EUROPA Chorwacja Dalmacja - przepiękny rejon Chorwacji

Dalmacja – przepiękny rejon Chorwacji

-

Uroki Dalmacji są corocznie doceniane przez turystów z całego świata. To przepiękny rejon Chorwacji, ciągnący się od gór Welebit, aż do zatoki Kotorskiej. Słynie głównie z portowych miasteczek, w których panuje wyjątkowy klimat oraz pozostały pamiątki z weneckiej dominacji. Znajdziemy tutaj też przepiękne wyspy Brac, Hvar, Pag i Korcula.

Krajobrazy Dalmacji są bardzo malownicze, a dodatkowego uroku dodają urozmaicone formy skalne. Ponadto odnajdziemy tu gaje oliwne oraz plantacje cytrusów i winorośli. Bogactwo kulturowe oraz wspaniała przyroda od wielu lat przyciągają tu na wakacje mnóstwo turystów. Ciepłe i krystalicznie czyste wody morza stwarzają doskonałe warunki do nurkowania oraz do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Zaciszne malownicze zatoczki to doskonale miejsce na odpoczynek w ciszy wśród wspaniałych krajobrazów.

Przeczytaj także: Vodice w Chorwacji – świetna baza wypadowa do zwiedzania Dalmacji

Ciekawe miejsca Dalmacji:

Dubrownik

dubrownik2

Dubrownik to perła w Chorwackiej koronie. Leży niedaleko granicy z Czarnogórą. Wspaniałe historyczne dziedzictwo oraz warunki naturalne sprawiły, że został obwołany najpiękniejszym miastem w Chorwacji. Mury obronne, czerwone dachy domów i głęboki błękit morza sprawiają, że widoki są “jak z pocztówki”.

dubrownik3

W Dubrowniku zachowało się wiele zabytków pochodzących z różnych epok. Przez wiele lat miasto (a nawet przez kilkadziesiąt lat państwo – Republika Raguzy) było jednym z najbogatszych w tej części Europy.

dubrownik-mury-obronne-wakacyjnyklimat-pl-61

Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer wokół starówki (Stari Grad), która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i  spacer po fortyfikacjach, które mają 1940 metrów długości i 25 metrów wysokości. Po zejściu z murów, można wejść do miasta przez bramę Pile, niedaleko której jest studnia Onofria (Onufrego) z 1438 roku. Jej figury – maszkarony plują podobno cudowną wodą. Jeden łyk wystarczy by żyć długo i szczęśliwie. Tuż obok znajduje się dawny klasztor Klarysek, a kawałek dalej klasztor franciszkanów, przekształcony dzisiaj w muzeum. Stradun to doskonałe miejsce na zakupy i odpoczynek. Na jego końcu znajduje się plac Luza z kilkoma zabytkami. Jednym z nich jest pałac Sponza z XIV wieku. W ciągu swoich dziejów mieścił m.in. urząd celny. Dzisiaj jest tak archiwum. Kościół św. Błażeja jest poświęcony patronowi Dubrownika. Jego statuę można podziwiać w głównym ołtarzu. Kolumna  Orlanda przed kościołem pełni podobną funkcję jak pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Za pałacem Rektorów znajduje się katedra Wniebowzięcia NPM z 1713 roku. Będąc w Dubrowniku, ze Starego Portu koniecznie trzeba popłynąć na wysepkę Lokrum, na której stoi fort.

Czytaj dalej:

Split

split-na-weekend-wakacyjnyklimatpl-8

To jedno z największych miast Chorwacji. Ważny port handlowy i rybacki, a także dawna rezydencja cesarze Dioklecjana. Pozostałości pałacu cesarza z III wieku, który wpisany jest na listę UNESCO, można do dziś podziwiać na starówce. Warto wstąpić  także do dawnego mauzoleum, dziś katedry św. Duje.

Czytaj dalej: Split w Chorwacji – idealne miasto na weekendowy wypad

Trogir

Starówka miasta została wpisana na listę UNESCO. Ci który ją zobaczą nie są zawiedzeni. Początek pięknego Starego Miasta wyznacza Kopnena vrata. Za nią trafiamy na labirynt uliczek, w którym warto się zgubić.

trogir3a

Najpiękniejszym zabytkiem Trogiru jest katedra św. Wawrzyńca z XII-XV wieku, którego romański zachodni portal to prawdziwe dzieło sztuki. W mieście warto także zobaczyć kościół św. Barbary z IX-XI wieku i Ratusz z XV wieku.

Czytaj dalej: Trogir – chorwackie miasteczko z niezwykłą starówką

Zadar

Zadar to zabytkowe miasto śródziemnomorskie i port. Stare miasto otoczone jest murami i wieżami, leży na półwyspie, z nową częścią połączone jest mostem, który jest symbolem miasta.

zadar-like-croatiaW mieście, gdzie jest najpiękniejszy zachód słońca, zwróconym w kierunku morza i wielu wyspom i wysepkom, które chronią je przed silnymi wiatrami, można się wsłuchiwać w symfonię Morskich Organów i podziwiać instalację Pozdrowienie dla Słońca w pobliżu nowej przystani cruiserów. Jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Chorwacji, które London Times nazwał „centrum rozrywki nad Adriatykiem”, a Guardian „nową chorwacką stolicą”.

Czytaj dalej: Zadar – chorwackie miasto gdzie morze gra na organach

Sibenik 

Sibenik-croatiaTo ciekawe miasto, z zabytkowym Starym Miastem, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na nim najcenniejszy kościół w kraju – katedra św. Jakuba. Warto tutaj także zwiedzić mury okalające starówkę.

Czytaj dalej: Sibenik – pierwsze, prawdziwie chorwackie miasto

Park Narodowy Krka (wodospady krka)

10-Park-Narodowy-Krka-Chorwacja-(wakacyjnyklimat-pl)

Park narodowy Krka, najmłodszy park narodowy Chorwacji, obejmujący większą część długości rzeki Krka wraz z siedmioma znajdującymi się wzdłuż jej biegu wodospadami, jest jednym z większych fenomenów przyrodniczych i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w tym kraju.

Czytaj dalej: Park Narodowy Krka i wodospad Skradinski Buk

Nin

Nin to małe, spokojne miasto 16 km na północ od Zadaru.  Obszar dzisiejszego miasta, był zamieszkany już od czasów prehistorycznych, a pierwszymi znanymi mieszkańcami byli Ilirowie i Słowianie, którzy osiedlili tu w VII wieku.

06-nin-croatia-wakacyjnyklimatpl

Czytaj dalej: Nin – małe i spokojne miasteczko, ale za to pełne uroku

Wyspy Dalmacji

Największą popularnością dalmatyńskiego wybrzeża cieszą się te największe wyspy. Na górzystą Brac można dopłynąć m.in. promem ze Splitu, który przypływa do Supetaru, największego jej miasta. Turyści chętnie odwiedzają jedną z jej najładniejszych plaż – Złoty Róg (Zlatni Rat).

Hvar, pachnąca lawendą wyspa, to kolejny obowiązkowy punkt dla turysty. Jej największe miasto, także Hvar, szczyci się piękną starówką z zamkiem i kolorowym portem.

W stolicy Korculi podobno urodził się Marco Polo. Warto zobaczyć tamtejsze mury obronne z XIV-XVI wieku, flankowane basztami. Nad miastem góruje katedra św. Marka z XV wieku, jeden z najważniejszych zabytków na wyspie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie