EUROPA Co warto zobaczyć w Słowenii, najbardziej zielonym kraju w...

Co warto zobaczyć w Słowenii, najbardziej zielonym kraju w Europie?

-

Nie pozwólcie żeby wielkość tego kraju wprowadziła Was w błąd. Słowenia jest stosunkowo małym, ale bardzo pięknym krajem, w którym znajdziemy prawie wszystko – od gór i jezior, po jaskinie, dzikie rzeki, do pięknych miast, wiosek, zamków, a na morzu kończąc.

Niestety kraj ten jest często pomijany przy naszych wakacyjnych wyborach. Dla gór przecież się jeździ do Austrii, nad ciepłe morze jedziemy do Chorwacji, a dla zabytków wybieramy Włochy. Tak samo My… Słowenię znamy tylko z bardzo krótkiego odcinka autostrady oraz bardzo drogiej winiety. A tak naprawdę to jest jeden z najbardziej zielonych krajów w Europie, gdzie zabytki przerastają nawet te które są u większych sąsiadów. Robiąc poniższe zestawienie najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w tym kraju, starałem się wypisać wszystkie ciekawe znaleziska.

A więc, co warto tam zobaczyć?

Miasto Lublana

Lublana, stolica Słowenii, to jedno z najbardziej urzekających miast w całej Europie, pełne muzeów, teatrów, historycznych miejsc i innych ciekawych atrakcji.

Jednym z ciekawszych miejsc w całym mieście jest Stare Miasto, w którym można spędzić nawet cały dzień. Jest tam wiele budynków pamiętających czasy średniowieczne. Wisienką na torcie jest Zamek z którego wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto.

W centralnej części miasta znajduje się plac Prešeren’a, na którym zobaczymy słynny pomnik narodowego wieszcza France Prešeren’a. Zaraz obok placu znajduje się główna ulica handlowa miasta, Cop Street.

Miłośnicy historii powinni zobaczyć Plac Republiki oraz romańskie ruiny, a także przejść się Mostem Smoka. Niezwykłym miejscem w mieście jest Metelkowa, czyli alternatywne miejsce spotkań artystów i młodych ludzi, z pełnym zapleczem barowym oraz klubowym.

Młodsi turyści powinni koniecznie zobaczyć ZOO w Lublanie albo zanurzyć się w wodnym parku Atlantis lub parku Tivoli. W mieście znajdziemy poza tym dużo różnego rodzaju muzeów m.in. Muzeum Architektury, Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Historii Naturalnej itd.

Zobacz oddzielny wpis o Lublanie

Jaskinia Postojna

To najpopularniejsza atrakcja Słowenii, a także najczęściej odwiedzana jaskinia w całej Europie. Została ukształtowania przez rzekę Pivkę. Długość jaskini wynosi prawie 20 km.

Podróż rozpoczyna się od 2 km przejażdżki, co jest niezwykłym przeżyciem samym w sobie. Do tego dochodzi niesamowity widok stalaktytów, stalagmitów, kalcytów i innych niezwykłych formacji geologicznych.

© littlebirdaroundtheworld.com

Jaskinia jest domem dla Olm, jaszczurek przypominających salamandry, które występują tylko tam. Oprócz tego spotkamy inne owady oraz płazy, które są unikalne dla tego typu środowisk.

Jaskinie są oddalone od Lublany o ok 40 min jazdy samochodem. Więc to jest atrakcja “must see” w przypadku zwiedzania stolicy.

Jezioro Bohinj

Największe jezioro Słowenii znajduje się na terenie Parku Narodowego Triglav, na północny zachód od Lublany. Są to jedne z najpiękniejszych terenów Europy. Znajdziemy tutaj wiele wodospadów kaskadowych, kompleksów jaskiń. Samo jezioro otoczone jest przez szczyty górskie, tworzące niesamowite widoki.

Jest to miejsce lubiane szczególnie przez turystów / mieszkańców o każdej porze roku. W zimę wody jeziora zamarzają na tyle, że możliwa jest jazda na łyżwach. W lato pojawiają się kajaki, deski windsurfingowe, łódki oraz wędkarze. Woda jest bardzo czysta, tak więc nie brakuje amatorów pływania. Wokół jeziora znajdziemy oznakowane szlaki piesze lub rowerowe. Łodzie wycieczkowe pływające wokół jeziora umożliwiają zwiedzenie całej okolicy.

Wodospad Savica

Warto wspomnieć także o przepięknym 78 metrowym wodospadzie Savica, którego możemy zwiedzać od kwietnia do października od 8 do 16.

Park Narodowy Triglav

Strona domowa: www.tnp.si

Jest to jeden z największych rezerwatów przyrody w Europie i jedyny Słowacki Park Narodowy. Jego nazwa pochodzi od najwyższego szczytu górskiego, znajdującego się w samym sercu parku, góry Triglav mającej 2864 m wysokości. Park ma wielkość 880 km kwadratowych powierzchni, co odpowiada 3% całego terytorium kraju.

Park chroni przyrodę oraz tamtejszy krajobraz. Na turystów czekają góry, jeziora polodowcowe, wąwozy oraz bujna roślinność. Na szlakach można spotkać jelenie, niedźwiedzie brunatne, rysie, a także wiele ptaków. W parku znajduje się kilka tras turystycznych, jak również trasa rowerowa.

Miasteczko Piran

Na wybrzeżu Słowenii znajdziemy niezwykle malowniczą miejscowość, gdzie dachy białych budynków pokryte są kolorową – ceramiczną dachówką. Niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsze miasto w całym kraju. Pomimo niewielkich rozmiarów, warto spędzić tutaj co najmniej jeden dzień.

Zwiedzanie warto rozpocząć od owalnego placu Tartini, który należy do najokazalszych w całym kraju, ze względu na swoje otoczenie, w którego skład wchodzą neorenesansowe oraz weneckie budowle. Pierwotnie plac znajdował się poza murami miasta i pełnił miejsce doku rybackiego. Dzisiaj jest to miejsce tętniące życiem, gdzie odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Tutaj znajduje się pomnik bardzo znanego skrzypka Giuseppe Tartiniego. Znajdziemy tam także najstarszy budynek, który znany jest ze swojego niezwykłego koloru oraz niecodziennego napisu znajdującego się między oknami “Let them talk“. To wiadomość weneckiego kupca, który wybudował ten dom dla swojej kochanki, do mieszkańców miasteczka…

Warto wybrać się do Muzeum Morskiego, które prezentuje eksponaty związane z historią Piran.

Trzeba koniecznie zobaczyć Kościół Świętego Grzegorza, który uważany za jeden z najbardziej imponujących kościołów w kraju. To także jeden z najważniejszych zabytków miasta. Został wybudowany w XIV wieku. W XVII wieku przebudowano go i dodano dzwonnicę na wzór tej z Placu św. Marka w Wenecji. We wnętrzu znajdziemy liczne rzeźby, freski, marmurowe ołtarze i inne obiekty religijne. Trawnik przed kościołem, kiedyś był tutaj cmentarz, a dzisiaj jest doskonały miejscem do podziwiania zatoki Triestu oraz panoramy miasta.

Bled

To najpopularniejsze miejsce turystyczne w całej Słowenii. Jest tutaj cicho oraz spokojnie, a widoki są nieziemskie. To okolica znana przede wszystkim z pięknego jeziora, niesamowitego zamku oraz niezwykłego widoku na góry Alpy Julijskie. Turyści spragnieni takiego widoku przyjeżdżają tutaj z całego świata.

Główną atrakcją okolicy jest lodowate jezioro. Jeżeli wejdziemy na sam szczyt urwiska (130 m wysokości) nad samym jeziorem, tam gdzie znajduje się zamek, zobaczymy najlepszy widok na miasto oraz okolicę.

Warto zwiedzić sam zamek. Znajduje się tam Muzeum oraz kaplica. Nie można przegapić także kolekcji broni z XVI – XVIII wieku.

Zamek Bled

Zamek w Bled to najstarszy zamek w kraju. Początek budowy datuje się na IX wiek. Ulokowany jest na 130 metrowym klifie górującym nad jeziorem Bled. Został zbudowany jako twierdza dla arystokratycznej dynastii biskupów Brixen, którzy musieli bronić swoje terytorium przed atakiem.

Dzisiaj mury twierdzy chronią zbudowany w XVI wieku zamek. Poprzedni został w dużej części zniszczony wskutek poważnego trzęsienia ziemi w 1511 roku.

Muzea zamkowe prezentują m.in. pogańską biżuterię odkrytą w słowiańskich grobach i znakomitą kolekcję uzbrojenia. W licznych letnich eventach mamy okazję poznać sposoby wytwarzania broni oraz dokonać degustacji wina pochodzącego z zamkowej piwnicy. Warto wspomnieć o turniejach łuczniczych w średniowiecznym stylu. A gdyby tego było mało, zamkowa restauracja posiada taras widokowy oferujący, wg. wielu turystów, najlepszy widok na świecie na turkusowe wody jeziora oraz górujące nad nim szczyty górskie.

Kościół Wniebowzięcia NMP na wyspie jeziora Bled

Niezwykle romantyczne położenie pięknego barokowego kościoła, na samym środku niezwykłego jeziora Bled, przyciąga corocznie tysiące turystów. Jak nietrudno się domyśleć, jest to także najpopularniejsze miejsce dla ceremonii ślubnych oraz weselnych w całej Słowenii.

Najwyższą budowlą na wyspie jest dzwonnica kościoła, mająca 54 m wysokości. Kościół w obecnej postaci został zbudowany w XVI wieku. Wtedy też powstał pięknie złocony ołtarz, czarne marmury i rzeźbione, drewniane ambony.

Z miejscem tym łączą się dwie legendy: pierwsza jest taka, że mężczyźni muszą wnieść swoje partnerki na samą górę schodów prowadzących do wnętrza kościoła, w celu zapewnienia szczęścia w małżeństwie. Druga jest taka, że dzwon pochodzący z 1534 roku, znajdujący się obok ołtarza sprawia, że życzenia się spełniają.

Zamek Predjama

Historia zamku Predjama rozpoczyna się ponad 700 lat temu. W XV wieku był siedzibą niesławnego buntowniczego rycerza Erazma Predjama. Został zbudowany u ujścia jaskini nad urwiskiem mającym 123 metry głębokości. Jako punkt obserwacyjny, dostarcza turystom niesamowitych widoków na okolicę.

We wnętrzu zamki znajdziemy historyczne artefakty takie jak uzbrojenie, dzieła sztuki oraz meble i dekoracje.

Dla osób szukających wrażeń, można przejść się słynnym tunelem Erazma, czyli ukrytym wyjściem z zamku, gdy ten był np. oblegany przez wroga.

W lipcu, odbywają się tutaj turnieje rycerskie. Warto je zobaczyć, gdyż uczestnicy występują w tradycyjnych średniowiecznych strojach.

Zamek znajduje się ok 10 km od Jaskini Postojna i można poruszać się busami pomiędzy tymi dwoma miejscówkami. W okresie letnim, jaskinia na tyłach zamku jest otwarta dla zwiedzających.

Dolina Bohinj

Miejscowość Bohinj jest ulubionym miejscem amatorów sportów zimowych. Znajdują się tutaj stoki narciarskie. Okoliczne góry umożliwiają uprawianie wspinaczki lodowej, a zamarznięta woda umożliwia jazdę ja łyżwach. Warto jednak zauważyć, że tak samo jak w innych miejscach, tak i tutaj, widoki na góry i lasy są niesamowite

Latem popularną formą rozrywki w tej okolicy są rafting, wspinaczka, jeździectwo, a także łowienie ryb. Dolina Bohinj to również miejsce gdzie znajdziemy najlepsze w Słowenii uzdrowiska.

Jaskinie Szkocjańskie

Park Regionalny Jaskiń Szkocjańskich został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 roku, za względu na zachodzące tutaj zjawiska krasowe. Jaskinie są znane ze względu na swoją urodę oraz największy podziemny kanion na świecie.

Warto odkryć samemu niesamowitą sieć jaskiń, tuneli, kopalń oraz podziemnych kanionów. Historię tego miejsca można poznać w znajdującym się tutaj muzeum.

Zwiedzanie jaskiń trwa ok 90 minut z przewodnikiem. Ten czas jest wypełniony widokami na niektóre z najbardziej niesamowitych zjawisk naturalnych na ziemi, więc nikt nie powinien się nudzić.

Miasto Koper

Miasto pochodzi z czasów kiedy okolica była pod panowaniem Wenecji. Malownicze kamieniczki, stare fasady budynków, imponujące kamienne detale – właśnie za to turyści lubią to niezwykle klimatyczne miejsce.

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Placu Tito, który znajduje się w centrum starego miasta. Warto zobaczyć odrestaurowany Pałac pretorianów pochodzący z XV wieku i wejść na dzwonnicę Katedry Wniebowzięcia, gdzie ujrzymy najpiękniejszy z widoków na Koper.

Wioska Lipica

Strona www: www.lipica.org

Ta znajdująca się prawie przy granicy z Włochami, starożytna wioska jest znana głównie ze stadniny gdzie hodowane są białe konie lipicańskie. Pierwsze klacze hodowlane przywieziono tutaj z południowej Hiszpanii w 1581 roku. Chociaż sama stadnina zmieniała kilkukrotnie swoje położenie, pomimo upływu wieków, trzęsień ziemi i zmiany granic państwowych, stale hodowany jest tutaj ten sam gatunek koni.

Podczas naszej wizyty, możemy uczestniczyć w wycieczce z przewodnikiem po zabytkowej posiadłości, rodziny z dziećmi mogą spotkać się z końmi, przejechać się bryczką, obserwować ich treningi i występy ujeżdżania ogierów. W Muzeum stadniny możemy poznać całą jej historię.

Niedaleko znajduje się Park Regionalny Jaskiń Szkocjańskich, który trzeba koniecznie zobaczyć.

Miasto Portoroz

“Port Róż” to miasto położone w pięknej zatoczce Triestu. Słynie ze wspaniałych plaż oraz bogatego nocnego życia. To centrum kultury całego wybrzeża. Corocznie odbywają się tutaj Sympozja Rzeźby Forma Viva, gdzie możemy m.in. podziwiać artystów podczas pracy.

W mieście znajduje się sporo ośrodków spa, więc przyjeżdża się tutaj głównie po to, żeby odpocząć i się zrelaksować. Zresztą miasto to jeden z najbardziej wszechstronnych uzdrowisk w całej Europie.

Zamek Ptuj

Renesansowo – barokowy zamek z XVI wieku, znajduje się w najstarszym mieście Słowenii o takiej samej nazwie i jest jednym z najważniejszych skarbów kraju. W jego wnętrzach kryje się opowieść o całej arystokratycznej przeszłości Słowenii.

Stałe ekspozycje obejmują największe zbiory zbroi oraz ręcznie robionych instrumentów muzycznych. Na parterze znajduje się galeria obrazów habsburskiej Carskiej Rodziny. Na piętrze najcenniejsze są komnaty z meblami oraz gobelinami pochodzącymi z okresu od XVI do XIX wieku. Najcenniejszymi eksponatami zamku, które prezentowane są w dawnej stajni zamkowej, są tradycyjne stroje i maski noszone podczas Ostatków. Służyły one do odganiana duchów mijającej zimy.

Najlepszym czasem na wizytę w mieście jest w trakcie 11 dniowego międzynarodowego karnawału, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju.

Wieś Hrastovlje

Ta niewielkich rozmiarów mieścina przyciąga turystów nie tylko ze względu na krajobraz i piękno natury. Znajduje się tutaj niezwykła kamienna budowla, wybudowana w XIII wieku. To kościół Trójcy Świętej. W środku znajdują się słynne freski “Danse Macabre”.

Malowidła oraz freski zostały odrestaurowane w 1940 roku, a dzisiaj zwiedzający mogą sami obejrzeć sceny z Księgi Rodzaju, zobaczyć świętych no i oczywiście wspomniany “taniec śmierci”.

Kościół znajduje się na szczycie wzgórza, które góruje nad miastem, oferując piękne widoki na całą okolicę Hrastovlje.

Wodospad Kozjak

Wodospad znajduje się w pobliżu miejscowości Kobarid u podnóża Alp Julijskich, w zachodniej części kraju, niedaleko granicy z Włochami. Ma 15 metrów wysokości. Prowadzi do niego bardzo dobrze oznakowany szlak wzdłuż turkusowej wody rzeki Soca, która z kolei jest otoczona bujnym lasem.

Najbardziej imponująco wodospad wygląda wiosną, kiedy przychodzą roztopy. Sama rzeka jest popularnym miejscem wśród kajakarzy.

Zamek Podsreda

Zamek pochodzący z pierwszej połowy XII wieku, jest klasycznym przykładem romańskiej architektury. Mimo, że podczas wojny popadł nieco w ruinę, prace konserwatorskie prowadzone w latach późniejszych, przywróciły go do życia i teraz można go z zwiedzać.

Zamek można zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem. Piękne ogrody przyciągają corocznie zakochane pary, które urządzają tutaj swoje wymarzone ceremonie ślubne, bądź sesje zdjęciowe.

Przełęcz Vršič

Na wysokości ponad 1600 metrów znajduje się najwyższa przełęcz w Słowenii, w Alpach Julijskich. Prowadzi do niej dawna rosyjska droga zbudowana dla celów militarnych jeszcze w XIX wieku. Liczy sobie 50 numerowanych zakrętów. Np. przy zakręcie nr 8 znajdziemy dawną rosyjską cerkiew, a przy zakręcie nr 4 stary rosyjski cmentarz. Jedno i drugie powstało na cześć rosyjskich jeńców, którzy zginęli przy budowie tej drogi.

Przy szczycie przełęczy znajduje się schronisko, z którego drogą można dojść do szczytu, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Rosyjska droga prowadząca do Vršič rozpoczyna się w Kranjska Gora, a następnie schodzi do Doliny Soca. Otwarta jest przez siedem miesięcy w roku.

Rzeka Soca

Rzeka Soca, jej piękne zielone wody są uważane za jedne z najpiękniejszych w całej Europie. Płynąca z Doliny Trenta w Alpach Julijskich, przepływa przez 12 miast i uchodzi do Morza Adriatyckiego.

Jest to najpopularniejsze miejsce do uprawiania sportów wodnych w kraju. Znajdziemy tutaj kajaki, po spienionych wodach można pływać w raftingu. To także raj dla wędkarzy.

Dolina którą przepływa rzeka, oferuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających. Oprócz szlaków pieszych, znajdziemy także ścieżki rowerowe.

Jednym z najbardziej popularnych miasteczek wzdłuż rzeki jest Bovec. Jest to doskonała baza wypadowa do aktywnego wypoczynku w górach.

Miasto Lendava

To najdalej na wschód wysunięte miasto Słowenii. To miejsce nadaje się do przyjemnego wypoczynku, pełne spokoju i relaksu. Jego nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy wapna (Linden), który jest symbolem narodowym Słowenii. Leży niecałe 5 km od węgierskiej granicy i 7 km od granicy z Chorwacją.

Miasto słynie z termalnego kąpieliska. Będąc w mieście nie zapomnij odwiedzić nowo wybudowanej strażnicy w Dolgovaške Gorice, skąd można zajrzeć w głąb Węgier, Słowenii, Chorwacji, a nawet Austrii.

Wąwóz Vintgar Gorge

Tworzony przez tysiąclecia przez szalejące wody rzeki Radovna, wąwóz Vintgar Gorge, został odkryty dopiero w 1891 roku. Wcześniej nikt o nim nie wiedział, dzięki pionowej erozji skał wapiennych. Dwa lata później zaczęto tworzyć drewniane pomosty wzdłuż kanionu. Ludzie chcieli podziwiać niesamowite wodospady i spokojne baseny.

Zwiedzając wąwóz warto zwrócić uwagę na most kolejowy wbudowany w 1905 roku i wiszący 33 metry nad rzeką. To ulubione miejsce dla osób chcących zakosztować trochę adrenaliny (skoki bungee itp.).

Szlak kończy się na najwyższym wodospadzie w Słowenii – wodospadzie Sum mającym 16 metrów wysokości.

Miasto Maribor

To drugie co do wielkości miasto w Słowenii. Wyróżnia się wspaniałą starówką, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki miasta, otoczone pozostałościami średniowiecznych murów i wież.

Warto zobaczyć kwadratowy plac Grajski gdzie znajduje się zamek, muzeum i barokowa figura św. Floriana. Plac Slomskov gdzie znajduje się katedra oraz plac Galvni z Ratuszem i słupem morowym.

W mieście znajduje się najstarsza winiarnia na świecie oraz najstarsze i największe piwnice z winami w Europie.

Miasto Idrija

To najstarsze słoweńskie miasto górnicze. Znajduje się tutaj zabytkowa kopalnia rtęci, druga co do wielkości na świecie. Samą kopalnie oraz otaczające ją budynki można zwiedzać. W muzeum kopalni możemy poznać jej historię. Warto zobaczyć najstarszy tunel kopalni, nazywa się Antoni i został wydrążony w 1500 roku.

Miasto Škofja Loka

To jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast Słowenii. Znajduje się z dala od szlaków turystycznych i wszystkich atrakcji. Jednak posiada swój niepowtarzalny urok i jest zdecydowanie warte zobaczenia. Leży około 19 km na zachód od stolicy kraju, w pięknym, górzystym terenie. Warto zobaczyć także znajdujący się niedaleko zamek.

Oprócz tego warto zobaczyć:

  • Muzeum I Wojny światowej

Jest to miejsce, które powinieneś odwiedzić jeżeli jesteś pasjonatem historii I Wojny Światowej i chcesz się dowiedzieć czegoś na temat walk w rejonie rzeki Soca. Muzeum zostało uhonorowane tytułem najlepszego Muzeum w Europie i zdobyło nagrodę Rady Europy w 1993 roku. Znajduje się w mieście Kobarid.

  • Najstarsza europejska apteka

Jeżeli chcesz zwiedzić najstarszą aptekę w Europie, udaj się do miasta Olimje. Aptekę znajdziesz w wieży zamkowej, ładnie ozdobioną freskami. Samo miasto to spokojna wioska z klasztorem oraz ogrodem botanicznym.

  • Znikające jezioro Cerknica (Cerkniško jezero)

To jedno z najbardziej interesujących miejsc w Słowenii. Jeżeli jest dużo opadów, to jezioro jest jednym z największych w kraju. Jeżeli opadów brak, jezioro potrafi zniknąć całkowicie nawet na cały rok.

  • Szczyt Triglav

Najwyższy szczyt Słowenii (2864 m n.p.m.) jest jednocześnie symbolem tego kraju jak i częścią dumy narodowej. Mówi się, że każdy mieszkaniec tego kraju musi wspiąć się na sam szczyt przynajmniej raz w życiu.

  • Park Sečovlje Salina

Jeżeli chcesz zobaczyć skąd pochodzi sól, której używasz na co dzień w kuchni, koniecznie tutaj przyjedź. Jest to miejsce, w którym sól jest produkowana w ten sam sposób, jaki była ponad 700 lat temu!

Na koniec filmy wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=FSUMCF0tQhg

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie