EUROPA Chorwacja Dubrownik - jak dojechać, gdzie spać, co zobaczyć

Dubrownik – jak dojechać, gdzie spać, co zobaczyć

-

Dubrownik określany mianem Perły Adriatyku, założony został w VII w. na południowym krańcu Chorwacji, tuż nad Morzem Adriatyckim. Samo położenie zachęca już do odwiedzin. Zobacz co warto odwiedzić.

Jak dotrzeć do Dubrownika?

Najprościej dolecieć samolotem. Do Dubrownika np z Warszawy lata Lufthansa, przez Wiedeń (cena ok 1500zł) albo Czech Airlines (cena podobna, chociaż można trafić promocję za 1200zł). Oczywiście najbardziej krajoznawczym sposobem dojazdu jest podróż samochodem. Najkrótsza droga wiedzie przez m.nin Brno, Wiedeń, Zagrzeb i przez praktycznie całą długość Chorwacji.

Warto zobaczyć

dubrownik2

W Dubrowniku praktycznie co drugi budynek to zabytek. Najpiękniejszym z nich jest Pałac Sponza w którym niegdyś mieścił się urząd celny, potem mennica, bank i arsenał, teraz natomiast jest to archiwum ze zbiorem 2,7 mln (!) zapisanych stron, stanowiących świadectwo tego, co się działo w Republice Dubrownickiej od XIII wieku aż do jej upadku.

Koniecznie trzeba zobaczyć Wielką Studnię Onufrego z 16 rzeźbami w kształcie twarzy, z których tryska woda (napicie się jej przynosi ponoć szczęście).

Warto przejść się na Plac Rektorów, gdzie mieściła siedziba władz i administracji Rzeczypospolitej Dubrownickiej, obecnie muzeum miejskie. Jego XV-wieczne mury sporo przeżyły – swego czasu przechowywano w nim bowiem proch, co było przyczyną kilku poważnych eksplozji. Główny plac, przy którym stoją oba wymienione pałace, zdobi kolumna z kamienną figurą dzierżącego miecz rycerza Orlanda (Rolanda). Długość łokcia jego prawej ręki wyznaczała miarę długości zwaną łokciem dubrownickim (51,2 cm). To pod kolumną niegdyś obwieszczano obywatelom wszelkie informacje i dekrety, tu też wykonywano publiczne wyroki.

Dubrownik1

Brama Pile strzeże miasta od zachodu. Kiedyś było to jedyne wejście do miasta od strony lądu. Później, aby ułatwić komunikację z przedmieściami Dubrownika, dobudowano jeszcze jedno przejście.

Na krańcu niewielkiego półwyspu osłaniającego od strony morza port Starówki wznosi się potężna półokrągła twierdza św. Jana. Powstała, aby chronić port. Budowę bastionu portowego rozpoczęto w XIV w. od wieży. Do XVI w. powstał fort, który w prawie niezmienionej formie zachował się do czasów współczesnych. Płaski dach twierdzy służy jako taras widokowy dla spacerujących po murach – dobrze widać z niego wyspę Lokrum.

dubrovnik

Naprzeciw Wielkiej Fontanny Onufrego, po lewej stronie Placa stoi niewielki jednonawowy kościół Zbawiciela. Budowla ma styl renesansowy, ale także elementy gotyckie. Skromną fasadę zdobi ładny portal i okrągłe okno-rozeta. Świątynia, zbudowana w latach 1520-1528 przez mistrza Petra Andrijicia, w niemal nienaruszonym stanie przetrwała trzęsienie ziemi w XVII w.

dubrownik-uliczki

Kościół Św. Błażeja. Budowla kiedyś romańska, po trzęsieniu ziemi odbudowana w stylu barokowym. W ołtarzu głównym widnieje słynny srebrny posąg św. Błażeja. Święty trzyma w lewej ręce model miasta – tak wyglądał Dubrownik przed trzęsieniem ziemi w 1667 r.

Ogólnie wszystkie główne zabytki mieszczą się na Starym Mieście.

Oczywiście nie należy zapominać o murach okalających miasto na długości ok 2 km. Można na nie wchodzić w sezonie od 9 do 19.30 kupując bilet za ok 35zł. Z samych murów rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na miasto.

Zobacz galerię zdjęć Spacer po murach obronnych w Dubrowniku [galeria]

dubrownik-mury-obronne-wakacyjnyklimat-pl-35

Jeżeli interesuje was nocne życie, to oprócz spacerów po mieście polecamy odwiedziny w największym klubie w Dubrowniku, Factory Club, który mieści się w dawnej fabryce farb i lakierów na ul. Vukovarskiej.

dubrownik3

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie