EUROPA Grecja - ojczyzna mitycznych bogów

Grecja – ojczyzna mitycznych bogów

-

Grecja – ojczyzna mitycznych bogów – obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz kilkaset urokliwych wysp Morza Jońskiego, Egejskiego i Śródziemnego, spośród których najważniejsze to Kreta, Korfu, Santorini, Rodos, Zakynthos, Kos, Thassos, Mykonos i Karpathos. Ważnym regionem turystycznym jest także Riwiera Olimpijska.

Grecja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dlatego tez sezon trwa tu bardzo długo. Dobry moment na skorzystanie z oferty last minute to okres od maja do listopada.

Grecja jest niezwykle rozczłonkowana i posiada wiele głęboko wciętych zatok z półwyspami, co tworzy niesamowite widoki. Niemal 80% Grecji zajmują tereny górzyste tworzone przede wszystkim przez Góry Pindos i Góry Peloponezu.

Wycieczki do Grecji kontynentalnej oraz na wyspy greckie stały się bardzo popularne. To najliczniej i najchętniej odwiedzany kraj europejski. Wakacje w Grecji to przeniesienie się w przeszłość i okazja, by być bliżej starożytnej historii. Mistyczne krajobrazy, kultura oraz bogactwo kuchni greckiej zachęca każdego turystę. Mimo coraz większego ruchu turystycznego w Grecji zachowało się jeszcze dużo dziewiczych krajobrazów pełnych naturalnego piękna.

grecja-naj-miejsca-wakacyjnyklimatpl-2

W Grecji wyróżnia się kilka ważnych regionów turystycznych: Grecję Północna, Środkową, Południową, Grecje Wyspiarska oraz wyspę Krete i Riwiere Olimpijska.

W wycieczkach do Grecji Północnej dominują wycieczki do Salonik. Tam na uwagę zasługuje Biała Wieża, Bazylika św. Zofii oraz bizantyjska Bazylika Demetriosa jak również kąpieliska morskie Kawali, Maronii oraz Olimp i światynia Zeusa.

Częstym kierunkiem wycieczek turystycznych jest Półwysep Chalkidiki rozczłonkowany na mniejsze półwyspy: Kassandra, Sithonia oraz Athos. Ich linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, posiada małe zatoczki, piaszczyste i drobno żwirowe plaże oraz klify.

Wycieczki do Grecji Środkowej obejmują głównie Tesalie, Epir i Eubee wraz z zawieszonym na skale zespołem klasztornym Meteora. Wybierając się na wycieczkę w ten region nie można ominąć antycznych Delf oraz Teb, Pireus, Magary i Aten szczycących się licznymi śladami Antyku i muzeami.

grecja-naj-miejsca-wakacyjnyklimatpl-3

Grecja Poludniowa to przede wszystkim wyjazdy na Półwysep Peloponez z Koryntem, Mykenami, Tyrynsem i Sparta.

Najczęściej odwiedzanym regionem turystycznym Grecji jest Riwiera Olimpijska, czyli wybrzeże Morza Egejskiego południowej Macedonii rozciągające się na południe od Salonik. Tu atrakcją jest przede wszystkim góra Olimp oraz wypoczynek w niezwykle malowniczych kurortach, np. Litohoro, Leptokarii czy Paralii.

grecja-naj-miejsca-wakacyjnyklimatpl-2

Malownicze wyspy greckie z licznymi zatokami i piaszczystymi plażami stwarzają dogodne warunki do żeglowania. W wypoczynku na wyspach greckich zdecydowanie dominują wakacje na największej z wysp- Krecie, która ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę hotelowa i oferuje dużo atrakcji. To wyspa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie- zarówno miłośnicy plażowania i nurkowania jak i turyści zainteresowani zwiedzaniem. Kreta przyciąga pięknymi miasteczkami otoczonymi sadami, winnicami i zalesionymi wzgórzami. Ciekawe zabytki znajdują się w Knossos, Fajstos, Mallos i Gurni.

Coraz częstsze są także wycieczki na Rodos, który jest rajem dla windsurfingu oraz na Kos, Santorini, Karpathos, Mykonos i pozostałe greckie wyspy.

Wiele starych willi i rezydencji greckich zostało odrestaurowanych i stworzono w nich stylowe hotele.
Baza hotelowa Grecji wyspiarskiej i kontynentalnej jest bardzo dobrze rozbudowana. Greckie plaże zasługują na specjalna uwagę. Można spotkać plaże piaszczyste, drobno żwirowe i żwirowe. Istnieje tez możliwość odnalezienia bezludnych zagubionych plaż. Kolorowe zdumiewające plaże dostarczają okazji dla leniwych kąpieli słonecznych, a spokojne morze kusi do pływania i uprawiania sportów wodnych.

Krajobrazy, szeroki wybór hoteli, wysoki standard zakwaterowania oraz wszechobecność malowniczych plaż to niewątpliwie atuty Grecji.

grecja-naj-miejsca-wakacyjnyklimatpl-4

Bezpieczeństwo

1. Woda z kranu nadaje się do picia po przegotowaniu. Zalecamy jednak spożywać wodę butelkowaną.

2. Mimo, że władze greckie dbają o bezpieczeństwo turystów, nie ma sposobu na zlikwidowanie drobnej przestępczości. Dlatego nie pozostawiajmy bagażu bez opieki. Nie należy również nosić przy sobie większej ilości pieniędzy, czy czeków podróżnych, a jeśli mamy więcej niż jedną kartę kredytową – nie trzymajmy ich w tym samym miejscu.

3. Poza tym należy uważać podczas kąpieli w morzu. Drobne obrażenia może spowodować kontakt z parzydełkami meduz oraz z jeżowcami. W piasku mogą ukrywać się trygony – gatunek ryb, których jad(znajdujący się w ogonie) może spowodować u człowieka wysypkę. Wzburzenie wody skutecznie je odstrasza. Dużo groźniejsza jest ryba, zwana smocznikiem, która podobnie, jak trygona zagrzebuje w piasku, wystawiając tylko kolce grzbietowe. Jad smocznika może spowodować nawet paraliż zainfekowanej kończyny. Na szczęście coraz rzadziej można je spotkać na greckich plażach.

4. Poruszanie się po greckich drogach jest dość niebezpieczne – drugi pod względem ilości wypadków kraj Europy. Na bocznych trasach asfalt często nagle zamienia się w polną drogę. Większość przejazdów kolejowych jest niestrzeżona. Kierowcy jadący pod gorę zazwyczaj domagają się pierwszeństwa. Miganie długimi światłami oznacza, że dający znak będzie jechał, a nie jak w Polsce, że nas przepuszcza.

5. W Grecji istnieje tylko kilka wydzielonych plaż, gdzie można się kąpać i opalać nago – dla starszych Greków jest to zachowanie niestosowne. Należy być w tym względzie ostrożnym – policja zazwyczaj udziela w takich przypadkach ostrzeżenia. Opalanie i kąpiel topless jest w zasadzie legalne na wszystkich plażach Grecji, zdarzają się jednak miejsca, gdzie miejscowi mieszkańcy wystawiają tablice zabraniające takiej formy wypoczynku.

 

Polskie placówki dyplomatyczne w Grecji

Ambasada RP
22 Chrysanthemon Str. Paleo Psychico
152-24 Athens
tel. centr. (0030 210) 679 7700
fax. (0030 210) 679 7711
e-mail: atenyamb@internet.gr info@poland-embassy.gr
www.poland-embassy.gr

Konsulat RP w Pireusie
59 Akti Miaouli str.
185 36 Pireus, Grecja
tel.: (0030-210) 429-50-00
fax: (0030-210) 429-23-45

Konsulat RP w Salonikach
78, Tsimiski St.
546-22 Thessaloniki, Grecja
tel.: (0030-2310) 288-205
fax: (0030-2310) 234-153
e-mail: tsimiski@spark.net.gr

Konsulat RP w Heraklionie
87 Ethnikis Antistaseos str.
713-06 Heraklion, Grecja
tel./fax: (00-302-810) 221-786
e-mail: her-goldair@her.forthnet.gr

Konsulat RP wPatrze
12 Othonos Amalias str.
262-23 Patra, Grecja
tel.: 00302610/634019
fax: 00302610/634080
e-mail: konsulatplpatra@ferrycenter.gr

 Na granicy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Grecji jest paszport bądź dowód osobisty (starego lub nowego wzoru). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Przed wyjazdem należy się upewnić, że dokumenty te są ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.

Bez cła można wwieźć : 800 papierosów ,200 cygar,1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),90 litrów wina (w tym maksymalnie, 60 litrów wina musującego, 110 litrów piwa .

 

Zdrowie

Żadne szczepienia ochronne nie są wymagane, jeśli nie przyjeżdża się z miejsc objętych jakąkolwiek epidemią.

Przydatne może być jedynie szczepienie przeciwko tężcowi i polio.

 

Co zabrać?

1. Absolutnie niezbędne elementy ekwipunku turysty jadącego do Grecji to: aparat i kamera, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV, nakrycie głowy chroniące przed udarem.

2. Warto zaopatrzyć się w środki przeciw owadom.

3. Aby wynająć samochód należy spełniać warunki: mieć skończone 21 lat, prawo jazdy od co najmniej roku (trzeba wyrobić sobie Międzynarodowe Prawo Jazdy). Jeśli jedziemy własnym samochodem, obowiązkowe jest posiadanie “zielonej karty”.

4. Karty kredytowe takich systemów płatniczych, jak VISA, MasterCard, American Express, Cirrus, honorowane są w dużych hotelach, restauracjach i wielu sklepach w większych miastach. Sieć bankomatów jest również dość znacznie rozbudowana. Czeki podróżne i Euroczeki można realizować w większości banków. Najlepiej jest zaopatrzyć się w czeki American Express, Citycorp lub Thomas Cook.

5. Dzienne kieszonkowe minimalnie powinno wynosić 20-25 USD. Zapewni to nam tani nocleg, wyżywienie w ciągu dnia, a także przejazd autobusem. Przeznaczając 30-33 USD dziennie będziemy mogli sobie pozwolić na trochę bardziej swobodne i odrobinę wystawne życie.

6. Studenci posiadający legitymację ISIC są uprawnieni do bezpłatnego lub płatnego w 50 % wstępu do muzeów i zabytków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie