Francja to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów świata, mogący się poszczycić nie tylko monumentalnymi zabytkami, ale także długą i bogatą historią, wspaniałą kulturą oraz wyśmienitą kuchnią. Zimą odwiedzana jest przede wszystkim przez narciarzy, którzy do wyboru mają ośnieżone stoki Alp i Pirenejów. Lato to z kolei najlepszy czas na niezapomniany wypoczynek na Lazurowym Wybrzeżu, Korsyce oraz wspaniałe rejsy po Loarze. Natomiast wiosna jest idealną porą na zwiedzanie Paryża, wraz z jego słynnymi zabytkami, jak słynna Wieża Eiffla, Luwr czy Wersal. Warto jednak wybrać się także do innych regionów Francji – Północne Wybrzeże czy Langwedocja – Rousillon również cieszą się niegasnącym zainteresowaniem wśród turystów. Francja to także wymarzone miejsce dla miłośników wina oraz serów – liczne winnice oraz różnorodność lokalnych specjałów z pewnością zadowoli każdego.

pyramid-at-louvre-museum-paris-france-wakacyjnyklimat-pl

Kultura

Większą część ludności stanowią Francuzi. Ich kultura i język nie są jednak jednolite. Zaznacza się wiele regionalnych różnic w obyczajach i dialektach języka francuskiego. Wskazują one na odmienne rodowody poszczególnych grup etnicznych, tworzących obecnie naród francuski.

Całkowitą odrębność językowo-kulturową zachowali Baskowie, Korsykanie, Alzatczycy, Bretończycy i Flamandowie. Poza francuskim, poszczególne grupy etniczne używają języka baskijskiego, korsykańskiego, bretońskiego, flamandzkiego, katalońskiego oraz dialektu niemieckiego. Francuzi bardzo dbają o czystość języka francuskiego i wszelkie słowa obcego pochodzenia zastępowane są rodzimą terminologią.

Główną religią jest katolicyzm (90%), następnie protestantyzm (2%). Muzułmanie i żydzi stanowią po 1% ludności. Religia nie ma jednak statusu religii państwowej, gdyż w 1905 r. ustanowiony został rozdział Kościoła od państwa.

Problemem współczesnej Francji jest narastający rasizm i nietolerancja względem imigrantów, zwłaszcza z dawnych kolonii. Ogromna jest również niechęć do wpływów amerykańskiej kultury i stylu życia.

Francja kojarzy się najczęściej z wysoko rozwiniętą kulturą i sztuką, a także elegancją. Już od czasów średniowiecza Francja była europejskim centrum intelektualnym i artystycznym, szczyt rozwoju osiągając w XVIII i XIX w. W Paryżu atmosfera tamtych czasów jest wyczuwalna do dziś.

Francja jest nazywana stolicą mody. W Paryżu pracuje wielu światowej sławy projektantów mody i modelek. Pokazy nowych kolekcji największych domów mody stanowią ważne miejsce w życiu stolicy. Zjeżdżają się na nie goście z całego świata.

Tylko w Paryżu pracują mistrzowie krawieccy, szyjący luksusowe ubrania dla najzamożniejszych ludzi świata. Moda lansowana w Paryżu nadal dyktuje tendencje i style mody światowej. Francja jest również światowym centrum produkcji perfum. Nie bezpodstawnie kojarzy się więc Francję z elegancją i luksusowymi dobrami.

Francja to także kolebka wielu europejskich myślicieli, pisarzy, artystów, wynalazców i twórców nowych kierunków filozoficznych. Wywierały one wpływ zarówno na całą kulturę europejską, jak i światową.

Francuzi wolny czas spędzają aktywnie, najczęściej uprawiając sport. Do najpopularniejszych sportów należy jazda na rowerze, rugby ipiłka nożna, a także tenis, jeździectwo i żeglarstwo. Nadal grywa się również w tradycyjną narodową grę w kule (boules).

Najważniejszym świętem narodowym Francji jest dzień 14 lipca, rocznica zburzenia Bastylii. W całym kraju odbywają się z tej okazji liczne festyny, koncerty, fajerwerki, ludzie bawią się i tańczą na ulicach. Ze świąt religijnych obchodzi się tradycyjne święta katolickie. W ciągu roku odbywa się również wiele regionalnych uroczystości, festiwali i jarmarków.

Do imprez międzynarodowych należy m.in. Festiwal Filmowy w Cannes, odbywający się na wiosnę; Światowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Charlesville-Mézičre; MIPCOM – Festiwal Telewizji i Video w Cannes. Także karnawał w Nicei przyciąga licznych turystów.

W Lourdes znajduje się główny ośrodek kultu religijnego Francji i jeden z najważniejszych dla chrześcijaństwa. W znajdującej się tu grocie Matka Boska objawiła się Bernadecie, uznanej później za świętą.

Miasteczko odwiedzają tłumy pielgrzymów z całego świata (ok.5 mln rocznie). Przybywa wśród nich wielu chorych, wierzących w uzdrawiającą moc cudownego źródełka. Lourdes jest także miejscem religijnych imprez kulturalnych, m.in. Festiwali Wielkanocnych, międzynarodowego Biennale Sztuki Sakralnej, festiwali filmowych.

Historia

Pierwotnie obszar dzisiejszej Francji zamieszkiwały plemiona iberyjskie i liguryjskie. Zostały one zdominowane w V w. p.n.e. przez Celtów, którzy stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Zwłaszcza w obróbce żelaza i brązu byli europejskimi mistrzami.

W 51 r. p.n.e. tereny celtyckie (Galia) zostały podbite przez Rzymian i stały się jedną z prowincji rzymskiego imperium. Nastąpił wówczas wielowiekowy etap romanizacji Galów.

Pod koniec III w. n.e. rozpoczęły się najazdy plemion germańskich. W 496 r. król Franków, Chlodwig, przyjął chrzest, co ułatwiło mu podporządkowanie sobie całej Galii.

Zjednoczenia wszystkich plemion dokonał Karol Wielki, który w 800 r. koronował się na cesarza. Jednak już w 843 r. po traktacie z Verdun nastąpił podział wielkiego imperium. Był to początek tworzenia się przyszłych państw: Francji, Burgundii i Niemiec. Po dynastii Karolingów tron przejęli Kapetyngowie, a na początku XIV w. Walezjusze. Był to okres umacniania władzy królewskiej i wzrost siły mieszczaństwa.

W latach 1337- 1453 pomiędzy Francją i Anglią toczyła się tzw. wojna stuletnia o ziemie i dominację. Zakończyła się zwycięstwem Francji i odzyskaniem Normandii. Do zwycięstwa przyczyniła się znacznie Joanna d”Arc, ogłoszona później świętą.

katedra_notre_dame_wakacyjnyklimat-pl

Przydatne informacje:

Bezpieczeństwo
Konsulaty RP
Na granicy
Co zabrać?