AFRYKA Egipt - tajemnicza kraina faraonów

Egipt – tajemnicza kraina faraonów

-

Egipt to kraj arabski leżący w północno – wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Religią dominującą tego niezwykłego afrykańskiego kraju jest islam (94%), chrześcijanie koptyjscy i inni to jedynie 6% społeczeństwa. Egipt jest republiką podzieloną na 26 gubernatorstw (muhafazatów). Językiem urzędowym jest język arabski, jednak w dzielnicach turystycznych można porozumieć się po angielsku i francusku. Główną i jedyną stałą rzeką w Egipcie jest Nil, liczący od swoich źródeł 6671 kilometrów. Jest to najdłuższa rzeka na kuli ziemskiej. źródła jego dwóch głównych dopływów leżą głęboko w sercu afrykańskiego kontynentu.

egipt-wakacyjnyklimatpl-3

Egipt ma niezwykle bogatą, burzliwą i długą historię, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są nie tylko światowej klasy zabytkami, ale także świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólną, wspaniałą cywilizację.

Green Turtle (Chelonia mydas), Red Sea, Marsa Alam, Egypt

Kuchnia

Kuchnia Egipska jest inspirowana kuchnią turecką i arabską. Dania proponowane w Egipcie są najczęściej daniami bezmięsnymi, a ich podstawą jest ful – duża brązowa fasola oraz różnego typu przyprawy i zioła, które powodują, iż nawet najbardziej “zwykłe” potrawy nabierają wyśminitego smaku.

Najczęściej używane przyprawy to kminek, kurkuma, kolendra, imbir, sezam, gożdziki, pietruszka oraz mięta.

egipt-wakacyjnyklimatpl-5

Do najpopularniejszych potraw należą: różnego typu sałatki, niewiele mające wspólnego z europejskimi odpowiednikami. Batingan to marynowane i smażone oberżyny bisara- puree z fasoli z dodatkiem czosnku i smażonej cebuli hummus – sos sezamowo – grochowy tabbula- rodzaj sałatki z kaszy kus-kus, cebuli i ziół bardziej podobne do europejskich to sałatka tomaten- kawałki pomidorów w sosie ziołowo-czosnkowym zupy: szurbet ads- z soczewicy z dodatkiem mielonego kminku i cytryny, muluchija- gęsta zupa z juty o smaku przypominającum szpinak dania główne to najczęściej : szisz kbab- grillowane mięso baranie, wątroba i cebula, kebab halla- gulasz barani z kminkiem.

>> Znajdź dla Siebie najtańszy hotel w Egpicie <<

Dni wolne

W Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek!!! Dlatego nie zdziwmy się, jeśli tego dnia tygodnia zastaniemy zamknięte sklepy, banki i instytucje publiczne.

Obyczaje w hotelach

Obyczaje w hotelach nie różnią się w zasadzie od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone w zwykłych sytuacjach nie stanowią żadnego problemu. Koniecznie jednak należy pamiętać o tym, aby nie opalać się topless. Na terenie hotelu alkohol jest dostępny bez ograniczeń. Przed zamówieniem warto zapytać się o cenę, aby uniknąć późniejszej, niezbyt miłej niespodzianki. W wielu hotelach wnoszenie jakichkolwiek napojów do pokoju jest zabronione. W większości hoteli panów obowiązuje noszenie długich spodni do wieczornego posiłku. Personel hotelowy z pewnością postara się pomóc Państwu i okaże wiele serdeczności. Prosimy o wyrozumiałość, jeśli nie wszystkie Państwa życzenia zostaną od razu spełnione. Ponieważ Egipcjanie bardzo interesują się obcokrajowcami, nie powinno dziwić Państwa, jeśli ktoś będzie dokładnie wypytywał o rodzinę, zawód czy miejsce zamieszkania. Egipcjanie robią to z grzeczności. Jeśli jednak pytania wydadzą się Państwu zbyt natrętne, radzimy grzecznie pożegnać się z rozmówcą. Personel sprzątający to w egipskich hotelach prawie wyłącznie mężczyźni. W Egipcie nie jest dobrze widziane, aby kobiety funkcjonowały w społeczeństwie poza rodziną, rzadziej widuje się je w życiu publicznym. Gdy ktoś zostanie zaproszony do czyjegoś domu, musi pamiętać, że przyjęte jest, aby pojawić się z małym prezentem, np. ciastkami.

egipt-wakacyjnyklimatpl-7

Bakszysz

Każdy turysta usłyszy od Egipcjanina “bakszysz”, co oznacza dosłownie podziel się majątkiem. Bakszysz należy się również kelnerom i barmanom. Można zaokrąglić rachunek lub dołożyć banknot jednofuntowy, jeśli zamówienie jest wliczane do rachunku za pokój. W zasadzie każda usługa w Egipcie związana jest z bakszyszem. Jednak generalnie należy go dawać tylko wtedy, gdy jest się zadowolonym z usługi. Bakszysz można wręczyć personelowi hotelowemu również na początku pobytu. Turysta w rozumieniu Egipcjan ma pieniądze, a oni nie i dlatego, ich zdaniem, powinien podzielić się nimi. Jest to zwyczaj związany z religią islamu, który nakazuje wiernym oddawanie części swych dochodów dla biednych. Dawanie “bakszyszu” (napiwków) jest mile widziane.

Zachowanie taktu

W Egipcie nie występują szczególne normy prawne. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza miejscami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Przebywając poza hotelem, należy zwracać szczególną uwagę na odpowiedni ubiór. Pary powinny unikać wymiany czułości w miejscach publicznych. Publiczne okazywanie uczuć drugiej osobie nie idzie w parze z moralnością Egipcjan. Istotne jest również zachowanie taktu podczas fotografowania. Jeśli mają Państwo ochotę kogoś sfotografować, najlepiej zapytać wcześniej o zgodę. Po zrobieniu zdjęcia fotografowanym osobom należy się naturalnie bakszysz. Na bazarach trzeba się targować. Oznacza to, że Państwa “zadaniem” jest obniżenie podanej przez sprzedawcę ceny o ok. 50%. Może to czasami trochę potrwać. Zwykle zostaną Państwo poczęstowani herbatą i wciągnięci w rozmowę np. o rodzinie, potem znów padnie cena towaru itd. Jeżeli po długich pertraktacjach cena nadal wydawać się będzie Państwu za wysoka, można grzecznie pożegnać się z właścicielem i wrócić po kilku dniach. Cena powinna być wtedy nieco niższa. Panie powinny zrezygnować ze zbyt wiele odsłaniających strojów. Nie tylko dlatego, że mogłoby to je narazić na niedwuznaczne propozycje, ale dlatego, że występują tym samym przeciwko przyjętym w Egipcie obyczajom. Mężczyznom z kolei nie wypada pokazywać się publicznie w krótkich spodenkach. Baczną uwagę na strój należy zwrócić, wybierając się do meczetu. Panie muszą mieć całkowicie zakryte ramiona i nogi, a panowie nogi. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty. Jeśli więc nie lubią Państwo chodzić boso, radzimy zabrać skarpetki. W godzinach modłów meczety nie są dostępne dla turystów. Panie powinny zrezygnować z palenia papierosów w miejscach publicznych, ponieważ nie jest to dobrze widziane. Jadając w miejscowych restauracjach, nie należy po posiłku prosić o alkohol. Napoje alkoholowe można dostać tylko w międzynarodowych barach i restauracjach. Również na zakupy należy zabrać ze sobą drobne banknoty, żeby uniknąć kłopotów z wydaniem reszty. Sprzedawcy często uznają resztę za bakszysz i celowo nie chcą jej wydać.

Targowanie

Targowanie się jest zwyczajem typowym dla wszystkich krajów arabskich. Dopuszczalne jest prawie wszędzie – szczególnie na bazarach oraz w sklepach z pamiątkami. Dobrze jest pamiętać, że cena wywoławcza jest mocno przesadzona.Ceny dla turystów są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależą również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze, a kończąc na pamiątkach.

Zrywanie i wywożenie koralowców

Zrywanie i wywożenie koralowców jest zakazane. Kara w przypadku znalezienia w bagażu koralowca wynosi około 2000 USD!!

Cena

Ceny dla turystów są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależą również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze, a kończąc na pamiątkach. Na oszczędne życie powinno starczyć ok 20 USD dziennie. Zawsze trzeba mieć przy sobie trochę drobnych na napiwki czyli bakszysz. Oczekują ich pracownicy hoteli, kierowcy taksówek i miejscowi, których sfotografujemy.

Informacje praktyczne

Apteki

Apteki znajdują się przy prawie każdej większej ulicy. Większość aptekarzy mówi po angielsku. Lekarstwa można w większości przypadków otrzymać bez recepty. Ponadto w aptekach można nabyć środki higieny i mleczko do opalania.

Banki

Bank i wymiana pieniędzy. W większości hoteli znajdują się filie banków, gdzie można wymienić gotówkę i czeki podróżne. W niektórych hotelach można też otrzymać gotówkę za okazaniem karty kredytowej. Aktualny kurs dnia wywieszony jest obok.

Salony fryzjerskie

W części w Sharm el Sheik są salony fryzjerskie. Dobry zakład fryzjerski znajduje się w Hurghadzie, przed hotelem Helnan Regina (fryzjerstwo męskie). Po przeciwnej stronie (obok McDonald’sa) jest fryzjer damski.

Karty kredytowe

Wszystkie hotele honorują przy rozliczeniu końcowym powszechnie używane, międzynarodowe karty kredytowe. Jeżeli bank w Państwa hotelu nie akceptuje kart kredytowych, w Downtown jest kilka bankomatów, w których przy użyciu kodu PIN można dokonać wypłaty gotówki.

Taksówki wieloosobowe

Najbardziej popularnym środkiem lokomocji w Egipcie są taksówki wieloosobowe. Są to najczęściej mikrobusy, kursujące pomiędzy różnymi dzielnicami miasta. Nie mają one stałego rozkładu jazdy. Podróż taką taksówką to prawdziwe przeżycie. Wystarczy stanąć na skraju ulicy i poczekać, aż zatrzyma się taksówka. Przy wsiadaniu podaje się kierowcy cel podróży, trzymając w pogotowiu odliczone pieniądze za przejazd (ok. 1-2 EGP). Jak zdradza sama nazwa: taksówka wieloosobowa, czasem zdarza się, że przejazd odbywa się okrężną drogą, co może zabrać sporo czasu. W końcu jednak taksówka dowiezie Państwa do celu. Jeżeli jednak zależy Państwu na czasie, powinni Państwo wziąć zwykłą taksówkę (samochód osobowy). Cena przejazdu będzie w takim wypadku wyższa. Ważne jest, aby wynegocjować cenę przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Ceny z większości hoteli na starówkę kształtują się w granicach 15-20 EGP. Opłatę należy uiścić po dojechaniu na miejsce. Postoje taksówek można znaleźć przed większością hoteli oraz w strefach typowo turystycznych, np. w okolicy bazaru.

Autobusy liniowe

Autobusy liniowe kursują tylko jako autobusy tranzytowe do Kairu, Luksoru i Assuanu. Bliższe informacje uzyskają Państwo u rezydenta. W sezonie turystycznym większość hoteli utrzymuje autobusy wahadłowe, częściowo nawet bezpłatne. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać w recepcji lub u rezydenta.

Wynajem samochodu

Ze względu na wyjątkowo trudne dla Europejczyków warunki drogowe w Egipcie stanowczo odradzamy wynajem samochodu. W Egipcie nie tylko drogi są w fatalnym stanie, ale również i same pojazdy! Nocą jeździ się tu bez świateł, dając tylko sygnał świetlny na widok nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu. Drogi czteropasmowe traktowane bywają jak ośmiopasmowe, a samochody wyprzedzają się nawzajem mimo ogromnego natężenia ruchu. Aby wyjechać z miasta, należy zbierać się w punktach kontrolnych. W określonych porach można się tutaj przyłączyć do konwoju. Samodzielnie, tj. bez konwoju, nie wolno poruszać się po drogach. Punkty kontrolne usytuowane są niedaleko El Gouny na północy i ok. 10 minut na południe od Hurghady, w kierunku Safagi.

Nabożeństwa

Nabożeństwa: w Hurghadzie i Luksorze w każdą niedzielę, w kościele koptyjskim (Downtown), o godz. 7.00 i o 9.00.

Poczta

Poczta: Urząd pocztowy znajduje się w Downtown. Oprócz zwykłych listów i kart pocztowych można tu również nadać przesyłki ekspresowe. Znaczki pocztowe są do kupienia w większości hoteli.

Pomoc lekarska

W większości kurortów w prawie każdym hotelu jest lekarz (najczęściej posługuje się on językiem angielskim), którego można wezwać o każdej porze dnia i nocy. Koszty konsultacji muszą Państwo opłacić od razu. Jeżeli posiadają Państwo prywatną polisę ubezpieczeniową, można poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, który po powrocie będzie można przedstawić ubezpieczycielowi w celu refundacji kosztów. Również posiadając obowiązkowe ubezpieczenie, powinni Państwo uzyskać od lekarza szczegółowy rachunek.

Napięcie w sieci

Napięcie w sieci wynosi 220 V.

Telefon

W większości hoteli istnieje możliwość telefonowania bezpośrednio z pokoju. Prosimy zwrócić uwagę na ewentualne wskazówki znajdujące się w pokoju. Numer kierunkowy do Polski: 0-048.

Woda pitna

Prawie wszystkie hotele mają własne urządzenia do odsalania wody morskiej. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów, ale nie poleca się jej do picia. W barze hotelowym można kupić wodę pitną w dużych butelkach.

Informacje Polskiego MSZ

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Między Polską a Egiptem obo­wiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyp­lo­matycznym lub otrzymać ją na lotnisku po opłaceniu 15 USD. Dotyczy to zarówno wiz tranzytowych, jak i pobytowych. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Warunkiem otrzymania wizy w związku z podjęciem nauki lub wizy upraw­niającej do pracy, zwykle na rok, jest uprzednie uzyskanie zezwolenia miejscowych władz. Paszport powinien być ważny przynajmniej o 3 miesiące dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Kon­su­larnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymcza­sowego, a następnie wystąpić do lokalnego, egipskiego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza ta jest ważna przez 7 dni. Osoba, która chce przedłużyć pobyt, powinna zwrócić się w tej sprawie do miejscowego urzędu paszportowego. Możliwe jest uzyskanie przedłużenia ważności wizy na 90 dni.

PRZEPISY CELNE
Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Podróżny wwożący do Egiptu rzeczy osobiste znacznej wartości (kamera, aparat foto­graficzny) powinien starannie wypełnić deklarację celną i za­dbać o to, aby została podstemplowana przez celnika. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także wysokimi grzywnami. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej – pod warunkiem że nie przekraczają one równowartości 10 tys. USD. Wywieźć można bez zgłaszania także najwyżej 10 tys. USD (lub równowartość w innych walutach). Ograniczenia zastosowano również w od­niesieniu do waluty miejscowej: opuszczając Egipt, turysta może wywieźć najwyżej 5 tys. EGP. Podróżnym indywidual­nym, nie objętym specjalnymi umo­wami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków, w tym również marihuany, obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia. W takim przypadku szpital może zażądać od hospitalizowanego gotówki.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne na dużą skalę. Nie ma też obowiązku dokonania określonych szczepień. Jednakże przy dłuższych pobytach, zwłaszcza w południowej części kraju, zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, febrze oraz malarii. Należy przestrzegać zasad podwyższonej ostrożności i higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelko­waną, dokładnie myć owoce i warzywa. Poziom usług medycz­nych jest bardzo zróżni­cowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie między­narodowej funkcjonuje sieć publicz­nych zakładów opieki zdrowotnej rażąco odbiegających pozio­mem usług od norm europejskich.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Zasadniczo nie ma ograniczeń, jednak są miejsca niedostępne dla cudzoziemców (np. strefy wojskowe). Generalnie zaleca się podróżowanie po szlakach turystycznych, chronionych przez policję turystyczną.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
Sytuacja w Iraku i generalnie niestabilne uwarunkowania procesu bliskowschodniego wywierają pośrednio negatywny wpływ na bezpieczeństwo całego regionu, w tym Egiptu. Wszystkie wycieczki autokarowe w czasie podróży po Egipcie eskortowane są przez policję, a utrzymywanie przez władze szczególnych środków ostrożności jest następstwem zamachów terrorystycznych w latach dziewięćdziesiątych. Mimo iż po kilkuletniej przerwie w październiku 2004 r. nastąpiła – jedynie incydentalna – seria zamachów bombowych na Synaju w pobliżu granicy z Izraelem (w których zginęły 33 osoby, a ponad 100 obcokrajowców, głównie obywateli izraelskich, zostało rannych), to jednak nie można stwierdzić z całą pewnością, iż nie dojdzie do ewentualnej eskalacji działań terrorystycznych. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością, jednak w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba kradzieży kieszonkowych. Coraz częściej także odnotowywane są zuchwałe napady rabunkowe w dzielnicach biedoty. Za przestępstwa wymierzane są surowe kary (dotyczy to także obcokrajowców), najczęściej w trybie doraźnym, na podstawie regulacji obowiązującego w Egipcie od 1981 r. stanu wyjątkowego.

Green Turtle (Chelonia mydas), Red Sea, Marsa Alam, Egypt

egipt-wakacyjnyklimatpl-2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie