Chania – najpiękniejsze miasto Grecji?

City Break Chania - najpiękniejsze miasto Grecji?

Chania to największe miasto zachodniej części Krety. Po odzyskaniu niepodległości została stolicą wyspy, aż do 1971 roku, kiedy władze przeniesiono do Iraklionu (Heraklionu). Nazwa miasta Kydonia pojawiła się na glinianych tabliczkach z pismem linearnym pochodzących z XII-XIII wieku p.n.e.

Miasto słynęło z wyrobu ceramiki. W I wieku p.n.e. wyspa znalazła się pod panowaniem rzymskim, a po jego rozpadzie w granicach Bizancjum. Chania była liczącym się ośrodkiem miejskim. W XIII wieku osiedlili się tu Wenecjanie, którzy wznieśli w mieście wiele budowli wzorowanych na rodzimych w Wenecji. W XVII wieku miasto zostało zdobyte przez Turków, którzy pozostali na wyspie aż do 1897 roku.

chania-kreta-wakacyjnyklimatpl-1

Turystów przyciąga malowniczy port i uliczki starego miasta, gdzie ulokowały się romantyczne kafejki i restauracje. Dodatkowo stara część miasta ma do zaoferowania wiele interesujących zabytków i ciekawych muzeów.

Zwiedzanie można zacząć od przechadzki bulwarem nadmorskim, ulubionym miejscem do spacerów. Centralnym punktem jest plac nazywany Sandrivani. W sąsiedztwie przy nabrzeżu zlokalizowany jest meczet Küçük Hassan, pozostałość po tureckim panowaniu.

Chania może się pochwalić dość dobrze zachowanymi murami obronnymi z czasów weneckich. Część murów można odnaleźć po wschodniej stronie starej dzielnicy. Na terenie bastionu Firkas, zamykającym fortyfikacje od strony zachodniej zorganizowano Muzeum Morskie, w którym można zobaczyć modele statków, przyrządy służące do nawigacji oraz makietę miasta z XVII wieku.

Warto zwrócić uwagę na wenecka latarnię położoną na cyplu przy wejściu do portu oraz na pozostałości doków z 1599 roku, w których remontowano galery.

Warto również zajrzeć do miejscowego Muzeum Archeologicznego w którym znajdują się znaleziska odkopane w najstarszej części miasta ze wzgórza Kastelli. Muzeum zajmuje budynek dawnego kościoła Franciszkanów.

W niewielkiej odległości znajduje się Katedra pw. Oczyszczenia N.M.P. Serce starej części miasta stanowi kościół Agios Nikolaos. Tuż obok niego wznosi się kościółek San Rococo.

Na zakupy warto się wybrać na teren hal targowych, wzniesionych w 1913 roku, gdzie można kupić praktycznie wszystko, w tym miejscowe sery, owoce, warzywa i słodycze.

chania-kreta-wakacyjnyklimatpl-2

Podobne wpisy

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce w 2018 roku

Tradycja organizacji lokalnych jarmarków jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. To nie tylko okazja do...

Festiwale muzyczne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć

Już niedługo nadejdzie lato, a razem z nim rozpocznie się sezon na festiwale muzyczne. W 2019...

Zamość – Perła Renesansu idealna na weekend

Założone w 1580 roku przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego miasto jest niezwykłą w skali...

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Podkarpackie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego...

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podziel się z innymi

Polecamy także

Wenecja w jeden dzień – galeria i mini przewodnik

O Wenecji pisałem już wcześniej, dzisiaj opiszę krótko naszą jednodniową wyprawę do tego miasta. Jako,...

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Teneryfa jest największą i najbardziej znaną wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Choć geograficznie leży w północnej...

Winiety na autostrady w Europie w 2018 roku

Przejazd autostradami albo drogami szybkiego ruchu w Europie bardzo często wiąże się z dodatkowymi opłatami....