Gaztelugatxe to niewielka skalista wysepka w Zatoce Biskajskiej, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Bermeo w Kraju Basków, na północnym wybrzeżu Hiszpanii. Wyspa jest znana głównie z niezwykłego mostu, który łączy ja z lądem oraz krętych schodów, którymi dojdziemy na jej szczyt. Znajdziemy tam kaplicę – pustelnie poświęconą św. Janowi Chrzcicielowi. Turyści przyjeżdżają tutaj kuszeni pięknymi widokami, aurą tajemniczości i niezwykłymi legendami.

W języku basków Gaztelugatxe oznacza “Zamkową turnię” albo “Niedostępny zamek“. Ze stałego lądu na wyspę dostaniemy się kamiennym, pofalowanym mostem. Na szczyt wyspy prowadzi 230 krętych schodów, z których rozciąga się niesamowity i zapierający dech w piersiach widok na krystalicznie czyste wody Morza Kantabryjskiego, skaliste wybrzeże, a także na sąsiednią wysepkę o nazwie Aketze (czyli Wyspę Królików).

gaztelugatxe_wakacyjnyklimat-pl_02

Na samym szczycie znajdziemy kaplicę Emita de San Juan, z IX albo X wieku. Założył ją Zakon Templariuszy. Legenda głosi, że pod fundamentami znajdują się szczątki ludzkie pochodzące z czasów średniowiecza.

Turyści pielgrzymują na wyspę prosić o łaski jej patrona, św. Jana Chrzciciela, który na drodze zostawił odcisk swojej stopy. Wg tradycji, trzykrotne pociągnięcie za sznur dzwonnicy w kaplicy i wypowiedzenie prośby spowoduje spełnienie jej przez świętego. Podobno już sama wspinaczka krętymi schodami ma cudowne właściwości…

Kutry rybackie wypływające z sąsiadującego z wyspą portu, mają zwyczaj “huśtania się” z jednej burty na drugą, prosząc w ten sposób św. Jana Chrzciciela o udany połów oraz bezpieczną żeglugę. Z kolei marynarze, którzy ocaleli z morskich katastrof, składają w kaplicy wota dziękczynne za uratowanie im życia.

Wyspa nie jest stale dostępna dla zwiedzających, ale chętnych na odwiedzenie tego miejsca nie brakuje, a spacery nawet w deszczu zapewniają niezapomniane widoki.

Aktualizacja

Wyspa “zagrała” w serialu “Gra o Tron”. To na niej osadzono zamek Smoczą skałę, siedzibę rodu Targaryenów, w 7 sezonie serialu. Na początku pierwszego odcinka, po schodach wspinała się Daenerys Targaryen