Góra Nemrut, gdzie wschody i zachody słońca wyglądają niesamowicie (Turcja)

0
591

Góra Nemrut (Nemrut Dagi) to jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru. Wznosi się na wysokość 2134 m n.p.m. i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych związanych z kulturą późnego okresu hellenistycznego. Miejsce to zostało odkryte w 1881 roku przez niemieckiego inżyniera Karla Sestera, dokładnie jednak zbadane dopiero w latach 50-tych XX wieku.

gora-nemrut_turcja-(wakacyjnyklimat-pl)
Na Górze Nemrut możemy podziwiać świetnie zachowany zespół świątynno-sepulkralny tzw. hierotezjon, który powstał w I wieku p.n.e. Składa się on z tumulusa (kurhanu) o wysokości 50 metrów, który został usypany z drobnych okruchów skalnych. Do niego, od wschodu, północy i zachodu, przylegają trzy tarasów ozdobione grupą pięciu monumentalnych rzeźb, które przedstawiają bogów panteonu persko-greckiego. Niestety, prawdopodobnie w wyniku silnego trzęsienia ziemi, utraciły one głowy, nadal budzą jednak zachwyt swoimi rozmiarami. Najbardziej znana jest głowa bogini Fortuny, a tłumy turystów przyciągają także niezapomniane widoki wschodu i zachodu słońca.

gora-nemrut_turcja2-(wakacyjnyklimat-pl)
Także dookoła wzniesienia znajdują się ruiny wielu innych budowli pochodzących z tamtych czasów. Na sam szczyt można zaś dostać się samochodem lub na pieszo. Najlepiej być tu jeszcze przed świtem, aby obserwować piękny wschód słońca. Jak już wspomnieliśmy, równie klimatycznie jest o zachodzie.

Na koniec warto jeszcze dodać, że w Turcji mamy dwa Nemrut Dagi. Pierwszym z nich jest właśnie omówiona przez nas góra z posągami głów na północ od Kahty. Drugi Nemrut Dagi to wulkan nad jeziorem Van. Oba są dość odległe od utartych szlaków i oba robią ogromne wrażenie.

--- Zobacz także ---White Weekend 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.