EUROPA Andaluzja - fascynująca kraina flamenco (Hiszpania)

Andaluzja – fascynująca kraina flamenco (Hiszpania)

-

Historia, sztuka i przyroda. Te trzy słowa wydają się definiować esencję najcieplejszego regionu Europy. Andaluzja od dawnych czasów budziła specjalne zainteresowanie podróżnych. Największy pod względem powierzchni i liczby ludności region Hiszpanii częścią swojego terytorium prawie styka się z kontynentem Afryki. To ziemia pełna kontrastów, dysponująca łagodnym klimatem, długimi, złocistymi plażami, stromymi łańcuchami górskimi, przestrzennymi równinami, na których znajdują się miasteczka i miasta bogate w zabytki.

Andaluzja otoczona jest przez wody Atlantyku i Morza Śródziemnego. Z ośmiu prowincji wchodzących w skład regionu, pięć znajduje się nad brzegami oceanu i morza, pozostałe znajdują się wewnątrz lądu. Sewilla jest stolicą regionu liczącego 7,3 mln mieszkańców. Giralda jest symbolem miasta leżącego nad rzeką Gwadalkiwir, która przecina ze wschodu na zachód terytorium Andaluzji. W Grenadzie znajduje się jeden z najczęściej zwiedzanych zabytków na świecie: Alhambra. Meczet jest symbolem Kordoby, Las alcazabas Almerii i Malagi, zatoka zaś symbolem Kadyksu, nadmorskie mokradła charakteryzują Huelvę, a plantacje oliwek Jaén. Ale urok tego regionu, to nie tylko jego stolice. Okręgi należące do regionu oferują wszystko to co może spodobać się turyście. Słońce na piaszczystych plażach, sporty zimowe w ośrodkach narciarskich najbardziej wysuniętych na południe na całym kontynencie, historia zamknięta w murach starych kościołów i pałaców, rozrzuconych wzdłuż i wszerz całego regionu. Wyżej wymienione możliwości są tylko niektórymi z licznych, które nam oferuje Andaluzja.

mapa-andaluzja-hiszpania

Na wybrzeżu Andaluzji jest średnio trzy tysiące godzin słońca rocznie. Nie dziwi więc, że jest to jeden z najcieplejszych regionów Europy. Panuje tu umiarkowany klimat śródziemnomorski, lata są ciepłe i suche, a zimy o łagodnych temperaturach.

Opady są nieregularne. Andaluzja jest ziemią kontrastów, które odzwierciedlają się nawet w różnicach klimatycznych. Na terenach pustyni Tabernas i w Almerii prawie nie ma opadów, podczas gdy na obszarach Sierra de Grazalema i w Kadyksie wskaźnik opadów rocznych jest jednym z najwyższych w całej Hiszpanii. Alpejskie zimno na obszarze Sierra Nevada kontrastuje z łagodnością klimatu Costa Tropical (Wybrzeże Tropikalne). Na odległości 33 km możemy przejść od kilku stopni poniżej zera aż do 22 powyżej zera. Takie różnice temperatury możemy spotkać na obszarze tej samej prowincji Grenady.

Wybrzeże Costa del Sol Wybrzeże Costa del Sol

W Andaluzji istnieje gęsta sieć dróg, dróg szybkiego ruchu i autostrad. Droga szybkiego ruchu N-IV, przecina Despeñaperros i łączy płaskowyż ze stolicami Kordobą, Sewillą i Kadyksem, przemierzając miasta nad brzegami Gwadalkiwiru. Droga A-92 łączy Sewillę i Grenadę z Regionem Murcji. Autostrada Quinto Centenario zaczyna się w stolicy Andaluzji i prowadzi do Huelvy. Z Sewilli do Estremadury prowadzi droga N-630. Droga szybkiego ruchu Bailén-Grenada przecina Jaén. Z kolei droga szybkiego ruchu del Mediteráneo przemierza dużą część wybrzeża Andaluzji.

Andaluzja również dysponuje rozbudowaną siecią komunikacji kolejowej. Przez terytorium tego regionu przebiega linia kolejowa łącząca Madryt z Sewillą, po której jeżdżą pociągi, takie jak n.p.: AVE (nowoczesny, bardzo szybki pociąg), na które w Hiszpanii jest szczególne zapotrzebowanie.

Dwa lotniska międzynarodowe “Pablo Ruiz Picasso” w Maladze i “San Pablo” w Sewilli przyjmują największą liczbę pasażerów docierających do Andaluzji samolotem. Oprócz tych dwóch lotnisk trzeba również dodać lotniska w Kordobie, Almeríi, Grenadzie i Jerez de la Frontera, które łączą Andaluzję z większością stolic prowincji Hiszpanii. Algeciras jest najważniejszym portem morskim Andaluzji. Inne porty funkcjonują również w Almerii, Motril, Kadyksie, Huelvie, w Maladze i Sewilli. Poza tym na wybrzeżu Andaluzji znajduje się 38 portów jachtowych.

Flamenco

Najsłynniejszy andaluzyjski taniec. jeszcze ćwierć wieku temu uznawany za relikt ludowy, przebojem wdarł się do światowej popkultury dopiero w latach 80. XX w. Wzbogacone rytmami jazzu, bluesa, salsy i rocka dawne cygańskie melodie trafiły na listy przebojów, a niedoceniani dotąd wykonawcy tradycyjnego nurtu tej muzyki stali się idolami. Muzykę i taniec stworzyli andaluzyjscy Cyganie, czerpiąc z tradycji arabskich i żydowskich. Wsłuchując się w rytmiczne pieśni, słyszymy dalekie echa muzyki z Maroka, Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji, a nawet Indii i Pakistanu.

Co warto zobaczyć w Andaluzji:

Miasto Grenada

Grenada jest jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Jest skarbnicą historii i zabytków. Jest punktem, w którym spotkały się ze sobą kultura arabska i chrześcijańska. W roku 1492, roku odkrycia Ameryki, Królowie Katoliccy zdobyli ostatni arabski bastion na Półwyspie.

grenada_miasto-wakacyjnyklimat-pl

Bez wątpienia, Alhambra (1), zaliczona do pomników Dziedzictwa Ludzkości, jest najbardziej symbolicznym zabytkiem miasta. Ten okazały budynek jest obowiązkowym celem wizyty wszystkich turystów odwiedzających Andaluzję. Trasa zwiedzania miasta zaczyna się w dzielnicy Albaicín (2), która jest labiryntem ulic i placów, takich jak n.p.: plac San Nicolás (3), z którego punktu widokowego można kontemplować piękny  widok na Alhambrę i góry Sierra Nevada. W tej starej dzielnicy zwracają specjalną uwagę los cármenes, domy z ogrodami. Klasztor Monasterio de Santa Isabel la Real (4), znajdujący się blisko starych murów okalających arabskie miasto, góruje nad siecią wąskich uliczek.

The Alhambra Palace at sunset, Granada, Granada Province, Andalucia, Spain
Alhambra

Cygańska dzielnica Sacromonte (5) znana dzięki swoim jaskiniom, znajduje się na szczycie wzgórza, z którego rozciąga się piękny widok na miasto. El Chapiz (6) na którego tyłach znajdują się Escuela de Estudios Arabes (7) (Szkoła Studiów Arabskich) i Palacio (Pałac) de los Córdova (8) sięga do Carrera (aleja) del Darro (9), która jest równoległa do Paseo (pasaż) de los Tristes (10). W dole ulicy spotykamy historyczne budynki takie jak n.p.: El Bañuelo (11), kompleks arabskich łaźni, których kopuły mają świetliki w formie gwiazd. Na końcu tej pajęczyny ulic znajduje  się plac Plaza Nueva (12), przy którym znajdują się Real Chancillería (13) i kościół iglesia de Santa Ana (14). Część arabska miasta zmienia się w chrześcijańską po przejściu ulicy Gran Vía de Colón (15). Budynek Ayuntamiento (Ratusza) i el Corral del Carbón (16), który jest siedzibą fundacji Legado Andalusí, są przykładem zmiany stylu architektonicznego. Niedaleko stąd znajduje się plac Plaza de Bib-rambla (17), znany ze swego rynku kwiatów. Z tyłu placu znajduje się Alcaicería (18), stary targ arabski (zoco árabe), wizyta na którym jest obowiązkowa, szczególnie dla  turystów, którzy chcą kupić pamiątki z Grenady.

grenada-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

Pałac Palacio de la Madraza (19), który jest kolejnym przykładem architektury muzułmańskiej, znajduje się naprzeciwko kaplicy Capilla Real (20), w której są pochowani Królowie Katoliccy. Ten zabytkowy budynek, w stylu późnego gotyku, jest dobudowany do Katedry (21), która z kolei jest arcydziełem hiszpańskiego stylu klasycystycznego. Katedra została zbudowana na polecenie królowej Izabeli Katolickiej. Część gotycką zaczął budować w roku 1523 Enrique de Egas, ale całość została zakończona przez renesansowego mistrza Diego de Siloé, który, jest autorem dużej części zabytkowych budowli regionu.

HospitalReal_Grenada_andaluzja_wakacyjnyklimat-pl
Hospital Real

W Grenadzie znajdują się też inne zabytki o szczególnej urodzie jak n.p.: Hospital Real (22), który jest centralną siedzibą Uniwersytetu, lub klasztor Monasterio de la Cartuja (23), znajdujący się na przedmieściach, w Aynadamar. Wymieniony klasztor jest znakomitym przykładem stylu barokowego. Jego tabernakula są bardzo bogato zdobione. Posągi w świątyni są  dziełem najważniejszych rzeźbiarzy andaluzyjskich XVIII wieku.

Około dziesięciu kilometrów od Grenady znajduje się Huerta de San Vicente, cienista posiadłość, otoczona żyznymi ogrodami, w której znajduje się Casa Museo (dom-muzeum) grenadyjskiego poety Federico García Lorca. Wystawione są tam, oprócz manuskryptów i partytur, przedmioty osobistego użytku poety.

alhambra3_granada_spain_wakacyjnyklimat-pl
Alhambra

Grenada weszła do światowej historii sztuki dzięki Alhambrze, która jest kompleksem pałaców, twierdz i królewskich posiadłości i jednym z najpiękniejszych zabytków świata. W Alhambrze mieszkała dynastia Nasrydów. Po jej zdobyciu przez wojska  chrześcijańskie pod wodzą Izabeli i Ferdynanda ostatni król muzułmański z żalem opuszczał Grenadę. Zabytek jest podzielony na części: publiczną i rządową, Palacio de Comares oraz prywatną, zwaną haremem, znajdującą się w Palacio de los Leones. Wewnątrz kompleksu zwraca szczególną uwagę grupa wież, jak n.p.: La Vela, znajdująca się w części alcazaba (twierdza) i renesansowy pałac Karola V, w którym znajduje się Museo de la Alhambra y de Bellas Artes (Muzeum Alhambry i Sztuk Pięknych). Niedaleko stąd znajdują się Generalife (24), ogrody rezydencji królewskiej, w których szczególnie znane jest Patio (dziedziniec) de la Acequia i Patio de la Sultana.

alhambra2_granada_spain_wakacyjnyklimat-pl
Alhambra

Okolice Grenady

Sierra Nevada jest najwyższym łańcuchem górskim w Hiszpanii, znajduje się w prowincjach Grenady (większa część) i Almeríi. W drugim z Parków Narodowych Andaluzji znajdują się szczyty Mulhacén (3.481 m) i Veleta (3.398 m). W tych górach znajduje ośrodek sportów zimowych najbardziej wysunięta na południe Hiszpanii. W Grenadzie zaczyna się droga GR-420, uznana za najwyżej położoną drogę górską w całej Europie. Ta droga prowadzi nas do ośrodka informacji w El Dornajo, miejsce, w którym zaczyna się obszar chroniony. Kilka kilometrów wcześniej znajduje się punkt widokowy Mirador de Canales, skąd możemy podziwiać piękny widok na Valle (Dolinę) del Genil usianą miasteczkami o tradycyjnej architekturze (Güejar –Sierra).

Sierra Nevada
Sierra Nevada

Ośrodek sportów zimowych w Sierra Nevada dysponuje wspaniałą infrastrukturą hotelową i usługową. W cieniu szczytu Veleta od końca jesieni do połowy wiosny można uprawiać różne sporty zimowe. Ośrodek dysponuje 62 km tras zjazdowych dla uprawiających narciarstwo alpejskie.

Sierra Nevada
Sierra Nevada

Latem zwiedzający mogą wziąć udział w wycieczce na szczyt Mulhacén. Ze szczytu, w dni o dobrej widoczności, można zobaczyć nawet wybrzeże Afryki północnej. Szczególnie znacząca jest bliskość Morza śródziemnego. W linii prostej tylko 30 km dzieli góry od spokojnych plaż Costa Tropical.

Dla miłośników fauny i flory Sierra Nevada jest prawdziwym skarbcem przyrody. W tych górach żyje hiszpańska kozica górska i orzeł królewski. Flora jest reprezentowana przez endemiczne rośliny takie jak: szarotka, fiołki z Sierra Nevada i dziki szafran.

Miasto Sewilla

Sewilla jest stolicą Andaluzji. Jest miastem znanym na świecie dzięki swojej historii, kulturze i zabytkom. La Giralda (1), stary arabski minaret, jest symbolem miasta położonego na brzegu rzeki Gwadalkiwir. Wizytę zaczynamy od dzwonnicy katedry. Z wysokości możemy podziwiać widok na miasto. W katedrze, w stylu gotyckim, wyróżnia się retabulum i grób Kolumba znajdujący się na Dziedzińcu Drzewek Pomarańczowych (Patio de los Naranjos).

sewilla_andaluzja_wakacyjnyklimat-pl

Obok katedry znajduje się twierdza Reales Alcázares (2) zbudowana na polecenie Pedro I El Cruel na ruinach arabskiego pałacu. Salon Ambasadorów (Salón de los Embajadores) posiada kopułę z filigranami zbudowaną na początku XV wieku. Twierdza jest otoczona ogrodami i dziedzińcami de la Montería, de las Doncellas, del Crucero i de Troya. W tej zabytkowej budowli znajdują się również salony udekorowane bogatymi kobiercami.

Obok Reales Alcázares usytuowane jest Archivo de Indias (Archiwum Indii) (3), jedno z najważniejszych centrów dokumentacji na tematy kolumbijskie. Hospital de los Venerables (4) i Ogrody de Murillo (5) w których zwraca szczególną uwagę pomnik Kolumba, otaczają serce miasta, w którym znajduje się mocno zaludniona dzielnica Santa Cruz (6). Pałac Casa Pilatos (7), znajdujący się pomiędzy klasztorem Convento de San Leandro (8) i kościołem de San Esteban (9), stanowi kwintesencję charakterystycznego dla tego miasta ducha renesansu. W wystroju pałacu wyróżniają się elementy rzeźbiarskie i harmonijne patio w stylu mudejar.

Basílica de la Macarena
Basílica de la Macarena

W dzielnicy La Macarena (10) znajdują się kościoły de Santa Isabel (11), de San Lorenzo i Jesús del Gran Poder (12), w którym czczony jest jeden z najukochańszych obrazów miasta. Basílica (bazylika) de la Macarena jest ośrodkiem pielgrzymek maryjnych. Niedaleko, na wprost starych murów arabskich, znajduje się Hospital de las Cinco Llagas (14), obecnie siedziba Parlamentu Andaluzji. Alameda (aleja) de Hércules (15), udekorowana marmurowymi kolumnami pochodzącymi z rzymskiej świątyni, prowadzi w stronę centrum, na plac Plaza del Duque de la Victoria (16) i handlową ulicę calle Sierpes (17). Museo de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych) (18), znajdujące się w budynku starego klasztoru Convento de la Merced Descalza, wystawia płótna wielkich mistrzów szkoły sewilskiej takich jak: Juan de Valdés Leal, Bartolomé Esteban Murillo i Francisco de Zurabarán. Dzielnica El Arenal (19) charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem związanym z walkami byków. W tej dzielnicy wyróżnia się specjalnie Real Maestranza (20), sewilska arena do walki byków. Obok wznosi się wieża Torre del Oro (21), stary bastion arabski, do którego w późniejszych czasach przywożono złoto i srebro z Ameryki.

Park Maria Luisa
Park Maria Luisa

Park Maria Luisa (22) jest zakątkiem spokoju w samym  środku miasta. Przecinając aleję Avenida de Isabel la Católica wchodzimy na plac Plaza de España (23). Plac ma kształt półokrągły i był siedzibą Wystawy Iberoamerykańskiej w roku 1929. Plac jest udekorowany kafelkami, które reprezentują 52 prowincje Hiszpanii.

Dzielnica Triana
Dzielnica Triana

Sewilla jest znana przede wszystkim dzięki swoim dzielnicom jak n.p.: Triana (24), znajdująca się z drugiej strony rzeki, w której zwiedzający może podziwiać typowe domy i dziedzińce udekorowane kolorową ceramiką i kafelkami. Nowoczesna część Sewilli to na przykład Isla (wyspa) de la Cartuja (25). Na wyspie usytuowanej na Gwadalkiwirze znajdujemy przykłady architektury, która pozostała w spadku po wystawie światowej z roku 1992. Na wyspie znajduje się również Isla Mágica (26) park tematyczny zainspirowany cywilizacjami przedkolumbijskimi, który jest centrum rozrywki miasta.

sewilla-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

Okolice Sewilli

carmona-church-andaluzja_wakacyjnyklimat-pl
Miasto Carmona

Carmona i Écija są dwoma najbardziej zabytkowymi miastami prowincji Sewilli. Carmona ma w swojej historii przeszłość rzymską i arabską. W miasteczku możemy zobaczyć bramy de Córdoba i Sevilla. W części otoczonej murami znajduje się Stare Miasto, w którym możemy zwiedzić kościół de Santa María la Mayo – świątynia wzniesiona w wieku XV na gruzach meczetu. Po bokach kościoła znajdują się budynki pałaców Palacio de los Rueda, los Aguilar, klasztoru Convento de las Descalzas i dom Casa del Marqués de las Torres, w którym ma swoją siedzibę muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Alcázar (twierdza) de Pedro I El Cruel wznosi się ponad miastem i znajdującą się poza jego granicami nekropolią rzymską, pełną bogatych grobów i mauzoleów.

Écija_city_andaluzja-wakacyjnyklimat-pl
Miasto Écija

Przy andaluzyjskiej drodze szybkiego ruchu znajduje się barokowe miasto Écija. Jedenaście kościołów o wysokich dzwonnicach jest znakiem rozpoznawczym miasteczka, w którym latem są najwyższe temperatury w całym regionie. Najczęściej zwiedzanymi świątyniami są Santa María, znajdująca się przy placu Plaza de España, i kościół de San Juan, który posiada bogate retabula i kaplice. Poza tym warto zobaczyć w Écija pałac Palacio de Peñaflor sławny dzięki swojemu długiemu balkonowi i malowidłom na fasadzie.

Sierra Norte

Cazalla de la Sierra jest najważniejszą miejscowością sewillskiego pasma górskiego Sierra del Norte. Na placu Plaza Mayor znajduje się kościół Nuestra Señora de la Consolación, zabytek z XIV wieku, w którym są widoczne różne style architektoniczne. Z wieży w stylu mudejar można podziwiać piękny widok na Park Krajobrazowy i szerokie pasmo Sierra Morena. Na tym terenie chronionym znajduje się miejscowość Constantina znana ze swojej dzielnicy la Morería i kościoła Santa María de la Encarnación o pięknej renesansowej fasadzie.

Guadalcanal, znajdująca się na granicy z Estremadurą, jest kolejną miejscowością o lokalnym uroku białych domów i fasad pełnych jaśminów i geranium.

Okrąg podzielony jest przez koryta rzek Huéznar i Viar. Najbardziej typowymi drzewami tego okręgu są dąb zimozielony i dąb korkowy. Pośród wzgórz żyją jelenie i dziki, które są atrakcją dla wielu myśliwych.

Miasto Almeria

Almeria_Andaluzja

Mariyat, co po arabsku znaczy: “miejsce z widokiem na morze“, w epoce Kalifatu Kordobańskiego, był jednym z ważniejszych portów świata Islamu. La alcazaba (1), która wznosi się na skale do dziś jeszcze daje świadectwo znaczenia jakie niegdyś miało miasto. Forteca (la alcazaba) znajduje się na wzgórzu. Tysiącletnia alcazaba jest największą fortecą zbudowaną przez Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Wewnątrz murów znajdują się piękne ogrody i obszerne zabudowania uwieńczone wysokimi wieżami takimi jak n.p torre del Homenaje. Z pobliskiego wzgórza Cerro de San Cristóbal (2) można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków miasta. U stóp fortecy rozciąga się miasto. Jego arabski charakter rzuca się w oczy przede wszystkim w najstarszych dzielnicach mieszkalnych Almeríi.

Acceso-a-la-Alcazaba-y-pano-de-la-ciudad

Katedra (3) początkowo była planowana jako forteca. Usprawiedliwia to solidny wygląd zewnętrzny budynku, jego cztery wieże i małe okienka. Zewnętrzna surowość kontrastuje jednak z pełnym harmonii wnętrzem świątyni. Główny ołtarz jest gotycki, chór w stylu platereskowym i nastawy kaplic w stylu barokowym. Obok Katedry znajduje się Convento (Klasztor) de las Puras (4) i Palacio Episcopal (Pałac Biskupi) (5). Niedaleko stąd, obok portu wznosi się Hospital Real (6) ze swoją piękną fasadą neoklasyczną z XVIII wieku. W skład dziedzictwa artystycznego Almeríi wchodzą również inne kościoły, jak n.p. San Juan (7), zbudowany na ruinach arabskiego meczetu. W jego wnętrzu do dzisiaj zwraca uwagę “mihrab” nisza, z której kierowano modlitwy muzułmańskie.

almeria-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

Przy pasażu Paseo de Almería (8) znajduje się Teatr Cervantes (9) i Círculo Mercantil. Na placu Plaza de Alfonso XIII (10) znajduje się bazylika Basílica de Nuestra Señora del Mar (11) zabytek o dużej wartości historycznej i artystycznej, w której znajduje się obraz patronki Almeríi.

La Rambla de Belén (12) dzieli miasto na część nową i starą. Na końcu tej alei znajduje się port. Tam właśnie spotykamy się z przykładami architektury przemysłowej takimi jak cargadero de mineral (rampa ładunkowa minerałów) (13).

almeria-playa

Plaża Zapillo (14), jest najczęściej odwiedzaną plażą w mieście.

Okolice Almerii

Park Krajobrazowy Cabo de Gata-Níjar

Park Krajobrazowy Cabo de Gata-Níjar znajduje się na wschodnim krańcu Zatoki Almeryjskiej. Jej wybrzeże liczy sobie 45 km i jest przykładem dziewiczego krajobrazu wulkanicznego. Najwyższe wzniesienia znajdują się w paśmie górskim Sierra de Gata. Cabo de Gata wyróżnia się pejzażem półpustynnym, możemy spotkać tam ruchome wydmy, saliny i małe ukryte zatoczki. Najbardziej znane plaże na tym terenie to Genoveses i Mónsul, Arco (w miejscowości Los Escullos) i Peñón Blanco obok La Isleta del Moro. Koło punktu widokowego Sirenas, w najbardziej na południe wysuniętym cyplu parku znajduje się latarnia morska Cabo de Gata. Z tego miejsca zaczyna się droga prowadząca do San José, górniczej miejscowości znajdującej się wewnątrz Parku Krajobrazowego, która jest także punktem wyjścia dla innych tras turystycznych. W Amoladeras, pośród terenu stepowego, znajduje się ośrodek informacji dla zwiedzających.

Park Krajobrazowy Cabo de Gata-Níjar
Park Krajobrazowy Cabo de Gata-Níjar

Z miejscowości San Miguel de Cabo de Gata prowadzi droga do rybackiego miasteczka La Almadraba de Monteleva, wokół którego wznoszą się wielkie góry soli. Niedaleko stąd znajduje się obserwatorium ornitologiczne, z którego można obserwować ogromną różnorodność ptaków, które corocznie korzystają z rozległego zbiornika wodnego znajdującego się na drodze ich wędrówki migracyjnej.

Pustynia Tabernas

Pasmo górskie Sierra de los Filabres, znane z tego, że tam właśnie znajduje się obserwatorium astronomiczne Calar Alto, prowadzi na pustynię Desierto de Tabernas. Pustynia, jedyna o takiej charakterystyce w Europie, była świadkiem dziesiątków planów filmowych zainspirowanych amerykańskim dzikim zachodem. W samym sercu pustyni do dzisiaj zachowały się osady, imitacje Far-West, które posłużyły za scenografię wielu filmów znanych reżyserów. W tym samym okręgu znajdują się też inne miejsca o dużej wartości przyrodniczej, jak n.p.: Sierra de Alhamilla, ostatnie pasmo górskie graniczące bezpośrednio z morzem. Karts w miejscowości Yesos de Sorbas jest prawdziwym fenomenem geologicznym przyrody.

Sierra-de-los-Filabres_Andaluzja

Miasto Kadyks

Miasto Kadyks znane jest jako “srebrna filiżanka“. Długie pasmo ziemi łączy to miasto z lądem. Starożytne miasto fenickie Gades zdaje się być półwyspem otoczonym przez wodę i służy jako brama wejściowa do zatoki.

kadyks-andaluzja-wakacyjnyklimat-pl

La Puerta de Tierra (1), stary mur z XVII wieku prowadzi do najstarszego miasta Zachodu. Katedra (2), usytuowana plecami do Atlantyku, zbudowana jest w stylu barokowym i neoklasycznym. Zwraca uwagę jej wysoka kopuła wybudowana na początku XIX wieku, pokryta żółtymi kafelkami. W krypcie katedry spoczywają szczątki kadyskiego kompozytora, Manuela de Falla.

Zatłoczone place są jedną z atrakcji miasta. Jednym z nich jest plaza de San Juan de Dios (3), przy którym znajduje się biały budynek Ratusza (4) w stylu neoklasycznym, zwrócony fasadą w stronę portu. Place de las Flores (5) i la Candelaria (6) również warte są zobaczenia.

plaza de San Juan de Dios
plaza de San Juan de Dios

Na Plaza de España (7), obok budynku Diputación Provincial (8) wznosi się pomnik Monumento a las Cortes Liberales (9). W Kadyksie znajdują się również kościoły o dużej wartości artystycznej. We wnętrzu kościoła del Rosario (10) znajdują się posągi przedstawiające San Servando i San Germán, którzy są patronami miasta. Tuż obok na Plaza de la Mina (11) znajduje się barokowy kościół San Francisco (12). Aleje de Apodaca (13) i Marqués de Comillas (14) prowadzą do kościoła del Carmen (15), o wyraźnym stylu kolonialnym. Z miejsca zwanego Batería de la Candelaria (16), znajdującego się z tylnej strony świątyni, można podziwiać wspaniały widok Zatoki Kadyskiej pełnej statków wpływających i wypływających z portu.

Oratorio de San Felipe Neri
Oratorio de San Felipe Neri

W budynku Oratorio de San Felipe Neri (17), uznanym jako zabytek narodowy, przygotowano Konstytucję 1812 roku, pierwszy tekst, który ustanowił zasady wolności i równości w Hiszpanii.

W mieście znajdują się tradycyjne dzielnice takie jak Pópulo, Santa María i la Viña. W tej ostatniej, blisko parku Genovés, znajduje się mała plaża La Caleta (18). Zamki Santa Catalina (19) i San Sebastían (20) wznoszą się na obu krańcach plaży.

kadyks-plan-miasta_wakacyjnyklimat-pl

W Kadyksie znajdziemy także inne plaże: Santa María del Mar (21) i Victoria (22), długi, piaszczysty brzeg znajdujący się przy wjeździe do miasta.

Okolice Kadyksu

Wokół Zatoki zachowały się tysiącletnie miejscowości, z których najważniejsza to El Puerto de Santa María, znajdująca się u ujścia rzeki Guadalete. W starej części miasta wznosi się zamek Castillo de San Marcos, zbudowany w XIII wieku. Krajobraz pełen wydm, moczarów i lasów sosnowych prowadzi nas do Puerto Real, miejscowości, której Stare Miasto stanowi znany kompleks historyczno-artystyczny. U brzegów zatoki znajdują się również miejscowości: San Fernando i Chiclana de la Frontera, w które centrum warto obejrzeć barokowy kościół iglesia de Jesús Nazareno.

El Puerto de Santa María
El Puerto de Santa María

Wybrzeże Kadyksu bierze swój początek w miejscowości Sanlúcar de Barrameda, u ujścia Gwadalkiwiru i na wprost Parku Narodowego Doñana. Miejscowość ta znana jest ze swych piwnic winnych (producentów win). W dzielnicy rybackiej Bajo de Guía znajduje się przystań promu pływającego do Huelva (z drugiej strony zatoki). Miasteczko Chipiona jest celem pielgrzymek maryjnych. Przy plaży znajduje się Sanktuarium Santuario de Nuestra Señora de Regla.

Długi pas wybrzeża prowadzi do miasteczka Rota, znajdującego się przy samym wejściu do Zatoki Kadyskiej. Miejscowość Sancti Petri, założona przez Fenicjan, jest w chwili obecnej, jednym z najnowocześniejszych kompleksów turystycznych okręgu. Poniżej Sancti Petri znajdują się miasteczka: Conil, Caños de Meca i Barbate. Niedaleko miejscowości Zahara de los Atunes znajdujemy liczne plaże o złocistym piasku jak n.p. Bolonia, leżąca opodal rzymskich ruin Baelo Claudia.

Tarifa, najbardziej na południe wysunięta część Hiszpanii
Tarifa, najbardziej na południe wysunięta część Hiszpanii

Tarifa jest najbardziej wysuniętym na południe terytorium Hiszpanii. Leży na wprost kontynentu afrykańskiego, posiada obszerne plaże, często nawiedzane przez silny wiatr de levante (wschodni). Na Starym mieście znajduje się zamek Castillo Califal wybudowany za czasów arabskich.

Miasto Jerez de la Frontera

Prowincja Kadyksu jest uznana za ziemię wina i koni, czego dobrym przykładem jest miasto Jerez de la Frontera, miejscowość o największej liczbie mieszkańców w prowincji. W mieście można zwiedzać liczne piwnice winne otwarte dla publiczności. W czasie zwiedzania można skosztować różnych typów win produkowanych w tym okręgu. W Jerez de la Frontera działa La Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre (Królewska Andaluzyjska Szkoła Ujeżdżania Koni), która raz w tygodniu, zwykle w czwartki, organizuje pokazy kunsztu jeźdźców i koni.

Jerez de la Frontera
Jerez de la Frontera

Dziedzictwo artystyczne miasta jest reprezentowane przede wszystkim przez katedrę Catedral del Salvador, w której wnętrzu można podziwiać obrazy takich mistrzów jak Zurbarán. Obok katedry znajduje się Alcázar pochodzący z XI wieku, w którym możemy zwiedzić stary meczet arabski, zamieniony po rekonkwiście w kościół iglesia de Santa María. Blisko stąd znajduje się plac Plaza del Arenal, jeden z bardziej uczęszczanych i popularnych, przy którym znajduje się kościół iglesia de San Miguel, w którym możemy obejrzeć interesujące retabulum.

Catedral del Salvador
Catedral del Salvador

Cabildo Municipal, w stylu mudejar, znajduje się obok kościoła iglesia de San Dionisio, wzniesiona na część patrona miasta.

W Jerez de la Frontera znajduje się dużo wystawnych pałaców należących do miejscowej arystokracji. Obok jednego z nich znajduje się kościół- klasztor Convento de Santo Domingo, w którego wnętrzu można podziwiać przestrzenne krużganki z XIII wieku, które w chwili obecnej są używane w ciągu całego roku jako sale wystawowe.

Dzielnica Santiago jest jedną z najważniejszych w Jerez de la Frontera. Zachowały się tutaj duże fragmenty arabskich murów obronnych. W tej dzielnicy zwraca szczególną uwagę plac Plaza de San Juan, przy którym znajduje się pałac Palcio de Pemartín, siedziba Centro Andaluz de Flamenco (Andaluzyjskie Centrum Flamenco) i kościół de Santiago z swoją wysmukłą wieżą. Bazylika Basílica de Nuestra Señora de la Merced posiada okazałą kapliczkę ze srebra, w której znajduje się figura patronki miasta.

Szlak białych miasteczek

Około trzydziestu miasteczek tworzy jedną z najciekawszych tras turystycznych Andaluzji. Białe Miasteczka (Pueblos Blancos) znajdują się na północy prowincji Kadyksu. Okrąg rozciąga się też na północny wschód od Malagi w formie pasma górskiego Serranía de Ronda. Małe miasteczka rozsiane po górach są arabskiego pochodzenia.

World_Spain_Casares

Większość tych miejscowości znajduje się na wysokich wzgórzach.

Park Krajobrazowy Grazalema, słynny dzięki drzewu pinosapo (autochtoniczny gatunek jodły) znajduje się w samym sercu tej trasy. Od południa graniczy z Parkiem Krajobrazowym Alcornocales.

Trasa zaczyna się w Arcos de la Frontera, miejscowości, w której można zwiedzić gotycki kościół iglesia de la Asunción i nasycić się widokiem Doliny rzeki Guadalete (Valle del Guadalete.) Począwszy od tego miasteczka możemy zwiedzić szereg miejscowości o pobielonych ścianach, stromych uliczkach i placykach pachnących kwiatami. Tak wyglądają n.p. Bornos, Villamartín, Prado del Rey, El Bosque i Benamahoma. Miasto Ubrique stało się znane dzięki wyrobom ze skóry.

W Grazalema, u stóp pasma Sierra del Pinar, możemy znaleźć obszary gęsto porośnięte dębem korkowym i dębem zimozielonym. Drogą wznoszącą się w górę można dojechać do przełęczy Puerto de las Palomas skąd można podziwiać las jodłowy (pinosapos).

Zahara de la Sierra jest małym miasteczkiem usytuowanym na skale, z którego można obejrzeć duży zalew wodny.

Trasa przebiega również przez miejscowości Algodonales, El Gástor i Olvera. Ostatnia z nich, Olvera, uznana jest za najładniejszą w całym okręgu. Wart zobaczenia jest tam kościół iglesia de San José, uwieńczony dwoma wysmukłymi wieżami i znajdujący się naprzeciwko zamek z czasów arabskich. W prowincji Malagi znajdują się również miejscowości takie jak Montejaque, Benaoján i Cortes de la Frontera, które również są przykładem białej architektury.

Na południu trasy de Los Pueblos Blancos znajduje się miejscowość Medina Sidonia, znana ze swoich hodowli byków do walki. Warto zobaczyć tam kościół iglesia de la Santísima Virgen Coronada, jeden z najlepszych przykładów późnego gotyku kadyskiego.

Vejer de la Frontera usytuowany na wzgórzu, znajduje się kilka kilometrów od wybrzeża. W jego części staromiejskiej możemy zwiedzić zabytki takie jak: castillo árabe (zamek z czasów arabskich), kościoły iglesia del Divino Pastor i Santuario de Nuestra Señora de la Oliva, na którego ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej pochodząca z XVI wieku.

strona

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie