco (Hiszpania)

Andaluzja – fascynująca kraina flamenco (Hiszpania)

-

Miasto Kordoba

Mezquita_Cordoba2_wakacyjnyklimat-pl
Mezquita-Catedral

Kordoba jest miastem uhonorowanym mianem Dziedzictwa Ludzkości, jest więc obowiązkowym elementem wizyty w Andaluzji. W X wieku była stolicą zachodniej części świata Islamu. Jej władza i bogactwo były tak wielkie, że rywalizowała nawet z odległym Bagdadem. Kordoba jest położona nad Gwadalkiwirem. Najważniejszym zabytkiem jest Mezquita-Catedral (Meczet-Katedra) (1). Ponad tysiąc kolumn wyznacza dawne miejsce modlitw arabskich. Po Rekonkwiście zrealizowano pomysł zbudowania wewnątrz meczetu katedry w stylu gotyckim, która wraz z upływem lat została udekorowana ornamentami w stylu platereskowym i barokowym. Meczet-Katedra wzniesiona na planie prostokąta o powierzchni 23.000 metrów kwadratowych, jest trzecią co do wielkości świątynią świata. Patio de los Narajos (Patio drzewek pomarańczowych) (2), w którym znajdują się piękne ogrody, tworzy integralną całość z budynkiem katedry.

Mezquita-Catedral
Mezquita-Catedral

Palacio Episcopal (Pałac Biskupi) (3) znajduje się dokładnie naprzeciwko jednych z wielu drzwi wejściowych do Meczetu-Katedry. Ten budynek, o obszernych dziedzińcach, jest obecnie siedzibą Palacio de Congresos y Exposiciones (Pałacu Kongresów i Wystaw). Patrząc w stronę rzeki, obok rzymskiej Puerta del Puente (4) wznosi się pomnik Triunfo de San Rafael (5), jeden z najbardziej ukochanych przez mieszkańców Kordoby.

Synagoga (6), Museo Taurino (Muzeum Tauromachii), Zoco (targ) (7) i Capilla de San Bartolomé (Kaplica świętego Bartłomieja) (8) stanowią część kompleksu zabytkowego, który rozciąga się w najpiękniejszej dzielnicy miasta la Judería (dzielnica żydowska) (9).

Alcázar de los Reyes Cristianos (Twierdza Królów Chrześcijańskich) (10) został wybudowany na polecenie króla Alfonsa XI. We wnętrzu znajdują się piękne ogrody z fontannami i kanałami nawadniającymi. W salach są eksponowane mozaiki rzymskie przypominające wielkość tego miasta w czasie Cesarstwa. Puente Romano (Most Rzymski) (11) wznosi się ponad Gwadalkiwirem.

Alcázar de los Reyes Cristianos
Alcázar de los Reyes Cristianos

W drugim krańcu miasta znajduje się Torre (wieża) de la Calahorra (12), w której znajduje się Museo de las Tres Culturas (Muzeum Trzech Kultur) (arabskiej, hebrajskiej i chrześcijańskiej), które jest kolejnym przykładem tradycyjnej tolerancji charakterystycznej dla tego miasta.

W Kordobie znajdziemy wiele starych, tradycyjnych dworów o jasnych i chłodnych dziedzińcach. W tym mieście dbałość o dziedzińce stała się prawdziwą sztuką. Na dziedzińcach kafelki o żywych kolorach pojawiają się obok kutego żelaza, donic z geranjum, jaśminami i drzewkami cytrynowymi i pomarańczowymi.

Wokół placu Plaza del Potro (13) znajdują się budynki Museo Provincial de Bellas Artes (Prowincjalne Muzeum Sztuk Pięknych) i Museo Julio Romero de Torres (Muzeum im. Julio Romero de Torres). Naprzeciwko znajduje się Posada (Zajazd) del Potro (14), miejsce uznane za cervantesowskie, ponieważ jest o nim wzmianka w powieści Don Quijote.

Plaza de la Corredera
Plaza de la Corredera

Niedaleko znajduje się plac Plaza de la Corredera (15), mający kształt prostokątu obramowanego podcieniami. Dawniej ten plac był używany jako arena do walki byków.

W mieście jest wiele kościołów gotyckich, jak na przykład San Pablo (16). Wiele budynków zbudowanych jest w stylu barokowym jak n.p.: pałac Palacio de la Merced (17), który aktualnie jest siedzibą Diputación Provincial (władz prowincji). Jednym z charakterystyczniejszych wizerunków Kordoby jest plac Plaza de los Dolores (18), na którym zwraca uwagę posąg Cristo de los Faroles (19).

kordoba-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

W Kordobie jest dużo szerokich alei, na których wrze codzienne życie nowoczesnego miasta. Wśród nich zasługują na wymienienie Ronda de Victoria (20), Ronda de los Tejares (21) i Gran Capitán (22).

Tylko 8 kilometrów dzieli stolicę od miejscowości Medina Azahara, w której znajduje się pałac wzniesiony w X wieku przez kalifa Abderramana III na cześć swojej faworyty, który na początku XI wieku został zburzony przez Berberów. Wśród ruin można jeszcze wyobrazić sobie minioną wielkość tej budowli. Do naszych czasów zachował się salon, w którym można podziwiać część kasetonowego stropu.

Okolice miasta Kordoba

Dolina de los Pedroches

Dolina de los Pedroches
Dolina de los Pedroches

Na północ od prowincji Kordoby rozciąga się szerokie i długie pasmo gór Sierra Morena. Tutaj właśnie znajduje się Dolina de los Pedroches, okrąg w którego pejzażu przeważają pastwiska i dęby zimozielone. Na tych terenach jest hodowana świnia iberyjska. Pośród tej bujnej przyrody znajdujemy miejscowości o bogatej historii takie jak Hinojosa del Duque, w której możemy odwiedzić kościół iglesia de San Juan Bautista, której rozmiary są tak duże, że mogłaby równie dobrze być katedrą. W Belalcázar wznosi się średniowieczny zamek, który w przeszłości był punktem strażniczym.

W małej miejscowości Santa Eufemia znajdują się ruiny starego zamku z czasów arabskich Miramontes, który w ówczesnej epoce był zamkiem o charakterze pogranicznym. Bardziej na południe znajduje się El Viso ze swoim interesującym kościołem iglesia de la Encarnación. Miejscowość Pozoblanco znajduje się na skrzyżowaniu dróg. W tym “białym miasteczku” znajduje się kościół parafialny de Santa Catalina, w którym jest pochowany Ginés de Sepúlveda, kronikarz cesarza Karola V i jego syna, Filipa II.

Pedroche jest miejscowością, w której głównymi zajęciami jest rolnictwo i hodowla trzody chlewnej. W starej części miasta możemy podziwiać kościół de la Transfiguración del Señor, uwieńczony sześć dziesięciometrową wieżą, widoczną z całego okręgu.

Miasto Huelva

Pomnik la Fe Descubridora (1) jest symbolem miasta Huelva. Ten wysoki posąg znajdujący się na Punta del Sebo jest poświęcony Kolumbowi. Rzeźba symbolizuje rolę jaką odegrała prowincja Huelva w Odkryciu Nowego Świata.

monumento_colon_jpg

Huelva jest położona u ujścia rzeki Odiel, na terenie nadmorskich mokradeł, z których bierze początek wiele tras prowadzących na tereny chronione prowincji. Wizyta w mieście zaczyna się w Catedral (Katedrze) de la Merced (2), wybudowanej w połowie wieku XVIII. Katedra posiada elegancką fasadę i wewnątrz barokowe kaplice, ołtarze i retabula.

Iglesia (kościół) de San Pedro (3) został wzniesiony w wieku XVI na ruinach dawnego meczetu. Kilka ulic dalej, w dzielnicy La Esperanza (4) znajduje się kościół Parafii de la Concepción (5), świątynia przebudowana w roku 1755 po niszczącym trzęsieniu ziemi w Lizbonie. W jej wnętrzu są wystawione obrazy Zurbarána poświęcone Niepokalanej Dziewicy.

Plac Plaza de las Monjas (6) stanowi punkt centralny starej części miasta. Przy placu znajduje się punkt widokowy mirador del Conquero (7), z którego możemy podziwiać widok miasta i okolic. Można zobaczyć Marismas del Odiel, teren o dużej wartości przyrodniczej, będący punktem ”postoju” dla migrujących ptaków.

W Huelva znajduje się Stare Miasto pełne wąskich uliczek i placów jak n.p.: plac Alcalde Coto Mora (8), w którego pobliżu znajduje się Gran Teatro (9), który jest centrum kulturalnym miasta.

Museo Provincial (Muzeum Prowincji) de Huelva (10) zgromadziło wiele przedmiotów pochodzenia rzymskiego. W muzeum jest też sala związana z epoką odkrycia Ameryki. Inne sale są poświęcone historii kopalń Riotinto, w których do dzisiaj wydobywa się żelazo i miedź. W mieście znajduje się też dzielnica bardzo szczególna: nazywa się Reina Victoria (11) i zabudowana jest w stylu angielskim.

huelva-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

Kilka kilometrów od Huelva znajduje się miejscowość Palos de la Frontera. Z portu w tej miejscowości wyruszyły do Ameryki trzy karawele dowodzone przez Kolumba. Monasterio (klasztor) de la Rábida, budowla w stylu gotyckim i mudejar, jest jednym z ważniejszych miejsc związanych z osobą Krzysztofa Kolumba W tym miejscu admirał zatrzymał się zanim wyruszył w drogę do Indii.

Okolice Huelvy

Park Narodowy Doñana

Pomiędzy ujściami rzek Guadiana i Gwadalkiwir rozciąga się Costa de la Luz. Na 150 km wybrzeża znajdują się plaże: Isla Cristina, Isla Canela, La Antilla, El Rompido, Punta Umbría, Mazagón i Matalascañas.

Poza tym w prowincji Huelva znajduje się rezerwat ekologiczny najważniejszy w Europie. Mowa o Parku Narodowym Doñana, uznanym za Rezerwat Biosfery i Dziedzictwo LudzkoŚci. Nawet tereny otaczające ten obszar zasłużyły sobie na miano Parku Krajobrazowego. Park Doñana, usytuowany prawie w całoŚci w prowincji Huelva, chociaż pewna częŚć należy do prowincji Sewilli, jest obszarem, na którym spotykamy parwdziwe skarby fauny i flory.

Nadmorskie mokradła, które stanowią prawie połowę parku (50.720 h), są schronieniem dla dziesiątków gatunków ptaków wodnych, niektóre z nich są gatunkami, którym zagraża wymarcie. Ruchome wydmy, dziewicze plaże, o białym, drobnym piasku, lasy sosnowe i część znana jako vera (teren przejściowy między ekosystemami) tworzą niepowtarzalny kompleks przyrodniczy.

Stare kroniki wspominają, że właśnie tutaj znajdowało się mityczne królestwo Tartessos, jednak nie istnieją na to żadne dowody naukowe. Co najwyżej pozostały na tych podmokłych terenach rzymskie ruiny i pojedyńcze wieże strażnicze z XVI wieku, które przekazywały sygnały statkom wpływającym do ujścia Gwadalkiwiru.

Doñana, która przez wieki była związana z księstwami Medina Sidonia i Alba w chwili obecnej jest prawdziwym magnesem dla wielbicieli przyrody. Po terenie parku przechadzają się jelenie, daniele i dziki. Ryś iberyjski, zwierzę, któremu zagraża wymarcie, znalazł w Doñana swoje ostatnie schronienie.

Głównym centrum przyjmującym zwiedzających jest punkt w El Acebuche, znajdujący się w połowie drogi między osadami Matalascañas i El Rocío. Tutaj właśnie znajduje się punkt rezerwacji wycieczek po Parku Narodowym. Inne cztery punkty informacyjne znajdują się poza terenem Parku Narodowego. Z punktu Bajo de Guía w Sanlúcar de Barrameda można dostać się do parku statkiem, który pływa między obydwoma brzegami. Z punktu Las Rocinas we wsi EL Rocío można wyruszyć drogą dla pieszych, która przecina Charco de la Boca, strumień na którym znajdują się cztery obserwatoria ornitologiczne.

Sierra de Aracena

W prowincji Huelva pasmo górskie Sierra Morena, zmienia nazwę na Sierra de Aracena, na cześć stolicy okręgu, która graniczy z południowymi terytoriami Estremadury. W tym niewysokim masywie górskim produkuje się najlepsze w całej Hiszpanii szynki iberyjskie (jamón ibérico) . Tutaj również możemy spotkać „białe miasteczka” o wyraźnych korzeniach arabskich, widocznych w konstrukcji zamków i wież strażniczych. Ta część Andaluzji to ziemia sosen, dębów zimozielonych, dębów korkowych i kasztanowców. W skład Parku Krajobrazowego wchodzi 28 miejscowości.

Aracena znajduje się w samym sercu obszaru chronionego. W części staromiejskiej Araceny wznosi się zamek Templariuszy, na którego terenie znajduje się trzynastowieczny kościół. Blisko od miasta znajduje się Gruta de las Maravillas (Grota Cudów), jaskinia o wyjątkowej urodzie. W jaskini znajdują się długie galerie i dwanaàcie naturalnych salonów i sześć podziemnych jezior.

Picos de Aroche są prawdziwym fenomenem natury. U stóp szczytów znajdują się ruiny rzymskie miasta o tej samej nazwie. Znajduje się tam zamek rzymski odbudowany w czasach arabskich. Po drodze do Almonaster la Real znajdujemy miejscowość Cortegana, w której możemy zwiedzić kościół w stylu mudejar Divino Pastor, uznany za Zabytek Narodowy.

W tej okolicy miasteczka rozrzucone są na stromej części gór. Z Almonaster prowadzi droga do miejscowości Santa Ana la Real, „białego miasteczka”, które jest esencją arabskich korzeni tego miejsca. Miejscowość Jabugo jest znana przede wszystkim z pastwisk Świń iberyjskich, popularnie nazywanych „pata negra”. Tutaj też znajduje się enklawa „Hiszpanii magicznej”. Alájar znajduje się u stóp wzgórza Peña Arias Montano, „podziurawionego” licznymi wejściami do grot, o których mieszkańcy opowiadają niezliczone legendy pełne tajemnic. Na szczycie Peña znajduje się kaplica Nuestra Señora de los Ángeles, w której pielgrzymi czczą gotycką rzeźbę z XIII wieku.

Inne miejscowości jak Higuera de la Sierra, Zufre i Santa Olalla del Cala są żywym przykładem tradycyjnej architektury lokalnej.

Miasto Jaén

City-of-JaC3A9n-in-Andalucia-Spain

Jaén można poznać po rozległych polach plantacji oliwek. Wzdłuż i wszerz prowincji posadzono ponad pięćdziesiąt milionów drzewek oliwnych. Z oliwek produkowana jest oliwa, która jest podstawowym źródłem bogactwa tej ziemi. Ale Jaén to nie tylko plantacje oliwek. Na tym terytorium znajduje się najwięcej obszarów chronionych w całej Hiszpanii.

Zamek-Castillo-Santa-Catalina_Jaen_andaluzja

Stolica prowincji znajduje się w pobliżu gór Sierra Mágina. Zamek Castillo Santa Catalina (1) góruje nad miastem. W tej arabskiej konstrukcji specjalną uwagę zwracają imponujące proporcje wieży torre del homenaje. Ze wzgórza, na którym znajduje się zamek można podziwiać dolinę Guadalkiwiru i rozrzucone po niej miasteczka. Poniżej zamku znajdują się stare dzielnice Magdalena (2), San Juan (3) i La Merced (4). W każdej z nich znajduje się kościół z wysoką dzwonnicą.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Santa Iglesia Catedral (5) wspaniała renesansowa budowla, z fasadą zaprojektowaną przez architekta Andrés de Vandelvira w wieku XVI. We wnętrzu budynku wyróżniają się chór, zakrystia i kaplice poświęcone Matce Boskiej de la Cabeza i Ojcu Naszemu Jezusowi Chrystusowi, przedstawionemu przez posąg anonimowego autora.

Santa Iglesia Catedral
Santa Iglesia Catedral

Na placu Plaza de Santa María (6) oprócz Katedry znajduje się Ayuntamiento (Ratusz) (7) i Biskupstwo (8). Stąd zaczyna się aleja Carrera de Jesús (9) ulica prowadząca do klasztoru Convento de las Carmelitas (10). Z tyłu katedry znajduje się pałac Palacio de San Francisco (11), obecnie siedziba władz prowincji. Ulica Álamos (12) prowadzi do placu Plaza de la Audiencia (13), gdzie znajduje się Teatro Darymelia (14). Tutaj zaczyna się najstarsza część miasta, czego dowodem jest Arco (łuk) de San Lorenzo (5), jedyna pozostałość z dawnego gotyckiego kościoła.

Kościół iglesia de San Bartolomé (16) i klasztor Convento de Santa Clara (17) sąsiadują z pałacem Palacio de Villardompardo (18), w którym znajdują się łaźnie arabskie. W tym samym budynku znajduje się także Museo de Arte Naïf i Artes y Costumbres Populares (sztuki i zwyczajów ludowych).

Kościół San Ildefonso (19) znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie, która jest jedną z najstarszych w mieście. Niedaleko znajduje się klasztor Convento de las Bernardas (20) i la Alameda, pas zieleni, z którego możemy obejrzeć piękną panoramę miasta.

Miasto Jaén jest zbudowane na zboczu wzgórza. Nowoczesna część miasta rozciąga się wzdłuż Paseo (pasaż) de la Estación i placu Plaza de las Batallas (21), na którym znajduje się pomnik przypominający bitwę przeciwko Arabom pod Navas de Tolosa, i bitwę pod Bailén przeciwko wojskom Napoleona Bonaparte.

jaen-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

 

Miasto Malaga

malaga-andaluzja

Malaga jest drugim co do liczby ludności miastem Andaluzji. W mieście znajduje się uczęszczany port morski (puerto marítimo) (1), jedna z największych twierdz arabskich (alcazaba) (2), zachowanych w regionie. Alcazaba została zbudowana między wiekami VIII a XI. W chwili obecnej jest siedzibą Muzeum Archeologicznego, w którym wystawione są eksponaty z przeszłości fenickiej i rzymskiej.

Puerto_de_Malaga_[wakacyjnyklimat-pl]

Fragment muru obronnego łączy twierdzę z zamkiem castillo de Gibralfaro (3), z którego możemy podziwiać piękny widok na miasto. Poniżej twierdzy znajduje się Teatro Romano (Teatr Rzymski) (4). Niedaleko stąd znajduje się zadrzewiona aleja Avenida de Cervantes (5). Pod koniec alei znajduje się plaża de toros (arena do walki byków), znana jako Malagueta (6). Ayuntamiento (Ratusz ) (7) i Vieja Aduana (Stary Urząd Celny) (8) znajdują się blisko katedry (9), którą nazywa się tutaj la Manquita (jednoręka), ponieważ ma jedną wieżę ukończoną i drugą zbudowaną tylko do połowy. Ta Świątynia jest wspaniałym przykładem hiszpańskiego renesansu. We wnętrzu Świątyni znajdują się liczne kaplice, w których możemy podziwiać posągi pochodzące z Andaluzji.

Kościół iglesia de Santiago (10) znajduje się po drodze do placu Plaza de la Merced (11) jednego z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Malagi. Pomnik Torrijos (12) znajduje się przy placu. Z jednej strony placu znajduje się dom rodzinny Pabla Ruiz Picassa (13), w którym obecnie znajduje się siedziba fundacji noszącej imię malarza.

Panorama Malagi
Panorama Malagi

W mieście znajdują się również muzea: Sztuk Pięknych (de Bellas Artes) (14), w którym eksponowane są płótna Murillo, Zurbarána i młodego Picassa. Wizyta w starej fenickiej dzielnicy Malaca kończy się zwiedzeniem kościołów iglesia de los Mártires (15), el sagrado Corazón (16) i Santo Cristo de la Salud (17).

Spokojniejsza część miasta, z pasażem nadmorskim to La Farola (18), znajdująca się obok portu. Ruchliwsza część miasta znajduje się między ulicą calle Larios (19) i placem Plaza de la Constitución (20). Posąg Markiza de Larios (21) znajduje się przy alei Alameda Principal (22), która prowadzi do Puente (mostu) de Tetuán (23) wznoszącego się ponad rzeką Guadalmedia. W tej drugiej części miasta znajdują się dzielnice takie jak: Trinidad (24) z swoim popularnym kościołem San Pablo (25), i dzielnica El Perchel przesiąknięta zapachem morza. Tutaj znajduje się parafia patronki rybaków la Virgen del Carmen (27).

malaga-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

Okolice Malagi

Costa del Sol
Costa del Sol

Costa del Sol

Jest najbardziej znaną częścią wybrzeża Andaluzji, jest celem podróży znanym na całym Świecie. Jest tak dlatego, ponieważ panuje tutaj łagodny klimat (rocznie jest tysiąc godzin słońca) woda nie jest zimna i wiele plaż otrzymało niebieską flagę europejską.

Costa del Sol rozciąga się, w formie łuku, od urwistych brzegów Tarify do plaż w Nerja. Znajduje się między wybrzeżem Kadyksu i Grenady. Okręg ten szczyci się specjalnie pięknym krajobrazem, na który składają się brzeg morski i znajdujące się w tle góry. Urwiste wybrzeże Śródziemnomorskie Tarify graniczy z okręgiem Campo de Gibraltar.

costa-del-sol-spain

Głównym miastem zatoki jest Algeciras, jeden z najaktywniejszych portów Europy. Algeciras dysponuje nieprzerwaną komunikacją promową z północną Afryką. Na placu Plaza Alta znajduje się kościół de Nuestra Señora de la Palma, pochodzący z XVIII wieku. Na plaży El Rinconcillo odbywają się regaty żeglarskie i zawody w nurkowaniu. Naprzeciwko Algeciras znajduje się La Línea de la Concepción, granica z Gibraltarem.

Widok na Algeciras
Widok na Algeciras

La Línea jest miastem muzeów i rozległych plaż. Plaża de Poniente zwrócona jest w stronę zatoki, podczas gdy plaża Levante jest otwarta w stronę Morza Śródziemnego. Niedaleko znajduje się miejscowość San Roque uznana za zabytek historyczno-artystyczny. W San Roque znajduje się kilka kompleksów turystycznych otoczonych polami golfowymi i portami jachtowymi. Sotogrande jest największym osiedlem i jednocześnie najbardziej ekskluzywnym.

Costa del Sol ciągnie się dalej do Manilva, w której znajdują się plaże Chullera i Sabinillas. Kilka kilometrów dalej znajdują się osiedla miejscowości Estepona, Cancelada i San Pedro de Alcántara. W tej ostatniej znajduje się Puerto Banús, jeden z najsławniejszych na Świecie ośrodków żeglarstwa, w którym cumują jachty i oryginalne jednostki pływające z całego Świata.

San Pedro de Alcántara, Puerto Banús,
San Pedro de Alcántara, Puerto Banús,

Marbella jest stolicą wybrzeża Costa del Sol. W miejscowości znajduje się typowe stare miasto, z białymi kościołami i starymi domami o przestronnych dziedzińcach. Obok tej spokojnej części miasta znajduje się część luksusowych hoteli, osiedli i urządzeń sportowych pełna bogactwa i przepychu. Na części plaży nazywającej się Milla de Oro znajduje się kilka z najlepszych hoteli i restauracji Hiszpanii. Nie brak tam też kasyn i nowoczesnych instalacji sportowych.

Marbella
Marbella

Wzdłuż wybrzeża Costa del Sol rozciąga się pasmo gór, wśród których położone są “białe miasteczka” Ojén, Coín, Casares. Miejscowość Mijas jest znana ze swoich “burro-taxi” (osiołków taksówek). Miasteczko znajduje się na wzgórzu, ale posiada również obszerne plaże takie jak Calahonda, La Cala i La Campana. We Fuengirola znajdują się znane plaże Torreblanca i Los Boliches.

Miejscowość Benalmádena jest jednym z najważniejszych ośrodków rekreacji na wybrzeżu Costa del Sol, między innymi dzięki Wesołemu Miasteczku, które się tam znajduje.

Benalmádena
Benalmádena

Torremolinos jest miejscowością pionierem turystyki nadmorskiej. W części La Carihuela znajdują się plaże o drobnym piasku, na których co roku stawiane są Chiringuitos (bary plażowe), w których można spróbować sardynek i innych smażonych ryb, oraz paelli. Poza tym w Torremolinos kwitnie nocne życie, szczególnie na plaży Bajondillo, na której co noc otwierane są dziesiątki barów z muzyką w najróżniejszych stylach.

Beach Bar na plaży w Torremolinos
Beach Bar na plaży w Torremolinos

Z drugiej strony Malagi, kierując się w stronę wybrzeża Costa Tropical, znajdują się miejscowości El Rincón de la Victoria i Torre del Mar, które ostatnio wzbogaciły swoją ofertę turystyczną. Plaże Cala del Moral, Benagalbón, Benajarafe i Valle Niza, sławne są ze swojej przezroczystej wody. Blisko stąd znajduje się historyczne miasteczko Vélez-Málaga, słynne dzięki swojej dzielnicy Średniowiecznej i kościołom w stylu mudejar. Algarrobo i Torrox dopełniają oferty plażowej wschodniej części Costa del Sol. Nerja jest uznawana za jedną z najpiękniejszych miejscowości okręgu. Plaże Torrecilla, Burriana i Maro są prawdziwą pokusą. Miasto zwraca uwagę planem urbanistycznym o wyraźnej inspiracji arabskiej. W centrum znajduje się Balcón de Europa, punkt widokowy, z którego można obserwować zatoczki ukryte między skałami.

Gibraltar

Gibraltar 2010

Geograficznie należący do Andaluzji, a politycznie do Wielkiej Brytanii maleńki Gibraltar stanowi ważny punkt na mapie Europy. Turyści przybywają tu zwabieni opowieściami o ostatniej kolonii w Europie, zafascynowani jej odmiennością z lewostronnym ruchem, własną walutą – funtami gibraltarskimi zamiast euro i typowo brytyjskimi pubami usytuowanymi… pod palmami.

Więcej na temat Gibraltaru opisałem tutaj.

źródło: Oficjalny przewodnik © Turespaña Secretaría de Estado de Turismo y Comercio Ministerio de Industria, Turismo y Comercio

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie