Czarnogóra – prawdziwa perła Adriatyku

EUROPA Czarnogóra - prawdziwa perła Adriatyku

Czarnogóra to niewielkie państwo na Bałkanach, położone nad Morzem Adriatyckim, pomiędzy Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią. Jest prawie 23 razy mniejsza od Polski. Znajdziemy tam urokliwą architekturę nadmorskich miasteczek, ciekawą historię, dziką przyrodę, piękne plaże oraz niezwykle urokliwe góry, a wszystko to w towarzystwie krystalicznie czystego, adriatyckiego morza.

Na tak niewielkiej powierzchni znajdziemy morze, rezerwaty przyrody, pasma górskie, urodze miasta i miasteczka. Stolicą państwa jest Podgorica

montenegro

Czarnogóra to doskonała alternatywa dla popularnej od lat Chorwacji. Jest położona niewiele dalej, a kusi podobnie piękną pogodą i równie malowniczymi widokami. Wielu turystów doceni fakt, że – choć z roku na rok przybywa jej entuzjastów – Czarnogóra nie jest tak obleganym krajem, jak Chorwacja, w związku z czym tutejsze plaże i hotele są znacznie spokojniejsze.

Czarnogóra to stosunkowo młody (niepodległość uzyskał dopiero w 2006 roku), ale nie można tu narzekać na brak atrakcji. Poza przepięknymi, piaszczystymi plażami można tu odnaleźć liczne zabytki (św. Stefan, Budva) oraz jedyny fiord nad Morzem Śródziemnym – Zatokę Kotorską. Do spędzenia wakacji w Czarnogórze nakłaniają także atrakcyjne ceny (niższe niż w konkurencyjnej Chorwacji).

Najpopularniejszym regionem wakacyjnym w Czarnogórze jest Riwiera Czarnogórska, pełna urokliwych hoteli, odznaczająca się różnorodną kuchnią oraz urzekająca malowniczymi widokami. To tutaj większość turystów spędza swoje wczasy w Czarnogórze.

Długie, piaszczyste oraż żwirowe plaże położone u stóp pasm górskich sprawiają, że każdy zakocha się w tym miejscu i będzie chciał do niego wracać i odkrywać na nowo.

St-Georg-czarnogora

O atrakcyjności Czarnogóry decydują jednak nie tylko liczne bogactwa natury. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło są na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. W tym niewielkim państwie znajdziemy wiele średniowiecznych miasteczek, przepełnionych baśniową atmosferą oraz miejscami zapierającymi dech w piersiach.

Informacje praktyczne:

Klimat

Na wybrzeżu panuje tutaj klimat śródziemnomorski z długim, słonecznym latemi krótką łagodną zimą. W centralnej części kraju – klimat kontynentalny. Występują tam silne opady i bardzo wysokie temperatury.

Język

Językiem urzędowym jest czarnomorski. W miejscowościach typowo tursystycznych bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, rosyjskim czy niemieckim.

Czas

Środkowoeuropejski – taki sam jak w Polsce.

Waluta

Euro (EUR) podzielone na 100 centów.

Ubiór

Podczas zwiedzania monastyrów, cerkwi i innych świątyń, kobiety powinny mieć zakryte nogi oraz ramiona, a mężczyźni powinni mieć długie spodnie oraz zasłonięte barki.

Wiza

Każdy obywatel Polski może wjechać do Czarnogóry bez wizy i zezwolenia na pobyt oraz przebywać na jej terytorium do 3 miesięcy od daty wjazdu. Podstawą do wjazdu jest paszport oraz dowód osobisty.

Zakupy

Warto przywieść na pamiątkę rakiję, oliwę z oliwek, wino, suszone figi lub inne owoce, a także ozdoby z napisami w głagolicy.

Ambasada Polski w Czarnogórze

ul. Kozaracka 79, 81 000 Podgorica

+382 67 326 056, fax +382 20 658 581

Ambasada Czarnogóry w Polsce

Aleje Ujazdowskie 41, Warszawa

+ 48 22 319 56 70


Podobne wpisy

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce w 2018 roku

Tradycja organizacji lokalnych jarmarków jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. To nie tylko okazja do...

Festiwale muzyczne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć

Już niedługo nadejdzie lato, a razem z nim rozpocznie się sezon na festiwale muzyczne. W 2019...

Zamość – Perła Renesansu idealna na weekend

Założone w 1580 roku przez kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego miasto jest niezwykłą w skali...

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Podkarpackie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego...

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podziel się z innymi

Polecamy także

Majorka – plażowy raj dla turysty

Majorka jest największą wyspą w archipelagu hiszpańskich Balearów. Panuje tu łagodny i ciepły śródziemnomorski klimat,...

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Lubuskie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego...

Lizbona w Portugalii – TOP 10 muzea i zabytki

Nie ma zbyt wielu miast z tak intrygującą mieszanką starego i nowego, o tak wielu...