AZJA Cypr - wyspa Afrodyty na której sezon wakacyjny trwa...

Cypr – wyspa Afrodyty na której sezon wakacyjny trwa cały rok

-

Spis treści

Cypr, nazywany Wyspą Afrodyty, jest jedną z największych i najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego położoną we wschodniej jego części. Typowy sezon śródziemnomorski zaczyna się tu w kwietniu i trwa aż do listopada osiągając temperatury powyżej 25°C, a poza sezonem 17°C. Ruch turystyczny koncentruje się głównie w takich miejscowościach jak Nikozja, Limassol, Larnaka, Akamas, Pafos i Ayia Napa.

cypr-wakacyjnyklimatpl-1

Ta egzotyczna wyspa słońca, na której sezon trwa przez cały rok, oczaruje każdego. Zielone góry Troodhos, skaliste wybrzeża, gościnni Cypryjczycy, ciekawa tradycja oraz kuchnia śródziemnomorska przyciągną miłośników wrażeń z każdego zakątka świata. Wycieczka na Cypr to gwarancja udanego wypoczynku. Zaawansowana infrastruktura turystyczna, szeroki wybór sportów wodnych i rozrywki, pola golfowe, aquaparki, akwarium oceaniczne w Protaras, rejsy wodne, parki tematyczne oraz dobrze rozbudowana baza hotelowa są niewątpliwie zachęcające.

Wycieczka na Cypr nie może odbyć się bez poznania specyfiki małych wiosek cypryjskich, których mieszkańcy zajmują się tkaniem koronek i wyrobami skórzanymi. Zwiedzanie kościołów bizantyjskich, wpisanych na listę UNESCO, jest ważną częścią wycieczki na Cypr. W ofercie last minute nie powinno zabraknąć także takich punktów programu jak: zwiedzanie Monastyru w Ayia Napa zwiedzanie Nikozji, meczetu Hala Sultan, twierdzy krzyżowców Kolossi, portu w Kyrenie oraz poznanie starożytnej Salaminy i wycieczki fakultatywnej do Egiptu lub Libanu.

Plaże Cypru olśniewają swym blaskiem. Są czyste i bardzo urozmaicone: podczas wakacji na Cyprze można rozkoszować się kąpielami słonecznymi na plażach kamienistych lub piaszczystych. Cypryjskie plaże zostały wysoko ocenione. Wśród 39, które otrzymało błękitną flagę, znalazły się plaże Agios Tychom, Pyrgom i Pentakomo w największym centrum turystycznym Cypru- Limassol. Baza hotelowa jest dobrze rozbudowana, a hotele są malowniczo położone nad brzegiem morza. Każdy hotel dba o rozrywkę swoich klientów. Za sprawą surfingu, nurkowania, kajaków oraz różnego rodzaju imprez turystycznych Cypr daje także możliwość aktywnego wypoczynku. Atrakcją jest też wrześniowy Festiwal Wina.

Cudowna przyroda Cypru, słoneczne plaże oraz zabytki i kulinarnia to walory, które z pewnością zwabią turystów.

Geografia

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego, leżącą w jego wschodniej części. Linia brzegowa wyspy jest w miarę wyrównana, z kilkoma półwyspami i zatokami. Największy jest Półwysep Karpasia, o podłużnym kształcie, wyciągnięty w kierunku północno – wschodnim.

Największymi zatokami wokół wybrzeża Cypru są: Chrysodni, Morfou, Epikopi, Akrotiri, Larnaka i Famagusta. Południowe brzegi Cypru mają charakter klifowy. Klify są wysokie, zbudowane ze skał wapiennych i kredowych, w które miejscami wcina się wiele zatok zpiaszczystymi plażami. Rozległe plaże występują również lokalnie na północnych wybrzeżach wyspy.

70% powierzchni Cypru zajmują góry. Ze względu na ukształtowanie powierzchni wyróżnić można tu 4 główne regiony: Wzgórza Kyrenii, Równinę Centralną, Góry Troodos i pas nizin nadbrzeżnych.

Wzgórza Kyrenii zwane Pendadahtilos, czyli 5 palców, ciągną się wąskim pasem wzdłuż północnego wybrzeża, na długości 160 km. Są to równoległe pasy wzgórz poprzecinane dolinami, o przebiegu południkowym.

cypr-wakacyjnyklimatpl-4

Najwyżej obszar ten wznosi się na wysokość 1024 m n.p.m. Południowe stoki wzniesień pozbawione są roślinności, natomiast od strony północnej, wzgórza porastają gaje oliwkowe, drzewa świętojańskie oraz roślinność typu makkia.

Równina Centralna, zwana Messaorią, rozciąga się w środkowej części wyspy od Zatoki Morfou na zachodzie do zatoki Famagusta na wschodzie. Jest to obniżenie pomiędzy dwoma pasmami górskimi: Wzgórzami Kyrenii na północy wyspy, a Górami Troodos na południu.

Jest to równina pokryta osadami nanoszonymi przez rzeki i strumienie, spływające z obu pasm. Wschodnia część równiny, gdzie występują żyzne gleby, jest głównym obszarem rolniczym wyspy. Krajobraz jest tam monotonny i pozbawiony jest drzew. Odmienna jest część zachodnia, urozmaicona kilkoma dolinami porośniętymi gajami oliwkowymi.

Góry Troodos zajmują 50% powierzchni wyspy. Masyw ten, zbudowany ze skał wulkanicznych, porozcinany jest głębokimi dolinami. Najwyższym szczytem gór, a zarazem całej wyspy, jest Olympus (1951 m n.p.m.). Zbocza gór porośnięte są lasami sosnowymi, dębowymi i cedrowymi, wśród których żyją górskie zwierzęta m.in. muflony. Na tym obszarze dość gęsto rozsiane są cypryjskieklasztory.

Odmiennym terenem są niziny nadbrzeżne, tworzące wąski pas wzdłuż wybrzeża z plantacjami owoców cytrusowych i winnej latorośli. Są tu także zlokalizowane największe miasta Cypru.

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski. Lata są tu gorące i suche. Temperatura osiąga maksymalne wartości 38°C, a średnio 27°C na wybrzeżu oraz 29°C w centrum wyspy. Zimy natomiast są dość ciepłe (12°C – 10°C) i wilgotne. Temperatura wody morskiej jest tu także dość wysoka, od 10°C zimą do 27°C latem. Minimalne temperatury powietrza występują w górach, około 2°C.

cypr-wakacyjnyklimatpl-5
Na terenie górskim również są największe opady deszczu. Pada jednak tylko zimą i to niewiele, mniej niż w ciągu roku w Polsce (400- 600 mm). Opady śniegu występują tylko w najwyższych partiach Gór Troodos.

Sieć rzeczna Cypru jest bardzo uboga, a wiele rzek i strumieni ma charakter sezonowy. Jedynie cieki spływające z gór mogą nieść wodę przez cały rok. Nawet największa rzeka Cypru – Pedias – jest rzeką okresową.

Brak jest naturalnych jezior, wybudowano jednak kilka sztucznych zbiorników retencyjnych. Na południu wyspy, w pobliżu Larnaki i Limmasol, występują dwa słone jeziora. W okresie letnim wysychają, pokrywając się wówczas warstwą białej soli.

Kultura

Niewielki obszar Cypru podzielony jest na dwie strefy, nie tylko polityczne, ale przede wszystkim kulturowe. Część północna to teren zajmowany przez Turków, wyznawców Islamu, natomiast część południowa- przez Greków, ludność prawosławną.

Informacje praktyczne:
Bezepieczeństwo

1. Woda jest zdatna do picia, ale zaleca się stosowanie butelkowanej.

2. Kradzieże i przemoc na ulicach cypryjskich miasteczek praktycznie nie mają miejsca, ale mimo to zwracajmy uwagę na nasze bagaże, a bilety lotnicze, paszport i większe ilości pieniędzy zostawiajmy w hotelowych sejfach.

3. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. W części południowej drogi są oznakowane w języku greckim i angielskim, na północy – w tureckim. Cypryjczycy prowadzą nieostrożnie, niejednokrotnie ignorują czerwone światło, albo wyprzedzają na zakrętach.

4. Cypr jest przedmiotem sporu między Grecją a Turcją – stosunki między tymi krajami są napięte. Na terytorium wyspy stacjonuje Korpus Pokoju ONZ, którego zadaniem jest ochrona mieszkańców i turystów przed jakimkolwiek zamieszkami. Mimo względnego spokoju należy się właściwie zachowywać, szczególnie po stronie tureckiej i w rejonie przygranicznym.

5. Wędrując po górach, a zwłaszcza w Kyrenii należy uważać na żyjące tam jadowite węże (w każdej aptece można kupić surowicę).

6. Pomoc w nagłych przypadkach możemy wezwać pod numerem telefonu – 199 lub 112 (w części południowej). Na północy: Policja – Nikozja 227 1311, Kyrenia 815 2014, Famagusta 366 5310. Pierwsza pomoc- Nikozja 227 1441, Kyrenia 815 5226, Famagusta 366 2876, Straż pożarna 199.

Konsulaty

Polskie przedstawicielstwa na Cyprze

Ambasada RP
12-14 Kennedy Ave., Office 302
1087 Nicosia, lub
P.O. Box 22743 1523 Nicosia
tel. (00357 22) 753784, 753517, fax. (00357 22) 751981
e-mail: polamb@cytanet.com.cy

Wydział Konsularny
12-14 Kennedy Ave., Office 302, 1087 Nicosia
P.O.Box 743
tel. (00357 22) 668415, 668417, fax. (00357 22) 668419
e-mail: poland@logos.cy.net

Konsulat RP w Limassol
42 Ayias Fylaxeos Str., 3rd floor
3025 Limassol, Nicosia
tel. (00357 25) 343448, fax. (00357 25) 359108, lub
1 C. Pantelis Str.
1010 Nicosia
tel. (00357 22) 675718, 674141, fax. (00357 22) 673388
e-mail: lawcy@cytanet.com.cy

Cypryjskie przedstawicielstwa w Polsce

Ambasada Republiki Cypryjskiej
ul. Pilicka 4
02-629 Warszawa
tel. 844 45 77, 844 08 16, fax. 844 25 58
e-mail: embassyofcyprus@neostrada.pl

Na granicy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru).
Żadna z linii lotniczych, ani promowych nie prowadzi bezpośrednich przewozów do północnej części wyspy (okupowanej przez Turcję). Formalnosci zawsze zalatwia sie na terenie Turcji.
Granice z częścią wyspy zajęta przez Turcję można przekroczyć tylko od strony greckiej, w desygnowanych punktach kontrolnych: Ledra Palace w Nikozji, Agios Dometios w Nikozji, Strovilia, Pergamos. Głównym punktem kontrolnym jest Ledra Palace w Nikozji. Na przejsciu jest wymagane okazanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Główny punkt kontrolny Ledra Palace w Nikozji jest przeznaczony tylko dla pieszych. W innych punktach możliwe jest przekraczanie granicy pieszo i samochodem.
Pobyt po stronie tureckiej nie może trwać dłużej niż jeden dzień. Przekraczający granice muszą wrócić przed 17.30. Nie można przekraczać granicy po godz. 14.00.
Należy pamiętać, ze podróżując po północnej części wyspy nie wolno nam przekroczyć linii granicznej. Należy pamietać, ze podrózując po północnej części wyspy nie wolno nam przekroczyć linii granicznej.
Towary kupione na pólnocy moga zostac skonfiskowane. Wartość zakupów zrobionych w północnej części nie może przekraczać 18 CYP (30 EUR).

Co zabrać?

1. Turyści odwiedzający klasztory lub meczety powinni być odpowiednio ubrani. Niedopuszczalne jest wejście do obiektów sakralnych z odkrytymi ramionami i kolanami.

2. Latem należy unikać długiego przebywania na słońcu, zalecamy stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV, okularów przeciwsłonecznych, oraz noszenie odpowiedniego nakrycia głowy.

3. Jeśli nasz pobyt na Cyprze zaplanowaliśmy na okres między listopadem a lutym, nie możemy zapomnieć o parasolu lub płaszczu przeciwdeszczowym.

4. Polecamy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom.

5. Napięcie prądu w sieci wynosi 240 V, ale gniazdka są przystosowane do wtyczek z trzema bolcami – dlatego należy zaopatrzyć się w adaptor. Większość pokoi hotelowych dysponuje gniazdkami do golarek o napięciu 110 V.

6. Oficjalną walutą jest Euro. Dość szeroko rozbudowana jest sieć bankomatów, a ponad 4000 sklepów wyposażonych jest w portale umożliwiające płacenie kartą. Poza tym w większości hoteli, restauracji i sklepów zamiast gotówki honorowane są czeki podróżne, nie ma również problemów z realizacją ich w bankach i kantorach. 7. Cypr nie należy do miejsc tanich. Robienie jakichkolwiek zakupów wiąże się z dość sporym wydatkiem, a więc zachęcamy studentów do wyrobienia sobie legitymacji ISIC, uprawniających do wielu zniżek.

SourcePascal

2 KOMENTARZE

  1. MIeszkalam na Cyprze 4 lata i za pewne bede tam powracac na wakacje, bo jakby nie spojrzec – jest to cudowne miejsce i za niewielkie pieniadze mozna sporo zwiedzic i poczuc sie jak w raju:)
    https://cypr.link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie