Bułgaria położona jest nad Morzem Czarnym w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Urokliwe krajobrazy tworzy tu natura i historia przeplatające się na każdym kroku. Lasy akacjowe i piniowe nad piaszczystymi plażami, płytkie i ciepłe morze, a na nim łodzie rybackie tworzą piękny obraz bułgarskiego wybrzeża. W Bułgarii odnajdziemy tysiącletnie cerkwie, wielkie monastyry ukryte w dolinach górskich, oraz unikalną architekturę z charakterystycznymi uliczkami pokrytymi winoroślą.

bulgaria-news-02

Z wycieczki last minute do Bułgarii warto skorzystać w sezonie, który trwa tu od maja do października. Najczęstsze kierunki wycieczek do Bułgarii to Złote Piaski, Słoneczny Brzeg oraz Św. Konstantyn. Najwięcej turystów spędza wakacje w Słonecznym Brzegu – najpopularniejszym kurorcie Bułgarii powstałym na potrzeby turystyczne. Atrakcją są tu piękne, długie plaże, liczne restauracje, bary i dyskoteki. Złote Piaski to drugi pod względem wielkości kurort Bułgarii. Będąc tu na wakacjach warto skorzystać z wypoczynku na przybrzeżnych licznych basenach oraz na długich plażach pośród zieleni unikalnego parku. W Złotych Piaskach odnajdziemy bogatą ofertę rozrywki w wielu kompleksach balneologicznych, w których można zażywać kąpieli termalnych.

bulgaria-news-04

W latach 80- tych Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski były bardzo popularnym kierunkiem wycieczek Polaków. Po ponad 20 letniej przerwie trend ten powraca. Dziś dużo wycieczek kieruje się też do Św. Konstantyna. Jest to znany, spokojny kurort Bułgarii malowniczo położony w zatoczkach pomiędzy cyprysowymi i figowymi drzewami. Św. Konstantyn słynie z mineralnych źródełek. Plaże są w większości małe i piaszczyste położone pomiędzy klifowymi wybrzeżami, a ciche i kameralne hotele ulokowane pomiędzy zielenią dają możliwość odpoczynku.

bulgaria-01

Będąc na wakacjach w Bułgarii warto wybrać się na wycieczkę do Istambułu, Warny, Bałcziku, Sofii i Nesebyru. Główną atrakcją Bałcziku jest pałac oraz ogród botaniczny i urocze bielone domki z czerwonymi dachami.

Szukając rozrywki należy udać się do Albeny, a chcąc podziwiać zabytki należy kierować się do Nesebyru, który jest wyjątkowym, antycznym miastem położonym na wyspie połączonej z lądem. W Nesebyrze odnajdziemy przepiękną starówką z murami obronnymi oraz bardzo dobrze zachowane kościoły. Jednak zdecydowanie więcej śladów przeszłości ukrytych w architekturze odnajdziemy w Sofii, gdzie należy zobaczyć przede wszystkim Cerkiew św. Jerzego, mury obronne, Bazylikę św. Zofii, łaźnie tureckie oraz meczety. Piękne zabytki znajdują się również w Sozopolu, a tam na uwagę zasługuje stare miasto, nekropola, Cerkiew św. Bogurodzicy, Kaplica św. Zosima oraz Cerkiew św. Jerzego.

bulgaria-news-03

Wiele bułgarskich plaż zostało oznaczonych błękitną flagą. Długie plaże odznaczają się złotym piaskiem i łagodnym zejściem do morza, co sprzyja plażowaniu. Są bardzo dobrze zagospodarowane, dzięki czemu możliwe jest uprawianie wielu sportów wodnych, przede wszystkim takich jak żeglarstwo, windsurfing czy parachuting. Bułgarskie plaże zachęcają do wypoczynku także swą czystością. Najpiękniejsze i najczęściej użytkowane plaże znajdują się w Złotych Piaskach. Malownicze plaże znajdziemy również w Słonecznym Brzegu, Nesebyrze, Sozopolu i Bałcziku.

Hotele w Bułgarii są utrzymane na dość dobrym poziomie. W związku z coraz większą popularnością baza hotelowa ponownie się rozwija i poddawana jest modernizacji. Niezależnie od standardu hotele oferują rozrywki, m. in. w aquaparkach, restauracjach, barach, dyskotekach, klubach nocnych oraz podczas animacji, imprez, koncertów i wieczorów ludowych.

Informacje praktyczne:

Wiza

Bułgaria od 2007 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Pobyt na terenie tego kraju określają przepisy UE. Podczas pobytu do trzech miesięcy nie wymagane są od obywateli RP żadne dodatkowe zezwolenia. Do Bułgarii należy podróżować z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Każdy cudzoziemiec powinien dysponować odpowiednią ilością środków płatniczych na utrzymanie i powrót. Miejscowe przepisy celne w przybliżeniu naszym, co oznacza, że turysta może mieć podczas podróży do tego kraju określoną ilość m.in. alkoholu, żywności, papierosów itp.

Klimat

Panuje tutaj klimat umiarkowany, ciepły, kontynentalny, a nad morzem podzwrotnikowy wilgotny. Charakteryzują go chłodne i wilgotne zimy oraz suche i gorące lata.

Język

Językiem urzędowym jest bułgarski. W miejscowościach turystycznych śmiało można porozumieć się w jęz. angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim

Waluta

Obowiązującą walutą jest lew bułgarski (BGN). Dzieli się na 100 stotinek. 1 PLN = 0,47 BGN. W miarę możliwości najbezpieczniej jest wymieniać walutę w bankach.

Informacje MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii
Adres: ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, BG
Telefon: +359 2 987 26 10, +359 2 987 26 60, +359 2 987 26 70
Fax: +359 2 987 29 39
http://www.sofia.polemb.net
e-mail: polamba@ambasadarpsofia.org

Konsulat przy Ambasadzie RP
Adres: ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, BG
godziny przyjęć: pon., wt., śr., pt., 9.00-13.00
czwartek- nieczynne
Telefon: +359 2 987 26 60, +359 2 987 26 10, +359 2 987 26 70
Fax: +359 2 981-85-45
E-mail: polconsul@ambasadarpsofia.org, polconsul@vip.bg

Instytut Polski w Sofii
Adres: ul. Weslec 12, 1000 Sofia, BG
Telefon: +359 2 981 09 07, +359 2 987 21 59
Fax: +359 2 981 57 44

Accueil


e-mail: instytut.polski@mbox.contact.bg

Konsulat Generalny RP w Warnie
Adres: ul. Sławiańska 18, 9000 Warna, BG
Telefon: +359 52 60-92-12(13)
Telefon kom.: +359 888 61 30 78, +359 888 21 11 04
Fax: +359 52 60 92 11
http://www.warnakg.polemb.net
E-mail: conplvar@techno-link.com

Szkolny Punkt Konsultacyjny
Adres: ul. Bitola 6/10, Sofia, BG
Telefon: +359 2 958 22 02

Telefonowanie

Międzynarodowy prefix do Bułgarii to: +359, a międzynarodowy prefix do Polski: +48

Telefonowanie z hotelu jest drogie i bardziej opłaci się posiadać roaming i własny aparat komórkowy.

Na co uważać

Pamiętać należy, że ruch głową oznaczający u nas zaprzeczenie, to w Bułgarii potwierdzenie i na odwrót. Jeżeli nie możemy się do tego przyzwyczaić, to konsekwencja mogą być nieporozumienia w kontakcie z rodowitymi mieszkańcami.

Co zapakować?

W letnich miesiącach nie należy zapomnieć o stroju do kąpieli, przewiewnej odzieży i plażowym obuwiu. Oczywiście, nie należy zapomnieć o czymś cieplejszym (sweter, kurtka), bo także i tutaj pogoda lubi się zmieniać. Ważne są ciemne okulary oraz kapelusz lub czapka na głowę. Kąpiel bez strojów dozwolona jest jedynie na wydzielonych plażach, ale „topless“ toleruje się tutaj prawie wszędzie.

Podczas zwiedzania cerkwi należy mieć zakryte kolana i ramiona! Na aktywny wypoczynek zabrać należy: dobrą kurtkę, odpowiednie spodnie, pełne obuwie, pelerynę, rękawice itp. Na wycieczkę po górach warto zabrać teleskopowe kijki.

Napiwki

Napiwki są mile widziane. Zwykle jest to 10% wartości usługi.