Czarnogóra to niewielkie państwo na Bałkanach, położone nad Morzem Adriatyckim, pomiędzy Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią. Jest prawie 23 razy mniejsza od Polski. Znajdziemy tam urokliwą architekturę nadmorskich miasteczek, ciekawą historię, dziką przyrodę, piękne plaże oraz niezwykle urokliwe góry, a wszystko to w towarzystwie krystalicznie czystego, adriatyckiego morza.

Na tak niewielkiej powierzchni znajdziemy morze, rezerwaty przyrody, pasma górskie, urodze miasta i miasteczka. Stolicą państwa jest Podgorica

montenegro

Czarnogóra to doskonała alternatywa dla popularnej od lat Chorwacji. Jest położona niewiele dalej, a kusi podobnie piękną pogodą i równie malowniczymi widokami. Wielu turystów doceni fakt, że – choć z roku na rok przybywa jej entuzjastów – Czarnogóra nie jest tak obleganym krajem, jak Chorwacja, w związku z czym tutejsze plaże i hotele są znacznie spokojniejsze.

Czarnogóra to stosunkowo młody (niepodległość uzyskał dopiero w 2006 roku), ale nie można tu narzekać na brak atrakcji. Poza przepięknymi, piaszczystymi plażami można tu odnaleźć liczne zabytki (św. Stefan, Budva) oraz jedyny fiord nad Morzem Śródziemnym – Zatokę Kotorską. Do spędzenia wakacji w Czarnogórze nakłaniają także atrakcyjne ceny (niższe niż w konkurencyjnej Chorwacji).

Najpopularniejszym regionem wakacyjnym w Czarnogórze jest Riwiera Czarnogórska, pełna urokliwych hoteli, odznaczająca się różnorodną kuchnią oraz urzekająca malowniczymi widokami. To tutaj większość turystów spędza swoje wczasy w Czarnogórze.

Długie, piaszczyste oraż żwirowe plaże położone u stóp pasm górskich sprawiają, że każdy zakocha się w tym miejscu i będzie chciał do niego wracać i odkrywać na nowo.

St-Georg-czarnogora

O atrakcyjności Czarnogóry decydują jednak nie tylko liczne bogactwa natury. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło są na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. W tym niewielkim państwie znajdziemy wiele średniowiecznych miasteczek, przepełnionych baśniową atmosferą oraz miejscami zapierającymi dech w piersiach.

Informacje praktyczne:

Klimat

Język

Czas

Waluta

Ubiór

Wiza

Zakupy

Ambasada Polski w Czarnogórze

Ambasada Czarnogóry w Polsce