City Break Evora – portugalskie miasteczko z plątaniną uliczek

Evora – portugalskie miasteczko z plątaniną uliczek

-

Evora to jedno z najpiękniejszych miasteczek regionu Alentejo w Portugalii. Dzięki znajdującemu się tutaj Uniwersytetowi i studentom, którzy stanowią duży procent jego mieszkańców, można poczuć tutaj specyficzną atmosferę ożywienia intelektualnego.

Evora może być z początku trudna do ogarnięcia. Turyści mają bardzo często problem aby wyjść z plątaniny wąskich uliczek. To wszystko spowodowane jest specyficzną topografią miasta. Z góry miasto przypomina ogromny labirynt. Wąskie uliczki wybrukowane kamieniami często kończą się ślepo. Na ten totalny chaos i brak symetrii miało wpływ wiele kultur, które przewinęły się przez miasto – począwszy od starożytnych Rzymian, po Maurów i portugalskiej arystokracji, kończąc na emigrantach i innych krajów.

Centralną częścią Evora jest plac Praca do Giraldo. Był on świadkiem wielu momentów w historii Portugalii, m.in egzekucji księcia Fernando w 1483 roku, publicznego palenia ofiar inkwizycji w XVI wieku i płomiennych dyskusji na temat reformy rolnej w 1970 roku. Obecnie jest to ulubiony plac mieszkańców i centrum turystyczne w mieście. Tu można odpocząć, posiedzieć na słońcu i wypić dobrą kawę w kawiarni.

Praca do Giraldo
Praca do Giraldo

Wąskie uliczki w południowo-zachodniej części placu tworzyły kiedyś dzielnicę żydowską. Na północnym-zachodzie, idąc w stronę katedry Se, znajdziemy kamienice, których balkony są zrobione z kutego żelaza, a alejki boczne przechodzą pod łukami w stylu mauretańskim.

Praca-do-Giraldo-fontanna
Fontanna na Praca do Giraldo

Na głównym placu miasta znajduje się także XVI-wieczna fontanna, do której doprowadzano wodę Aqueduto da Água de Prata, czyli akweduktem który został odrestaurowany i do dzisiaj można go podziwiać. Został zaprojektowany przez Francisco de Arrude i wybudowany około 1530 roku.

Aqueduto-da-Água-de-Prata_Evora
Aqueduto da Água de Prata

Wycieczka śladami akweduktu

Chętni mogą się wybrać w dość długą i wyczerpującą wycieczkę wzdłuż akweduktu, który ma ok 8,5 km długości. Możemy zacząć w trzech różnych punktach (biura informacji turystycznej dostarczą nam odpowiednie mapy). Niestety jest to przeważnie podróż w jedną stronę. Szlak się kończy, a my musimy wracać tą samą drogą, dlatego warto zaplanować sobie powrót jakimś środkiem transportu. Na wycieczkę trzeba zabrać dużo wody pitnej. Po drodze nie znajdziemy, jak na ironię, żadnego sklepu.

Zobacz miasto Evora w Portugalii

Kolejnym ciekawym punktem zwiedzania jest kościół Igreja de São Francisco. To najbardziej znany kościół w mieście. Wysoka, gotycko-manuelińska bryła świątyni, została zbudowana około 1510 roku i poświęcona świętemu Franciszkowi. Legenda głosi, że jest tutaj pochowany portugalski pisarz Gil Vicente.

Igreja_de_São_Francisco_de_Évora
Igreja de São Francisco

Do kościoła św. Franciszka przylega krypta Capela Dos Ossos. W jej ściany wmurowano piszczele i czaszki ludzkie, które pochodzą od ponad pięciu tysięcy zmarłych, i które zebrano z przepełnionych cmentarzy w mieście i okolicach.

chapel-of-bones-evora
Capela Dos Ossos

Podczas naszego spaceru po mieście, warto wstąpić do XV-wiecznego klasztoru de Santa Clara. W jego wnętrzu znajdują się eksponaty z miejskiego muzeum Museu de Evora. W pokojach wewnątrz znajdziemy dawne meble Episkopatów i galerie obrazów flamandzkich. Najciekawszy z nich to “Życie Dziewicy” (“Life of the Virgin“). Tworzy go 13 paneli, które pierwotnie były częścią ołtarza w katedrze. Stworzyli go anonimowi artyści około 1500 roku.

Convento de Santa Clara
Convento de Santa Clara

Majestatyczna katedra Se i jej dwie wieże, całkowicie zdominowały tą część miasta. Budowa świątyni rozpoczęła się w roku 1186 za panowania Sancho I, syna Afonso Henrique’a. Prawdopodobnie wcześniej, stał tutaj meczet. Budowa trwała ok 60 lat. To właśnie w tej katedrze w 1497 roku zostały poświęcone flagi z okrętów Vasco da Gamy, który wyruszył następnie w swoją pierwszą podróż do Indii.

Cathedral-of-Évora
Katedra Se

Zaraz obok znajdziemy Templo Romano, czyli starożytną świątynie z II-wieku.To najlepiej zachowany zabytek z czasów rzymskich w całej Portugalii, a może nawet na całym Półwyspie Iberyjskim. Powszechnie nazywa się ją Świątynią Diany, ale nie ma zgody wśród historyków co do bóstwa, któremu została poświęcona. Niektórzy archeologowie wieżą, że została poświęcona Juliuszowi Cezarowi.

Roman_temple,_Evora
Templo Romano

Wiele osób zastanawia się jak ta świątynia przetrwała przez 18 stuleci i jest w tak dobrym stanie. Otóż podobno w średniowieczu została zamurowana i stworzono z niej małą fortecę. Potem wykorzystywano ją jako rzeźnie… W XIX wieku ponownie ją odsłonięto. Nieświadomie spowodowało to, że kolumny są znakomicie zachowane i niezwykle kompletne.

Niewielki, ale znany kościół Igreja de São João, znajduje się zaraz obok Templo Romano. Został ufundowany przez Rodrigo Afonso de Melo, pierwszego gubernatora miasta Tangier w północnym Maroku (wtedy był pod panowaniem Portugalii).

Igreja-de-São-João_Evora
wnętrze Igreja de São João

W środku świątyni znajdziemy gotycki portal, a całe ściany świątyni pokryte są, od sufitu po podłogę, fantastycznymi orientalnymi płytkami azulejos, wyprodukowanymi w 1711 roku przez jednego z najbardziej znanych w Portugalii rzemieślników: António de Oliveira Bernardes’a.

Na podłodze zobaczymy kratownice, które kryją pod spodem niezwykły podwodny świat. Poniżej znajduje się sporej wielkości cysterna wypełniona wodą, a także kostnica i kości mnichów. W zakrystii znajdziemy także płytki azulejos, które są jeszcze starsze…

Na południe od Igreja de São João, znajdziemy Palácio dos Duques de Cadaval. To XVII-wieczny pałac, który dostał w prezencie gubernator Evory, Martim Afonso de Melo od Dom Joao. Od czasu do czasu służył także jako rezydencja królewska. Obecnie jego część znajduje się w prywatnych rękach rodziny Melo, a inna część jest wykorzystywana przez miejski dział autostrad.

Palácio dos Duques de Cadaval
Palácio dos Duques de Cadaval

Po pełnym emocji dniu i po fascynującym zwiedzaniu miasta, warto na sam koniec wybrać się do parku Jardim Público. Trafimy tam idąc na południe od kościoła Igreja de São Francisco. Wewnątrz oprócz pięknych ogrodów znajdziemy Galeria das Damas, galerię w której odbywają się ciekawe wystawy czasowe.

Jardim_Público_Evora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie