Wakacyjne porady Gdzie można biwakować i rozpalać ognisko

Gdzie można biwakować i rozpalać ognisko

-

Wakacje to idealny czas na wyjazd gdzieś za miasto. Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, z namiotem w środku lasu. Ale czy aby na pewno można biwakować gdzie chcemy i rozpalać ognisko gdziekolwiek?

Biwak pośrodku lasu to bardzo dobry pomysł, jednak nie można rozbijać namiotu gdzie tylko chcemy. Musi to być miejsce specjalnie wyznaczone. Informacje o takich miejscach są dostępne w każdym nadleśnictwie. Często znajdziemy je także na stronach internetowych. Pamiętajcie więc, że biwakowanie na dziko w Polsce jest niezgodne z prawem i można spodziewać się, że możemy zostać za to ukarani.

Co innego w przypadku piknikowania, bowiem to możemy sobie urządzić w dowolnym miejscu, chyba, że jest ono objęte zakazem wstępu np. szkółki leśne albo źródliska rzek. Nie możemy niestety rozpalać ogniska tak po prostu w lesie, na łące, przy jeziorze czy rzece. Służą do tego jedynie wyznaczone miejsca, bardzo często obłożone kamieniami. W pobliżu znajdziemy często drewniane wiaty albo ławy i stoły, które ułatwiają piknikowanie.

Zabrania się używania otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu, chyba że specjalne pozwolenie wyda nam nadleśniczy. Określi on dokładne miejsce oraz wyznaczy osobę odpowiedzialną za ognisko.

Często przy każdym wejściu do lasu widnieją specjalne mapki z wyznaczonymi miejscami do rozpalania ognisk.
Niestety zabrania się samodzielnego zbierania drewna na ognisko. Trzeba wpierw skontaktować się z nadleśnictwem i ustalić warunki zbierania chrustu. Można wtedy uzyskać go nawet za darmo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie