Tradycja organizacji lokalnych jarmarków jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. To nie tylko okazja do przedświątecznych zakupów łakoci, ozdób choinkowych i prezentów, ale także niezwykła okazja by poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Wraz z nadejściem końcówki listopada, w najbardziej charakterystycznych zakątkach polskich miast, pojawiają się oryginalne stragany, oferujące lokalne i zagraniczne przysmaki. Te największe i najpopularniejsze jarmarki odbywają się Krakowie, Warszawie oraz we Wrocławiu.

Warszawa

Zimowy Narodowy

Gdzie: Stadion Narodowy od ronda Waszyngtona | 28 listopada – 24 grudnia

Strona www: pgenarodowy.pl

Jarmark Świąteczny w ramach Zimowego Narodowego ruszył już po raz drugi. I po raz drugi mieszkańcy Warszawy mogą poczuć magię i atmosferę świąt w sąsiedztwie największego obiektu sportowego w Polsce. Na odwiedzających czeka przepiękna iluminacja świetlna, pyszne jedzenie, a także niepowtarzalny, bożnonarodzeniowy klimat.

Warszawski Jarmark Świąteczny pod Stadionem Narodowym wzorowany jest na najlepszych, wiedeńskich jarmarkach. Ci, którzy odwiedzą stolicę w tym przedświątecznym okresie i wybiorą się na bazarek podczas Zimowego Narodowego, będą mogli skosztować rozmaitych przysmaków z urokliwych, drewnianych budek, a także poczuć magiczną atmosferę.

Jarmark jest oficjalnym jarmarkiem stolicy. Jego partnerem jest Miasto Stołeczne Warszawa, a także spółka PL.2012+, operator Stadionu Narodowego.

Żoliborski Jarmark Bożonarodzeniowy

Gdzie: plac Wilsonda | 27 listopada – 23 grudnia

Strona www: jarmarkbozonarodzeniowy.org

zoliborski-jarmark-bozonarodzeniowy-01

Świąteczna atmosfera zostanie stworzona przez 24 wystawców między innymi z Węgier, Holandii, Austrii i Polski. Będzie grzane wino, węgierki langosz i kołacz, holenderskie wafle na ciepło wypiekane na miejscu, niemieckie i austriackie kiełbaski, gularze, polskie pierogi i tradycyjnie już ozdoby choinkowe, rękodzieło a także świąteczne ciasta, wędliny i pieczywo.

Wrocław

Gdzie: Rynek | 20 listopada – 22 grudnia

Strona www: jarmarkbozonarodzeniowy.com

Na jednym z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych zagości moc pyszności. Spacerując po Rynku znaleźć będzie można nie tylko aromatyczny grzaniec i słodkie pierniki, ale też specjały, których nie spotka się w żadnym innym miejscu. Francuskie naleśniki, węgierskie kołacze i langosz, austriackie sery czy też wyśmienite, holenderskie śledzie to tylko początek tej apetycznej przygody.

wrocławski-jarmark-bozonarodzeniowy

To także idealne miejsce dla tych, którzy swoim bliskim pragną podarować coś wyjątkowego. W pięknych, drewnianych domkach będzie można wybierać świąteczne podarunki spośród wielu unikatów. W tym roku na Jarmarku zadebiutują: wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe i ozdoby z drzewa oliwnego prosto z samego Betlejem, biżuteria z prawdziwej żywicy, wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny, ręcznie tkane koronki, naturalne kosmetyki. Więcej info na stronie jarmarku…

Kraków

Gdzie: Rynek | 27 listopada – 27 grudnia

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie już od kilkunastu lat odbywają się na Rynku Głównym w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy. To także powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego – wszelkiego rodzaju jarmarki odbywały się tu przecież od stuleci.

bozonarodzeniowy_jarmark_w_krakowie

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy może poszczycić się miejscem na liście 20 najlepszych europejskich świątecznych jarmarków sporządzonej przez magazyn Times. Od 27 listopada ma Rynku Głównym będzie można zatracić się w szaleństwie zakupów. Na straganach pojawią się drewniane anioły i inne ozdoby, futra, akcesoria oraz regionalne przysmaki, w tym tradycyjna polska kiełbasa.

Gdańsk

Gdzie: Targ Węglowy | 5 – 23 grudnia

Strona www: odkryjpomorze.pl

Na Targu Węglowym przybędzie kilkadziesiąt domków i straganów wypełnionych towarami i świątecznymi smakołykami – w tym regionalnymi i tradycyjnymi przysmakami. W dużym pawilonie handlowym będą prezentowane wyroby artystów i twórców rękodziała artystycznego.

Jedną z atrakcji tegorocznego Jarmarku będzie Anielski Młyn o wysokości ponad 6 metrów. Wyjątkową konstrukcję przyozdobią podobizny aniołów i świętych wyrzeźbione w drewnie przez mistrza Michała Ostoję-Lniskiego. W parterowej części Młyna znajdzie swoje miejsce bufet gastronomiczny z grzanym winem oraz cydrem, a także stoisko z pamiątkami.

Program jarmarku można zobaczyć tutaj.

Ozdobą otoczenia Jarmarku, podobnie jak w zeszłym roku, będzie Choinka Małych Gdańszczan. Tegoroczne drzewko – dar osoby prywatnej z Leźna – ma około 10 metrów wysokości.

Sopot

Gdzie: Skwer kuracyjny | 19 grudnia – 3 stycznia

Sopocki Jarmark będzie obfitował w oryginalne, ręcznie wytwarzane wyroby rzemieślnicze, m.in. ozdoby świąteczne, świece, smakołyki i produkty ekologiczne i regionalne.

jarmark-sopot

Dodatkową atrakcją dla wszystkich obecnych w na Jarmarku w dniu 20 grudnia, będzie Wigilia dla mieszkańców Sopotu. Tej okazji do spotkania przy wspólnym stole i wesołego kolędowania, będzie towarzyszyć bogaty program artystyczny.

Jarmark otwarty w dniach W dniach 19-23 grudnia 2015 oraz 26 grudnia 2015 – 3 stycznia 2016. Stoiska znajdujące się na Skwerze Kuracyjnym przed fontanną (niedaleko wejścia na molo) będą czynne w godzinach 15.00 – 20.00 w dni powszednie, oraz od 10.00 – 20.00 w weekendy i dni świąteczne.

Olsztyn

Gdzie: Stare Miasto | 10 – 13 grudnia

Strona www: jarmark.olsztyn.eu

Już po raz siódmy olsztyńską starówkę wypełnią świątecznie przystrojone stragany i wystawcy ze specjalnie dobranym asortymentem: rękodziełem, przysmakami, ozdobami choinkowymi. Kolejny raz flagowe wydarzenie zimy w Olsztynie zapowiada się na mocny przedświąteczny akcent!

Przechadzając się uliczkami Starego Miasta będzie można spotkać nie tylko kolędników i Mikołajów wraz z pomocnikami, ale też poprzebieranych aktorów i połykaczy ognia. Jak zwykle usatysfakcjonowani będą miłośnicy muzyki na żywo. Bogaty program sceniczny przygotują głównie lokalni artyści. Na dzieci i rodziców będzie czekał Święty Mikołaj prosto z partnerskiego miasta Olsztyna – Rovaniemi w Finlandii.

Łódź

Gdzie: ul. Piotrkowska i Pasaż Schillera | 6 – 23 grudnia

lodzki-jarmark-swiateczny

W tym roku hasło Jarmarku brzmi: “Bo święta to dobra zabawa“. Na Piotrkowskiej i w Pasażu Schillera do 23 grudnia odbywać się będą koncerty kolęd w wykonaniu gwiazd polskiej estrady oraz spotkania z św. Mikołajem, gry i konkursy dla całych rodzin, warsztaty plastyczne oraz zajęcia kulinarne. Również w tym roku stanie lodowisko, stok saneczkarski oraz karuzela. W strefie handlowej (odcinek od Nawrot do Tuwima) stanie 45 stoisk ze świątecznym asortymentem. Tegoroczną edycję przygotowuje Łódzkie Centrum Wydarzeń.