City Break Dlaczego warto odwiedzić Warszawę?

Dlaczego warto odwiedzić Warszawę?

-

Warszawa jest największym miastem w Polsce, centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych i zarazem stolicą kraju. Symbolem miasta jest widniejąca w jej herbie Syrenka. To tętniąca życiem metropolia i jednocześnie miasto o niepowtarzalnej historii. Miasto, w którym 1/4 obszaru zajmują tereny zielone, a zarazem miasto kultury – na każdy gust i każdą kieszeń…

Oto przegląd najciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Warszawie:

Pałac Kultury i Nauki

Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.

Został wzniesiony jako “dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego“. Oddany do użytku w 1955, wybudowany w trzy lata według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur, które z kolei inspirowane są amerykańskimi wieżowcami art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Obecnie siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie (m.in. Collegium Civitas), instytucje naukowe oraz władz Polskiej Akademii Nauk.

Organizowane są tu także różnego typu wystawy i targi, m.in. od 1958 przez wiele lat były organizowane tu Międzynarodowe Targi Książki i towarzyszące im kiermasze oraz przez kilka lat (na przełomie XX i XXI wieku) targi Komputer Expo. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem.

Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej.

Strona www: www.pkin.pl

Centrum Nauki Kopernik

Kopernik jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji.

centrum-nauki-kopernik_warszawa

Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę  dokonać odkrycia.

W CNK każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylony nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki. Nasze laboratoria pozwalają na samodzielne eksperymentowanie. Pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczna i robotyczna wyposażone są w sprzęt używany w najnowocześniejszych laboratoriach na całym świecie.

Wokół budynku znajduje się Park Odkrywców. Nad jego projektem wspólnie pracowali inżynierowie, artyści i projektanci zieleni. Oprócz artystycznych eksponatów, prezentujących efekty dźwiękowe, znajduje się tu także galeria plenerowa oraz scena letnia.

W czerwcu 2011 roku otwarto jedno z najnowocześniejszych w Europie planetariów. Pod Niebem Kopernika można podziwiać kilkanaście milionów gwiazd. Sferyczny ekran otacza widownię ze wszystkich stron, a technologia 3D daje odczucie zanurzenia w wyświetlanym obrazie. Odbywają się tu pokazy nieba, projekcje filmowe, wykłady oraz spotkania. Planetarium Niebo Kopernika posiada własne studio produkcyjne, gdzie tworzone są oryginalne pokazy filmowe dla widzów.

Strona www: www.kopernik.org.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej.

Muzeum-Powstania-WarszawskiegoPlacówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie.

Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów. Przez pierwsze 10 lat działalności odwiedziło je ponad 4,6 mln osób.

Więcej informacji: Wikipedia

Strona Muzeum: www.1944.pl

Stare Miasto i Zamek Królewski

Historyczne centrum i najstarsza część miasta, a jednocześnie salon kulturalny stolicy. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami.

Podczas drugiej wojny światowej zostało zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest tętniącym gwarem miejscem spacerów, pełnym galerii, kawiarni i restauracji.

Zamek-krolewski-warszawaSpacer uliczkami Starego i Nowego Miasta pozwala odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Nastrojowe zaułki, skwery i przytulne kawiarenki tworzą niepowtarzalną atmosferę, a dwa historyczne place – Rynek Starego i Rynek Nowego Miasta – w sezonie letnim stają się sceną dla występów muzycznych i teatralnych oraz galerią pod gołym niebem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Stadion Narodowy

Stadion_Narodowy_w_Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie powstał na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Znajduje się blisko Starego Miasta i ścisłego centrum. Widać go dobrze z wielu miejsc w Warszawie, doskonale prezentuje się z placu Zamkowego, a spacer spod Pałacu Kultury i Nauki pod sam stadion zajmuje niecałe pół godziny.

Stadion można zwiedzać. Więcej informacji na stronie www.

Więcej info: Wikipedia.org

Strona www: www.stadionnarodowy.org.pl

Łazienki Królewskie

To 76 hektarów przyrody oraz liczne obiekty zabytkowe w samym centrum miasta. W momencie powstania w XVIII wieku, po przekształceniu dziko rosnącego lasu, stała się najpiękniejszym parkiem w Warszawie i jednym z najpiękniejszych w Europie.

lazienki_krolewskie-warszawaObecnie park jak i zabudowania wewnątrz pełnią różnorodną funkcję: od muzealnych, po miejsca wydarzeń kulturalnych, naukowe, rozrywkowe, a także jako ulubione miejsce spacerów warszawiaków. Od ponad 50 lat, u stóp pomnika Fryderyka Chopina, w letnie weekendy, odbywają się darmowe koncerty fortepianowe, ściągające tłumy melomanów oraz turystów.

Na terenie Parku znajdziemy Pałac na Wodzie, który jest jednym z symboli Warszawy i najważniejszym budynkiem w całym Ogrodzie. Stanisław August Poniatowski – ostatni król Polski pojął decyzję o rozbudowie małego pawilony Łaźni Lubomirskiego i stworzeniu w tym miejscu jednej ze swoich rezydencji. Pałac, choć zniszczony, przetrwał II wojnę światową. Został ponownie udostępniony zwiedzającym w 1960 roku.

Więcej informacji: www.warsawtour.pl

Strona www: www.lazienki-krolewskie.pl

Multimedialny Park Fontann

Multimedialne fontanny na podzamczu znajdują się w urokliwym miejscu, blisko Starego Miasta i Wisły. Z 367 dysz tryska jednocześnie nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę. Strumienie są oświetlane kolorowym światłem z prawie 300 reflektorów typu LED. Co pewien czas na mgiełce z rozpylonej wody pojawiają się olśniewające, laserowe animacje. Na oczach widzów Syrenka schodzi z pomnika, przepływa pod mostem Świętokrzyskim, a potem rusza w miasto samochodem marki Warszawa. Pokazom towarzyszy muzyka, zarówno klasyczna (Chopin), jak i pop, na przykład hit Lady Gagi.

Warsaw_Multimedia_Fountain_ParkMultimedialny Park Fontann tworzą dwie fontanny: główna o powierzchni ponad 2.200 m² oraz liniowa o długości 120 m, nazywana organami wodnymi. W pobliżu dzieci mogą się bawić na wodnym placu zabaw (tzw. pluskowisku) o powierzchni 140 m².

Pokazy multimedialnego widowiska „Woda – Światło – Dźwięk” odbywają się od maja do września  w piątki i soboty o 21.30 (maj i wrzesień – 21.00). W pozostałe dni tygodnia prezentacja bez laserów i dźwięku.

Strona www: parkfontann.pl

Pałac i Muzeum w Wilanowie

Pałac wybudowano w latach 1681 – 1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego. Potem w latach 1723 – 1729 dobudowano boczne skrzydła.

„Warszawa - Wilanów Palace” autorstwa Marcin Białek - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
„Warszawa – Wilanów Palace” autorstwa Marcin Białek – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Oecnie znajduje się tam Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które sprawuje opiekę i eksponuje zbiory sztuki, których podstawowy, najcenniejszy zrąb stanowi historyczna kolekcja wilanowska stworzona przez Stanisława Kostkę Potockiego i udostępniona przez niego społeczeństwu polskiemu w 1805 roku. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie sprawuje opiekę nad 89-hektarowym historycznym zespołem pałacowo-parkowym w Wilanowie, którego centrum jest pałac w Wilanowie.

„Wilanow dining room” autorstwa [1] - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons
„Wilanow dining room” autorstwa [1] – Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Poza pałacem do Muzeum należy ponad 30 mniejszych i większych, wpisanych do rejestru zabytków, obiektów architektonicznych (np.: oficyna kuchenna, kordegarda, stajnia, oranżeria, dom ogrodnika, most rzymski, pompownia). Muzeum zarządza także dwoma parkami: wilanowskim i parkiem Morysin oraz łączącym je Jeziorem Wilanowskim.

Strona www: www.wilanow-palac.pl

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Warszawie zostało założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach  1927–1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

muzeum-narodowe-warszawaMuzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Strona www: www.mnw.art.pl

Grób Nieznanego Żołnierza

Pomnik położony jest na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest oddanie hołdu wszystkim, którzy poświęcili życie za ojczyznę. Grób zaliczany jest do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie.

W Polsce pierwsze inicjatywy mające na celu stworzenie miejsca upamiętniającego poległych miały miejsce w 1921. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie powstał jednak ostatecznie w 1925 pod kolumnadą Pałacu Saskiego. 2 listopada tego roku do grobu złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii ze Lwowa.

Pod koniec II wojny światowej grób uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wysadzenia w powietrze, wkrótce został odbudowany i ponownie odsłonięty w 1946 roku. Obecnie stanowi trójarkadowy fragment ocalałej kolumnady Pałacu Saskiego. W latach 1990-1991 wystrój grobu częściowo zmieniono. Wiosną i latem 2010 roku przeprowadzony został remont grobu, którego koszt wyniósł około 450 tysięcy złotych. Podczas prac wykonano także system iluminujący grób składający się z 68 lamp LED oraz 12 tradycyjnych reflektorów.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez cały rok, 24 godziny na dobę, pełni wartę honorową dwuosobowy posterunek żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W każdą niedzielę o godz. 12.00 przed Grobem odbywa się ceremonia uroczystej zmiana warty.

Ogród Saski

Ogród Saski położony jest w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, w obrębie ulic Królewskiej, Marszałkowskiej, Senatorskiej, Fredry, Wierzbowej, Placu Piłsudskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 15 ha.

Ogród Saski jest jednym z najstarszych parków w Polsce. Jest fragmentem wpisanego w plan miasta przez Augusta II Mocnego barokowego założenia urbanistycznego znanego pod nazwą Osi Saskiej.

Ogród Saski został założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego jako ogród przypałacowy w stylu francuskim. Początki kształtowania się tego założenia sięgają roku 1713 roku, a kształt ostateczny osiągnięto w latach 1730-1740, za czasów Augusta III.

W maju 1727 ogród został udostępniony dla wszystkich zwiedzających. W 1748 August III Sas wzniósł tu Opernhaus (operalnię), pierwszy na terenie Polski zbudowany specjalnie w tym celu wolno stojący budynek teatralny. W 1816 roku rozpoczęto realizację projektu Jamesa Savage’a, która przekształciła ogród w park krajobrazowy z elementami wcześniejszego układu regularnego.

W latach 40. XX wieku, podczas okupacji niemieckiej, przez zachodnią część parku przebito ulicę Marszałkowską. Drzewostan częściowo przetrwał powstanie warszawskie, jednak wszystkie elementy architektoniczne uległy zniszczeniu. Po II wojnie światowej park odtworzono.

Muzeum Więzienia “Pawiak”

Muzeum Więzienia Pawiak powstało w 1965 roku z inicjatywy i przy współudziale byłych więźniów politycznych Pawiaka. Całość zaprojektowali prof. dr hab. Romuald Gutt i inż. arch. Mieczysław Mołdawa. Budynek Muzeum wzniesiono na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat VII i VIII oddziału więzienia wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Podczas budowy wykorzystano większość znalezionych w czasie odgruzowywania obiektu krat, zawiasów, zamków i okuć oraz zabezpieczono wydobyte z ruin dokumenty, elementy wyposażenia i przedmioty używane przez więźniów.

Pawiak_warszawaSzacuje się, że na około 100 tys. więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w latach 1939-1944 – 37 tys. zginęło w egzekucjach, zostało zamordowanych w czasie przesłuchań na Szucha lub w celach, albo zmarło w szpitalu więziennym.

Masowe zbrodnie na Pawiaku w maju 1943 wstrząsnęły Warszawą. Na murach domów, tablicach ogłoszeniowych, nawet chodnikach pojawiły się napisy „Pawiak pomścimy”. Na Pawiak przywożono masę ludzi złapanych w ulicznych łapankach i obławach. Na ulicach odbywały się publiczne egzekucje mające na celu zastraszenie mieszkańców stolicy. Egzekucje więźniów od 16 października 1943 r. do 12 lutego 1944 r. odbywały się codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia.

Więcej informacji znajdziesz na ….

Strona www: www.muzeum-niepodleglosci.pl/pawiak

Cmentarz żydowski

Jest to drugi co do wielkości w Polsce i jeden z największych na świecie cmentarzy Żydowskich. Położony jest na Powązkach w dzielnicy Wola obok cmentarzy innych wyznań. Zajmuje powierzchnię 33 ha i znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.

Cmentarz-zydowski-warszawa
„POL JCP ohel5” autorstwa Hubert Śmietanka – Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Teren cmentarza jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową, a w ortodoksyjnej jeszcze na kobiecą i męską oraz specjalną do chowania świętych ksiąg. Cmentarz jest cały czas czynny i służy żydowskiej społeczności Warszawy i okolic.

Więcej informacji: Wikipedia.org

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum mieści się w gmachu wzniesionym w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego, który otrzymał I nagrodę w rozstrzygniętym w 2005 międzynarodowym konkursie architektonicznym. Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013, a wystawa stała została otwarta w październiku 2014.

Museum_of_the_History_of_Polish_Jews_in_WarsawMuzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (SŻIH) i jest jedną z pierwszych w Polsce instytucji kultury utworzonych w oparciu o rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego. Powstało i prowadzi działalność dzięki środkom przekazywanym przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd terytorialny (miasto stołeczne Warszawa) i organizację pozarządową, które zgromadziło środki od darczyńców z Polski i zagranicy (SŻIH).

Muzeum realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego. W odróżnieniu od Jad Waszem w Jerozolimie czy United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie nie koncentruje swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia ok. 960 na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej (tj. także na obecnym terytorium Litwy, Białorusi, Ukrainy i zachodniej części Rosji) aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP.

Więcej informacji: wikipedia.org

Strona www: www.polin.pl

Cmentarz Powązkowski

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych cmentarzy w Warszawie, mający 44 ha powierzchni, położony w kwartale ulic: Spokojnej, Okopowej, Powązkowskiej, Smętnej, Wawrzyszewskiej, Ostroroga i Tatarskiej.

stare-powazki-warszawaCmentarz powstał w 1790r. na działce darowanej przez starostę klonowskiego Melchiora Korwina Szymanowskiego. Nekropolie poświęcono 20 maja1792, a w 1793 ukończono budowę kościoła pw. św. Karola Boromeusza, ufundowanego przez króla Stanisława Augusta i ks. prymasa Michała Poniatowskiego, a zaprojektowanego przez Dominika Merliniego.

W 2014 roku cmentarz, wraz z sąsiednimi nekropoliami na Powązkach, został umieszczony na liście Pomników Historii.

Ciekawe strony: starepowazki.pl

Ulica Krakowskie Przedmieście

Widok_na_krakowskie_przedmiescie

Jedna z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic staromiejskiej części Warszawy, fragment Traktu Królewskiego, długa na około 1,1 kilometra, biegnie od placu Zamkowego do skrzyżowania z Oboźną i Nowym Światem. Granica jest płynna i trudno rozpoznawalna. Obecna nazwa ulicy pochodzi od Krakowa, dawnej stolicy Polski, do którego prowadził trakt.

Więcej info: wikipedia.org

Ulica Nowy Świat

Warszawa_Nowy-Swiat

Nowy Świat znajdziemy w samym centrum Warszawy. Jest częścią Traktu Królewskiego i biegnie od placu Trzech Krzyży do Krakowskiego Przedmieścia. Jest jedną z najdroższych i najelegantszych, obok Chmielnej, ulic Warszawy. Znajdziemy tam najlepsze sklepy i klimatyczne kafejki. Polecam na spacer.


Polecamy oficjalny portal turystyczny Warszawy

www.warsawtour.pl


 Więcej ciekawych miejsc z Warszawie, znajdziesz pod tym linkiem.

źródło: Wikipedia, warsawtour.pl, www

1 KOMENTARZ

  1. Już jest tak dużo fajnych miejsc, a budują ciągle nowe! Np. ta galeria Implant na Chmielnej. To ma być extra miejsce nawet na tle Europy, nie mogę się doczekać aż znowu będę w Warszawce 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie