EUROPA Hajdúszoboszló - największe uzdrowisko i kąpielisko Węgier

Hajdúszoboszló – największe uzdrowisko i kąpielisko Węgier

-

Hajdúszoboszló to najpopularniejsze uzdrowisko na Węgrzech. Znajduje się niedaleko miasta Debreczyn. Jest bardzo popularne w Polsce do tego stopnia, że bywa nazywane nawet “polskim rajem”.

Hajdúszoboszló od ponad 80 lat słynie przede wszystkim z kompleksów uzdrowiskowych oraz łaźni. Powstał tutaj także największy w Europie kompleks basenów. Miłośnicy czy to biernego, czy aktywnego wypoczynku znajdą tutaj coś dla siebie. Poza ofertą uzdrowiskową, jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta oferta hotelarska i gastronomiczna.

Kąpielisko Plażowe

Sezon w odkrytym kompleksie basenów w Hajdúszoboszló rozpoczyna się 1 maja ceremonią otwarcia. Obiekt czynny jest do końca września. Odkryte kąpielisko zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Na tym terenie znajduje się 13 basenów z rozmaitymi atrakcjami. Na szczególną uwagę zasługują basen z falą, z bąbelkami, a także największy odkryty basen w Europie, który swym wyglądem przypomina wybrzeże Morza Śródziemnego. Piaszczysta plaża, statek piracki, latarnia morska i drzewa palmowe sprawiają, że w miejscu tym panuje śródziemnomorska atmosfera.

Na dzieci czeka w kompleksie kilka basenów, w których mogą oddawać się zabawie pod czujnym okiem rodziców. Brodzik, basen dla dzieci, basen treningowy oraz basen z podwójną zjeżdżalnią dostarczą najmłodszym moc wrażeń. Oprócz wodnych atrakcji na terenie odkrytego kompleksu kąpielowego w Hajdúszoboszló czeka na dzieci plac zabaw.

Na terenie odkrytego kompleksu basenów mieszczą się lokale gastronomiczne oferujące dania rozmaitych kuchni narodowych, w tym węgierskie przysmaki. Ofertę kompleksu Hungarospa wzbogacono o rozmaite programy sportowe, imprezy taneczne i inne programy rozrywkowe.

Kąpielisko lecznicze

Pierwszy obiekt uzdrowiskowy otwarto 26 lipca 1927 roku. Na początku nadawał się jedynie do kąpieli, jednak już wówczas podjęto inicjatywę, dzięki której możliwe stało się leczenie w oparciu o procedury medyczne. Badania naukowe wód termalnych dowiodły unikalnego składu chemicznego morza położonego pod Hajdúszoboszló.

“Woda z Hajdúszoboszló jest jedyna w swoim rodzaju – nie znaleziono dotąd wód o podobnym składzie i temperaturze” – powiedział profesor chemii dr János Bodnár (1889-1953). Dr Zoltán Dalmady (1880-1934) stwierdził, że “wodę z Hajdúszoboszló można uważać za wodę morską rozcieńczoną w skali 1:5. Jest ona niczym innym jak pozostałością po morzu, które pokrywało ten obszar w triasie”.

Od momentu otwarcia odkrytego basenu w 1927 roku uzdrowisko bardzo się zmieniło. W wyniku nieustającej rozbudowy na gości czekają dziś trzy kryte baseny, każdy o innej temperaturze wody, oraz kompleks czterech otwartych basenów. Dzięki gruntownej przebudowie w 2002 roku cały obiekt został odnowiony. W wyniku renowacji spa, powiększeniu gabinetów zabiegowych oraz wyznaczeniu miejsc odpoczynku stworzono idealne warunki dla rekreacji i rekonwalescencji.

Regeneracja nadwątlonych sił doświadczana dzięki spa spowodowana jest unikalnym składem wód spa w Hajdúszoboszló. Woda zawiera najwięcej chlorku sodu, popularnie nazywanego solą kuchenną, oraz chlorku amonu, znanego jako „salmiak”. Woda zwiera także inne pierwiastki (brom, jod, lit, żelazo i magnez) oraz związki chemiczne (węglany i azotany). Goście spa w Hajdúszoboszló poza leczniczymi kąpielami mogą liczyć na 40 różnych rodzajów terapii, które przynoszą najlepsze efekty w połączeniu z innymi zabiegami.

Do najbardziej znanych procedur terapeutycznych spa należą zabiegi kąpielowe, maseczki błotne, kąpiele z obciążeniem oraz masaż podwodny. Techniki masażu dobierane są w taki sposób, aby zwiększać efektywność wyżej wymienionych zabiegów terapeutycznych.

Aquapark

Park wodny oferuje gościom dziewięć rodzajów zjeżdżalni, z których najwyższa wznosi się na wysokość ponad 10 metrów. W dniu otwarcia goście przejawiali tak duże zainteresowanie zjeżdżalniami („Cztery tory”, „Kamikaze”, „Zjeżdżalnia wodna”, „Czarna dziura”, „Szalona rzeka”, „Wielka zjeżdżalnia”), że od razu podjęto decyzję o rozszerzeniu oferty. W 2002 roku zachęcone sukcesem nowych usług kierownictwo parku wodnego zdecydowało się na zwiększenie powierzchni obiektu do jednego hektara i dodanie kolejnych zjeżdżalni. Nowe atrakcje nazwano: „Wielka dziura”, „Tornado” i „Niagara”.

Po szaleństwie na zjeżdżalniach goście mogą zrelaksować się w jednym z trzech odkrytych basenów oraz w strumieniu. Na najmłodszych czeka w parku ponadto mała zjeżdżalnia, zamek wodny i drewniany plac zabaw. Zanurzone w wodzie posągi zwierząt naturalnej wielkości zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, będą symbolem miło spędzonych wakacji.

Więcej informacji na stronie domowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie