EUROPA Chorwacja Istria - chorwacka skarbnica najstarszych tradycji i obyczajów

Istria – chorwacka skarbnica najstarszych tradycji i obyczajów

-

Istria uważana jest za serce Chorwacji skarbnicę najstarszych tradycji i obyczajów. Słynie z wyrobu wyrafinowanych win i domowych trunków ziołowych, które ze względu na swój niepowtarzalny smak i aromat, są bardzo popularne na całym świecie. Tutaj znajdziemy dzikie, zazwyczaj piaszczysto – żwirowe plaże, bogatą ofertę hotelową oraz tereny zielone, doskonałe dla miłośników trekkingu.

Istria to chorwacki półwysep w kształcie serca, położony między Zatoką Triesteńską oraz Kvarnerską, otoczony galaktyką zielonych wysepek. Leży w północnej części basenu Morza Adriatyckiego, na północnym-zachodzie Chorwacji.

Istria-map

Półwysep można podzielić na dwa odmienne obszary. Pierwszy to wybrzeże charakteryzujące się ogromną popularnością wśród turystów, którzy tłumnie tutaj przyjeżdżają. Drugi natomiast to region położony w głąb lądu – niejako zapomniany i pomijany przez podróżujących.

Podział taki wynika z faktu, że wybrzeże ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę hotelową i turystyczną. Wielkie inwestycję się opłaciły. Stworzono ogromne nadmorskie kurorty, odnowiono przy tym wiele hoteli, rozbudowano i stworzono wiele atrakcji, które są w stanie obsłużyć setki tysięcy gości. Otwarto dziesiątki restauracji i kawiarni, pubów i dyskotek. Całe wybrzeże Chorwacji jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Nie dziwi więc fakt, że przyciąga turystów jak magnes. Podróżni omijają wiec głąb lądu i zatrzymują się dopiero nad morzem.

istria_peninsula_croatia

Tereny położone w głębi lądu to przede wszystkim malownicze miasteczka, liczące po 4 tyś mieszkańców, otoczone zielonymi wzgórzami. Iście pocztówkowe widoki, które po prostu trzeba zobaczyć. Władze regionu, aby odciągnąć turystów od morza stworzyły szlak winiarski, w ramach którego rozwijana jest także agroturystyka. Półwysep Istrii słynie właśnie ze wspaniałych win, które najlepiej kupować bezpośrednio od producentów, gdyż są tańsze niż w sklepach.

8

Dzięki takiemu podziałowi na Istrii każdy znajdzie coś dla siebie. Ci co lubią leniuchować będą mogli po wylegiwać się na złocistych plażach. Ci którzy lubią luksus znajdą piękne hotele i masę miejsc i rozrywek gdzie będą mogli wydawać swoje pieniądze. Dla aktywnych lubiących spacerować polecamy spacery po miastach półwyspu. Urocze, wąskie uliczki na długo pozostaną Wam w pamięci. Dla lubiących sporty wodne – nad morzem panują idealne warunki do żeglowania, surfowania na desce bądź nurkowania.

Na Istrii znajdziemy tzw. „Wybrzeże Pinii” – to ponad 70 km odcinek wybrzeża gdzie nad samą wodą znajdziemy śródziemnomorskie drzewa iglaste z charakterystycznie spłaszczonymi koronami. – Pinie. Drzewa te idealnie nadają się do odpoczynku w ich cieniu.

ISTRIA

Półwysep Istrii upodobali sobie szczególnie Polacy. Znajduje się najbliżej naszych granic, a podróż samochodem trwa tylko ok. 12-13 godzin. Dla porównania do Dubrownika jedzie się ponad 17 godzin.

Nazwa półwyspu Istria pochodzi od nazwy iliryjskiego plemiona Histri, które jako pierwsze zamieszkiwało na tych terenach. Tereny te później zostały podbite m.in. przez Rzymian, Gotów, Bizancjum, Słowian, Franków, Wenecjan… Pozostałości po kolejnych cywilizacjach panujących na Istrii zachowały się do dziś, ciekawość budzą zwłaszcza antyczne, rzymskie budowle jak amfiteatr w Puli, łuk triumfalny, liczne bazyliki i obiekty sakralne, a także sama zabytkowa zabudowa miejska.

brijuni-archipelago-croatia

Z Istrii na wyspy archipelagu Brijuni można się dostać łatwo i przyjemnie z istryjskich portów codziennie wypływają statki wycieczkowe taki rejs jest świetną formą rozrywki gwarantuje niezapomniane wrażenia i doznania estetyczne.

Korzystając z faktu, iż przebywają Państwo w pobliżu Słowenii, warto wybrać się do Jaskini Postojnej – jednej z największych jaskiń na świecie, gdzie znaleziono ślady człowieka z okresu lodowcowego.

Co warto zwiedzić będąc na Istrii?

Pula

pula-croatia

Pula jest największym miastem półwyspu Istria. To starożytne miasto, położone na ośmiu wzgórzach jest największym centrum turystycznym w regionie i najatrakcyjniejszym miejscem dla tych którzy lubią zwiedzać. Znajdziemy tutaj wiele zabytków z czasów imperium rzymskiego. Amatorzy kąpieli wodnych znajdą swoje miejsce na licznych plażach. Istnieje tu również sporo interesujących sposobów na spędzenie wolnego czasu i poznanie okolicy miasta.

Pula_Aerial_View

W Puli nie brakuje miejsc w których możemy miło spędzić czas i spróbować lokalnych przysmaków. Specjałami istryjskiej kuchni są makarony, zwłaszcza danie fudżi skomponowane ze specjalnego makaronu, zapiekane z warzywami, serem i sosem. Tego wszystkiego możemy skosztować w klimatycznych restauracjach, gdzie przygrywa regionalna muzyka. Do tego dochodzą liczne puby, kluby i dyskoteki.

Hotel-Park-Pula-2

Z pięknego, zabytkowego portu możemy wypłynąć na wycieczkę po najbardziej urokliwych zakątkach wybrzeża. Najciekawsze szlaki obejmują zwiedzanie malowniczych wysp Brijuni oraz Zatoki Kwarnerskiej.

Najwspanialszym zabytkiem jest doskonale zachowane Koloseum, dorównujące wielkością temu w Rzymie. Zostało wybudowane w I wieku n.e. Niegdyś odbywały się na nim walki rzymskich gladiatorów, a w średniowieczu walki rycerskie. Na widowni mogło zasiadać na raz nawet 20 tyś osób. Obecnie Koloseum tętni życiem podczas festynów, festiwali i różnego rodzaju pokazów. Warto zwiedzić także muzeum znajdujące się pod budowlą.

pula-croatia-koloseum

Światowej klasy zabytkiem jest także rzymski Łuk Sergiusza, wzniesiony w latach 29-27 p.n.e. Jest on również nazywany “Złotą Bramą” ze względu na bogatą ornamentykę i złocone zdobienia.

luk-sergiusza-pula

Warto zobaczyć Świątynie Augusta, wzniesioną na antycznym Forum Puli na cześć cesarza Augusta. W ostatnich latach II wojny światowej świątynia prawie została zniszczona przez bombę. Całość zrekonstruowano w latach 1945-1947.

Augustus_temple_Pula

Bliźniacza Brama, to najlepiej zachowana brama miejsca. Kiedyś całe miasto otaczały mury obronne. Do środka można się było dostać jedną z dziewięciu bram. Bliźniacza brama swoją nazwę zawdzięcza dwóm identycznym łukom, przez które niegdyś wjeżdżało się do miasta. Dziś brama prowadzi do muzeum archeologicznego.

Pula jest także atrakcyjna z powodu bliskości innych dwóch chorwackich kurortów: Rovinj i Porec.

Ciekawostką jest, że w tej istryjskiej turystycznej stolicy przebywał słynny irlandzki pisarz, James Joyce, o czym świadczy zastygła w brązie postać pisarza, znajdująca się w ogródku kawiarni Uliks (Ulissess).

Rovinj

Rovinj-chorwacja

Rovinj jest prawdopodobnie najładniejszą miejscowością na całym wybrzeżu istryjskim. Jest ulubionym zakątkiem artystów, mają tu swoje dacze filmowcy, aktorzy i pisarze. Odznacza się zróżnicowaną architekturą, będącą mieszanką zabytkowych pozostałości Republiki Wenecji oraz urokliwego budownictwa śródziemnomorskiego, z charakterystycznymi, malowniczymi domkami o czerwonych dachach. Miasto wciąż pełni funkcję portu rybackiego. Działa tutaj najstarsza w kraju przetwórnia ryb oraz fabryka tytoniu, a okoliczne winnice dostarczają surowca do produkcji wysokiej jakości win: Burgonjac i Malvazija.

Najciekawszymi atrakcjami są mury miejskie, brama miejska o nazwie „Łuk Balbi” z roku 1680 i późno-renesansowa wieża zegarowa. O historycznej świetności przypominają na każdym kroku zabytkowe kamienice i pałace.

Cityscape_of_Rovinj_at_sunset

To właśnie w Rovinj znajduje się największa świątynia w całej Istrii – umiejscowiona na wzgórzu, pochodząca z połowy XVIII w. Katedra Św. Eufemii. Widok z 57-etrowej wieży wznoszącej się nad katedrą obejmujący całe wybrzeże, zabytkową architekturę, plaże i luksusowe hotele jest ponoć niesamowity.

Vodnjan

ulica-pian_najstarija_vodnjan

To małe miasteczko, odwiedzane przez turystów głównie z powodu trzech mumii, znajdujących się w kościele św. Błażeja.

Porec

Porec_Fortuna-Island-Hotel_Porec-Old-Town-Air-View-21

To jeden z głównych ośrodków turystycznych w całej Chorwacji. Znajduje się tutaj wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO bazylika św. Eufrazjusza. Znajdziemy tutaj także malownicze ruiny świątyń Marsa i Neptuna. W pobliżu placu Marafor można podziwiać zabytki z późniejszych epok. Na szczególną uwagę zasługują romański Dom z Balkonem i Dom Kanonicki oraz liczne, misternie zdobione, weneckie pałace. Budynkiem z którego Chorwaci są szczególnie dumni jest budynek Parlamentu Istrii. Początkowo był to XII wieczny, franciszkański klasztor, jednak po przebudowie w XVIII wieku, dość surowa budowla została ozdobiona w stylu barokowym i zaadaptowana na potrzeby lokalnego parlamentu.

Vrsar

vrsar-air-saša

 

jest spokojnym nadmorskim ośrodkiem. Leży w środkowej części wybrzeża Istrii, pomiędzy miastami Porec, a Rovinj. Miasto znajduje się na dwóch sąsiadujących wzniesieniach. Na jednym znajduje się stare miasto, na drugim ekskluzywny kompleks hotelowy. Miasteczko cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, gdyż tutejsza infrastruktura uważana jest za jedną z najlepszych w Europie. Stare miasto tworzą niezwykle strome uliczki wspinające się na szczyt wzgórza, na którym stoi kościół św. Marcina.

Opatija

Croatia-Istria-Promenade-of-Opatija

Miasto nazywane jest „Pierwszą Damą Adriatyku” albo „Królową Turystyki”. Od XIX wieku cieszy się opinią idealnego miejsca na wakacyjny urlop. W roku 1889 stała się uzdrowiskiem klimatycznym i od tego czasu jest najmodniejszym kurortem turystycznym w Chorwacji. Co ciekawe, dookoła miasta znajdziemy ponad 160 różnego rodzaju gatunków roślin, które nie są typowe dla przyrody tego kraju. Zostały przywiezione z dalekich stron świata. W takim otoczeniu warto się zainteresować kościołem św. Jakuba – to najważniejszy zabytek miasta. W jego sąsiedztwie znajduje się dzwonnica, fontanna Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny.

Umag

umag-croatia

Jest miastem z bogatą historią, sięgającą antyku. Jednak większość jego zabytków pochodzi z późniejszych okresów. Najważniejszym jest XVIII – wieczny kościół św. Pellegrinusa, który jest patronem miasta. Jego święto obchodzone jest w maju. W kościele znajdziemy  jego relikwie. Warto odwiedzić jedyne w mieście muzeum które oferuje wystawę rzymskich amfor i drogocennych kamieni.

Buzet

Buzet-croatia

Jest znany głównie z trufli. Warto się tam wybrać we wrześniu właśnie po to aby spróbować przysmaków podczas “Festiwalu Trufli”.

Grožnjan

croatia-groznjan-panorama

To zabytkowe miasteczko, które upodobali sobie głównie artyści. Mamy tutaj niepowtarzalną okazje zapoznać się z tajnikami artystycznego rzemiosła. Poza tym Grožnjan jest całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego co stwarza idealne warunki dla spacerów po zabytkowych ulicach.

Istarskie Toplice

Istarske_Toplice-croatia

To uzdrowisko, znajdujące się w pobliżu miejscowości Buzet. Nasycona siarką woda o stałej temperaturze ok. 35-stopni pomoga leczyć wiele schorzeń – od bólów po problemy ze skórą.

Limski Zaljev

limski_kanal-croatia

To przepiękny rezerwat przyrody charakteryzujący się bardzo stromymi ścianami fiordów porośniętych roślinnością.

Motovun

Motovun-croatia

Warto tutaj przyjechać ze względu na widoki, bowiem miejscowość położona jest na wzgórzu. Znajdziemy tutaj najlepiej zachowane mury obronne na całym półwyspie. Motovun słynie także z tego, że na obszarach wokół niego zbieranych jest wyjątkowo dużo trufli.

Novigrad

novigrad-chorwacja

Jest nazywany mniejszą kopią Rovinju ze względu na nadbrzeżne mury i dzwonnice która góruje nad dachami domów. Na ulicach jest znacznie mniej ludzi niż we wspomnianym mieście, więc miasteczko warto zobaczyć ze względu na taki sam klimat.

Pazin

pazin-chorwacja

Do miasta przybywają tłumy ludzi aby zobaczyć Jamę Fojba, czyli niezwykłe zjawisko w postaci 120 metrowej przepaści, w której znikają wody rzeki Pazincica i płyną do podziemnego jeziora. To właśnie w Jamie Fojba rozgrywa się akcja powieści Juliusza Verna “Mateusz Sandorf”. Wapienny wąwóz był podobno także inspiracją dla Dantego podczas tworzenia “Piekła”. W Pazinie warto zobaczyć także zamek oraz stare miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie