EUROPA Balaton - morze w środku Węgier

Balaton – morze w środku Węgier

-

Balaton to największe jezioro Europy. Jego długość wynosi prawie 80 km, natomiast szerokość ok 12 km. Co ciekawe należy także do stosunkowo płytkich akwenów. Średnia głębokość wynosi ok 4 metrów, a najgłębsze miejsce ma tylko 12 m. To powoduje, że jest to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Płytka woda bardzo szybko się nagrzewa, więc sezon zaczyna się zaraz w czerwcu, a kończy nawet w połowie października. Bardzo ciepły klimat i temperatura w sezonie wynosząca ok 25 stopni, pozwala przez długi czas cieszyć się słońcem nad wodą.

Balaton położony jest w południowo-zachodnich Węgrzech, na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, około 80 km od Budapesztu. Połączony jest kanałem Sió, regulującym odpływ wody z Dunajem. Brzegi Balatonu są niskie i piaszczyste. Jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa.

0B1rmXA2HjUHSTUVJeUF0VEg4Rm8

Bardzo często Balaton, ze względu na swoje rozmiary i położenie, jest nazywany węgierskim morzem. Wzdłuż jego południowych brzegów rozciągają się miejscowości wypoczynkowe, w których życie nigdy nie zamiera.

balaton-kids

Nad Balatonem, każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci będą mogły się bez przeszkód bawić w ciepłej, aksamitnej wodzie, w zorganizowanych specjalnie dla nich bezpiecznych kąpieliskach. Trochę starsi będą mogli się bawić na masowo organizowanych imprezach w okolicznych kurortach, w których dyskotekowe szaleństwo morze trwać aż do świtu. Z kolei osoby szukające spokoju i ciszy będą mogły podziwiać przepiękne wschody słońca. Z kolei smakosze wina zachwycają się nad jeziorem bukietami smakowymi Badacsonyi, Keknyelu i Tihanyi.

Balaton jest bardzo urozmaicony i każda jego część jest inna. Północna część jeziora jest głębsza, a brzeg jest bardziej stromy. Częściej niż w innych częściach też wieje silny wiatr, przeważnie północny. Przez niego tworzą się większe fale. Ma to znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, dla których ta część jeziora jest po prostu mniej przyjazna. Północny brzeg jest także bardziej górzysty. Przeważnie wszelkie noclegi jak i samo centrum miasteczka, jest położone na wzniesieniu.

Badacsony

W północnej części Balatonu nie brak jest wzgórz pełnych winnic. Więcej jest tutaj także muzeów, ruin zamków oraz innych ciekawych miejsc, przeznaczonych dla turystów, którzy są bardziej nastawieni na zwiedzanie niż ciągłe kąpiele w wodzie. Warto zobaczyć Półwysep Tihany i słynne winne wzgórze Badacsony.

Balaton_-_Tihany
Widok na Półwysep Tihany

Południowy brzeg Balatonu jest znacznie łagodniejszy i płytszy. Wpływ na ten stan rzeczyma, wspomniany północny wiatr, który spycha balatoński piasek na południe. Dzięki temu plaże w tej części jeziora są idealne dla małych dzieci. Dodatkowo, przez większe płycizny, woda szybciej się nagrzewa i jest cieplejsza niż na północy. Co ciekawe, nad Balatonem nie ma piaszczystych plaż. Jak to nad każdym jeziorem, tutaj też mamy trawę. Jest co prawda jedna piaszczysta plaża, znajdująca się w Balatonlelle, ale piasek na nią został specjalnie przywieziony. W weekendy, jeżeli nie zajmiemy sobie miejsca o świcie, nie będzie nawet możliwości rozłożenia ręcznika.

lake-balaton-03

Największą miejscowością wypoczynkową Balatonu jest Siofok, które nazywane jest stolicą Balatonu. Jest to największy kurort nad jeziorem. Ciągnie się 17 km wzdłuż brzegu. Znajdziemy tutaj piękne hotele i tętniące życiem restauracje. Dla turystów organizowanych jest wiele atrakcji w tym koncerty. Życie nocne jest bogate oraz kolorowe. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Folwarczne oraz przepiękne Akwarium Balatońskie. Warto również wybrać się do pobliskiego rezerwatu przyrody Torek.

View_from_the_water_tower_of_Siófok-9
Widok na miasto Siofok

Tuż obok Siofok jest Zamárdi, bardzo lubiane przez rodziny z dziećmi. Cisza, dzika przyroda i niskie ceny.

Najstarszym miastem w okolicach Balatonu jest Keszthely. Do jego rozwoju przyczyniła się w głównej mierze arystokratyczna rodzina Festeticsów. Dzisiaj pozostawione po nich pamiątkowe budowle barokowe, cieszą oczy odwiedzających je turystów. Niezwykły Pałac, w którym obecnie znajduje się muzeum, jest najpiękniejszym zabytkiem regionu balatońskiego. Na uwagę zasługuje również średniowieczna część kościoła rzymsko-katolickiego, która może zachwycić najpiękniejszymi freskami zaliczanymi do perły dzieł węgierskiego gotyku. Keszthely jest także znane z organizowania z imprez nazywanych Festiwalami Balatońskimi.

Keszthely_Festetics_Schloss_Gartenseite
Pałac rodziny Festeticsów w Keszthely

Najsłynniejszym miejscem produkcji węgierskiego wina są górzyste tereny Badascony. Z uprawianych tutaj winorośli produkuje się najlepsze wina Szurkebardt i Keknyel. 

Kilka kilometrów od Keszthely, u stóp wzgórza wybija jedno z najsłynniejszych źródeł termalnych tego regionu. Jest to rodzaj gejzera, którego krater tworzy jeziorko wypełnione ciepłą wodą o właściwościach leczniczych, nazwane Hewiz. Temperatura wody w gejzerze dochodzi do 38 stopni. Lekko siarkowa oraz radioaktywna woda, łącznie ze szlamem z dna jeziora, ma siłę leczniczą wspomagającą leczenie układu ruchu i chorób reumatycznych oraz dla osób z chorobami tarczycy czy układu pokarmowego.

jezioro-Hewiz
Jeziorko Hewiz

O tym, że woda w jeziorze potrafi leczyć wiedzieli już Rzymianie. Legenda głosi, że rzymski senator Dubius razem z małżonką Dubią spacerowali nad brzegiem jeziora. Dubia, zgorzkniała i podstarzała kobieta, zaczęła narzekać na niezbyt przyjemny zapach unoszący się znad wody. Wściekły Dubius, mając już dość jej narzekań, wrzucił kobietę do wody. Gdy ta z niemałym trudem wydostała się na brzeg, najpierw poprzysięgła mu zemstę. Ale zaraz potem zauważyła, że czuje się lekko i… młodo. Dubia zaczęła codziennie kąpać się w jeziorze, ku radości męża stając się coraz piękniejszą. Niestety, zauważył to też o 20 lat od niej młodszy żołnierz, z którym Dubia spędziła resztę życia.

W Hewiz można się pluskać cały rok, bo nawet zimą temperatura wody nie spada poniżej 24 stopni.

Inne znane uzdrowisko Balatonfured, jest mekką ludzi chorych na serce. Miejsce to słynie z niezwykle leczniczych właściwości źródła Kossuth-a, umiejscowionego koło kliniki kardiologicznej. Powstanie uzdrowiska datuje się na XVII wiek. Od tego czasu trwa ciągły rozkwit miejscowości i sława wartości leczniczych źródeł.

Festiwal Balaton Sound 2015.

Balaton jest przez niektórych nazywany bajorem Europy. Dla Węgrów jest tak naprawdę prawdziwą dumą i oczkiem w głowie. Tłumy turystów przyciąga przede wszystkim bardzo czysta woda (przeprowadzane są regularne kontrole jej czystości). Pomimo wszelkich uroków, nie jest to idealne miejsce dla szukających spokoju. Ilość restauracji, pubów dyskotek w przeliczeniu na kilometr kwadratowy, należy do największych w Europie. Jednak widoki zachodzącego słońca są nieziemskie. Amatorzy romantycznych spacerów, powinni wybrać się na północny brzeg gdzie widoki nie mają sobie równych… w szczególności kiedy oglądając je popijamy tutejszego Tokaya na tarasie restauracji w jednej z pobliskich winnic.

balaton-sound

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie