City Break Chania - najpiękniejsze miasto Grecji?

Chania – najpiękniejsze miasto Grecji?

-

Chania to największe miasto zachodniej części Krety. Po odzyskaniu niepodległości została stolicą wyspy, aż do 1971 roku, kiedy władze przeniesiono do Iraklionu (Heraklionu). Nazwa miasta Kydonia pojawiła się na glinianych tabliczkach z pismem linearnym pochodzących z XII-XIII wieku p.n.e.

Miasto słynęło z wyrobu ceramiki. W I wieku p.n.e. wyspa znalazła się pod panowaniem rzymskim, a po jego rozpadzie w granicach Bizancjum. Chania była liczącym się ośrodkiem miejskim. W XIII wieku osiedlili się tu Wenecjanie, którzy wznieśli w mieście wiele budowli wzorowanych na rodzimych w Wenecji. W XVII wieku miasto zostało zdobyte przez Turków, którzy pozostali na wyspie aż do 1897 roku.

chania-kreta-wakacyjnyklimatpl-1

Turystów przyciąga malowniczy port i uliczki starego miasta, gdzie ulokowały się romantyczne kafejki i restauracje. Dodatkowo stara część miasta ma do zaoferowania wiele interesujących zabytków i ciekawych muzeów.

Zwiedzanie można zacząć od przechadzki bulwarem nadmorskim, ulubionym miejscem do spacerów. Centralnym punktem jest plac nazywany Sandrivani. W sąsiedztwie przy nabrzeżu zlokalizowany jest meczet Küçük Hassan, pozostałość po tureckim panowaniu.

Chania może się pochwalić dość dobrze zachowanymi murami obronnymi z czasów weneckich. Część murów można odnaleźć po wschodniej stronie starej dzielnicy. Na terenie bastionu Firkas, zamykającym fortyfikacje od strony zachodniej zorganizowano Muzeum Morskie, w którym można zobaczyć modele statków, przyrządy służące do nawigacji oraz makietę miasta z XVII wieku.

Warto zwrócić uwagę na wenecka latarnię położoną na cyplu przy wejściu do portu oraz na pozostałości doków z 1599 roku, w których remontowano galery.

Warto również zajrzeć do miejscowego Muzeum Archeologicznego w którym znajdują się znaleziska odkopane w najstarszej części miasta ze wzgórza Kastelli. Muzeum zajmuje budynek dawnego kościoła Franciszkanów.

W niewielkiej odległości znajduje się Katedra pw. Oczyszczenia N.M.P. Serce starej części miasta stanowi kościół Agios Nikolaos. Tuż obok niego wznosi się kościółek San Rococo.

Na zakupy warto się wybrać na teren hal targowych, wzniesionych w 1913 roku, gdzie można kupić praktycznie wszystko, w tym miejscowe sery, owoce, warzywa i słodycze.

chania-kreta-wakacyjnyklimatpl-2

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie