EUROPA Chorwacja Chorwacja - idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek

Chorwacja – idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek

-

Chorwacja jest krajem europejskim położonym nad Morzem Adriatyckim. Górzysty charakter uzyskała w większości za sprawą Gór Dynarskich. Wakacje last minute w Chorwacji warto spędzić w okresie od kwietnia do października, kiedy to sezon turystyczny trwa w pełni. Główne kierunki wycieczek do Chorwacji to Istria, Dalmacja, Riwiera Makarska, Wybrzeże Kvarnerskie, oraz wyspy z Wyspą Krk, Wyspą Pag, Wyspą Korculą i Wyspą Hvar na czele.

1-powod-zeby-odwiedzic-Chorwacje

Malowniczość chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego jest urozmaicona ponad 1100 wyspami, które doskonale komponują się z błękitem morza. Malownicze i zaciszne, skaliste zatoczki sprawiają, że panują doskonale warunki do odpoczynku. Długie wybrzeża, gorące słońce, ciepłe i czyste morze zapraszają do kąpieli słonecznych oraz do nurkowania. Ponadto turyści spragnieni aktywnego wypoczynku mogą udać się na wędrówki górskie oraz wybrać coś z bogatej oferty sportów wodnych.

wakacyjnyklimat-chorwacja03

Chorwacja leży w dwóch strefach klimatyczno- roślinnych. Strefa śródziemnomorska obejmuje pasmo wybrzeża, wyspy oraz odcinek lądu na południe od Gór Dynarskich. Nieco chłodniejsza strefa kontynentalna zajmuje centralną Chorwację.

NOCLEGI

Znajdź hotel w Chorwacji, apartament lub pokój.
Szukaj promocji i okazji.

OPINIE

Opinie o Chorwacji. Zobacz recenzje, opinie innych osób, które tutaj już byli.

LOTY

Znajdź tani lot do Chorwacji i zarezerwuj go już teraz. 
Wyszukiwarka lotów.

Chorwacja to również kraj zróżnicowany kulturowo oraz przyrodniczo. Na wybrzeżach rosną wiecznie zielone lasy i kolczaste krzewy śródziemnomorskie oraz palmy, kaktusy i agawy. Wyższe partie gór porośnięte są lasami iglastymi, a niziny są niemal bezleśne. Dzięki wapiennym Górom Dynarskim w Chorwacji licznie występują jaskinie oraz malownicze, dzikie i urwiste wąwozy. Najciekawsze z nich możemy podziwiać w Parku Narodowym Paklenica oraz w Górach Velebit, których atutem jest także bogata roślinność. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się wpisane na listę UNESCO Jeziora Plitwickie, będące ponad ośmiokilometrowym łańcuchem jezior krasowych połączonych urokliwymi wodospadami i kaskadami.

Wpływy rożnych kultur zostawiły po sobie ślady w postaci rozmaitych zabytków architektury i sztuki. Będąc na wakacjach w Chorwacji warto zobaczyć zabytki rzymskie, greckie oraz współczesne. Sakralne i świeckie budowle o charakterze rzymskim łączą w sobie wpływy włoskie oraz niemieckie i posiadają elementy świata bizantyjskiego i słowiańskiego. Ponadto w Chorwacji odnajdziemy wiele urokliwych i malowniczych miasteczek. Do najważniejszych miast zalicza się Dubrownik, Split, Pulę, Kordulę, Hvar oraz Zadar.

wakacyjnyklimat-chorwacja02

Średniowieczne miasteczka pełne bogactwa zabytków, słoneczne plaże, błękit morza, widok gór, malownicze wybrzeża, pokryte urzekającą roślinnością zapraszają do odpoczynku i rozrywki oraz gwarantują niezapomniane wakacje.

wakacyjnyklimat-chorwacja01

Ponieważ od wielu lat Chorwacja cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i jest częstym kierunkiem wycieczek. Powstała tu doskonale rozbudowana baza hotelowa przygotowana na przyjęcie rzeszy turystów i na zapewnienie im bogatej rozrywki. Największe skupisko hoteli znajduje się w Zagrzebiu oraz w nadmorskiej Dalmacji. Oprócz luksusowych hoteli powstało wiele kameralnych kwater i hotelików dbających o dobry wypoczynek turystów.

22-powod-zeby-odwiedzic-Chorwacje

Średnie temperatury w Chorwacji:

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
7 8 12 17 22 25 28 27 23 18 12 8

Informacje praktyczne:

Położenie geograficzne:

Chorwacja zajmuje wschodnie wybrzeże Adriatyku, części basenu Morza Śródziemnego, która najdalej wchodzi w głąb lądu. Do Chorwacji należy największa część wybrzeża Adriatyku z prawie wszystkimi wyspami. Góry Dynarskie oddzielają jej pas śródziemnomorski od środkowoeuropejskiej części kontynentalnej, która rozciąga się od wschodnich zboczy Alp na północnym zachodzie do Dunaju na wschodzie, obejmując południową część urodzajnej Niziny Panońskiej.

Powierzchnia:

Część lądowa zajmuje 56 594 km2, a powierzchnia wód terytorialnych 31 479 km2.

Ludność:

4 290 612 mieszkańców.

Stolica:

Zagrzeb ( 792 875 mieszkańców) jest głównym ośrodkiem gospodarczym, komunikacyjnym, kulturalnym i akademickim Chorwacji.

Długość wybrzeża:

6 278 km, z tego 4 398 km to wybrzeża wysp i wysepek.

Najwyższy szczyt:

Dinara 1 831 m n.p.m.

Klimat:

W Chorwacji są trzy strefy klimatyczne: na nizinach w części kontynentalnej przeważa łagodny klimat kontynentalny, na wysokościach ponad 1200 m panuje klimat górski, wzdłuż wybrzeża Adriatyku łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością słonecznych dni; lata są suche i gorące, zimy łagodne i wilgotne. Średnia temperatura powietrza na nizinach w kontynentalnej części kraju: styczeń – od -2 do 0˚C i nieco niższa w górach, w lipcu średnie temperatury powietrza wynoszą od 20˚C do 22˚C na nizinach części kontynentalnej około 13˚C w najwyższych partiach gór. Średnia temperatura powietrza na wybrzeżu: styczeń – od 5 do 9˚C, lipiec – od 23 do 26˚C, temperatura morza w zimie wynosi 12˚C, a w lecie około 25˚C.
Informacje: www.meteo.hr (dhmz@cirus.dhz.hr)


Energia elektryczna:

220 V, częstotliwość: 50 Hz.

Waluta:

W Chorwacji jednostka monetarna to kuna, symbol: HRK. Bez problemu można wziąć polską walutę i wymieniać ją w kantorach. W większości sklepów, lokali i na stacjach paliw można płacić kartą. W porównaniu z krajami zachodnimi Chorwacja nie jest droga, ale za żywność w sklepach i posiłki w restauracjach trzeba zapłacić więcej niż w Polsce.

Waluty obce można wymieniać w bankach, kantorach, urzędach pocztowych i większości biur podróży, hoteli i kempingów.

Karty kredytowe (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express i Diners) akceptowane są w prawie wszystkich hotelach, marinach, restauracjach, sklepach i bankomatach.


Przekraczamy granicę:

Przepisy celne Republiki Chorwacji są prawie w całości zgodne z przepisami i standardami celnymi krajów Unii Europejskiej. W przypadku wwozu przedmiotów o charakterze niekomercyjnym i przedmiotów osobistego użytku zwolnione z opłat celnych i podatku VAT są jedynie przedmioty o wartości do 1.000,00 kun.

Obcokrajowcy i obywatele chorwaccy zameldowani za granicą mogą bez ograniczeń wwozić i wywozić walutę obcą i krajową w gotówce i czekach, ale zobowiązani są do każdorazowego zgłoszenia celnikowi kwoty przekraczającej 10.000,00 EUR. Wartościowy sprzęt profesjonalny i techniczny należy również zgłosić celnikowi na przejściu granicznym.

Osoby fizyczne niemające na terenie Chorwacji pobytu stałego lub czasowego mogą uzyskać zwrot podatku od towarów i usług VAT, jeżeli kupiły towar o wartości minimum 740,00 kun, jednak wyłącznie na podstawie poświadczonych przez urzędnika celnego formularzy PDV-P albo Tax cheque, przy wywozie zakupionych towarów z Chorwacji, najpóźniej do 3 miesięcy od dnia zakupu. Wniosek o zwrot podatku można złożyć w terminie do 6 miesięcy od dnia wystawienia faktury.

W sprawie dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Głównym Urzędem Ceł (www.carina.hr)


Zdrowie:

Szpitale i kliniki znajdują się we wszystkich większych miastach, w mniejszych działają przychodnie i apteki.

Turyści zagraniczni posiadający obowiązkowe ubezpieczenie w krajach, z którymi Chorwacja zawarła umowę o ubezpieczeniu społecznym, nie ponoszą kosztów opieki medycznej udzielanej w nagłych wypadkach podczas prywatnego pobytu na terenie Republiki Chorwacji pod warunkiem, że posiadają wymagane w umowie zaświadczenie o prawie do korzystania z opieki zdrowotnej. Opieka zdrowotna (łącznie z transportem) udzielana jest w nagłych wypadkach, zgodnie z zasadami i przepisami obowiązującymi ubezpieczonych obywateli Republiki Chorwacji, przy czym turyści w ten sam sposób uczestniczą w kosztach opieki medycznej (partycypacja).

Osoby przyjeżdżające z krajów, z którymi umowa nie została podpisana lub korzystanie z opieki zdrowotnej nie jest przewidziane w umowie, ponoszą jej pełne koszty same.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Chorwackim zakładem ubezpieczeń zdrowotnych
tel.: +385 1 4806 333,
www.hzzo-net.hr


MSZ:

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Chorwacji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport, jednak podróżując autokarem czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport. Na terenie Chorwacji bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Zagrzebiu www.zagrzeb.polemb.net


Ambasada RP:

Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
Tel.: +3851 4899444
www.zagrzeb.polemb.net

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie