EUROPA Chorwacja Co warto zobaczyć i zrobić w Dubrowniku

Co warto zobaczyć i zrobić w Dubrowniku

-

Jak pisałem już wiele razy na łamach strony, Dubrownik jest jednym z najciekawszych miast na naszym kontynencie. Przyciąga turystów jak magnes. Jest niemal obowiązkowym punktem wizyty podczas zwiedzania Środkowej oraz Południowej Chorwacji.

Kto nie widział Dubrownika, nie zna Chorwacji“.

W poniższym tekście zajmiemy się sporządzeniem planu na zwiedzanie tego miasta. Pomogę Wam, podrzucając różne pomysły, w znalezieniu idealnego sposobu na wypełnienie swojego czasu fajnymi rzeczami.

Ostatnimi czasy, Dubrownik stał się równie popularny jak Wenecja. Tysiące ludzi codziennie chcą zagłębiać się w wąskie uliczki miasta, zobaczyć piękną, zabytkową starówkę lub przejść się wysokimi murami obronnymi. Cierpi na tym jednak trochę wygoda zwiedzania, gdy aby cokolwiek zobaczyć, musimy się przeciskać przez gęste tłumy ludzi. Zwiększona popularność turystyczna, odbija się także niekorzystnie na cenach w mieście. Niestety jest drogo. No ale niestety, żeby zwiedzać świat, w dzisiejszych światach, trzeba mieć trochę pieniędzy.

Ja jednak postaram się, pokazać jak zwiedzić Dubrownik i do końca nie zbankrutować. Zagłębicie się także trochę w historię miasta, kulturę lub styl życia. Zasugeruje wam także, jakie można jeszcze wykonać aktywności od strony morza, aby jeszcze lepiej poznać to piękne miasto. A więc zaczynamy nasze top…

Co warto zrobić w Dubrowniku?

Koniecznie trzeba wejść na mury obronne

Jeżeli spytacie kogokolwiek, czy to będzie lokalny mieszkaniec, czy inny turysta, każdy Wam powie, że najciekawszą aktywnością w Dubrowniku, jest spacer po murach obronnych. Ja już byłem i oto moja relacja:

Spacer po murach obronnych w Dubrowniku [galeria]

Spacer dookoła średniowiecznych murów obronnych jest jednym ze sposobów na zapoznanie się z Dubrownikiem i jego historią. Fortyfikacje są jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, kojarzących się z miastem. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na Stare Miasto i okoliczne morze. Na ulice i zabytki można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy i dostrzec elementy, które pozostają niewidoczne dla obserwatora z dołu.

A tak wygląda spacer na wideo:

Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu powstały już w VIII-wieku. Jednak najbardziej zaawansowane prace miały miejsce od połowy XV-wieku, aż do XVI-wieku. Były tak potężne, że nawet ogromne trzęsienie ziemi w 1667 roku, nie wyrządziło im większych szkód.

Mury obronne obejmują miasto w nieregularnym kształcie wielokąta, z fortem Minčeta w najwyższym północno-zachodnim narożniku miasta i fortem St. Johns na południowo-wschodnim wybrzeżu.

Silne forty, takie jak Fort Lawrence na Pile i Fort Revelin na Ploče, są również częścią systemu obronnego, mimo że są oddzielone od murów obronnych.

Istnieją trzy wejścia do murów obronnych miasta:

  • na Stradun przy bramie Pile,
  • przez Fort St. Johns
  • Fort St. Luke, od ulicy św. Dominika.

Mała rada na koniec: najlepiej na wycieczkę po murach wybrać się wcześnie rano. Po pierwsze unikniesz ogromnych tłumów, które tamtędy przechodzą, szczególnie w wakacyjnych miesiącach. A po drugie unikniesz wysokiej temperatury. W lato w Chorwacji słonko potrafi porządnie przygrzać, a na odsłoniętych murach nie ma gdzie się schować. Aha i o mało zapomniałbym powiedzieć, że wejście na mury jest płatne, a bilety można kupić online, na stronie www.wallsofdubrovnik.com. I radzę Ci to zrobić, gdyż kolejki do kas bywają zniechęcające.

Zorganizowana wycieczka po mieście albo śladami “Gry o Tron”

Moim zdaniem, najlepszym sposobem na poznanie miasta, jest przyłączenie się do zorganizowanej wycieczki, która oprowadzi Cię wszędzie i o wszystkim opowie. Dzięki temu poznasz fascynującą historię Dubrownika, zwiedzisz miasto od góry jak i od dołu, poznasz ciekawe legendy. Spacerowanie na własną rękę jest ok, ale z przewodnikiem poznasz miejsca, których sam byś nie znalazł. Na oficjalnej stronie www.wallsofdubrovnik.com jest do wyboru kilka fajnych wycieczek.

Lokalne plaże to idealne miejsce na kąpiel

Nie tak daleko od Starego Miasta, znajdziesz piękną plaże Banje. Nie dość, że woda w Adriatyku jest krystalicznie czysta, to jeszcze ten widok na port Dubrownika! Słowa tego nie oddadzą. Zobaczcie sami…

Wypożycz kajak

Jednym z najbardziej fascynujących sposobów na zwiedzenie miasta od strony morza, jest …na kajaku. Okrążysz wyspę Lokrum, odkryjesz małe jaskinie i zatrzymasz się na prywatnej plaży w jaskini Betina špilja.

Idź na targ na Starym Mieście

Targ na świeżym powietrzu to idealny sposób na rozpoczęcie dnia w Dubrowniku. Na Placu Gundulić’a znajdziesz sezonowe owoce i warzywa uprawiane głównie na polach poza miastem, głównie w regionie Konavle. Oprócz tego można znaleźć lokalnie produkowane towary, takie jak suszona lawenda, olejki aromatyczne, domowe brandy, piękne hafty i wiele innych oryginalnych rzeczy.

Odwiedź wyspy Elafickie

Niewielki archipelag wysp Elafickich składa się z 13 wysp znajdujących się na północny-zachód od Dubrownika. Warto wspomnieć, że tylko 3 są zamieszkane. Najpopularniejsze wyspy to Koločep, Lopud i Šipan. Panuje na nich niezwykły spokój. Brak jest wszechobecnych tłumów. Żeby tam się dostać można wykupić rejs statkiem lub zorganizować wycieczkę na własną rękę.

Nazwa archipelagu pochodzi od greckiego słowa elafos – czyli jelenia. W czasach starożytnych na wyspach można było spotkać właśnie wiele jeleni. Z wysp Elafickich pochodzi także wielu wspaniałych marynarzy.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się znacznie więcej na temat wysp, polecam zajrzeć na blog podrozebezosci.pl, gdzie autor bardzo szczegółowo opisuje wszystkie atrakcje jakie tam znajdziecie.

Popłyń na wyspę Lokrum

Zaledwie 10 minut podróży statkiem z poru na Starym Mieście dzieli Cię od przepięknej wyspy Lokrum, pełnej nadmorskich klifów, egzotycznych gatunków zwierząt, ukrytych skalistych plaży i wiele innych atrakcji, takich jak stary klasztor itp. W takich warunkach, warto spędzić kilka godzin swojego czasu.

Wjedź Kolejką linową na wzgórze Srđ

Zwiedzanie starówki Dubrownika to jedna sprawa. Spoglądanie z wysokości murów na miasto to drugie doznanie. Jednak podziwianie wąskich uliczek i czerwonych dachów domów z wysokości okolicznego wzgórza Srd, otworzy przed tobą zupełnie inną perspektywę. Widoki zapierają dech w piersiach…

Można się tam dostać kolejką linową za 170 Kun osoba dorosła. Jeżeli chcesz tylko wjechać na górę i zejść piechotą, zapłacisz tylko 90 Kun.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Mury obronne

O murach obronnych pisałem trochę wyżej. Żeby Was jeszcze lepiej zachęcić, wspomnę tylko, że z murów obronnych po jednej stronie jest najlepszy widok na miasto oraz krystalicznie czyste morze Adriatyckie po drugiej stronie. Jeszcze raz zachęcam Cię do zajrzenia do mojej galerii zdjęć zrobionych podczas spaceru po murach.

Brama Pilska

Brama Pile to tak naprawdę główna brama wejściowa na Stare Miasto w Dubrowniku. Zaraz za bramą trafiamy na główny deptak starówki czyli ulicę Stradun oraz zobaczymy Wielką Studnię Onofria.

Brama Pilska w Dubrowniku

Baszta Bokar

Nad zachodnią zatoką góruje Baszta Bokar. Ta wzniesiona w latach 1461-1570, trzykondygnacyjna budowla, miała ochraniać bramę Pilską oraz dostęp do fosy.

Wielka Studnia Onofria

Wielka studnia Onofria jest fontanną w kształcie koła, która została zaprojektowana i wykonana przez neapolitańskiego architekta Onofria della Cava w roku 1438. Z fontanny woda wypływa z 16 zamaskowanych figur (napicie się jej przynosi ponoć szczęście).

Kościół Zbawiciela

Stoi on w zachodniej części Starówki naprzeciw Wielkiej Fontanny Onufrego, a tuż obok kościoła i klasztoru Franciszkanów. Zbudowano go w latach 1520 -1528 w stylu gotycko-renesansowym.

Kościół ma bardzo skromną fasadę lecz ozdobioną pięknym portalem i okrągłym oknem-rozetą. Ciekawostką jest fakt, iż świątynia bez szwanku wyszła z trzęsienia ziemi w 1667 roku. Dziś w kościele odbywają się koncerty muzyki klasycznej i wystawy artystyczne.

Mała Studnia Onofria

Znajduje się na wschodnim skraju Straduna, obok budynku Głównej Straży. Fontanna zaopatrywała w wodę targowisko na Placu Luža. Zdobienia wykonał rzeźbiarz Petar Martinov.

W średniowieczu miała znaczenie religijne, korzystali zeń bowiem tylko chrześcijanie. W bezpośrednim sąsiedztwie była też żydowska fontanna, przy której zaopatrywali się w wodę dubrowniccy żydzi.

Stradun

Stradun lub inaczej Placa to licząca sobie około 300 metrów główna ulica Starego Miasta w Dubrowniku. Obie nazwy pochodzą od słów, oznaczających ulicę, o ile jednak Placa wywodzi się z neutralnego łacińskiego platea, o tyle popularniejsza Stradun był złośliwie zgrubionym przezwiskiem nadanym jej przez Wenecjan.

Ulica rozciąga się w kierunku wschód-zachód pomiędzy dwiema bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na początku i końcu ulicy znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice.

Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, których połysk przyczynił się do powstania określenia “ulica – salon”.

Pałac Sponza

W Dubrowniku praktycznie co drugi budynek to zabytek. Najpiękniejszym z nich jest Pałac Sponza, zwany także Pałacem Rektorów, w którym niegdyś mieścił się urząd celny, potem mennica, bank i arsenał, teraz natomiast jest to archiwum ze zbiorem 2,7 mln (!) zapisanych stron, stanowiących świadectwo tego, co się działo w Republice Dubrownickiej od XIII wieku aż do jej upadku.

Kolumna Rolanda

Ta średniowieczna kolumna z przedstawieniem rycerza Rolanda, rozsławionego przez francuski epos rycerski Pieśń o Rolandzie, stojąca na placu Luža w Dubrowniku, została wzniesiona w 1419 roku z inicjatywy Zygmunta Luksemburskiego, syna cesarza niemieckiego Karola IV. W 1396 Zygmunt Luksemburski zatrzymał się w Dubrowniku po przegranej z Turkami i za 2000 dukatów podjął się ochrony miasta. Kolumna Rolanda miała symbolizować niezależność Dubrownika od Republiki Weneckiej. 

Kościół Św. Błażeja

Barokowy kościół św. Błażeja, pod wezwaniem patrona miasta Dubrownika, został zbudowany na miejscu starszej romańskiej świątyni z XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany w wyniku zniszczeń: trzęsienia ziemi (1667 r.), pożaru w (1706 r.), trzęsienia ziemi (1979 r.). Uszkodzony w wyniku działań wojennych w czasie wojny domowej (1991–1992). Najpoważniejszym zniszczeniom uległy dach i północna fasada barokowej świątyni.

Kościół Św. Błażeja w Dubrowniku

Kościół posiada bogato zdobioną fasadę z portalem z szerokimi kolumnami. Centralna przestrzeń kościoła sklepiona jest kopułą. W głównym ołtarzu, wykonanym z marmuru, znajduje się rzeźba św. Błażeja. Figura świętego pochodzi z XV wieku. Święty Błażej wyobrażony jako siedząca postać w biskupich szatach w trzyma w rękach makietę miasta sprzed trzęsienia ziemi w 1667 roku. Rzeźba przetrwała wszystkie zniszczenia.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Znana jest też jako “Velika Gospa“. Została zbudowana w latach 1671 – 1713 w stylu barokowym. Powstała na miejscu świątyni, którą zbudował według legendy król angielski Ryszard Lwie Serce w podzięce za cudowne ocalenie w drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej, kiedy statek jego rozbił się o pobliską wyspę Lokrum.

Świątynia uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi, w roku 1667. Wnętrze katedry zawiera wiele cennych malowideł m.in. jeden oryginalny obraz Tycjana. W katedrze znajduje się także bogaty skarbiec.

Fort Lovrijenac

Jest to fort wchodzący w skład umocnień Dubrownika, który znajduje się na skalistym półwyspie Lovrijenac między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca. Skała, na której posadowiono fort, sięga 37 m nad poziom morza. We wnęce w ścianie nad bramą stoi renesansowy posąg świętego Błażeja dłuta Vicka Lujova z Korčuli. Nad bramą widnieje napis “NON BENE PRO TOTO LIBERTAS VENDITUR AURO“- “Wolność nie jest na sprzedaż [nawet] za wszystko złoto“.

Legenda głosi, że fort został zbudowany na początku XI wieku, w ciągu trzech miesięcy po tym, jak dubrowniczanie dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę fortu szachującego Dubrownik.

Wieża Minčeta

Jest to średniowieczna baszta, najbardziej na północ wysunięta część fortyfikacji Dubrownika.

Klasztor Dominikanów (Dominkanski Samostan)

Klasztor Dominikanów znajduje się w północno-wschodniej części miasta. Powstał w pierwszej połowie XVI-wieku. Z biegiem czasu, był coraz to bardziej rozbudowywany i w końcu stał się częścią obronnej zabudowy miasta.

Wnętrze kościoła jest bogato zdobione. Na uwagę zasługuje wspaniały krucyfiks.

Muzeum Szuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Dubrowniku zostało założone w 1945 roku. Budynek zajmowany obecnie przez Muzeum został pierwotnie pomyślany i zbudowany (1935-1939) jako reprezentacyjna rezydencja mieszkalna armatora Dubrownika Božo Banaca, a w 1948 roku został przebudowany na potrzeby muzeum.

Zaprojektowali go znani chorwaccy architekci Lavoslav Horvat i Harold Bilinić w stylu neorenesansowo-gotyckim, na wzór arcydzieł dubrownickiej architektury miejskiej i willi renesansowej.

Dzięki przebudowie powstało dziewięć sal wystawowych, dwa magazyny i kilka mniejszych powierzchni roboczych. Wraz z dużymi tarasami z widokiem na morze i ogród, Muzeum posiada 900 metrów kwadratowych wewnętrznej powierzchni wystawienniczej i ponad 1100 metrów zewnętrznej.

Muzeum Historii Kultury

Muzeum Historii Kultury mieści się w Pałacu Sponza lub zwanym także Pałacem Rektorów. Eksponaty rozmieszczone na parterze, antresoli i pierwszym piętrze.

Sala sądowa, loch i biuro skrybów znajdują się na parterze. Kolekcja numizmatyczna monet, fok, odważników i kolekcji zegarków z Dubrownika znajduje się na antresoli. Można również zobaczyć piękne przykłady mebli, portretów, mundurów i ekwipunku z apteki Domus Christi, a także różnego rodzaju broni.

Na 1. piętrze znajdują się meble w stylu rokoko, baroku i Ludwika XVI oraz obrazy włoskich mistrzów. W jednym z pomieszczeń znajduje się portret Hamzića, członka dublińskiej szkoły malarzy z XVI wieku, a także biurko autorstwa Luko Giordana.

W odpowiednio urządzonych pokojach Pałacu Rektorów, siedziby rektora i rządu Republiki Dubrownika znajduje się stała wystawa malarstwa artystycznego, mebli i przedmiotów codziennego użytku z XVI i XIX wieku, a także kolekcja starych dubrownickich pieniędzy, medaliony, pieczęcie, herb i broń.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne mieści się w starym spichlerzu z XVI wieku, w którym można zobaczyć, ile uwagi mieszkańcy Dubrownika poświęcili przechowywaniu zboża. Republika Dubrownika utrzymywała wszystkie stanowe rezerwy pszenicy, jęczmienia i prosa w głębokich silosach zwanych Rupe, wykutych z kamienia i pokrytych wodoodpornym materiałem, który utrzymywał ziarno w temperaturze 17 ° C.

Oprócz tego, w Muzeum możemy oglądać przykłady tradycyjnej, wiejskiej gospodarki i architektury regionu Dubrownika, kostiumy ludowe i rękodzieła tekstylne.

Dom Marina Držicia

Ciekawa i nowoczesna prezentacja audiowizualna da odwiedzającym okazję do zapoznania się z życiem i twórczością największego chorwackiego komedianisty renesansu z Dubrownika, Marin’a Držić’a.

Muzeum Morskie

Ponad 4000 różnych przedmiotów, od modeli statków z XVII i XVIII wieku, instrumentów morskich, map morskich, flag, armat, dzienników statków i innych rzadkich przedmiotów, przedstawia rozległą historię morską Dubrownika.

Eksponaty muzealne dają przegląd rozwoju handlu morskiego Dubrownika i przemysłu stoczniowego od samego początku aż do upadku Republiki Dubrownika. Tutaj także znajdują się eksponaty przedstawiające odnowiony handel morski Dubrownika i siłę statków parowych w Dubrowniku aż do II wojny światowej i później.

Muzeum Farmacji

Apteka Małego Brata jest jedną z najstarszych w Europie. Uważa się, że powstała ona w roku 1317. Posiada jedną z najcenniejszych kolekcji literatury z zakresu farmakologii i medycyny, z ponad 2000 receptami, a także meble i sprzęt farmakologiczny z XV wieku.
W muzeum znajdują się także bezcenne rękopisy i chorały, obrazy nieznanych mistrzów, a także relikwiarz głowy św. Urszuli z XIV wieku.

… to by było na tyle. A na koniec zapraszam jeszcze do obejrzenia filmu:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie