EUROPA Gaztelugatxe - niezwykła wysepka w Zatoce Biskajskiej, która zagrała...

Gaztelugatxe – niezwykła wysepka w Zatoce Biskajskiej, która zagrała w “Grze o Tron”

-

Gaztelugatxe to niewielka skalista wysepka w Zatoce Biskajskiej, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Bermeo w Kraju Basków, na północnym wybrzeżu Hiszpanii. Wyspa jest znana głównie z niezwykłego mostu, który łączy ja z lądem oraz krętych schodów, którymi dojdziemy na jej szczyt. Znajdziemy tam kaplicę – pustelnie poświęconą św. Janowi Chrzcicielowi. Turyści przyjeżdżają tutaj kuszeni pięknymi widokami, aurą tajemniczości i niezwykłymi legendami.

W języku basków Gaztelugatxe oznacza “Zamkową turnię” albo “Niedostępny zamek“. Ze stałego lądu na wyspę dostaniemy się kamiennym, pofalowanym mostem. Na szczyt wyspy prowadzi 230 krętych schodów, z których rozciąga się niesamowity i zapierający dech w piersiach widok na krystalicznie czyste wody Morza Kantabryjskiego, skaliste wybrzeże, a także na sąsiednią wysepkę o nazwie Aketze (czyli Wyspę Królików).

gaztelugatxe_wakacyjnyklimat-pl_02

Na samym szczycie znajdziemy kaplicę Emita de San Juan, z IX albo X wieku. Założył ją Zakon Templariuszy. Legenda głosi, że pod fundamentami znajdują się szczątki ludzkie pochodzące z czasów średniowiecza.

Turyści pielgrzymują na wyspę prosić o łaski jej patrona, św. Jana Chrzciciela, który na drodze zostawił odcisk swojej stopy. Wg tradycji, trzykrotne pociągnięcie za sznur dzwonnicy w kaplicy i wypowiedzenie prośby spowoduje spełnienie jej przez świętego. Podobno już sama wspinaczka krętymi schodami ma cudowne właściwości…

Kutry rybackie wypływające z sąsiadującego z wyspą portu, mają zwyczaj “huśtania się” z jednej burty na drugą, prosząc w ten sposób św. Jana Chrzciciela o udany połów oraz bezpieczną żeglugę. Z kolei marynarze, którzy ocaleli z morskich katastrof, składają w kaplicy wota dziękczynne za uratowanie im życia.

Wyspa nie jest stale dostępna dla zwiedzających, ale chętnych na odwiedzenie tego miejsca nie brakuje, a spacery nawet w deszczu zapewniają niezapomniane widoki.

Aktualizacja

Wyspa “zagrała” w serialu “Gra o Tron”. To na niej osadzono zamek Smoczą skałę, siedzibę rodu Targaryenów, w 7 sezonie serialu. Na początku pierwszego odcinka, po schodach wspinała się Daenerys Targaryen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie