Ciekawostki Góry Sowie: Podziemne Miasto Osówka

Góry Sowie: Podziemne Miasto Osówka

-

Podziemne Miasto Osówka to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Do tej pory nie wiadomo, do czego miał służyć kilkukilometrowy, podziemny kompleks korytarzy, budowanych w czasie II wojny światowej, przez Hitlerowców.

Budowa rozpoczęła się w 1943 roku i trwała do ostatnich lat wojny. Do drążenia tuneli zaciągnięto więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych. Ich nadludzkim wysiłkiem, wykuto kilka kilometrów tuneli oraz hal. Mogłoby się tam zmieścić i mieszkać nawet 20 tyś ludzi. Dzisiaj “Podziemne miasto Osówka” jest jednym z najbardziej tajemniczych obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku.

Jedna z hipotez mówi, ze  miała być to kwatera Hitlera, inna zaś że chciano tam przenieść fabrykę zbrojeniową. Na powierzchni znajdują się dwa obiekty zwane “kasynem” oraz “siłownią”. To z nich, specjalną windą można zjechać do podziemnych korytarzy. Prawdopodobnie w “siłowni” miała się znajdować elektrownia zasilająca prądem podziemne miasto.

Turyści do wyboru mają dwie trasy: historyczną i ekstremalną. Trasa historyczna wiedzie przez cały teren Osówki. Towarzyszy nam przewodnik który opowiada o historii kompleksu. Jest idealna dla całych rodzin, trzeba się tylko ciepło ubrać bowiem na dole jest dość zimno. Trasa ekstremalna jest trudna do pokonania. Jej elementem jest m.in. przeprawa przez zalane korytarze łódką desantową.

Hitlerowcom bardzo zależało na ukryciu kompleksu. Świadczyć może o tym np. towarzystwo drzew, które rosną kilka centymetrów przed wejściem.

Osówka jest częścią tzw. kompleksu Riese, wielkiego projektu realizowanego przez hitlerowców w Górach Sowich i na Zamku Książ. Podobne jak w Osówce korytarze były drążone w m.in. w Walimiu, Sokolcu i masywie Góry Włodarza. Prawdopodobnie wszystkie te miejsca miały być połączone podziemnymi korytarzami.

Więcej informacji: Strona domowa Kompleksu Osówka

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie