EUROPA Francja - informacje ogólne

Francja – informacje ogólne

-

Francja to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów świata, mogący się poszczycić nie tylko monumentalnymi zabytkami, ale także długą i bogatą historią, wspaniałą kulturą oraz wyśmienitą kuchnią. Zimą odwiedzana jest przede wszystkim przez narciarzy, którzy do wyboru mają ośnieżone stoki Alp i Pirenejów. Lato to z kolei najlepszy czas na niezapomniany wypoczynek na Lazurowym Wybrzeżu, Korsyce oraz wspaniałe rejsy po Loarze. Natomiast wiosna jest idealną porą na zwiedzanie Paryża, wraz z jego słynnymi zabytkami, jak słynna Wieża Eiffla, Luwr czy Wersal. Warto jednak wybrać się także do innych regionów Francji – Północne Wybrzeże czy Langwedocja – Rousillon również cieszą się niegasnącym zainteresowaniem wśród turystów. Francja to także wymarzone miejsce dla miłośników wina oraz serów – liczne winnice oraz różnorodność lokalnych specjałów z pewnością zadowoli każdego.

pyramid-at-louvre-museum-paris-france-wakacyjnyklimat-pl

Kultura

Większą część ludności stanowią Francuzi. Ich kultura i język nie są jednak jednolite. Zaznacza się wiele regionalnych różnic w obyczajach i dialektach języka francuskiego. Wskazują one na odmienne rodowody poszczególnych grup etnicznych, tworzących obecnie naród francuski.

Całkowitą odrębność językowo-kulturową zachowali Baskowie, Korsykanie, Alzatczycy, Bretończycy i Flamandowie. Poza francuskim, poszczególne grupy etniczne używają języka baskijskiego, korsykańskiego, bretońskiego, flamandzkiego, katalońskiego oraz dialektu niemieckiego. Francuzi bardzo dbają o czystość języka francuskiego i wszelkie słowa obcego pochodzenia zastępowane są rodzimą terminologią.

Główną religią jest katolicyzm (90%), następnie protestantyzm (2%). Muzułmanie i żydzi stanowią po 1% ludności. Religia nie ma jednak statusu religii państwowej, gdyż w 1905 r. ustanowiony został rozdział Kościoła od państwa.

Problemem współczesnej Francji jest narastający rasizm i nietolerancja względem imigrantów, zwłaszcza z dawnych kolonii. Ogromna jest również niechęć do wpływów amerykańskiej kultury i stylu życia.

Francja kojarzy się najczęściej z wysoko rozwiniętą kulturą i sztuką, a także elegancją. Już od czasów średniowiecza Francja była europejskim centrum intelektualnym i artystycznym, szczyt rozwoju osiągając w XVIII i XIX w. W Paryżu atmosfera tamtych czasów jest wyczuwalna do dziś.

Francja jest nazywana stolicą mody. W Paryżu pracuje wielu światowej sławy projektantów mody i modelek. Pokazy nowych kolekcji największych domów mody stanowią ważne miejsce w życiu stolicy. Zjeżdżają się na nie goście z całego świata.

Tylko w Paryżu pracują mistrzowie krawieccy, szyjący luksusowe ubrania dla najzamożniejszych ludzi świata. Moda lansowana w Paryżu nadal dyktuje tendencje i style mody światowej. Francja jest również światowym centrum produkcji perfum. Nie bezpodstawnie kojarzy się więc Francję z elegancją i luksusowymi dobrami.

Francja to także kolebka wielu europejskich myślicieli, pisarzy, artystów, wynalazców i twórców nowych kierunków filozoficznych. Wywierały one wpływ zarówno na całą kulturę europejską, jak i światową.

Francuzi wolny czas spędzają aktywnie, najczęściej uprawiając sport. Do najpopularniejszych sportów należy jazda na rowerze, rugby ipiłka nożna, a także tenis, jeździectwo i żeglarstwo. Nadal grywa się również w tradycyjną narodową grę w kule (boules).

Najważniejszym świętem narodowym Francji jest dzień 14 lipca, rocznica zburzenia Bastylii. W całym kraju odbywają się z tej okazji liczne festyny, koncerty, fajerwerki, ludzie bawią się i tańczą na ulicach. Ze świąt religijnych obchodzi się tradycyjne święta katolickie. W ciągu roku odbywa się również wiele regionalnych uroczystości, festiwali i jarmarków.

Do imprez międzynarodowych należy m.in. Festiwal Filmowy w Cannes, odbywający się na wiosnę; Światowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Charlesville-Mézičre; MIPCOM – Festiwal Telewizji i Video w Cannes. Także karnawał w Nicei przyciąga licznych turystów.

W Lourdes znajduje się główny ośrodek kultu religijnego Francji i jeden z najważniejszych dla chrześcijaństwa. W znajdującej się tu grocie Matka Boska objawiła się Bernadecie, uznanej później za świętą.

Miasteczko odwiedzają tłumy pielgrzymów z całego świata (ok.5 mln rocznie). Przybywa wśród nich wielu chorych, wierzących w uzdrawiającą moc cudownego źródełka. Lourdes jest także miejscem religijnych imprez kulturalnych, m.in. Festiwali Wielkanocnych, międzynarodowego Biennale Sztuki Sakralnej, festiwali filmowych.

Historia

Pierwotnie obszar dzisiejszej Francji zamieszkiwały plemiona iberyjskie i liguryjskie. Zostały one zdominowane w V w. p.n.e. przez Celtów, którzy stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Zwłaszcza w obróbce żelaza i brązu byli europejskimi mistrzami.

W 51 r. p.n.e. tereny celtyckie (Galia) zostały podbite przez Rzymian i stały się jedną z prowincji rzymskiego imperium. Nastąpił wówczas wielowiekowy etap romanizacji Galów.

Pod koniec III w. n.e. rozpoczęły się najazdy plemion germańskich. W 496 r. król Franków, Chlodwig, przyjął chrzest, co ułatwiło mu podporządkowanie sobie całej Galii.

Zjednoczenia wszystkich plemion dokonał Karol Wielki, który w 800 r. koronował się na cesarza. Jednak już w 843 r. po traktacie z Verdun nastąpił podział wielkiego imperium. Był to początek tworzenia się przyszłych państw: Francji, Burgundii i Niemiec. Po dynastii Karolingów tron przejęli Kapetyngowie, a na początku XIV w. Walezjusze. Był to okres umacniania władzy królewskiej i wzrost siły mieszczaństwa.

W latach 1337- 1453 pomiędzy Francją i Anglią toczyła się tzw. wojna stuletnia o ziemie i dominację. Zakończyła się zwycięstwem Francji i odzyskaniem Normandii. Do zwycięstwa przyczyniła się znacznie Joanna d”Arc, ogłoszona później świętą.

katedra_notre_dame_wakacyjnyklimat-pl

Przydatne informacje:

Bezpieczeństwo

1. Woda z kranu nadaje się do picia po przegotowaniu. Zalecamy jednak stosowanie wody butelkowanej.

2. Francja jest krajem bezpiecznym, mimo to zdarzają się drobne kradzieże. Najczęściej dochodzi do nich wzdłuż Lazurowego Wybrzeża i w większych miastach. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na bagaż. Większe ilości pieniędzy i wartościowsze przedmioty zostawiajmy w hotelowych sejfach. Nie zostawiajmy niczego na wierzchu, w zaparkowanym samochodzie – we Francji panuje plaga włamań.

3. Francuzi mają zwyczaj przyglądania się kobietom od stóp do głów, czyniąc przy tym wszelakie komentarze. Dlatego lepiej nie wdawać się z nimi w dyskusję.

4. Telefony alarmowe: policja – 17, pogotowie i straż pożarna – 18.

Konsulaty RP

Ambasada RP
1 rue de Talleyrand
75007 Paris
tel. (0-033) 1431 73 405, fax.(0-033) 14 31 73 407
e-mail: info@ambassade.pologne-org.net
www.ambassade.pologne.net

Konsulat Generalny RP w Lille
45 Boulevard Carnot, 59800 Lille, France
tel. (0-033) 0320 1441 80
fax. (0-033) 0320 1446 50
e-mail: polonia@lillekg.polemb.net
strona www: www.lillekg.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Lyonie
79 rue Crillon
69006 Lyon, Cédex 06
tel. (0-033) 0478 931 485
fax. (0-033) 4375 112 36
tlx. 900860 POLKONS
e-mail: konsulat.rp.lyon@wanadoo.fr
strona www: www.lyon.consulat.pologne.net

Konsulat Generalny RP w Strasburgu
2 rue Geiler
67000 Strasbourg
tel. .(0-033) 388 37 23 20, fax. .(0-033) 388 37 23 30
strona www:  www.consulat-pologne-strasbourg.org
e-mail: kgrps@consulat-pologne-strasbourg.org

Konsulat RP w Bordeaux
Beraud-Sudreau S.A., 2, Place de la Bourse
33076 Bordeaux Cedex
tel. (0033) 556 794 444
fax. 556 795 265
e-mail: dories@dories.com

Konsulat RP w Nicei
57 Boulevard Victor-Hugo
06200 Nice
tel. .(0-033) 4938 23 972, fax. .(0-033) 4938 24 549
consulhonoraire@aol.com

Konsulat RP w Rennes
Dories Consultants
Avenue des Peupliers
35510 Cesson Sevigne
tel.(0-033) 299 838 182, fax.(0-033) 299 839 195
e-mail: dories@dories.com

Konsulat RP w Toulouse
Konsul Honorowy: Longin Fourdrinier
21, rue Volta, 31000 Toulouse
tel./fax. (0033) 561 638 168
e-mail: l.fourdrinier@magcos.com

Francuskie placówki dyplomatyczne w Polsce.

Ambasada Republiki Francuskiej
ul. Puławska 17
02-515 Warszawa
tel. (0-22) 529 30 00, fax. (0-22) 529 30 01
e-mail: ambassade@sunik.pagi.pl
ip-varsovie@diplomatie.fr

Na granicy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Belgii jest paszport bądź dowód osobisty (starego lub nowego wzoru). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Przed wyjazdem należy się upewnić, że dokumenty te są ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.

Bez cła można wwieźć : 800 papierosów ,200 cygar,1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),90 litrów wina (w tym maksymalnie, 60 litrów wina musującego, 110 litrów piwa .

Co zabrać?

1. Absolutnie niezbędne elementy ekwipunku turysty jadącego do Francji to: aparat i kamera, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem. Polecamy również zabrać ze sobą parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

2. Wybierając się do Francji własnym samochodem należy pamiętać o wyrobieniu sobie w Polsce Międzynarodowego Prawa Jazdy, a także o wykupieniu ubezpieczenia OC ważnego za granicą – ”zielonej karty”.

3. Aby wynająć samochód należy mieć skończone 21 lat, trzeba również posiadać prawo jazdy od co najmniej roku. Konieczne jest wyrobienie sobie tzw. IDP -Międzynarodowe Prawo Jazdy.

4. Najbardziej popularnym środkiem przemieszczania się jest pociąg. Sieć kolejowa jest bardzo rozbudowana i należy do najnowocześniejszych i najszybszych na świecie. Oferowanych jest sporo biletów zniżkowych dla turystów, na trasach krajowych (mniej płacą osoby do 26 rok życia, osoby po 60 roku życia, pary podróżujące wspólnie, a także rodziny z dziećmi). Warto również zapoznać się z ofertą organizacji oferujących tańsze bilety kolejowe na trasach międzynarodowych (najpopularniejsze to BIJ, Wasteels, Inter-Rail oraz Rail Europe Senior Card).

5. Płacenie kartą jest rozpowszechnione, można nimi płacić w dużych hotelach restauracjach i w wielu sklepach. Najczęściej akceptowane są karty VISA, MasterCard, Maestro, Cirrus, AmericanExpress. Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. W większości banków i kantorach wymiany można realizować czeki podróżne (najpopularniejsze to American Express, Thomas Cook, Citicorp) i Euroczeki.

6. W większości miast dwuosobowy pokój można wynająć za ok. 23-30 EUR. Nocleg w schronisku młodzieżowym to wydatek rzędu ok. 19 EUR. Około 8-12 EUR zapłacimy za obiad w kafejce.

7. Studenci posiadający legitymację ISIC mogą liczyć na wiele zniżek, przy zakupie biletów do muzeum, teatru, czy kina. Członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych zaoszczędzą nawet do 8 EURO na dobę, za korzystanie z francuskiej bazy schronisk.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie