City Break Fatima - miejsce objawienia Matki Boskiej

Fatima – miejsce objawienia Matki Boskiej

-

Fatima jest położona w środkowej części Portugalii, niedaleko miasta Leiria i ma podobny status jak nasza Częstochowa. Znajduje się tutaj słynne Santuario de Fatima, którego dzieje związane są ze słynnym objawieniem, które miało miejsce  13 maja 1917 roku.

fatima-portugal

Tego dnia trojgu dzieciom – Lucii Santos oraz rodzeństwu Jacincie i Franciscowi Martos, które wypasały owce nieopodal dzisiejszej Fatimy, w osadzie Cova de Iria, ukazała się Maryja. Wg jej polecenia, dzieci miały przychodzić w to miejsce przez pół roku co miesiąc o tej samej porze. 13 października Lucia dostąpiła objawienia: piękna pani wyjawiła jej kim jest i przekazała jej trzy tajemnice, zwane później fatimskimi. Objawieniu towarzyszyły tłumy ludzi, ale Matkę Bożą ujrzała tylko trójka dzieci. Za to zebrani – było ich ponad 70 tysięcy – mówili o innych cudach, m.in. słońcu które zamieniło się w kulę ognia. Wiele osób odzyskało wówczas wzrok i słuch.

Strona www Sanktuarium: www.santuario-fatima.pt

OurLadyOfFatimaChildren

Rodzeństwo zmarło na zapalenie płuc dwa i trzy lata po objawieniu (Jan Paweł II w 2000 roku dokonał ich beatyfikacji). Lucia została zakonnicą w klasztorze Karmelitanek w Coimbrze (zmarła w 2005 roku, a trzy lata później rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny). W 1930 roku Watykan zezwolił na kult, a w Fatimie rozpoczęły się prace nad świątynią. Jej budowę zakończono w 1953 roku. Szybko stała się najważniejszym sanktuarium w Portugalii, odwiedzanym corocznie przez tysiące wiernych.

fatima-portugal-2

Świątynia ma 15 ołtarzy. Znajdują się tam groby Jacinty i Francisca do których pielgrzymują wierni. Przy jej południowym wejściu stoi pomnik zbudowany z fragmentu muru berlińskiego. Przed świątynią rozciąga się ogromny plac, dwukrotnie większy od tego przed bazyliką św. Piotra w Watykanie. Najważniejszym jej miejscem jest kaplica Objawień zbudowana wg wskazówek Maryi. Znajduje się tam figura Matko Bożej Fatimskiej, a w czasie najważniejszych uroczystości jej głowę zdobi korona.

Sanctuary-of-Fatima

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie