Pomysły na wakacje Gdzie na wakacje w 2015 roku? Najlepsze miasta

Gdzie na wakacje w 2015 roku? Najlepsze miasta

-

W poprzedniej części artykułu opisałem najciekawsze pomysły na wakacyjny urlop, które przygotował serwis www.lonelyplanet.com. Dzisiaj przedstawię Wam najchętniej odwiedzane miasta na świecieKażde z nich oferuje niezapomniane chwile i niezwykłe atrakcje…

1. Stambuł, Turcja

stambul-turcja-900-600

Stambuł to miejsce gdzie Europa spotyka się z Azją. Znajdziemy tam zapierające dech w piersiach budynki starożytnej architektury, meczety, bazary, tureckie łaźnie jak i nowoczesne restauracje, tłumnie odwiedzane nocne kluby.

2. Rzym i Watykan, Włochy

koloseum1

Nie ma na świecie miejsca dorównującego Rzymowi bogactwem artystycznym, historycznym, czy architektonicznym. Miasto jednoczące skrajności, stojące niegdyś na czele świata pogańskiego, a dziś będące centrum chrześcijaństwa. Przyciąga ludzi z całego świata, chcących odkrywać potęgę i chwałę tego miejsca. Piękno Rzymu zaklęte jest w budynkach i obrazach, fascynujących i magicznych miejscach, które każą wracać do Wiecznego Miasta. Do Rzymu można przyjeżdżać wielokrotnie i zawsze odkryjemy coś nowego, zaskakującego i pięknego. Co warto zobaczyć w Rzymie?

3. Londyn, Wielka Brytania

londyn-Buckingham-Palace

Ten kto odwiedzi to miasto, nudzić się nie będzie. Znajdziemy tutaj pełen przekrój, od zabytków po najnowsze budynki, od tradycyjnych miejsc związanych z monarchią po najpopularniejsze nocne kluby. Pasjonaci sztuki odwiedzą niezliczone ilości galerii i muzeów, a ciekawscy widoków wybiorą się na przejażdżkę jednym z największych na świecie diabelskich młynów. To zdecydowanie miejsce warte zobaczenia, przy np. weekendowym wypadzie. Co warto zobaczyć w Londynie?

4. Pekin, Chiny

chiny_pekin_miasto_noc

Stolica Chin to miasto kontrastów. Z jednej strony znajdziemy tutaj najstarsze zabytki, z drugiej miasto prężnie się rozwija i centrum pełne jest nowoczesnych zabudowań. Pekin przyciąga wielu turystów którzy chcą zobaczyć znany na całym świecie Plac Tian’anmen czy Zakazane Miasto albo dzielnica Badaling, gdzie zaczyna się jeden z odcinków Wielkiego Muru Chińskiego.

5. Praga, Czechy

Sunrise-in-Prague-wakacyjnyklimat-pl

Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Co roku miasto gości ponad 4 mln osób (głównie Brytyjczyków i Niemców). Duża popularność miasta wynika przede wszystkim z bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej, kluczowa jest też obecność szybkich połączeń lotniczych i kolejowych z wszystkimi większymi miastami regionu.

6. Marrakesz, Maroko

maroko-marrakesz

Marrakesz jest uznawany za stolicę kulturowo-historyczną Maroka i jednym z czterech największych aglomeracji tego kraju. Jest zdecydowanie bardziej afrykański niż kosmopolityczna Casablanka, bardziej marokański niż sterylnie czysty Rabat i bardziej berberyjski niż powściągliwy Fez.

Marrakesz przyciąga niezliczonych kupców i handlowców z sąsiednich równin, Atlasu Wysokiego i Sahary. Gwar, ruch i ożywiona atmosfera panuje tu o każdej porze, jednak prawdziwego uroku tego miejsca można zakosztować dopiero wieczorem. Wtedy kurtyna idzie w górę i zaczyna się jedno z najbardziej fascynujących przedstawień na świecie…

7. Paryż, Francja

paryz-francja4-(wakacyjnyklimat-pl)

O Paryżu napisano tysiące wierszy i setki książek. Miasto od wieków byto inspiracją dla malarzy, którzy przybywali tu z całej Europy. Autorzy wielu scenariuszy filmowych wpisywali swoje historie w ramy Paryża. Bo Paryż to miasto niezwykłe. Tu, inaczej niż we wszystkich metropoliach świata, życie płynie własnym, własnie paryskim rytmem. Zawsze jest czas na gorącą czekoladę i chrupiącego croissanta w pobliskiej kawiarni. Kawiarniane spotkania z przyjaciółmi przy lampce czerwonego wina to tutaj codzienność. Przebywając w tym przedziwnym mieście, nie sposób pozostać nieczułym na jego estetykę. Na każdym kroku można zobaczyć prawdziwe dzieło sztuki. Budynki, które od wieków zachwycały zarówno mieszkańców, jak i przybywających do miasta, liczne rzeźby, malownicze fontanny, zielone klomby i ekstrawaganckie instalacje współczesnych artystów, wszystko to składa się na dzisiejszą panoramę Paryża. Co warto zobaczyć w Paryżu?

8. Hanoi, Wietnam

Hanoi-Wietnam

Hanoi to miasto, które zaskakuje i zniewala swoimi zabytkowymi świątyniami, oazami zieleni i jeziorami w centrum miasta i zapachami, które sprawiają, że chce się jeść niemal bez ustanku. To także doskonały punkt startu do dłuższej wyprawy po Wietnamie.

Wietnam był przez prawie 100 lat, aż do drugiej wojny światowej, protektoratem, a tak naprawdę po prostu kolonią francuską. Dlatego tak duże jest tutaj francuskiego klimatu. Są tu małe bistra, zupełnie jak na Montmartrze, a nawet katedra Notre Dame!  Dzięki temu Hanoi ma do dziś niepowtarzalną atmosferę, a piękne pagody i świątynie zgodnie współgrają z typowymi francuskimi budynkami.

9. Siem Reap, Kambodża

Siem_Reap-kambodza

Jeszcze niedawno miasto  Siem Reap było małym, opustoszałym miasteczkiem. Tam, gdzie jeszcze nie dawno leżały miny i trwała wojna domiwa, a przewodniki informowały o zagrożeniu, dziś powstają nowoczesne kompleksy wypoczynkowe, hotele i pensjonaty. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił wraz z chwilą, gdy świat ponownie przypomniał sobie o świątyniach Angkoru. Dzięki temu, miejsce to stało się szybko turystycznym przebojem w całej Azji Południowo – Wschodniej.

10. Szanghaj, Chiny

shanghai_chiny

Szanghaj to jedno z największych skupisk ludzkich na świecie i jedno z największych miast w Chinach. Aglomeracja obejmuje aż 18,8 miliona mieszkańców, a samo miasto – ponad 13 milionów. Jest interesującą mieszanką nowoczesności oraz tradycji. Znajdziemy tam ponad 350 drapaczy chmur wraz z największym z nich “Shanghai World Financial Center“, który ma 101 pięter i 492 metry wysokości i należy do najwyższych na świecie. Jest często nazywany “gigantycznym otwieraczem do butelek“, co ma związek z 50-metrowym otworem, jaki znajduje się przy jego szczycie.

Wielką atrakcję Szanghaju stanowią dzielnice w zachodnim stylu. Wzdłuż brzegów handlowej rzeki Huangpu, dopływu Jangcy, wznosi się wspanialsza niż jakiekolwiek tego typu miejsce na Wschodzie enklawa kolonialnej architektury, znana jako Bund. Rezydencje, osiedla, ogrody i świątynie przybyszów z Zachodu, którzy sto lat temu zbili tu fortuny, są rozrzucone po całym mieście. Można nawet znaleźć synagogę, pamiętającą czasy emigracji Żydów do Chin.

Jednocześnie spacer po chaotycznej chińskiej starówce daje okazję do odkrycia historycznych orientalnych skarbów: herbaciarni uosabiających Stare Chiny, typowych klasycznych ogrodów z południa kraju, nadal czynnych świątyń i zabytkowych pagód.

11. Berlin, Niemcy

berlin-niemcy

Berlin, stolica Niemiec, urzeka nadzwyczajną różnorodnością atrakcji, bogatego życia kulturalnego i żywiołowością, a zarazem życiem na luzie.

Kontrasty między zabytkowymi budowlami a współczesną architekturą, między tradycją, a nowoczesnością, wyróżniają to miasto. Historię całego narodu opowiadają berlińskie zabytki, od Bramy Brandenburskiej po urząd kanclerza Niemiec. W niemieckiej stolicy znajdują się również wszystkie ważne siedziby rządowe, w tym zabytkowy Reichstag jako siedziba niemieckiego parlamentu.

Berlin jest miastem sztuki, artystów i muzeów. Ponad 170 muzeów – a wśród nich słynna na świecie Wyspa Muzeów – pokazuje skarby świata. Znane orkiestry – jak na przykład cieszący się międzynarodową sławą Berlińscy Filharmonicy – i trzy wielkie teatry operowe z rewelacyjnymi inscenizacjami operowymi i baletowymi czynią z Berlina El Dorado dla miłośników klasyki z całego świata. A liczne teatry, varietés, rewie i kabarety zapewnią rozrywkę na każdy gust.

Niezliczone możliwości zakupów oferuje słynna aleja Kurfürstendamm, elegancka Friedrichstraße i oryginalne butiki w ciągu dziedzińców Hackeschen Höfe .

Berlin wyznacza najnowsze trendy w stylu życia, muzyce i sztuce. Inspirowani wielką kreatywnością do Berlina przybywają coraz liczniej artyści z całego świata i czynią dzisiaj z tej metropolii jedno z najbardziej pasjonujących miejsc w Europie.

A do tego Berlin jest również ośrodkiem wypoczynku z wieloma miejscami, w których można pooddychać powietrzem. Berlin jest najbardziej zieloną metropolią Niemiec z rozległymi parkami, lasami i jeziorami. Tę możliwość zrelaksowania znajduje się wszędzie w mieście. W lecie życie w Berlinie toczy się na zewnątrz: w kawiarnianych ogródkach, kafejkach oraz kinach i teatrach na powietrzu, w których można rozkoszować się słonecznym światłem i ciepłymi letnimi nocami. (© Berlin Tourismus & Kongress GmbH)

12. Nowy Jork, USA

nowy-jork_usa

Nowy Jork to stolica świata – centrum kulturalne, finansowe, modowe. To tu wyznaczane są trendy w każdej dziedzinie życia. Jest nazywany Wielkim Jabłkiem, centrum wszechświata. Każdego roku odwiedza go ponad 50 milionów ludzi. W mieście mieszka 8,5 mln osób, które posługują się 800 językami! Zbudowano tam ponad 5,5 tys. wieżowców, z czego 50 ma ponad 200 metrów wysokości. Nowojorskie metro ma 26 linii i 468 przystanków.  Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

13. Florencja, Włochy

florencja-wakacyjnyklimat-pl

Florencja to miasto, o którym można mówić długo, o której przepychu i sztuce słyszał chyba każdy, miasto, do którego każdy chciałby przyjechać, by choć na chwilę zobaczyć tą wspaniałą, przepełnioną duchem Renesansu, stolicę włoskiej Toskanii. Co warto zobaczyć we Florencji?

14. Buenos Aires, Argentyna

Buenos-Aires-Argentyna

Stolica Argentyny jest dość młodym miastem, które jednak bardzo szybko się rozwinęło . Często nazywane jest południowoamerykańskim Paryżem, za sprawą swojej pięknej architektury. Żyje tam ponad 13 milionów osób (biorąc pod uwagę całą metropolię), w tym największa Polonia w całej Ameryce Południowej.

W tętniącym życiem mieście znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych i szerokich (200 metrów) ulic na świecie – Avenida 9 Julio. W 1936 roku wzniesiono przy niej imponujący, 70-metrowy obelisk upamiętniający pierwszą nieudaną próbę założenia miasta. Do atrakcji turystycznych Buenos Aires należy także jedna z największych oper na świecie – Teatro Colon, pochodzący z XIX wieku, który wewnątrz pomieścić może aż 3500 osób! Największym muzeum jest zaś Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Nacional de Bellas Artes), które jest najbogatszym w dzieła sztuki muzeum argentyńskim.

15. Barcelona, Hiszpania

Barcelona-wakacyjnyklimat-pl

Miasto, które nie pozostawia obojętnym. Barcelona – stolica Katalonii przyciąga turystów z całego świata unikalną architekturą, pięknymi plażami i wybornym jedzeniem. To miasto, w którym nie da się nudzić. Przespaceruj się po La Ramblii, od Placu Katalońskiego aż do pięknej plaży, odwiedź dzielnicę imigrantów Raval i koniecznie wdrap się na Wzgórze Montjuïc, na szczycie którego znajduje się olimpijska wioska. Co warto zobaczyć w Barcelonie?

16. Petersburg, Rosja

Saint-Petersburg-Russia

Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Rosji. Nie sposób porównać go do żadnego innego. To niezwykle bogate, pięknie odrestaurowane i błyszczące miejsce. Wenecja północy – tak je nazywają bowiem woda jest nieodłącznym jego elementem. Miasto nie jest tanie, ale warte zobaczenia.

Petersburg odsłania pełnię swojego dostojeństwa podczas niezwykłych białych nocy, kiedy noc łączy się z dniem. Białe noce w Petersburgu występują od początku czerwca do połowy lipca. Wówczas niebo Petersburga zaciemnia się codziennie tylko na godzinę. W tym świetle zabytki Petersburga przybierają zupełnie inne formy.

W Petersburgu “wszystkie drogi prowadzą na Newski Prospekt“. Można wybrać się – śladami Raskolnikowa – na spacer tą główna arterią Petersburga i ulec zakupowemu szaleństwu. Newski Prospekt to także przepiękne kamienice z kopułami w pastelowych kolorach wykonanymi zgodnie z życzeniem Piotra I, bogate hotele, restauracje.

Petersburg odsłania pełnię swojego dostojeństwa podczas niezwykłych białych nocy, kiedy noc łączy się z dniem. Białe noce w Petersburgu występują od początku czerwca do połowy lipca. Wówczas niebo Petersburga zaciemnia się codziennie tylko na godzinę. W tym świetle zabytki Petersburga przybierają zupełnie inne formy.

17. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

dubai-emiraty_arabskie

Słowa “pierwszy, najwyższy, najgłębszy, najdroższy, wystawny i ekstrawagancki” powstały chyba z myślą o tym mieście. Gdzie indziej możesz znaleźć siedmiogwiazdkowy hotel, archipelag 200 sztucznych wysp w kształcie mapy świata oraz najwyższy budynek na Ziemi? Od Dubaju dzieli nas jedynie 6 godzin bezpośredniego lotu…

Mimo widocznej na każdym kroku nowoczesności – na plaży, w dzielnicy biznesowej, w butikach słynnych projektantów, na polu golfowym lub w modnej restauracji teppanyaki – Dubaj nie zatracił tradycji, która przyciąga na historyczne bazary miłośników targowania się. Wystarczy oddalić się od miasta na kilka kilometrów, żeby zobaczyć wędrujące po pustyni wielbłądy.

18. Chicago, USA

Chicago_USA

Chicago słynie głównie z nowoczesnej architektury i układu urbanistycznego. Centrum Chicago zwane jest Loop czyli “pętla“, ponieważ dookoła biegnie linia kolejowa CTA. Najbardziej jest tu znany najwyższy wieżowiec świata Sears Tower mający 110 pięter przy wysokości 443 m. Wraz z wieżami radiowo-telewizyjnymi osiąga wysokość 520 m. Szybkobieżną windą można tu wjechać na platformę widokową i podziwiać szachownicę ulic miasta. Budynek budowano 3 lata i ukończono w 1974 r. Wewnątrz budynku na uwagę zasługuje ruchomy model wszechświata.

Jest to niewątpliwie miasto o wielu obliczach, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla kibiców będą to mecze sławnych drużyn basebolowych Chicago Cubs lub Chicago Sox, dla miłośników kultury i sztuki – niezliczone koncerty i przedstawienia teatralne. Amatorzy życia nocnego znajdą tu jedne z najlepszych w Stanach klubów, gdzie na żywo można posłuchać znakomitej muzyki jazzowej i sławnego bluesa, zaś pasjonaci aktywnego wypoczynku mają wspaniałe okolice miasta doskonale nadające się do uprawiana sportów i do pieszych wędrówek.

19. Kapsztad, Republika Południowej Afryki

kapsztad_RPA-panorama_miasta

Kapsztad jest nie tylko największą atrakcją turystyczną w Republice Południowej Afryki, zaliczany jest do najbardziej interesujących miast na całym na kontynencie afrykańskim. Jest to dzięki łagodnemu klimatowi, naturalnemu pięknu i dobrze rozwiniętej infrastrukturze.

Miasto szczyci się kilkoma słynnymi naturalnymi obiektami, przyciągającymi rzesze turystów z całego świata. Najbardziej znana jest Góra Stołowa, wchodząca w skład wytyczonego niedawno Parku Narodowego Przylądka. Na szczyt góry można się dostać na piechotę albo wjechać kolejką linową. Cape Point uważany jest za dramatyczny (ze względu na panujące tam sztormy) koniec Peninsuli. Wielu turystów jedzie wzdłuż trasy widokowej Chapmans Peak łączącej Noordhoek z Hout Bay w celu podziwiania widoków na Ocean Atlantycki i skaliste zbocza górskie. Jest też możliwa wspinaczka na Wzgórze Sygnałowe (Signal Hill) żeby podziwiać widoki na Górą Stołową i miasto Kapsztad. Wielu turystów odwiedza też plaże, które są popularne głównie wśród lokalnej ludności. Z powodu unikalnego położenia geograficznego Kapsztadu, jest możliwe dotarcie w ciągu jednego dnia do kilku bardzo różnych plaż, z odmienną atmosferą i naturalnym otoczeniem. Czytaj dalej >>

20. Bangkok, Tajlandia

Bangkok_tajlandia

Bangkok to stolica i największe miasto Tajlandii. Położone w południowej części kraju nad rzeką Menam. Ta stolica jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym miast w południowowschodniej Azji. Ta niezwykle barwna, hałaśliwa i ruchliwa metropolia wzbudza często skrajne emocje. Wysokie wieżowce, kilometrowe korki i wielkie centra handlowe współgrają tutaj z miejscami przesiąkniętymi tradycją, jak chociażby Wielki Pałac czy Świątynia Świtu – Wat Wrun. Miasto oferuje bardzo bogate życie nocne. Tak jak niedalekie Pattaya, miasto skupia mnóstwo salonów masażu, klubów go-go czy karaoke przez co skupia ogromne rzesze turystów płci męskiej.

21. Budapeszt, Węgry

panorama_miasta_budapeszt_wegry

Budapeszt to metropolia-kurort i jedna z najpiękniejszych stolic Europy, dwukrotnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO… z szansą na kolejne wpisy.

Węgierska stolica, powstała w 1873 r. z połączenia trzech niezależnych miast: Budy, Óbudy i Pesztu, niezmiennie budzi zachwyt w oczach przyjezdnych. Potężna rzeka toczy swe modre wody pomiędzy łukiem lesistych wzgórz, a rozłożonymi amfiteatralnie kwartałami drugiego brzegu. Rozświetlony Most Łańcuchowy to najstarsza z 9 wspaniałych klamer, które na przestrzeni ostatnich 150 lat spięły w jeden organizm samodzielne niegdyś miasta na obu brzegach. W wodzie przegląda się tysiącletnia historia miasta na czele ze średniowiecznym kościołem Macieja na Zamkowym Wzgórzu, cytadelą na Górze Gellérta i monumentalną sylwetką największego na świecie Parlamentu. Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

22. Sydney, Australia

sydney-australia

Sydney to wizytówka Australii. Jest to największe i najstarsze miasto na kontynencie, przez wielu uważane za stolicę kraju (błędnie, gdyż stolica znajduje się w Canberze). Miasto słynie z przepięknych i niezwykle licznych plaż (jest ich tu ponad 70), z których najbardziej znana jest Bondi Beach, znana przez wszystkich surferów świata. To właśnie ze względu na znakomite warunki do uprawiania tego sportu Sydney uważane jest za stolicę surfingu.

23. Lizbona, Portugalia

lizbona-portugalia

Lizbona jest największym miastem Portugalii, a zarazem jej stolicą i centrum administracyjnym. Jest położona na zachodzie półwyspu iberyjskiego, bezpośrednio nad Atlantykiem u ujścia rzeki Tag. Współczesna Lizbona jest kosmopolitycznym, przyjaznym oraz kulturowo nowoczesnym miastem. Na terenie aglomeracji mieszka ponad 2 mln ludzi, dlatego praktycznie dniem i nocą ulice tętnią życiem. Zwłaszcza wieczorami zapełniają się bary i kafejki, na rozległych placach spacerują mieszkańcy miasta i turyści, a w uroczych wąskich zaułkach tulą się do siebie zakochani.

24. Chiang Mai, Tajlandia

chiang-mai-tajlandia

Chiang Mai leży w północnej Tajlandii i stanowi samo serce prowincji noszącej tę samą nazwę. Miasto znajduje się w odległości ok. 700 km od stolicy kraju – Bangkoku. Zamieszkuje je ok. 170 tys. osób, z czego 80% to Tajowie, a pozostały procent stanowią głównie Europejczycy i Amerykanie. Chiang Mai jest najchętniej po Bangkoku odwiedzanym miejscem w Tajlandii.

25. San Francisco, USA

SanFrancisco_USA

San Francisco jest dużym ośrodkiem turystycznym znanym ze swoich atrakcji, m.in. Most Golden Gate, więzienie Alcatraz, Coit Tower, tramwaje linowe, fabrykę czekolady Ghirardelli czy chińską dzielnicę – Chinatown. Charakterystyczne dla miasta są jego strome wzgórza i ulice oraz mieszanina stylów architektonicznych, od wiktoriańskiego do postmodernizmu. Miasto słynie także ze swojego zróżnicowania etnicznego, kosmopolityzmu, uniwersytetów oraz wyodrębnionych i wpływowych społeczności azjatyckiej, latynoamerykańskiej oraz LGBT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie