Chorwacja jest krajem europejskim położonym nad Morzem Adriatyckim. Górzysty charakter uzyskała w większości za sprawą Gór Dynarskich. Wakacje last minute w Chorwacji warto spędzić w okresie od kwietnia do października, kiedy to sezon turystyczny trwa w pełni. Główne kierunki wycieczek do Chorwacji to Istria, Dalmacja, Riwiera Makarska, Wybrzeże Kvarnerskie, oraz wyspy z Wyspą Krk, Wyspą Pag, Wyspą Korculą i Wyspą Hvar na czele.

1-powod-zeby-odwiedzic-Chorwacje

Malowniczość chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego jest urozmaicona ponad 1100 wyspami, które doskonale komponują się z błękitem morza. Malownicze i zaciszne, skaliste zatoczki sprawiają, że panują doskonale warunki do odpoczynku. Długie wybrzeża, gorące słońce, ciepłe i czyste morze zapraszają do kąpieli słonecznych oraz do nurkowania. Ponadto turyści spragnieni aktywnego wypoczynku mogą udać się na wędrówki górskie oraz wybrać coś z bogatej oferty sportów wodnych.

wakacyjnyklimat-chorwacja03

Chorwacja leży w dwóch strefach klimatyczno- roślinnych. Strefa śródziemnomorska obejmuje pasmo wybrzeża, wyspy oraz odcinek lądu na południe od Gór Dynarskich. Nieco chłodniejsza strefa kontynentalna zajmuje centralną Chorwację.

Zaplanuj wakacje w Chorwacji

Chorwacja to również kraj zróżnicowany kulturowo oraz przyrodniczo. Na wybrzeżach rosną wiecznie zielone lasy i kolczaste krzewy śródziemnomorskie oraz palmy, kaktusy i agawy. Wyższe partie gór porośnięte są lasami iglastymi, a niziny są niemal bezleśne. Dzięki wapiennym Górom Dynarskim w Chorwacji licznie występują jaskinie oraz malownicze, dzikie i urwiste wąwozy. Najciekawsze z nich możemy podziwiać w Parku Narodowym Paklenica oraz w Górach Velebit, których atutem jest także bogata roślinność. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się wpisane na listę UNESCO Jeziora Plitwickie, będące ponad ośmiokilometrowym łańcuchem jezior krasowych połączonych urokliwymi wodospadami i kaskadami.

Wpływy rożnych kultur zostawiły po sobie ślady w postaci rozmaitych zabytków architektury i sztuki. Będąc na wakacjach w Chorwacji warto zobaczyć zabytki rzymskie, greckie oraz współczesne. Sakralne i świeckie budowle o charakterze rzymskim łączą w sobie wpływy włoskie oraz niemieckie i posiadają elementy świata bizantyjskiego i słowiańskiego. Ponadto w Chorwacji odnajdziemy wiele urokliwych i malowniczych miasteczek. Do najważniejszych miast zalicza się Dubrownik, Split, Pulę, Kordulę, Hvar oraz Zadar.

wakacyjnyklimat-chorwacja02

Średniowieczne miasteczka pełne bogactwa zabytków, słoneczne plaże, błękit morza, widok gór, malownicze wybrzeża, pokryte urzekającą roślinnością zapraszają do odpoczynku i rozrywki oraz gwarantują niezapomniane wakacje.

wakacyjnyklimat-chorwacja01

Ponieważ od wielu lat Chorwacja cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i jest częstym kierunkiem wycieczek. Powstała tu doskonale rozbudowana baza hotelowa przygotowana na przyjęcie rzeszy turystów i na zapewnienie im bogatej rozrywki. Największe skupisko hoteli znajduje się w Zagrzebiu oraz w nadmorskiej Dalmacji. Oprócz luksusowych hoteli powstało wiele kameralnych kwater i hotelików dbających o dobry wypoczynek turystów.

22-powod-zeby-odwiedzic-Chorwacje

Średnie temperatury w Chorwacji:

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
7 8 12 17 22 25 28 27 23 18 12 8

Informacje praktyczne:

Położenie geograficzne:

Powierzchnia:

Ludność:

Stolica:

Długość wybrzeża:

Najwyższy szczyt:

Klimat:

Energia elektryczna:

Waluta:

Przekraczamy granicę:

Zdrowie:

MSZ:

Ambasada RP: