Cypr, nazywany Wyspą Afrodyty, jest jedną z największych i najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego położoną we wschodniej jego części. Typowy sezon śródziemnomorski zaczyna się tu w kwietniu i trwa aż do listopada osiągając temperatury powyżej 25°C, a poza sezonem 17°C. Ruch turystyczny koncentruje się głównie w takich miejscowościach jak Nikozja, Limassol, Larnaka, Akamas, Pafos i Ayia Napa.

cypr-wakacyjnyklimatpl-1

Ta egzotyczna wyspa słońca, na której sezon trwa przez cały rok, oczaruje każdego. Zielone góry Troodhos, skaliste wybrzeża, gościnni Cypryjczycy, ciekawa tradycja oraz kuchnia śródziemnomorska przyciągną miłośników wrażeń z każdego zakątka świata. Wycieczka na Cypr to gwarancja udanego wypoczynku. Zaawansowana infrastruktura turystyczna, szeroki wybór sportów wodnych i rozrywki, pola golfowe, aquaparki, akwarium oceaniczne w Protaras, rejsy wodne, parki tematyczne oraz dobrze rozbudowana baza hotelowa są niewątpliwie zachęcające.

Wycieczka na Cypr nie może odbyć się bez poznania specyfiki małych wiosek cypryjskich, których mieszkańcy zajmują się tkaniem koronek i wyrobami skórzanymi. Zwiedzanie kościołów bizantyjskich, wpisanych na listę UNESCO, jest ważną częścią wycieczki na Cypr. W ofercie last minute nie powinno zabraknąć także takich punktów programu jak: zwiedzanie Monastyru w Ayia Napa zwiedzanie Nikozji, meczetu Hala Sultan, twierdzy krzyżowców Kolossi, portu w Kyrenie oraz poznanie starożytnej Salaminy i wycieczki fakultatywnej do Egiptu lub Libanu.

cypr-wakacyjnyklimatpl-2
Plaże Cypru olśniewają swym blaskiem. Są czyste i bardzo urozmaicone: podczas wakacji na Cyprze można rozkoszować się kąpielami słonecznymi na plażach kamienistych lub piaszczystych. Cypryjskie plaże zostały wysoko ocenione. Wśród 39, które otrzymało błękitną flagę, znalazły się plaże Agios Tychom, Pyrgom i Pentakomo w największym centrum turystycznym Cypru- Limassol. Baza hotelowa jest dobrze rozbudowana, a hotele są malowniczo położone nad brzegiem morza. Każdy hotel dba o rozrywkę swoich klientów. Za sprawą surfingu, nurkowania, kajaków oraz różnego rodzaju imprez turystycznych Cypr daje także możliwość aktywnego wypoczynku. Atrakcją jest też wrześniowy Festiwal Wina.

Cudowna przyroda Cypru, słoneczne plaże oraz zabytki i kulinarnia to walory, które z pewnością zwabią turystów.

Geografia

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego, leżącą w jego wschodniej części. Linia brzegowa wyspy jest w miarę wyrównana, z kilkoma półwyspami i zatokami. Największy jest Półwysep Karpasia, o podłużnym kształcie, wyciągnięty w kierunku północno – wschodnim.

Największymi zatokami wokół wybrzeża Cypru są: Chrysodni, Morfou, Epikopi, Akrotiri, Larnaka i Famagusta. Południowe brzegi Cypru mają charakter klifowy. Klify są wysokie, zbudowane ze skał wapiennych i kredowych, w które miejscami wcina się wiele zatok zpiaszczystymi plażami. Rozległe plaże występują również lokalnie na północnych wybrzeżach wyspy.

70% powierzchni Cypru zajmują góry. Ze względu na ukształtowanie powierzchni wyróżnić można tu 4 główne regiony: Wzgórza Kyrenii, Równinę Centralną, Góry Troodos i pas nizin nadbrzeżnych.

Wzgórza Kyrenii zwane Pendadahtilos, czyli 5 palców, ciągną się wąskim pasem wzdłuż północnego wybrzeża, na długości 160 km. Są to równoległe pasy wzgórz poprzecinane dolinami, o przebiegu południkowym.

cypr-wakacyjnyklimatpl-4

Najwyżej obszar ten wznosi się na wysokość 1024 m n.p.m. Południowe stoki wzniesień pozbawione są roślinności, natomiast od strony północnej, wzgórza porastają gaje oliwkowe, drzewa świętojańskie oraz roślinność typu makkia.

Równina Centralna, zwana Messaorią, rozciąga się w środkowej części wyspy od Zatoki Morfou na zachodzie do zatoki Famagusta na wschodzie. Jest to obniżenie pomiędzy dwoma pasmami górskimi: Wzgórzami Kyrenii na północy wyspy, a Górami Troodos na południu.

Jest to równina pokryta osadami nanoszonymi przez rzeki i strumienie, spływające z obu pasm. Wschodnia część równiny, gdzie występują żyzne gleby, jest głównym obszarem rolniczym wyspy. Krajobraz jest tam monotonny i pozbawiony jest drzew. Odmienna jest część zachodnia, urozmaicona kilkoma dolinami porośniętymi gajami oliwkowymi.

Góry Troodos zajmują 50% powierzchni wyspy. Masyw ten, zbudowany ze skał wulkanicznych, porozcinany jest głębokimi dolinami. Najwyższym szczytem gór, a zarazem całej wyspy, jest Olympus (1951 m n.p.m.). Zbocza gór porośnięte są lasami sosnowymi, dębowymi i cedrowymi, wśród których żyją górskie zwierzęta m.in. muflony. Na tym obszarze dość gęsto rozsiane są cypryjskieklasztory.

Odmiennym terenem są niziny nadbrzeżne, tworzące wąski pas wzdłuż wybrzeża z plantacjami owoców cytrusowych i winnej latorośli. Są tu także zlokalizowane największe miasta Cypru.

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski. Lata są tu gorące i suche. Temperatura osiąga maksymalne wartości 38°C, a średnio 27°C na wybrzeżu oraz 29°C w centrum wyspy. Zimy natomiast są dość ciepłe (12°C – 10°C) i wilgotne. Temperatura wody morskiej jest tu także dość wysoka, od 10°C zimą do 27°C latem. Minimalne temperatury powietrza występują w górach, około 2°C.

cypr-wakacyjnyklimatpl-5
Na terenie górskim również są największe opady deszczu. Pada jednak tylko zimą i to niewiele, mniej niż w ciągu roku w Polsce (400- 600 mm). Opady śniegu występują tylko w najwyższych partiach Gór Troodos.

Sieć rzeczna Cypru jest bardzo uboga, a wiele rzek i strumieni ma charakter sezonowy. Jedynie cieki spływające z gór mogą nieść wodę przez cały rok. Nawet największa rzeka Cypru – Pedias – jest rzeką okresową.

Brak jest naturalnych jezior, wybudowano jednak kilka sztucznych zbiorników retencyjnych. Na południu wyspy, w pobliżu Larnaki i Limmasol, występują dwa słone jeziora. W okresie letnim wysychają, pokrywając się wówczas warstwą białej soli.

Kultura

Niewielki obszar Cypru podzielony jest na dwie strefy, nie tylko polityczne, ale przede wszystkim kulturowe. Część północna to teren zajmowany przez Turków, wyznawców Islamu, natomiast część południowa- przez Greków, ludność prawosławną.

Informacje praktyczne:
Bezepieczeństwo
Konsulaty
Na granicy
Co zabrać?