EUROPA Bułgaria - najciekawsze miejsca które musisz zobaczyć

Bułgaria – najciekawsze miejsca które musisz zobaczyć

-

Bułgaria położona jest nad Morzem Czarnym w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Urokliwe krajobrazy tworzy tu natura i historia przeplatające się na każdym kroku. Lasy akacjowe i piniowe nad piaszczystymi plażami, płytkie i ciepłe morze, a na nim łodzie rybackie tworzą piękny obraz bułgarskiego wybrzeża. W Bułgarii odnajdziemy tysiącletnie cerkwie, wielkie monastyry ukryte w dolinach górskich, oraz unikalną architekturę z charakterystycznymi uliczkami pokrytymi winoroślą.

bulgaria-news-02

Z wycieczki last minute do Bułgarii warto skorzystać w sezonie, który trwa tu od maja do października. Najczęstsze kierunki wycieczek do Bułgarii to Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz Św. Konstantyn. Najwięcej turystów spędza wakacje w Słonecznym Brzegu – najpopularniejszym kurorcie Bułgarii powstałym na potrzeby turystyczne. Atrakcją są tu piękne, długie plaże, liczne restauracje, bary i dyskoteki. Złote Piaski to drugi pod względem wielkości kurort Bułgarii. Będąc tu na wakacjach warto skorzystać z wypoczynku na przybrzeżnych licznych basenach oraz na długich plażach pośród zieleni unikalnego parku. W Złotych Piaskach odnajdziemy bogatą ofertę rozrywki w wielu kompleksach balneologicznych, w których można zażywać kąpieli termalnych.

bulgaria-news-04

W latach 80- tych Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski były bardzo popularnym kierunkiem wycieczek Polaków. Po ponad 20 letniej przerwie trend ten powraca. Dziś dużo wycieczek kieruje się też do Św. Konstantyna. Jest to znany, spokojny kurort Bułgarii malowniczo położony w zatoczkach pomiędzy cyprysowymi i figowymi drzewami. Św. Konstantyn słynie z mineralnych źródełek. Plaże są w większości małe i piaszczyste położone pomiędzy klifowymi wybrzeżami, a ciche i kameralne hotele ulokowane pomiędzy zielenią dają możliwość odpoczynku.

bulgaria-01

Będąc na wakacjach w Bułgarii warto wybrać się na wycieczkę do Istambułu, Warny, Bałcziku, Sofii i Nesebyru. Główną atrakcją Bałcziku jest pałac oraz ogród botaniczny i urocze bielone domki z czerwonymi dachami.

Szukając rozrywki należy udać się do Albeny, a chcąc podziwiać zabytki należy kierować się do Nesebyru, który jest wyjątkowym, antycznym miastem położonym na wyspie połączonej z lądem. W Nesebyrze odnajdziemy przepiękną starówką z murami obronnymi oraz bardzo dobrze zachowane kościoły. Jednak zdecydowanie więcej śladów przeszłości ukrytych w architekturze odnajdziemy w Sofii, gdzie należy zobaczyć przede wszystkim Cerkiew św. Jerzego, mury obronne, Bazylikę św. Zofii, łaźnie tureckie oraz meczety. Piękne zabytki znajdują się również w Sozopolu, a tam na uwagę zasługuje stare miasto, nekropola, Cerkiew św. Bogurodzicy, Kaplica św. Zosima oraz Cerkiew św. Jerzego.

Wiele bułgarskich plaż zostało oznaczonych błękitną flagą. Długie plaże odznaczają się złotym piaskiem i łagodnym zejściem do morza, co sprzyja plażowaniu. Są bardzo dobrze zagospodarowane, dzięki czemu możliwe jest uprawianie wielu sportów wodnych, przede wszystkim takich jak żeglarstwo, windsurfing czy parachuting. Bułgarskie plaże zachęcają do wypoczynku także swą czystością. Najpiękniejsze i najczęściej użytkowane plaże znajdują się w Złotych Piaskach. Malownicze plaże znajdziemy również w Słonecznym Brzegu, Nesebyrze, Sozopolu i Bałcziku.

Hotele w Bułgarii są utrzymane na dość dobrym poziomie. W związku z coraz większą popularnością baza hotelowa ponownie się rozwija i poddawana jest modernizacji. Niezależnie od standardu hotele oferują rozrywki, m. in. w aquaparkach, restauracjach, barach, dyskotekach, klubach nocnych oraz podczas animacji, imprez, koncertów i wieczorów ludowych.

Co warto zobaczyć?

Słoneczny brzeg

sloneczny_brzeg-bulgariaJest to kurort położony w południowej części Riwiery Morza Czarnego, ok 35 km na północ od Burgas. Rozciąga się wzdłuż pięknej półkolistej zatoki zwróconej na wschód, którą zamyka od północy schodząca grań Pasma Bałkańskiego, tworząc idealną harmonię między górami, a morzem. W południowej części kurortu leży niewielki półwysep, na którym znajduje się starożytne miasteczko Nessebar.

Słoneczny Brzeg jest największym resortem turystycznym Bułgarii, będącym idealnym miejscem dla aktywnych wczasowiczów. Jest to także raj dla wielbicieli nocnego życia. Znajduje się tutaj wiele restauracji, barów, kasyn i dyskotek, w których można bawić się do białego rana.

Przylądek Kaliakra

To bardzo malowniczy, dwukilometrowy cypel leżący godzinę jazdy samochodem od miasta Warna. Tworzą go monumentalne, niemal pionowe skały, sięgające wysokości prawie 70 metrów. To miejsce obfitujące w jaskinie, podwodne skały czy nisze skalne. Jego nazwa oznacza “cudowny przylądek”, dzięki występującemu tam różowemu wapieniowi. Legenda głosi, że kolor pochodzi z krwi obrońców fortecy, którą zbudowali w IV w. p.n.e. Trakowie dla obrony istniejącego tu miasta Tirizis.

bulgaria-top-miejsca-kaliakra

To jest także miejsce gdzie doszło do największego zwycięstwa w dziejach marynarki bułgarskiej. W czasie wojny bałkańskiej w roku 1912 bułgarski torpedowiec “Dryzki” uszkodził turecki krążownik “Hamidie”.

Na wąskim przylądku znajduje się jednostka marynarki wojennej, która dzieli niewielką przestrzeń z kilkoma obiektami turystycznymi. Jednym z nich jest świetnie zachowana forteca. Rozciąga się z niej niczym niezakłócony widok na “cztery strony świata”, co od razu przywodzi na myśl jej strategiczne położenie.

Kilkaset metrów od fortecy, tam gdzie droga kończy się zaraz obok jednostki marynarki, znajdziemy schody prowadzące do restauracji urządzonej w ogromnej jaskini, która oferuje dobre jedzenie po rozsądnych cenach i cudowne widoki z przylegającego tarasu. Skały z wapieni i piaskowców ciągną się aż po horyzont, ich czerwonawy odcień stopniowo przechodzi w biały i zaczyna się “srebrne” wybrzeże. Nieco poniżej zatoki miejscowi rybacy przeglądają swoje połowy, a uderzenia ich łodzi o brzeg są ledwo słyszalne.

Monaster Rilski

To jeden z najbardziej interesujących obiektów w Bułgarii. Znajduje się ok 120 km od miasta Sofii, w kotlinie górskiego masywu Riła, przy ujściu Druszliawicy do Rzeki Manastirskiej. Jest ważnym symbolem bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji, a także symbolem odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku.

Monastyr został założony w XIV-wieku na miejscu pustelni Iwana z Riły, która istniała tutaj od X-wieku. Obecna postać pochodzi z XIX-wieku, kiedy to przy wsparciu samego społeczeństwa oraz zgodzie władz tureckich, wybudowano ogromny kompleks klasztorny harmonijnie wkomponowany w naturalne otoczenie. Mury grubości 2 m i wysokości 24 m nadają mu wygląd warownej twierdzy i obramowują budynki. Wewnętrzny dziedziniec otaczają trójkondygnacyjne budynki z łukami pomalowanymi na czarno i biało oraz drewnianymi krużgankami, mieszczące cele mnichów.

Główna cerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy to trójnawowa bazylika oparta na planie krzyża z kopułą na skrzyżowaniu naw. Ozdobą świątyni są freski i olbrzymi ikonostas. To tutaj znajduje się słynna baszta Chrelina.

W 1983 monastyr został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto Kopriwsztica

To historyczne miasto położone w środkowo-zachodniej Bułgarii, około 111 km na wschód od Sofii, mieszka tu około 2700 ludzi. Otoczone wzgórzami i malowniczymi krajobrazami, przyciąga corocznie tłumy turystów, którzy chcą zwiedzić coś poza Sofią.

W mieście zachowała się typowa zabudowa XIX-wiecznej Bułgarii, co czyni Kopriwszticę miastem-skansenem i jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Znajdziemy tutaj 388 domów-zabytków, które w większości możemy zwiedzić.

Będąc w mieście warto zwiedzić dom Oslekov. Te popularne miejsce zostało zbudowane w 1856 roku. Zobaczymy tam bogate wnętrza w jakich mieszkała inteligencka rodzina, ich ubrania oraz pamiątki.

Święty Włas

swiety_wlas_bulgariaNadmorskie miasteczko, znajdujące się zaledwie 5 km od Słonecznego Brzegu i ok 9 km od starożytnego Nessebar. Kiedyś była to niewielka wieś, jednak piękny krajobraz roztaczający się na pobliskie góry i czyste morze, zaczął przyciągać ludzi, co pociągnęło za sobą rozwój bazy noclegowej w tym regionie.

Lokalną atrakcją jest niedawno wybudowany, piękny port stanowiący raj dla miłośników żeglarstwa.

Warna

bulgaria-top-miejsca-warna-wakacyjnyklimatplWybrzeże Morza Czarnego to najchętniej wybierany region na wakacje w Bułgarii. Jedną z bardziej popularnych miejscowości turystycznych jest Warna – trzecie co do wielkości miasto kraju. Podobnie jak inne nadmorskie kurorty Warna może się poszczycić bardzo ładnymi, szerokimi piaszczystymi plażami z łagodnym zejściem do morza, co stanowi dużą zaletę dla rodzin z dziećmi (plaże na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego gwarantują najmłodszym bezpieczną zabawę). Również miłośnicy sportów wodnych nie powinni się nudzić na wczasach w Warnie. Na plażach można znaleźć wypożyczalnię skuterów wodnych, sprzętu do surfingu czy nurkowania.

Jednak Warna to nie tylko beztroskie plażowanie. Samo miasto może się poszczycić długą i ciekawą historią sięgającą czasów antycznych. Jednymi z pierwszych mieszkańców Bułgarii byli Trakowie, po których do dziś zachowały się liczne pamiątki, w tym charakterystyczne kurhany grobowe. Dwa tego typu kopce znajdują się właśnie w Warnie. W latach 30. ubiegłego wieku jeden z nich został przekształcony w monument upamiętniający polskiego króla – Władysława III Warneńczyka, który zginął w bitwie na przedpolach Warny. Do atrakcji turystycznych Warny zaliczyć można także słynne Delfinarium Festa, będące jedynym tego typu obiektem w Bułgarii.

Złote Piaski

zlote-piaski_bulgariaTo popularny kurort położony ok 17 km od Warny. To rzadkie połączenie pięknych plaż, czystego morza, świeżego powietrza, źródeł wód mineralnych i bardzo dobrze rozwiniętej bazy rozrywkowo – gastronomicznej. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się 4-kilometrowa plaża pokryta drobnym, złocistym piaskiem. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie.

W ciągu dnia można skorzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej lub wybrać się na zakupy do pobliskich sklepów, gdzie znajdziemy lokalne wyroby i pamiątki. Wieczorami natomiast skuszą nas tętniące życiem restauracje, bary, kasyna, dyskoteki i kluby nocne.

Miasto Melnik

bulgaria-top-miejsca-melnik-wakacyjnyklimatpl

Słynne, najmniejsze miasto Bułgarii – w 1997 roku mieszkało tu na stałe zaledwie 265 osób. Znajduje się w południowo – zachodniej części kraju, u stóp Gór Pirin. Malownicze położenie, wspaniała historia i wpływy wielu kultur uczyniły z Melnika jedno z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii. Znajdziemy tu wąskie uliczki, stare kościoły i mnóstwo zabytkowych budynków. Do najważniejszych należą: cerkwie: św. św. Piotra i Pawła, św. Mikołaja Cudotwórcy, św. Antoniego, św. Zony Spileotisa, muzeum historyczne, pozostałości średniowiecznego domu bojarskiego, dom rodziny Kordopulo i ruiny średniowiecznego klasztoru św. Bogurodzicy Spileotissa. Warto również pamiętać o regionalnym skarbie, czyli winie, którego koniecznie należy spróbować będąc w Melniku.

Miasto Nessebar

Perełka bałkańskiej architektury. Bajeczne, zabytkowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Położone jest na malowniczym, skalistym półwyspie, 2 km od Słonecznego Brzegu.

bulgaria-top-miejsca-Nesebyr-wakacyjnyklimatplHistoria miasta sięga V w. p.n.e., kiedy to znany był jako Messembria. Z tego okresu pochodzą ruiny murów obronnych, baszt i arkad, które kiedyś czyniły ten półwysep niedostępnym.

Starówka zachwyca niewiarygodnie dobrze zachowaną architekturą. Kupimy tam piękne koronki, z których słynie miasto. Nessebar to także świat ulicznych malarzy, artystów i muzyków. Liczne kawiarnie i restauracje, znajdujące się pomiędzy historycznymi ruinami starych świątyń, oferują wyśmienite owoce morza. Renesansowe malowidła w cerkwiach, drewniane domy w czarnomorskim stylu i wiele innych atrakcji czeka tutaj na wszystkich turystów.

Aładża Monastyr

bulgaria-top-miejsca-AladzaMonastyr-wakacyjnyklimatpl

Monastyr Aładża położony jest we wschodniej części Bułgarii, niedaleko Albeny. To jeden z najpopularniejszych klasztorów eremickich będący niewątpliwą atrakcją Złotych Piasków. Ten średniowieczny wkuty w wapienną skałę klasztor, z całą pewnością przyciągnie uwagę niejednego zwiedzającego. Jego ogrom wywiera niesamowite wrażenie, a wąskie przejścia sprawiają, że nasze serce zaczyna bić szybciej.

Miasteczko Sozopol

bulgaria-top-miejsca-Sozopol-wakacyjnyklimatpl

Najstarsze miasteczko na wybrzeżu bułgarskim. Poza zabytkową częścią jest również część nowa, kusząca neonami i pięknie oświetlonymi hotelami. W dzień można zwiedzać zabytki i wylegiwać się na piaszczystej plaży, a nocą usiąść w kawiarence pod gołym niebem, sącząc wyborne trunki. Ci, którzy liczą na sporty wodne i inne atrakcje, również się nie zawiodą.

Uzdrowisko Św. Konstantyn i Elena

Jest to najstarsze uzdrowisko na bułgarskim wybrzeżu, położone zaledwie 10 km od Warny. Znane jest z licznych źródeł wody mineralnej, leczniczych basenów z gorącą wodą, a także kompleksów baneologicznych.

st-konstantin-bulgaria

Położone jest na dużym, zielonym terenie, pośród starych drzew i urokliwych zatoczek, sprawia, że jest to idealne miejsce na długie, wieczorne spacery

Ze względu na rozproszone wzdłuż wybrzeża skałki, jest to idealne miejsce dla miłośników nurkowania i wędkowania.

Na terenie kurortu panuje idealny dla duszy i ciała klimat, poprzez połączenie przyjemnej morskiej bryzy, świeżego powietrza, aromatu cyprysów i drzew figowych oraz uzdrawiającej siły źródeł mineralnych.

Miasto Płowdiw

To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Bułgarii położone na skrzyżowaniu dawnych szlaków łączących Europę z Azją. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to także najdłużej zamieszkane miasto w Europie. Najstarsze zapisy mieszkańców w tym miejscu sięgają ponad 8000 lat wstecz.

Do dziś w mieście można podziwiać zabytki z różnych okresów historii miasta – swoją obecność zaznaczyli tu Macedończycy, Rzymianie, Goci, Hunowie, Bizantyjczycy, Turcy oraz oczywiście Słowianie. Warto zobaczyć stadion i teatr rzymski, tureckie łaźnie – Czifte bania, Cerkiew “św. Marina”, starą część miasta oraz liczne muzea upamiętniające burzliwą historię miasta.

bulgaria-top-miejsca-Plowdiw-wakacyjnyklimatplWarto wybrać się na popołudniowy spacer na okoliczne wzgórza. Rozciąga się z nich niesamowity widok na całą okolicę

Miasteczko oraz twierdza Bełogradczik

bulgaria-top-miejsca-Belogradczik-wakacyjnyklimatplMałe miasteczko, które powstało w miejscu dawnej rzymskiej twierdzy. To tu w połowie XIX wieku wybuchło powstanie przeciwko Turkom, zostało ono jednak krwawo stłumione.

W Belogradcziku warto zobaczyć meczet z XVIII w. oraz cerkiew z XIX w. Okolice miasteczka to przede wszystkim fantazyjne formacje skalne rozciągające się na obszarze 30 km. Znajdują się tam liczne jaskinie, w tym największa w kraju – Jaskinia Magura, gdzie leżakuje lokalne wino musujące. W jaskini można też podziwiać malowidła naskalne z epoki brązu.

Najwspanialszą atrakcją miasta jest, wkomponowana w skały, twierdza. Malowniczo położona, zachęca do romantycznych spacerów. Z jej najwyższego punktu rozpościera się imponujący widok na okolicę.

Miejskie muzea, jak np. historyczne i przyrodnicze pozwolą nam lepiej poznać ten uroczy zakątek Bułgarii.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie