City Break Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach

Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach

-

Kraków to miasto z ponad tysiącletnią historią, siedziba królów, a kiedyś nawet stolica Polski. Jest piękny, dostojny i wyjątkowy. Należy do najpiękniejszych miast w Polsce – powie to praktycznie każdy kto tam choć raz zawitał.

Mury kamienic na starówce były świadkami wielu historycznych chwil.  Kraków jest także jednym z najważniejszych ośrodków akademickich i naukowych w kraju. Szczególną rolę w historii i współczesnym funkcjonowaniu miasta spełnia Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczenia na ziemiach polskich.

Kraków słynie z posiadania olbrzymiej ilości kościołów, które uwidaczniają się zwłaszcza w obrębie Starego Miasta. Pochodzą one z różnych okresów historycznych. Dwa najważniejsze to oczywiście Kościół Mariacki na Rynku Starego Miasta oraz Katedra na Wawelu. W jej podziemiach znajdują się groby władców Polski jak i wielu wybitnych rodaków, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Józef Piłsudski.

W mieście znajdziemy także bardzo wiele muzeów. Najważniejszym jest to znajdujące się na Wzgórzu Wawelskim, w którym zawarta jest ogromna części historii naszego narodu. Dużą popularnością cieszą się także inne krakowskie muzea i zbiory sztuki takie jak choćby: Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chodź ze mną dzisiaj na spacer –
wzdłuż Plant, pomiędzy drzewami.
Nakarmimy krakowskie gołębie,
spotkamy się z legendami, historiami…

Stare Miasto wraz ze wzgórzem wawelskim oraz zabytkami Kazimierza, w 1978 zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Wzgórze Wawel

To symbol narodu. Był siedzibą królów od ponad 500 lat, od początków istnienia państwa polskiego. Nawet po przeniesieniu stolicy do Warszawy w XVI wieku, zachował wiele ze swojej symbolicznej władzy. Dzisiaj jest to strażnik polskiej historii i najczęściej odwiedzane miejsce w kraju.

Widok na Wawel

Aby wejść na wzgórze Wawel, znajdujemy drogę pod górę która zaczyna się na południowym krańcu ulicy Kanonicza. Wspinając się w górę, mijamy posąg Tadeusza Kościuszki na koniu. Na końcu drogi trafiamy na rozległy plac otoczony kilkoma budynkami, z którym najważniejszymi są katedra na Wawelu oraz sam Wawel. Żeby zwiedzić wszystko dokładniej, potrzeba co najmniej kilku godzin. Znajdziemy tutaj centrum dla odwiedzających, pocztę, sklep z pamiątkami oraz kawiarnie z zewnętrznym tarasem.

Zamek Królewski

| wawel.krakow.pl | Do końca XVI wieku, Zamek Królewski, a także całe miasto było politycznym i kulturalnym centrum Polski. Sam Zamek, zwany także Wawelskim, był symbolem narodowej tożsamości państwa. Zbudowany na początku XI wieku, przez Bolesława Chrobrego, na początku pełnił rolę rezydencji. Król Kazimierz Wielki przekształcił go w potężny gotycki zamek, który niestety w 1499 roku spłonął. Kolejny król Zygmunt Stary zlecił włoskim architektom budowę wspaniałego renesansowego pałacu.

Zamek oraz Katedra Wawelska

Zamek był wielokrotnie okupowany i niszczony przez wojska szwedzkie i pruskie. Ostatecznie został zajęty przez Austriaków po trzecim rozbiorze Polski. Zamierzali oni uczynić Wawel cytadelą. Zamek miał się zamienić w koszary, a katedra w kościół garnizonowy. Grobowce królewskie miały zostać przeniesione gdzie indziej. Na szczęście nie udało im się zrealizować swoich planów, przynajmniej nie w całości. Królewska kuchnia i parowozownia zamieniła się w szpital wojskowy, a dwa kościoły stojące na zewnętrznym dziedzińcu zostały zrównane z ziemią. Całe wzgórze otoczone zostało masywnym, ceglanym murem, który zastąpił pierwotne, gotyckie fortyfikacje. Ostatecznie Zamek Wawelski został odzyskany przez Polaków po I wojnie światowej. Natychmiast ruszyła jego odbudowa, która trwała aż do wybuchu kolejnej wojny. Po jej zakończeniu, prace zostały wznowione. Odzyskano sporą część zewnętrznej formy zamku i jego dekoracji wewnątrz.

Dziedziniec

W Zamku Królewskim znajduje się Muzeum podzielone na 5 oddzielnych sekcji. Do każdej musimy wykupić oddzielny bilet.

Katedra Wawelska

| www.katedra-wawelska.pl | Katedra była świadkiem większości koronacji, pogrzebów i pochówków polskich monarchów i wielkich osobistości na przestrzeni wielu wieków. Błądzenie wśród majestatycznych pomnikach i sarkofagach królewskich to jak szybka podróż przez polską historię.

Katedra Wawelska

Budynek Katedry który oglądamy dzisiaj to tak naprawdę trzeci kościół jaki powstał w tym miejscu. Oryginalna katedra założona kiedyś przez króla Bolesława Chrobrego, została zastąpiona przez większą romańską budowlę gdzieś w okolicach roku 1140. Ta z kolei spłonęła ok roku 1305. Ocalała tylko krypta św. Leonarda.

Obecna Katedra to w zasadzie gotycka budowla, do której później dobudowywano kaplice w różnych stylach. Przed wejściem warto zwrócić uwagę na wielkie masywne żelazne drzwi i wiszące na łańcuchu po lewej stronie ogromne, prehistoryczne kości zwierząt. Uważa się, że mają one magiczną moc. Do czasu jak tutaj wiszą, katedra będzie bezpieczna.

W środku z pewnością zgubisz się w labiryncie sarkofagów, nagrobków i ołtarzy, rozrzuconych po nawie, prezbiterium i ambulatorium. Wśród kilkudziesięciu kaplic, z pewnością wyróżnia się Kaplica św. Krzyża (Kaplica Świętokrzyska) z unikatowymi XV wiecznymi bizantyjskimi freskami i sarkofagiem z czerwonego marmuru.

Najpiękniejszą renesansową kaplicą na północ od Alp” jest Kaplica Zygmuntowska, znajdująca się górnej części nawy i na ścianie południowej. Z zewnątrz można ją rozpoznać dzięki złotej kopule. Po przeciwnej stronie znajduje się Grób św. Królowej Jadwigi, czyli ukochanego i pokornego XIV-wiecznego monarchy. W centrum Katedry znajduje się ekstrawagancka barokowa świątynia św. Stanisława, biskupa krakowskiego, który został kanonizowany w 1253 r. i jest obecnie patronem Polski.

Podziemia Katedry

W podziemiach Katedry spoczywają szczątki większości królów polskich i ich rodzin, bohaterów narodowych oraz wybitnych polaków takich jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

W latach 1872–1877 pod kierunkiem Teofila Żebrawskiego, Józefa Łepkowskiego i Jana Matejki przeprowadzono renowację, porządkowanie i urządzenie krypt królewskich. Poszczególne krypty zostały połączone nowymi korytarzami, co umożliwiło ich zwiedzanie. Czytaj dalej…

Smocza Jama

Smocza Jama to jaskinia, w której zamieszkiwał wg legendy Smok Wawelski. Ta straszna istota terroryzowała okolicznych mieszkańców i wymagała ciągłych ofiar z owiec albo wg innych wersji legendy, ofiar z dziewic. Smoka nie mogli pokonać najwięksi wojowie. Dokonał tego dopiero szewczyk Skuba, który wykorzystał największą słabość Smoka, czyli obżarstwo.

Smocza Jama oraz rzeźba Smoka Wawelskiego

Wejście do Jamy znajduje się na wzgórzu Wawelskim, za basztą Złodziejską. Trasa zwiedzania ma 81 metrów długości, a wyjście znajduje się nad Wisłą. Zaraz obok niego, zobaczymy rzeźbę Smoka Wawelskiego.

Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Krakowa był centrum życia społecznego, religijnego i politycznego miasta już od czasów średniowiecza.  Do dzisiaj przyciąga tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy lubia spacery wśród wspaniałych renesansowych arkad Sukiennic, lubią podziwiać wspaniałą Bazylikę Mariacką oraz zatrzymać się na chwilę w nieskończonej ilości kawiarni i barów.

Z Rynku odchodzą niezliczone uliczki, w których lubią gubić się turyści. Na terenie Starego Miasta, znajdziemy barokowe kościoły, przykłady architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej, a także około 25 muzeów obejmujących tematykę od japońskiej mangi, po fotografię i witraże. Jeżeli chcemy popodziwiać wybitne kolekcję historyczne, warto wybrać się do któregoś z wielu oddziałów Muzeum Narodowego albo zejść dosłownie pod ziemię, czyli w Podziemia pod Sukiennicami.

Od Rynku w stronę wzgórza Wawel biegnie tzw. „droga królewska”. To powinien być kolejny kierunek który powinien wybrać każdy turysta. Na wzgórzu Wawel znajdziemy renesansowy zamek, ekstrawagancką katedrę, w których znajdziemy m.in. polskie klejnoty koronacyjne.

Bazylika Mariacka

| mariacki.com | Oryginalny kościół, który znajdował się na miejscu Bazyliki, został zniszczony podczas inwazji Tatarów w XIII wieku. Na jego miejscu, w 1320 roku powstała gotycka budowla, z wieżą o wysokości 80 metrów.

Autor: fshoq.com

Wnętrza udekorowane są ciężkimi gotyckimi ornamentami i witrażami. Największe wrażenie robi drewniany ołtarz autorstwa niemieckiego rzemieślnika Wita Stwosza. Budował go prawie 12 lat, a ukończył w 1489 roku.

Drewniany ołtarz autorstwa Wita Stwosza

Najbardziej rozpoznawalnym elementem związanym z Bazyliką jest hejnał grany co godzinę przez trębacza stojącego na szczycie wyższej, północnej wieży kościoła.

Sukiennice

To główny budynek krakowskiego Rynku Głównego. Ponad 800 lat temu, znajdował się tutaj jedynie skromny targ na świeżym powietrzu. Potem wybudowano budynek, który przez te wszystkie lata zmieniał swoją formę do postaci jaką widzimy teraz. Pierwotnie mieli w środku mieścić się tylko handlarze tekstyliami.

Sukiennice

Dzisiaj jest to budynek w stylu renesansowym o długości 108 metrów, w którym mieści się największy i najlepszy rynek z pamiątkami w całym mieście. Znajdziemy tutaj malowane jajka, bursztynową biżuterię, drewniane kukiełki czy wyroby ekologiczne itp.

Podziemia Rynku

| www.podziemiarynku.com | Pod ziemią, w właściwie pod samymi Sukiennicami, znajduje się całkowicie nowy obiekt muzealny. Poznamy tam burzliwą historię Krakowa od prehistorii aż po współczesność. Ekspozycja jest pełna interaktywnych wyświetlaczy, efektów specjalnych, dotykowych ekranów, czy hologramów. Wszystko po to, aby jak najbardziej zaangażować publiczność i w sposób efektowny zaprezentować historię miasta.

Mały Rynek

Mały Rynek jest młodszym bratem krakowskiego Rynku Głównego. Skryty jest za latarniami Bazyliki Mariackiej, ale jest równie piękny jak większy brat, a zarazem pozbawiony tych ogromnych tłumów.

Podłużny plac był kiedyś placem pomocniczym dla Rynku Głównego. Otaczają go kamienice z barokowymi zdobieniami w kolorach zieleni, żółci i czerwieni. Handlowano tutaj głównie mięsem i rybami, czyli towarami o gorszym zapachu i wyglądzie.

Barbakan

W XV wieku Kraków był zamożnym miastem, znajdującym się pod stałą groźbą ataków, zwłaszcza ze strony szalejących wtedy Osmanów. Zaszła więc potrzeba zwiększenia obrony. Barbakan stał się główną bramą wejściową do miasta i masywnym siedmiopunktowym punktem obrony. Sforsowanie go bez strat było praktycznie niemożliwe. Odstraszał wrogów już swoim wyglądem.

Widok na Barbakan od ulicy Basztowej

Faktyczną bramą do miasta była brama św. Floriana, połączona z Barbakanem ukrytym przejściem.  Ale to barbakan, z serią fos i murów, które od niego prowadzą były pierwszym punktem wejścia do Krakowa w średniowieczu.

Brama Floriańska

Brama Floriańska – widok z wieży Bazyliki Mariackiej

Została zbudowana w 1300 roku i była częścią rozległych fortyfikacji, które miały chronić Kraków przed atakiem Turków. Kiedyś była głównym wejściem do miasta. Teraz jest jedyną bramą z ośmiu, które powstały, która przetrwała do naszych czasów. Reszta została rozebrana w XIX wieku, podczas modernizacji miasta.

Wieża ma prawie 34 metry wysokości. Jest ozdobiona metalową barokową nakładką dodaną w XVII wieku. Płaskorzeźba na południowej ścianie bramy mieści posąg imiennika bramy, a od północy kamienną rzeźbę orła.

U stóp wieży, często znajdziemy sprzedawców sztuki i różnego rodzaju pamiątek.

Pałac Bonerowski

Pałac Bonerowski to luksusowy hotel znajdujący się w samym sercu Starego Miasta w Krakowie. Został wybudowany w XIII wieku. Przebudowany w XIX wieku. Wtedy podniesiono go do trzech kondygnacji i dodano nową klatkę schodową.

Pałac Bonerowski, w oddali Bazylika Mariacka

Pałac znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W środku znajdziemy kilka niezwykłych rzeczy, m.in. długi na 21 metrów żyrandol w głównym holu (zresztą najdłuższy w całej Europie), gotycki filar na pierwszym piętrze i XVII wieczną polichromię na drugim piętrze.

Hotel został otwarty w 2007 roku i od razu został uznany za najlepszy luksusowy hotel w Polsce. Stanowi idealny punkt wypadowy do zwiedzania Krakowa. W odległości krótkiego spaceru znajdują się np. Muzeum Czartoryskich, budynek Collegium Maius Uniwersytetu Jagielońskiego, kościół Dominikanów, Kościól Franciszkanów oraz Barbakan. Z okien hotelu zobaczymy np. Bazylikę Mariacką, Sukiennice, kościół św. Wojciecha i pomnik Adama Mickiewicza.

Planty

Planty to park miejski otaczający Stare Miasto, założony w latach  1822 – 1830 roku o powierzchni 21 hektarów i długości 4 kilometrów. Powstał na miejscu fortyfikacji otaczających miasto, które zostały wyburzone na początku XIX wieku. Wcześniej był to grząski i zaniedbany teren, bardziej śmietnisko i miejsce ujścia ścieków. Stąd też pochodzi późniejsza nazwa: Planty od splantowania, czyli wyrównania rumowiska.

Planty krakowskie

Park jest siecią ogrodów zaprojektowanych w różnych stylach, połączonych chodnikami i trawnikami, zwieńczonymi różnorodnymi fontannami i rzeźbami.

Widok na Barbakan od strony Plant

Spacer po Plantach, to tak naprawdę spacer przez historię Krakowa. Widzimy fragmenty starych murów, XIII wieczną bramę Floriańską, Barbakan, klasztor karmelitów, który kiedyś był austriackim więzieniem, a także pałac biskupi, z okna którego witał nas papież Jan Paweł II.

Kazimierz – dzielnica żydowska

Przez długi czas, Kazimierz był samodzielnym miastem z własnym prawem miejskim. Jego burzliwa historia jest związana z mieszaną ludnością żydowsko – polskiej, która tutaj zamieszkiwała. Chociaż dzisiaj struktura etniczna jest zupełnie inna, architektura daje nam jasny obraz swojej przeszłości z wyraźnie określoną granicą na sektory chrześcijańskie oraz żydowskie.

Dzielnica żydowska w Krakowie

Masowe deportacje oraz eksterminacja narodu żydowskiego podczas II wojny światowej, spowodowało prawie całkowite zabicie wyjątkowego klimatu, folkloru oraz atmosfery Kazimierza. Zniknęły wszelkie ślady folkloru żydowskiego. Cudem, wojnę przetrwało aż siedem synagog, w tym Synagoga Tempel, która jako jedyna do dnia dzisiejszego funkcjonuje jako miejsce kultu.

Dziś Kazimierz jest jednym z wewnętrznych przedmieść Krakowa i znajduje się w odległości krótkiego spaceru na południe od Wawelu i Starego Miasta. Jest znany z restauracji i barów, które są bardziej klimatyczne niż turystyczne, a także ma kilka dobrych miejscówek na nocleg.

Fabryka Oskara Schindlera

| www.mhk.pl| Bogaty Niemiec i zarazem członek nazistowskiej partii, Oskar Schindler w 1939 roku po najeździe Niemiec na Polskę, kupił w Krakowie fabrykę wyrobów blaszanych oraz emaliowanych i prowadził ją do 1945 roku. Zatrudniał głównie zagrożonych eksterminacją Żydów. Dzięki temu, uratował ponad tysiąc osób przed pewną śmiercią.

Wejście do Fabryki

Dzisiaj w Fabryce Schindlera mieści się Muzeum, które jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajdziemy tam niezwykle emocjonującą, interaktywną i zachwycającą wizualnie stałą wystawę poświęconą hitlerowskiej okupacji miasta Krakowa.

Część muzealna

O Oskarze Schindlerze powstał głośny film nakręcony przez Stevena Spielberga, Lista Schindlera.

Dziedzictwo żydowskie Krakowa i lista Schindlera
Aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu działań Oskara Schindlera i o krakowskim dziedzictwie żydowskim podczas II wojny światowej, warto odwiedzić dzielnicę żydowską (Kazimierz) I zobaczyć pamiątkowe krzesła poustawiane na Placu Bohaterów Getta, które mają symbolizować tragedię holokaustu. Warto zobaczyć także Synagogę i Cmentarz Remuh. Warto przespacerować się ulicą Szeroką, sercem Kazimierza, aby tam zobaczyć resztki starego muru getta. Na koniec warto przejść się śladami Schindlera I odwiedzić kilka lokacji filmowych, które były użyte w filmie Spielberga “Lista Schindlera” z 1993 roku.

Synagoga Tempel

Synagoga pochodzi z 1862 roku, znajduje się w krakowskiej dzielnicy Kazimierz, której mieszkańcy zostali zdziesiątkowani podczas II wojny światowej. W czasie okupacji, budynek synagogi został poważnie uszkodzony, gdyż był przez hitlerowców używany  jako magazyn amunicji. Odbudowano go zaraz po wojnie.

Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

Obecnie jest używana przez ludność żydowską tylko kilka razy do roku, ale dalej pozostaje miejscem kultu. We wnętrzach odbywają się także koncerty muzyki żydowskiej i klasycznej. Warto zobaczyć kontrast między surową fasadą, a jasno zdobionym wnętrzem pozłacanej stolarki i sufitu, oświetlonym witrażowymi oknami. Kazimierz znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Starego Miasta w Krakowie. Synagoga znajduje się na ulicy Miodowej 24.

Plac Bohaterów Getta

W marcu 1941 roku, tysiące krakowskich Żydów zostało siłą przetransportowanych i uwięzionych w getcie, które znajdowało się na Podgórzy, na południe od Kazimierza. Tutaj na Placu Zgody wielu z nich wyjechało transportem kolejowym do obozów koncentracyjnych I nigdy już nie wróciło. Na ich cześć, Plac zmienił nazwę na Plac Bohaterów Getta.

Plac Bohaterów Getta

Dzisiaj plac służy jako pomnik krakowskich Żydów. Został zaprojektowany miejscowych architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Lataka. To 70 pustych krzeseł poustawianych w regularnych odstępach na całej przestrzeni placu. Ma to symbolizować meble, bagaże oraz inne przedmioty osobiste, które zaścielały plac po ostatecznych deportacjach i zrównaniu z ziemią getta w 1942 i 1943 roku.

Synagoga Remu

Jest to najmniejsza ze wszystkich synagog znajdujących się w historycznej części Krakowa – Kazimierzu. Została założona przez Izraela ben Josefa na cześć swojego syna, rabina Mosesa Isserlesa w 1558 roku. Jest jedną z dwóch aktywnych Synagog w mieście. Zaraz obok znajduje się ostatni w Europie, bardzo dobrze zachowany, renesansowy cmentarz żydowski. Znajdziemy tam jedne z najstarszych zachowanych nagrobków żydowskich w Polsce.

Synagoga Remu, ul. Szeroka 40

Podczas II wojny światowej, budynek synagogi został całkowicie splądrowany. Używano go jako magazyn.

Apteka “Pod Orłem” Tadeusza Pankiewicza

Apteka Pankiewicza znajduje się w sercu Podgórza. Działała nieprzerwanie do 1941 roku, kiedy to hitlerowcy zamknęli całą okolicę i stworzyli getto dla społeczności żydowskiej. Pankiewicz miał możliwość przeniesienia apteki poza getto, ale zdecydował się pozostać w obecnym miejscu. Zaopatrywał mieszkańców getta nie tylko w leki i różne produkty farmaceutyczne, które były wykorzystywane przy różnego rodzaju chorobach, ale sprzedawał także produkty które pomagały zwiedzić Gestapo. Na przykład wielu mieszkańców kupowało farby do włosów, aby ukryć swoją tożsamość albo środki uspokajające, które podawano małym dzieciom, aby były spokojne podczas najazdów oraz przeszukań. Sama apteka była często wykorzystywana jako schronienie dla Żydów , którzy dzięki temu unikali deportacji do obozów.

Apteka “Pod Orłem”

Apteka jest częścią Krakowskiego Muzeum Historycznego. Została przywrócona do dawnego wyglądu. W środku znajdziemy multimedialne eksponaty oraz artefakty, a także liczne świadectwa ocalałych z Holokaustu. Poznamy rzeczywistość życia w getcie i roli jaką odegrała apteka w życiu jego mieszkańców.

Apteka znajduje się na ulicy Bohaterów Getta 18, na południe od historycznego centrum Krakowa.

Stara Synagoga

Synagoga pochodzi z XV wieku i jest najstarszą zachowaną synagogą w Polsce. Łączy w sobie niemieckie oraz czeskie style gotyckie. W 1570 roku została przebudowana. Dodano elementy renesansu.

Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Podobnie jak reszta synagog w mieście, i ta podczas ostatniej wojny została przejęta przez Niemcy, wnętrza zniszczono i zaadaptowano całość na magazyny.

Synagoga znajduje się na ulicy Szerokiej nr 24.

Pałac Biskupi

Pierwsze wzmianki o istnieniu Pałacu Biskupiego, pochodzą dopiero z XIV wieku. Mimo, że biskupstwo zostało ustanowione w Krakowie już w 1000 roku, o siedzibie Biskupów znajdującej się w obecnym miejscu wcześniej nikt nie wspominał. Obecny, monumentalny wygląd, nadano budowli w pierwszej połowie XVII wieku.

Pałac Biskupi ze słynnym oknem papieża

Pałac Biskupi dla wszystkich kojarzy się z postacią Jana Pawła II. To tutaj w 1946 roku ksiądz Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. To tutaj, w latach 1964 – 1978 mieszkał i pracował. Najpierw jako biskup pomocniczy, a następnie jako metropolita krakowski. Już jako papież, zatrzymywał się tutaj podczas pielgrzymek do Polski i tutaj w słynnym “oknie papieskim”, prowadził uwielbiane przez pielgrzymów, nieformalne audiencje papieskie.

Nowy Plac

Nowy plac (zwany także Żydowskim) leży w samym centrum żydowskiej dzielnicy Krakowa. Na środku znajduje się tzw. okrąglak zwany także przez mieszkańców Krawkowa, rondlem. Zbudowany w 1900 roku budynek służył początkowo jako koszerna rzeźnia.

Nowy Plac

Po wojnie Okrąglak pełnił funkcję hali targowej, choć przez szereg lat większość sklepików była jedynie magazynami dla handlowców sprzedających swoje towary na straganach. Obecnie w jego murach mieszczą się sklepiki spożywcze, masarnie, obiekty gastronomiczne (w tym punkty sprzedaży zapiekanek). Na dachu okresowo odbywają się koncerty muzyczne.

Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK)

Muzeum mieści się dwóch betonowo – szklanych galeriach znajdujących się na ulicy Lipowej, na południe od Starego Miasta, w dzielnicy zwanej Podgórze, na ziemiach zajmowanych kiedyś przez fabrykę emalii Oskara Schindlera, uwiecznioną w filmie Stevena Spielberga “Lista Schindlera“. Zaprojektowane zostało przez włoskiego architekta Claudio Nardiego i otwarte w 2011 roku.

Muzeum Sztuki Współczesnej

W stałych ekspozycjach muzeum znajdują się współczesne rzeźby, instalacje oraz fotografię polskich jak i europejskich artystów, w tym Kristofa Kintera, Tymka Borowskiego, Krzysztofa Wodiczko i Roberta Kusmirowskiego. Stale zmieniający się repertuar wystaw czasowych koncentruje się na sztuce konceptualnej z całego świata.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Wizytę w Muzeum można połączyć ze zwiedzaniem znajdującej się zaraz obok fabryki Oskara Schindlera, w której obecnie znajduje się muzeum poświęcone horrorom II wojny światowej.

Muzeum Historyczne miasta Krakowa

| www.muzeumkrakowa.pl | Główna siedziba muzeum znajduje się w XVII-wiecznym, barokowym Pałacu Krzysztofory, na głównym placu Starego Miasta, na Rynku Głównym. W środku znajduje się stała ekspozycja poświęcona tematowi rozwoju miasta. Najciekawszymi eksponatami, które można zobaczyć m.in. słynna kolekcja szopek krakowskich oraz portrety przywódców obywatelskich.

Pałac Krzysztofory

Oprócz głównej siedziby, muzeum ma 14 oddziałów, rozrzuconych po całym mieście. W jego skład wchodzą interaktywne pokazy w Podziemiach Rynku, fabryka Oskara Schindlera na ulicy Szerokiej, Stara Synagoga, a także Nowa Huta.

Muzeum Pod Rynkiem

W Krakowie zostało wyznaczonych kilka szlaków rowerowych oraz spacerowych, które łączą obiekty historyczne w całym mieście. Najpopularniejszym z nich jest Szlak Pamięci, który przedstawia historię miasta podczas II wojny światowej oraz jego późniejszej sowieckiej okupacji. Szlak łączy m.in. Fabrykę Schindlera, Aptekę Orła oraz dawną siedzibę gestapo znajdującą się przy ulicy Pomorskiej.

Uniwersytet Jagielloński

Collegium novum

| www.uj.edu.pl | Uniwersytet w Krakowie należy do najstarszych uniwersytetów w Europie i uważany jest za jeden z najlepszych w całej Europie. Został wybudowany w 1364 roku. We wnętrzach budynku Collegium Maius, znajduje się Muzeum, które wypełnione jest pamiątkami z uniwersytetu, instrumentami naukowymi oraz średniowieczną galerią sztuki.

Collegium Maius

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 

| www.milosierdzie.pl | Sanktuarium znajduje się na południowych obrzeżach miasta przy ulicy Siostry Faustyny 3. Jego budowę zakończono w 1891 roku. Kompleks sakralny związany jest z życiem i działalnością Faustyny Kowalskiej (św. Faustyny), czyli zakonnicy która zobaczyła Jezusa w 1931 roku. Mówi się, ze w momencie kiedy się jej ukazał, polecił aby namalowała jego wizerunek wraz z cytatem “Jezu, Ufam Tobie”. Właśnie taki obraz namalował artysta malarz Adolf Hyła. Jego kopie i reprodukcje rozeszły się po świecie. Jest to najbardziej znany wizerunek obrazu Jezusa Miłosiernego. Od 1959 roku na stałe Jest wystawiony w bocznym ołtarzu.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Sanktuarium w Łagiewnikach do tej pory odwiedziło trzech Papieży:

  • 7 czerwca 1997 modlił się tu Jan Paweł II (wydarzenie upamiętnia płaskorzeźba przy wejściu do kaplicy)
  • 27 maja 2006 nawiedził to miejsce Benedykt XVI (to wydarzenie upamiętnia druga płaskorzeźba przy wejściu do kaplicy)
  • 29 lipca 2016 odbył tu pielgrzymkę papież Franciszek podczas 31 Światowych dni Młodzieży w Krakowie.

Wnętrze Sanktuarium

Muzeum Armii Krajowej

| muzeum-ak.pl | Muzeum Armii Krajowej zostało otwarte w 2000 roku w austriackim baraku z czerwonej cegły, zbudowanym w 1911 roku. Przedstawia historię polskiego ruchu oporu, który działał aż do 1945 roku. Był najskuteczniejsza organizacją podziemną w okupowanej Europie i w znacznym stopniu przyczynił się do alianckiego zwycięstwa.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

W Muzeum znajdziemy prawie 20 000 artefaktów pochodzących głównie od weteranów ruchu oporu lub ich rodzin. Wśród nich znajdziemy plakaty, broń, mundury, pamiątki i liczne dokumenty. Możemy pooglądać archiwalne filmy wojenne i dokumentalne kręcone podczas II wojny światowej.

Muzeum znajduje się na ulicy Wita Stwosza 12 i jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 17 i w niedzielę od 11 do 18. W soboty jest nieczynne.

Kopiec Kościuszki

| kopieckosciuszki.pl | Kopiec Kościuszki został zbudowany w 1823 roku, przez mieszkańców Krakowa, na cześć polskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. Jest jednym z czterech kopców w mieście. Wzorowany był na prehistorycznych grobach Kraka i Wandy, a usypany został z ziemi sprowadzonej z miast z całej Polski. Wewnątrz znajdziemy urny z ziemią z pól bitewnych, na których walczył Kościuszko. Turyści mogą wspiąć się serpentynową drogą na sam szczyt kopca, gdzie znajduje się granitowy głaz poświęcony patronowi. Z góry rozciągają się spektakularne widoki na panoramę miasta oraz na sąsiednie Tatry.

Zaraz obok kopca, znajduje się muzeum przedstawiające przedmioty związane z Kościuszką, który walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość jak i zainspirował powstanie przeciwko obcym rządom w naszym kraju. Oprócz muzeum, warto odwiedzić neogotycką kaplicą św. Bronisławy, która także zawiera kilka obiektów związanych z Kościuszką, a także otaczające je fortyfikacje, które obejmują dodatkowe ekspozycje historyczne.

Jama Michalika

Jama Michalika – wejście

| jamamichalika.pl | ul. Floriańska 45 | Jama Michalika to najbardziej znana kawiarnia w Polsce. Pierwotnie otwarta w 1895 roku, przez Jana Michalika. Zwana Jamą, przez brak okien. Przez ostatnie 100 lat, miejsce to prawie w ogóle się nie zmieniło i jest jednym z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Krakowie.

Polityką Michalika przed I wojną światową, było umożliwienie klientom płacenie za usługi w naturze, a że większość z klientów stanowili artyści, w kawiarni zawsze coś się działo.

Kawiarnia Michalika znana jest także jako miejsce narodzin ruchu artystycznego Young Poland i kabaretu Zielony Balonik, który stał się wzorem dla innych kabaretów literackich w całej Polsce.

Jama Michalika – kominek

Przez dziesięciolecia Jama Michalika była popularnym miejscem spotkań artystów, polityków a także profesorów z pobliskiego Uniwersytetu. Dalej pojawiają się tutaj pisarze, artyści bądź naukowcy. Oczywiście o turystach nie można zapomnieć, którzy przybywają tłumnie, aby zakosztować wytworów tutejszej kuchni polskiej, a także zobaczyć pokazy folklorystyczne. Kawiarnia słynie z doskonałego wyboru ciast, lodów i tradycyjnych polskich napojów alkoholowych z miodu.

Dom Jana Matejki

Jana Matejki nie trzeba nikomu przedstawiać. To słynny artysta, zaliczany do najsłynniejszych polskich malarzy. Na swoich obrazach często przedstawiał wydarzenia polityczne i wojskowe inspirowane polską historią. Do jego najbardziej znanych dzieł należą “Bitwa pod Grunwaldem”, “Związek Lubelski”, “Rejtan”, czy portrety królów. Eksponowane są w różnych muzeach w całej Polsce.

KazimierzP / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0]

Dom Jana Matejki, to 3 piętrowa kamienica, w której malarz pracował i mieszkał. W środku znajdziemy setki przedmiotów i drobiazgów, które malarz zbierał przez lata. Od okularów, po renesansowe meble i od broni palnej po kolekcję książek oraz oczywiście obrazów.

Dom Jana Matejki

Dom Matejki znajdziemy pod adresem Floriańska 41 i jest otwarty od wtorku do soboty od 10 do 18, a w niedzielę od 10 do 16. Bilet normalny kosztuje 9 zł oraz 1 zł za dziecko w wieku 7-16 lat oraz studenta do 26 lat. Dzieci poniżej 7 lat wchodzą za darmo.

Dom Józefa Mehoffera

| mnk.pl/oddzial/dom-jozefa-mehoffera | Józef Mehoffer często uważany jest za jednego z najlepszych artystów (był zresztą uczniem Jana Matejki). Był utalentowanym rzemieślnikiem witrażu. Jego pracę można podziwiać w Krakowie jak i całej Galicji. Jego dom, w którym mieszkał do momentu śmierci w 1946 roku, wraz z innymi artystami ruchu Młodej Polski, można dzisiaj zwiedzać.

Dom Józefa Mehoffera

Dom Moheffera jest ozdobiony gustownymi meblami w stylu Art Deco, japońskimi skarbami, ikonograficznymi bibelotami oraz dziełami impresjonizmu. Jednym słowem, podczas wizyty w domu, mamy okazję zobaczyć jak wyglądało życie w ówczesnym domu burżuazyjnym.

Kawiarnia ogrodowa Meho Cafe

Dom Mehoffera znany jest także z pięknej kawiarni ogrodowej Meho Cafe – jednej z najlepiej strzeżonych tajemnic Krakowa.

Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława na Skałce

| www.skalka.paulini.pl | Kościół św. Stanisława znajduje się nad brzegiem Wisły na ulicy Skałecznej 15. To jedna z  ważniejszych świątyń, mająca swoje miejsce historii państwa. Jest symbolem zmagania się dwóch potęg: świeckiej – króla Bolesława Szczodrego i kościelnej – biskupa krakowskiego Stanisława. W wyniku konfliktu z królem biskup, podając za przekazem Galla Anonima, został skazany w 1079 na obcięcie członków za zdradę, której się dopuścił i zmarł. Dokonać to się miało na Wzgórzu Wawelskim. Według alternatywnej wersji, pozostawionej przez Wincentego Kadłubka, król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy, a gdy ci nie chcieli, sam własnoręcznie zamordował przyszłego świętego. Wersja ta jednak ze względu na moralizatorski charakter kroniki Kadłubka, a także to, że również był biskupem jest mało wiarygodna.

Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława na Skałce

Król musiał opuścić kraj. Kościół uznał biskupa świętym i kanonizował go w 1253. Papież Innocenty IV jako podstawę kanonizacji przyjął cuda czynione nad grobem biskupa. W 750 rocznicę kanonizacji papież Jan Paweł II podniósł kościół na Skałce do rangi bazyliki mniejszej. Od 1089 zwłoki biskupa spoczywają w katedrze wawelskiej, ale to Skałka jest miejscem jego kultu.

Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława na Skałce – wnętrze kościoła

W latach 1876-1880 urządzono według projektu Teofila  Żebrawskiego w podziemiach kościoła narodowy panteon w postaci Krypty Zasłużonych, w której spoczęły znamienite postacie polskiej kultury i nauki.

Cricoteka

| www.cricoteka.pl | Krakowskie Muzeum Cricoteka poświęcone jest gatunkowi teatru eksperymentalnego stworzonego w 1955 roku przez kontrowersyjnego dramaturga, projektanta, reżysera i artystę Tadeusza Kantora.

Cricoteka

Odwiedzający muzeum będą spacerować po dziwacznych scenografiach teatralnych z upiornymi manekinami, marionetkami i kostiumami na wystawach. W Muzeum natrafimy także na galerię prezentującą pracę Kantora na ulicy Siennej, w której mieściła się jego firma teatralna Cricot 2, a także częste wystawy czasowe ze sztuką inspirowaną jego pomysłami.

Pracownia Tadeusza Kantora ul. Sienna 7

Wizyta w Cricotece stanowi miłą odskocznię od zwiedzania Krakowa. Miasto pełne jest średniowiecznych zabytków, tutaj w muzeum natomiast zobaczymy bardziej współczesną stronę miasta – dawna elektrownia została “unowocześniona” wystawową przestrzenią składającą się ze zerdzewiałego metalu i czarnych szyb.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

| www.muzeumlotnictwa.pl | Znajduje się na dawnym lotnisku wojskowym, jednym z najstarszych na świecie, bowiem założonym przez Cesarstwo Austro-Węgierskie w 1912 roku. Było wykorzystywane do szkolenia załóg i napraw samolotów przez całą wojnę, a podczas II wojny światowej było najważniejszym lotniskiem dla Niemców, bowiem wykorzystywane było do zaopatrywania całego frontu wschodniego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kolekcja muzeum składa się z ponad 200 samolotów, w tym kilku unikalnych i niezwykle rzadkich w okresu I wojny światowej, a także ogromnej ilości kolekcji archiwów i fotografii. CNN uznało je za ósme najlepsze muzeum lotnictwa na świecie.

Pracownia i Muzeum Witrażu

| muzeumwitrazu.pl | W Muzeum zwiedzający mogą poznać wielowiekową historię produkcji witraży, zwiedzić zachowane w różnych pomieszczeniach warsztaty, meble i sprzęt. Przewodnicy chętnie dzielą się z innymi swoją wiedzą i ciekawymi opowieściami o wielu eksponatach.

muzeumwitrazu.pl

Krakowskie kościoły słyną z przepięknych witraży, czyli formy sztuki która swój szczyt osiągnęła w latach secesyjnych na początku XX wieku. W tych czasach, wielu znakomitych rzemieślników witrażowych m.in. Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański – tworzyło w tych warsztatach swoje kolorowe i wzorzyste arcydzieła.

Nowa Huta

Nowa Huta pierwotnie miała być całkowicie samowystarczalnym miastem, położonym w północno-wschodniej części Krakowa. Jej budowę rozpoczęto w 1949 roku i miała powstać dla pracowników  kombinatu metalurgicznego Huty im. Lenina, która od powstania w 1954 roku, była największym zakładem przemysłowym Krakowa i jedną z największych hut w całej Polsce.

Nowa Huta – Plac Centralny

Nowa huta miała być elementem komunistycznej propagandy, by “lud mógł zamieszkać w mieście ogrodzie”. W szczytowym momencie, mieszkało tutaj ponad 100 000 mieszkańców. Wszystko zaprojektowano w stylu architektury socrealizmu, czyli szerokie bulwary, parki publiczne oraz typowe dla tego okresu bloki mieszkalne.

Widok na kombinat metalurgiczny

Miasto marzeń nigdy nie zostało ukończone, podobnie jak wiele innych idealistycznych planów. W okresie Solidarności było wylęgarnią buntu politycznego. Dzisiaj jest to jedną z dzielnic Krakowa, w której mieszka ponad 200 000 ludzi. Większość budynków zostało zbudowanych z wielkiej płyty, ironicznie dodanych po upadku komunizmu.

Nowa huta znajduje się 20 minut od centrum Krakowa, jadąc tam tramwajem nr 4 lub 15 ze stacji kolejowej Kraków Główny.

W pobliżu Krakowa…

Las Wolski

Las Wolski znajduje się bardzo blisko Krakowa, ale do tej pory był taką nieodkrytą enklawą turystyczną, o której mało kto wiedział i się nią interesował, oprócz samych mieszkańców miasta.

Las Wolski – Aleja Żubrów

Jest to pagórkowaty teren, pełen dębów i buków, otoczony Wisłą. Mieszkają tutaj dzikie zwierzęta takie jak borsuki, jelenie i dziki. Jest to popularne miejsce wśród lokalnych rowerzystów, pieszych wędrowców oraz jeźdźców konnych. Zimą natomiast, ścieżkami lubią się poruszać narciarze biegowi.

Mapa Lasu Wolskiego

Oprócz naturalnych atrakcji, znajdziemy tutaj zagrodę z końmi Przewalskiego oraz Krakowski Ogród Zoologiczny. Oprócz tego, na terenie lasu znajduje się Kopiec, poświęcony naszemu wielkiemu przywódcy, Józefowi Piłsudskiemu, z granitowym krzyżem na szczycie.

W samym środku Lasu Wolskiego, na wzgórzu zwanym Srebrną Górą, bieleją złowrogo mury Klasztoru Kamedułów. Został on założony przez Mikołaja Wolskiego w 1604 roku (od niego pochodzi nazwa lasu) i jest opanowany przez mnichów kamedułów, którzy unikają kontaktu ze światem zewnętrznym. Barokowy klasztor dostępny jest na co dzień dla mężczyzn, natomiast kobiety mogą do niego wchodzić tylko przez 12 dni w roku w m.in weekend Wielkanocny oraz Boże Narodzenie.

Widok na Klasztor Kamedułów

W Lesie Wolskim znajduje się także Zamek w Przegorzałach, w którym mieści się Polskie Centrum Badań Holokaustu, a także romantyczna restauracja z przepięknym widokiem na Wisłę.

Tatry

Tatry to najwyższa część łańcucha karpackiego i najbardziej wysunięta na południe część Polski. Góry zajmują ok 800 km kwadratowych, ale trzy czwarte tego należy do terytorium Słowacji.

Tatry są idealne do uprawiania turystyki pieszej latem, a zimą do jazdy na nartach. Dla turystów którzy chcą pochodzić po górach, przygotowano ponad 250 km szlaków od łatwych do trudnych. W Tatrach znajdziemy dzikie zwierzęta, kwiaty, a co najważniejsze wspaniałe widoki. Są też tajemnicze jaskinie. Aż sześć w samej Dolinie Kościeliskiej. Nie zapomnijmy o jeziorach, z których najsłynniejszym jest Morskie Oko.

Najprostszym sposobem na zwiedzenie Tatr, będąc w Krakowie, to podróż do Zakopanego, 185 km na południe od Krakowa. Oprócz wiecznie zakorkowanej Zakopianki, możemy się tam wybrać pociągiem albo autobusem.

Chochołów

Chochołów bardzo często nazywany jest żywym skansenem. W miasteczku znajdziemy wyjątkowo dużo tradycyjnych, góralskich, bogato zdobionych, drewnianych chałup. Co roku, przed Wielkanocą, gospodynie porządnie szorowały ściany swoich domów, dzięki temu zachowały one swój naturalny jasny kolor.

Chochołów

Większość chałup zbudowano w starym podhalańskim stylu, na przełomie XVIII i XIX wieku. Pomimo różnego rodzaju przybudówkom i współczesnym dodatkom, wieś zachowała swój dawny urok i jest obecnie uznawana za żywy skansen podhalańskiego budownictwa.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

opactwotynieckie.plOpactwo Benedyktynów usytuowane jest w niesamowitym otoczeniu wapiennego urwiska nad rzeką Wisłą. Jest to najstarszy tego rodzaju obiekt, który wciąż działa w Polsce. Zostało założone w 1044 roku przez zakon Benedyktynów, nie koniecznie z potrzeby spirytyzmu. Tak naprawdę mnisi mieli zaprowadzić porządek i umocnić pozycję nowo założonego Królestwa Polskiego, w świetle poważnych zawirowań z Czechami. To częściowo tłumaczy defensywny oraz surowy wygląd oraz strategiczne położenie na szczycie wapiennej góry z widokiem na Wisłę.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Obecnie kompleks składa się z samego opactwa, bliźniaczego kościoła świętych Piotra i Pawła, muzeum podkreślającego burzliwą historię, spokojnych krużganków i dziedzińców, sklepu z pamiątkami, w którym sprzedawane są produkty wytwarzane przez mnichów, w tym piwo i wino. I prosta restauracja. Odwiedzający mogą zobaczyć opactwo tylko z przewodnikiem, ale możliwe jest również przyłączenie się do benedyktynów w dni kontemplacji, uczestniczenia w nabożeństwach i jedzenia z mnichami.

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale to jeden z trzech zachowanych w całości zamków w Polsce. Znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, czyli malowniczym szlaku biegnącym przez średniowieczne zamki i wieże strażnicze zbudowane jako twierdze obronne między Częstochową a Krakowem w Małopolsce.

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Otoczony pięknymi ogrodami, jest jednym z najlepszych przykładów architektury renesansowej w Polsce.

W XIV wieku, zamek był obronną fortyfikacją Kazimierza Wielkiego, dwadzieścia lat później uzyskał swoją piękną fasadę, kiedy to dodano dwupiętrową loggie, zwieńczoną “cebulową” wieżą zegarową, kaplicę i arkadowy dziedziniec. Niemniej jednak od tyłu zamek przypomina nadal średniowieczną fortecę jaką był na samym początku, dumnie stojąc na skalnym zboczu, z surowymi murami i widokiem na dolinę Prądnika.

W zamku znajdziemy trzy muzea, jedno mające związek z polską historią i dwa ze sztuką. Możemy podziwiać bogato zdobione wnętrza, w tym dzieła wypożyczone z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Odwiedzając Zamek, możemy odwiedzić także wapienny szczyt, nazywany Maczugą Herkulesa.

Kopalnia soli w Wieliczce

Od wielu lat, kopalnia soli w Wieliczce jest naszą narodową atrakcją. Szyby wykute w soli (najgłębszy leżący pod ziemią na 327 metrze), komory, podziemne jeziora, a także kompleks noclegowy znajdujący się 100 metrów pod ziemią – to wszystko przyciąga rocznie ponad milion turystów z całego świata.

Wieliczka

Wieliczka opowiada praktycznie całą historię wydobycia soli w Polsce. Jest jedną z najstarszych kopalni soli na świecie, produkującą sól stołową od XIII wieku, aż do 2007 roku.

Korytarze

Trzy z dziewięciu poziomów kopalni jest otwartych dla zwiedzających. Pośród nich znajdziesz podziemne jeziora, doły, komory które zostały ukształtowane w kaplice, w tym najpopularniejszą kaplicę św. Kingi, której budowa trwała 30 lat.

Kaplica św. Kingi – Wieliczka

Wieliczka jest bardzo popularnym miejscem dla zwiedzających Kraków. Wycieczkę po podziemnych korytarzach można połączyć z wycieczką do pobliskiego muzeum Auschwitz-Birkenau.

Muzeum Auschwitz-Birkenau

| www.auschwitz.org | Miejsce pamięci jest obszarem spoczynku dla ponad 1,5 miliona osób. Znajdował się tutaj obóz koncentracyjny i miejsce zagłady dla żydowskiej ludności z całej Europy, podczas II wojny światowej. Dzisiaj Muzeum jest ważnym miejscem pozwalającym zwiedzającym zastanowić się nad niesamowitymi okropnościami, których dopuszczano się podczas wojny.

@Adam Jones (https://www.flickr.com/photos/adam_jones/)

Na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau, możemy zwiedzić jeden z 13 zachowanych bloków więziennych, w których obecnie znajdują się wystawy muzealne, poświęcone ofiarom. Główny obóz, znacznie większy i zwany Birkenau (lub Auschwitz II), znajduje się 2 kilometry dalej na zachód. Pozostał w prawie dokładnie takim samym stanie, w jakim porzucili go naziści, pod koniec wojny. Mamy szansę zobaczyć tutaj ruiny komór gazowych, gdzie zginęło tyle ludzi.

Wnętrze jednego z baraków dla więźniów

Przed wizytą w obozie, warto zajrzeć na stronę www Muzeum. Jest trochę restrykcji, które trzeba przestrzegać. Jeżeli chodzi o dzieci, nie zaleca się przyjeżdżać z młodszymi niż 14 lat.

Zamek w Niedzicy

| www.zamek-w-niedzicy.plZamek Dunajec to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie).

Zamek w Niedzicy

Zamek został wzniesiony najprawdopodobniej na początku XIV-wieku przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych, Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Dzisiaj zamek spełnia funkcję muzealno – hotelową i gastronomiczną, jednocześnie będąc jedną z najważniejszych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi “aleja”. Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku, mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja.

Ciekawe materiały o Krakowie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie