Strona główna City Break Hamburg - pomysł na weekend

Hamburg – pomysł na weekend

Hamburg nazywany jest dumą i perłą północy, czy nawet bramą świata. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Niemczech. Główny port Europy pomimo tego, że leży blisko sto kilometrów od morza. Oczaruje każdego turystę, który będzie w nim odkrywał codziennie coś nowego i wyjątkowego.

Hamburg jest położony w północnej części Niemiec, nad Łebą i zielonymi brzegami Alsteru. Może poszczycić się tytułem Europejskiej Stolicy Czystości, który otrzymał w 2011 r. oraz mianem Zielonej Stolicy Europy 2011. Jest to zasługa tego, iż prawie połowa obszaru Hamburga składa się z terenów zielonych oraz wypoczynkowych, a także rezerwatów przyrody i lasów, a mieszkańcy miasta, jak nigdzie indziej dbają o otoczenie swoich domów.

Miasto pełne jest kontrastów. Jest zarazem i nowoczesne i przyjazne. Każdy zakątek jest inny i różni się od pozostałych, ale całość tworzy spójną i harmonijną całość. Na turystów czekają setki zabytków, pieczołowicie odrestaurowanych po zniszczeniu miasta podczas II wojny światowej, atrakcje związane z kulturą i sztuką, a także eleganckie pasaże handlowe i dziesiątki miejsc do których można się udać wieczorem i w nocy.

Port

Setki gigantycznych statków, ogromne dźwigi portowe przenoszące tysiące kontenerów, bandery z najodleglejszych zakątków świata. Wszystko to tworzy obraz od którego trudno oderwać swój wzrok. Jest to drugi co do wielkości port w Europie (75 mln ton przeładunku rocznie) i wyznacza rytm całemu miastu (tak jak lotnisko we Frankfurcie nad Menem). Pieniądze które z niego płyną, nabijają miejski skarbiec, pozwalając przywracać blask zniszczonym zakątkom miasta.

Jeżeli ktoś pragnie popodziwiać uroki portowej krzątaniny warto wybrać się w rejs jedną z łodzi kursującej po portowych basenach. Łodzie podpływają pod ogromne kadłuby zacumowanych statków oraz pozwalają zerknąć w głąb portowych magazynów.

Otoczony budynkami z czerwonej cegły hamburski port nie jest odseparowany od reszty miasta. Niedawno odrestaurowano mocno podupadłą „Dzielnicę Spichlerzy”. Teraz tworzy ona z centrum zwartą i spójną całość. Rzędy neogotyckich spichlerzy, zwieńczonych charakterystycznymi wieżyczkami, stanęły w miejscu dawnych magazynów, służących ponad sto lat temu do przechowywania towaru. Dzielnica magazynowa rozrosła się w HafenCity, nowy rejon miasta, pełen nowoczesnych budynków biurowych, restauracyjek i apartamentów.

Hamburg to główna giełda towarowa Europy. Większość towarów, które trafiają na półki naszych sklepów, przechodziło właśnie przez to miasto.

Miejsca warte zobaczenia:

Kościół św. Michała
Kościół św. Michała

Krameramtswohnungen - domy z XVII w.
Krameramtswohnungen – domy z XVII w.

Most Trostbrücke z XIII w., który łączy dawne miasto biskupie z miastem hrabiowskim.
Most Trostbrücke z XIII w., który łączy dawne miasto biskupie z miastem hrabiowskim.

Centrum miasta - znajduje się ono pomiędzy dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Szczególnie ratusz wyróżnia się bogato zdobioną fasadą z dwudziestoma posągami cesarzy.
Centrum miasta – znajduje się ono pomiędzy dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Szczególnie ratusz wyróżnia się bogato zdobioną fasadą z dwudziestoma posągami cesarzy.

Ogród zoologiczny Hagenbecka, w którym znajdują się tygrysy, małpy, słonie i inne dzikie zwierzęta, posiadające w ZOO przestronne wybiegi, imitujące naturalne warunki ich życia.
Ogród zoologiczny Hagenbecka, w którym znajdują się tygrysy, małpy, słonie i inne dzikie zwierzęta, posiadające w ZOO przestronne wybiegi, imitujące naturalne warunki ich życia.

Miniatur Wunderland – największa na świecie makieta modelarstwa kolejowego.
Miniatur Wunderland – największa na świecie makieta modelarstwa kolejowego.

Port
Port

Blankenese – czyli dawna wioska rybacka nad Łabą.
Blankenese – czyli dawna wioska rybacka nad Łabą.

Museum für Hamburgische Geschichte
Museum für Hamburgische Geschichte

ulica Jungfernstieg, mieszcząca się nad rzeką Alster – to ulica handlowa, a także promenada Hamburga.
ulica Jungfernstieg, mieszcząca się nad rzeką Alster – to ulica handlowa, a także promenada Hamburga.

jezioro Binnenalster
jezioro Binnenalster

pomnik-instalacja znajdujący się na placu przed katedrą św. Pawła, czyli upamiętnienie rozpoczęcia kariery tzw. "Fab Four" – słynnych czterech chłopaków z Liverpoolu tworzących zespół The Beatles
pomnik-instalacja znajdujący się na placu przed katedrą św. Pawła, czyli upamiętnienie rozpoczęcia kariery tzw. “Fab Four” – słynnych czterech chłopaków z Liverpoolu tworzących zespół The Beatles

Chilehaus - najsłynniejszy barokowy zabytek architektury sakralnej z północnych Niemczech
Chilehaus – najsłynniejszy barokowy zabytek architektury sakralnej z północnych Niemczech

Lwów – pamiątki przeszłości są na każdym rogu

Początki miasta sięgają XIII wieku. To fascynujące miejsce, gdzie na każdym kroku spotyka się pamiątki przeszłości pozostawione przez mieszkańców. Przez wieki żyli tutaj, obok...
video

Twierdza Mehrangarh (Indie)

Twierdza Mehrangarh, jeden z największych fortów w Indiach położony na wzgórzu nad miastem Dżodhpur. Założony w 1459 przez Rao Dźodha Singha, wodza klanu Rathore....

Dalmacja – przepiękny rejon Chorwacji

Uroki Dalmacji są corocznie doceniane przez turystów z całego świata. To przepiękny rejon Chorwacji, ciągnący się od gór Welebit, aż do zatoki Kotorskiej. Słynie...

Aplikacje na smartfona niezbędne przy podróży do Chorwacji

Wiadomo, że każdy z nas ma telefon. W większości przypadków są to smartfony z możliwością instalowania różnego rodzaju aplikacji. Jeżeli wybieracie się w tym...

Szybenik – pierwsze, prawdziwie chorwackie miasto

Miasto Szybenik znajduje się w północnej Dalmacji, w pobliżu ujścia rzeki Krka w Zatoce Sibenik. Swoim wyglądem przypomina amfiteatr. Budynki rozłożone są na wzgórzach...