Bułgaria położona jest nad Morzem Czarnym w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Urokliwe krajobrazy tworzy tu natura i historia przeplatające się na każdym kroku. Lasy akacjowe i piniowe nad piaszczystymi plażami, płytkie i ciepłe morze, a na nim łodzie rybackie tworzą piękny obraz bułgarskiego wybrzeża. W Bułgarii odnajdziemy tysiącletnie cerkwie, wielkie monastyry ukryte w dolinach górskich, oraz unikalną architekturę z charakterystycznymi uliczkami pokrytymi winoroślą.

bulgaria-news-02

Z wycieczki last minute do Bułgarii warto skorzystać w sezonie, który trwa tu od maja do października. Najczęstsze kierunki wycieczek do Bułgarii to Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz Św. Konstantyn. Najwięcej turystów spędza wakacje w Słonecznym Brzegu – najpopularniejszym kurorcie Bułgarii powstałym na potrzeby turystyczne. Atrakcją są tu piękne, długie plaże, liczne restauracje, bary i dyskoteki. Złote Piaski to drugi pod względem wielkości kurort Bułgarii. Będąc tu na wakacjach warto skorzystać z wypoczynku na przybrzeżnych licznych basenach oraz na długich plażach pośród zieleni unikalnego parku. W Złotych Piaskach odnajdziemy bogatą ofertę rozrywki w wielu kompleksach balneologicznych, w których można zażywać kąpieli termalnych.

bulgaria-news-04

W latach 80- tych Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski były bardzo popularnym kierunkiem wycieczek Polaków. Po ponad 20 letniej przerwie trend ten powraca. Dziś dużo wycieczek kieruje się też do Św. Konstantyna. Jest to znany, spokojny kurort Bułgarii malowniczo położony w zatoczkach pomiędzy cyprysowymi i figowymi drzewami. Św. Konstantyn słynie z mineralnych źródełek. Plaże są w większości małe i piaszczyste położone pomiędzy klifowymi wybrzeżami, a ciche i kameralne hotele ulokowane pomiędzy zielenią dają możliwość odpoczynku.

bulgaria-01

Będąc na wakacjach w Bułgarii warto wybrać się na wycieczkę do Istambułu, Warny, Bałcziku, Sofii i Nesebyru. Główną atrakcją Bałcziku jest pałac oraz ogród botaniczny i urocze bielone domki z czerwonymi dachami.

Szukając rozrywki należy udać się do Albeny, a chcąc podziwiać zabytki należy kierować się do Nesebyru, który jest wyjątkowym, antycznym miastem położonym na wyspie połączonej z lądem. W Nesebyrze odnajdziemy przepiękną starówką z murami obronnymi oraz bardzo dobrze zachowane kościoły. Jednak zdecydowanie więcej śladów przeszłości ukrytych w architekturze odnajdziemy w Sofii, gdzie należy zobaczyć przede wszystkim Cerkiew św. Jerzego, mury obronne, Bazylikę św. Zofii, łaźnie tureckie oraz meczety. Piękne zabytki znajdują się również w Sozopolu, a tam na uwagę zasługuje stare miasto, nekropola, Cerkiew św. Bogurodzicy, Kaplica św. Zosima oraz Cerkiew św. Jerzego.

bulgaria-news-03

Wiele bułgarskich plaż zostało oznaczonych błękitną flagą. Długie plaże odznaczają się złotym piaskiem i łagodnym zejściem do morza, co sprzyja plażowaniu. Są bardzo dobrze zagospodarowane, dzięki czemu możliwe jest uprawianie wielu sportów wodnych, przede wszystkim takich jak żeglarstwo, windsurfing czy parachuting. Bułgarskie plaże zachęcają do wypoczynku także swą czystością. Najpiękniejsze i najczęściej użytkowane plaże znajdują się w Złotych Piaskach. Malownicze plaże znajdziemy również w Słonecznym Brzegu, Nesebyrze, Sozopolu i Bałcziku.

Hotele w Bułgarii są utrzymane na dość dobrym poziomie. W związku z coraz większą popularnością baza hotelowa ponownie się rozwija i poddawana jest modernizacji. Niezależnie od standardu hotele oferują rozrywki, m. in. w aquaparkach, restauracjach, barach, dyskotekach, klubach nocnych oraz podczas animacji, imprez, koncertów i wieczorów ludowych.

Informacje praktyczne:

Wiza
Klimat
Język
Waluta
Informacje MSZ
Telefonowanie
Na co uważać
Co zapakować?
Napiwki