Strona główna City Break Asyż we Włoszech - pełne uroku miasteczko św. Franciszka

Asyż we Włoszech – pełne uroku miasteczko św. Franciszka

Maleńkie, pełne uroku miasteczko Asyż (wł. Assis), leży na bardzo malowniczym wzgórzu Rocca Miaggiore we Włoszech, na którego szczycie znajduje się potężna forteca. Jej początki sięgają XII wieku. Średniowieczny urok miasteczka podkreślają potężne mury obronne, kościoły i kamienne domy , a także pełne uroku uliczki. Czas zatrzymał się tutaj w miejscu… zapewne w czasach kiedy wędrował tędy św. Franciszek. To za jego przyczyną, do Asyżu przyjeżdżają liczni pielgrzymi i turyści z całego świata.

Asyz_miasto

Bazylika św. Franciszka

Asyz_Bazylika_sw_Franciszka

Zwiedzanie Asyżu najlepiej rozpocząć od bramy nazwanej na cześć św. Franciszka (porta San Fracesco). Po przejściu przez nią trafiamy do najokazalszego zabytku miasta – imponującej dwupoziomowej bazyliki. Dwa lata po rozpoczęciu budowy, w 1230 roku, złożono w niej relikwie świętego. Spoczywają tutaj do dziś, w skromnym kamiennym sarkofagu.

Kolejnym skarbem bazyliki są piękne malowidła – sceny z życia świętego, zwane jako freski Giotta.

Bazylika św. Klary

Współzałożycielka zakonu klarysek i “duchowa córka” św. Franciszka, podobnie jak on, pochodziła z Asyżu. W mieście znajduje się poświęcona jej bazylika. Wyglądem nawiązuje do bazyliki świętego. Powstała na miejscu kościoła św. Jerzego, gdzie pierwotnie pochowano Franciszka i w którym ogłoszono go świętym.

bazylika-sw-klary-asyz

W Bazylice św. Klary można zobaczyć  słynny krzyż, który przemówił do św. Franciszka. Wnętrze zdobią cenne XIV-wieczne malowidła, związane z życiem św. Klary. Jej ciało spoczywa w kryształowym relikwiarzu w XIX-wiecznej krypcie.

Kościół San Damiano

Kościół znajduje się tuż za murami miasta. To właśnie tutaj w 1205 roku, w zrujnowanej kaplicy, św. Franciszek doznał wizji, podczas której usłyszał słowa: “Idź i napraw mój dom“. Zrozumiał to bardzo dosłownie i odbudował kaplicę i kilka świątyń w mieście i okolicach. Wkrótce obok, przy kościółku wybudowano niewielki klasztor, w którym zamieszkały klaryski. Klasztor przetrwał do dzisiaj w niemal niezmienionej formie.

San_Damiano-kosciol

Nad ołtarzem znajduje się kopia cudownej ikony Krzyża z San Damiano, którego oryginał przechowywany jest w kościele św. Klary. W niewielkiej apsydzie znajduje się mały drewniany chór (XVI w.) oraz fresk przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Damiana i św. Rufina (XII w.).

San_Damiano-Interior

Kościół San Damiano był ulubionym kościołem św. Franciszka. To właśnie tutaj, u schyłku swojego życia, napisał Pieśń Słoneczną – radosną pochwałę Boga i stworzonego przez niego świata.

Pustelnia Carceri

pustelnia-św.-franciszka

Znajduje się na zboczu góry Subasio. Jest tutaj grota, w której znajduje się kamienne łoże Franciszka. W pobliżu znajduje się klasztor zbudowany przez św. Bernardyna w XV wieku.

Porcjunkula

Assisi_Porcjunkula

Położona niedaleko Asyżu, to miejsce w którym św. Franciszek przebywał przez trzy lata, nawołując do życia w ubóstwie i do duchowej odnowy. W 1212 roku, złożyła tutaj śluby św. Klara. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się imponująca Bazylika, zbudowana w XVI wieku na polecenie św. Piusa. Rozległy, zalesiony plac przed świątynią na przypominać las, który przed wiekami otaczał skromną kapliczkę Porcjunkulę.

Ciekawostki

– Spacerując po Asyżu, warto zwrócić uwagę na romańską fasadę katedry św. Rufina. Patron był jednym z pierwszych biskupów miasteczka. W katedrze znajduje się chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek.

–  To właśnie św. Franciszkowi zawdzięczamy piękną tradycję urządzania szopek bożonarodzeniowych. W 1223 roku, urządził ją w grocie, w pobliżu Greccio. Ustawiono żłobek z sianem oraz zwierzęta (woła i osła), a wokół zgromadzili się mieszkańcy na nocne, radosne czuwanie.

Niesamowite miejsce: Niebieska Laguna, Islandia

Niebieska Laguna (The Blue Lagoon) znajduje się kilka kilometrów od małej, rybackiej wioski Grindavík, która z kolei znajduje się prawie 50 km od stolicy kraju, Reykjavíku. Jest...

Grecja – najciekawsze miejsca

Grecja w 2013 roku była jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wakacje. W 2014 prawdopodobnie liczba turystów z naszego kraju sięgnie prawie 500...

Grecja – ojczyzna mitycznych bogów

Grecja - ojczyzna mitycznych bogów - obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz kilkaset urokliwych wysp Morza Jońskiego, Egejskiego i Śródziemnego, spośród których najważniejsze to...

Egipt – tajemnicza kraina faraonów

Egipt to kraj arabski leżący w północno - wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Religią dominującą tego niezwykłego afrykańskiego...

20 propozycji na tygodniowy urlop w Europie

Jeżeli nie wiesz gdzie jechać na wakacje, a masz do dyspozycji tylko jeden tydzień urlopu, może skorzystasz z poniższych propozycji. Każda z nich to...