City Break Kopenhaga na weekend - miasto wiecznie młode

Kopenhaga na weekend – miasto wiecznie młode

-

W Kopenhadze, będącej jednym z kilku miast na świecie, w którym mieszka się najlepiej ze względu na jakość życia i twórczą energię, najważniejsi są jej mieszkańcy. Niezależnie od tego czy przyjedziemy do centrum Kopenhagi z lotniska nowym metrem, czy nasz statek wycieczkowy zacumuje w historycznym porcie, czy też wjedziemy do miasta przez imponujący most ze Szwecji, prawie na pewno uderzy nas jedna rzecz – płynność, z jaką poruszamy się po duńskiej stolicy.

Pełen energii duch Kopenhagi w sposób oczywisty ma związek z tym, co w życiu najlepsze. W końcu ile miast może pochwalić się nowo otwartą, zbudowaną przez człowieka piaszczystą plażą o długości 2 km, która jest przystosowana do uprawiania sportów wodnych i znajduje się zaledwie pięć minut jazdy metrem od centrum miasta? Wszędzie widzimy rowery, na których rodzice wożą swoje pociechy po mieście lub po zielonych miejskich parkach, takich jak Kongens Have, gdzie znajdują się doskonałe miejsca na piknik. W rzeczywistości w żadnym innym kraju skandynawskim nie znajdziemy tylu restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelina co w Kopenhadze, i nigdzie na północ od Mediolanu nie znajdziemy tak wysoko ocienianej kultury picia kawy. Natomiast eksperymenty kulinarne są tak samo popularne w studenckich lokalach w dzielnicach Norrebro i Vesterbro, jak w cenionych przez smakoszy restauracjach w centrum miasta.

https://www.youtube.com/watch?v=AV2ZMXlGC00

Dla najmłodszych

Na ulicach Kopenhagi wszędzie widzi się najmłodszych. Dzieci są zawsze mile widziane i dlatego stworzono dla nich właściwe warunki, by mogły w pełni zaspokoić swoją ciekawość. W większości muzeów są specjalnie urządzone sekcje, poświęcone najmłodszym i ciekawskim gościom. Dzieci mogą tu tworzyć własną sztukę i uczyć się za pomocą interaktywnych mediów. Polecamy wypożyczyć rowery dla całej rodziny, lub obejrzeć miasto z pokładu spacerowego statku na wycieczce po kanałach i porcie.

Co warto zobaczyć w mieście:

Muzeum Techniki

Nie sposób się tutaj nudzić. W muzeum znajduje się ogromny hall wypełniony wszystkim, co dzieci lubią najbardziej, a co można dotknąć, włączyć, wejść do wnętrza: maszyny, pojazdy, samochody, samoloty, urządzenia elektryczne i parowe, niezwykłe wynalazki i oczywiście wyposażenie strażaków, brygad ratunkowych i medycznych.

www.tekniskmuseum.dk

Ny Carlsberg Glyptotek (Muzeum sztuki)

Ny_Carlsberg_Glyptotek_kopenhaga-wakacyjnyklimat-pl

Muzeum sztuki w Kopenhadze poświęcone kulturze starożytnej basenu Morza Śródziemnego oraz XIX-wiecznej sztuce francuskiej i duńskiej. Założone w 1882 przez znanego duńskiegobrowarnika, kolekcjonera i mecenasa sztuki, Carla Jacobsena jako dar dla społeczeństwa.

Park rozrywki Tivoli

Copenhagen-Tivoli-wakacyjnyklimat-pl

W bajkowej scenerii zimowego parku, oświetlonego tysiącami lampek zawieszonych na wierzbach, świerkach, choinach, można godzinami spacerować zaglądając do sklepików i straganów pełnych świątecznych wypieków, ozdób, eleganckich świec, bombek, lampek, ciepłych kapci i norweskich swetrów. Na miłośników łyżew czeka lodowisko, na wielbicieli rozrywki 25 różnych atrakcji w tym przejażdżki na rollercoasterach, zaś na dzieci i dorosłych wielki namiot, w którym urządzono uroczą wioskę skrzatów „Nissekobing”.

Wieczorem w teatrze i sali koncertowej Tivoli, warto pośmiać się ze Zwariowanego Kabaretu lub obejrzeć wspaniałe przedstawienie „Dziadka do orzechów”. Można również, po prostu zobaczyć pokazy sztucznych ogni rozgrzewając się szklaneczką aromatycznego gloggu i odpocząć po dniu pełnym świątecznych wrażeń.

www.tivoli.dk

Interaktywne Eksperimentarium

experimentarium_kopenhaga_wakacyjnyklimat-pl

Eksperimentarium leżące w kopenhaskiej dzielnicy Hellerup zostało otwarte w 1991 roku i stało się natychmiast światowym przebojem. To niezwykłe, interaktywne muzeum odwiedziły już miliony osób, by poprzez zabawę i eksperymenty spróbować leczyć, wywoływać burze, opanować prąd, kierować statkiem, czyli poznać od podszewki przyrodę i technikę.

http://www.experimentarium.dk

Zoo

copenhagen-zoo_wakacyjnyklimat-pl

Kopenhaskie zoo należy do najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Obecnie zoo zamieszkuje ponad 3 tys. zwierząt, które reprezentują ponad 250 gatunków z całego świata. W ostatnich latach zoo rozsławił także nowoczesny Pawilon Słoni, zaprojektowany przez słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera.

http://zoologi.snm.ku.dk

Port Nyhavn

nyhavn-kopenhaga-wakacyjnyklimat-pl

Kanał portowy Nyhavn jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc Kopenhagi. Stojące nad kanałem kolorowe kamieniczki skrywają w swych wnętrzach ogromną ilość restauracji, kawiarni i pubów, jednak w czasie gorącego, letniego dnia (i wieczoru), bardzo trudno tam znaleźć jakiś pusty stolik.

Niedaleko kanału mieszkał najsławniejszy duński bajkopisarz Hans Christian Andersen.

Zmiana warty przed pałacem Królowej

Royalguards_copenhagen

Zmiana warty o godzinie 12.00 przed pałacem Małgorzaty II, przyciąga zawsze tłumy turystów i wielbicieli monarchii.

Ulica Strøget

Stroget_kopenhaga_wakacyjnyklimat-pl

Ulica jest obecnie najdłuższym deptakiem w Europie. W latach 60 została zamknięta dla ruchu samochodowego i stała się wzorem do naśladowania dla innych dużych metropolii. Znajdziemy tam sklepy wielu ekskluzywnych marek np.  Louis Vuitton, Mulberry czy Karen Millen, a także wiele sklepów z pamiątkami, barów, kawiarni czy restauracji.

Dzielnica Christiania

christiania_kopenhaga-wakacyjnyklimat-pl

Częściowo samostanowiące się osiedle w dzielnicy Kopenhagi Christianshavn. Duńskie władze nadały jej mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Miejsce zasłynęło na świecie jako prężny ośrodek ruchu hippisowskiego i szeroko rozumianej kultury alternatywnej.

Żadne inne miejsce w Kopenhadze nie wywołuje wśród Duńczyków tak skrajnych emocji jak właśnie Christiania. Ale też żadne inne miejsce nie wzbudza u turystów tak wielkiego zainteresowania.

www.christiania.org

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej należy do najczęściej odwiedzanych. W nowej, świeżej odsłonie pokazuje w przystępny sposób skarby Wikingów, takie jak słynny Słoneczny Rydwan, Złote Rogi, miecze i uzbrojenie. 10000 lat mija tutaj tak szybko! Wstęp bezpłatny.

Muzeum zostało specjalnie urządzonego z myślą o dzieciach. Ścieżka przyrodnicza prowadzi przez historię od powstania mamuta, po małą mysz. Możecie również wybrać ścieżkę tropiciela i odbyć podróż po lasach deszczowych z orangutanami, sawannach z lwami i antylopami. A w wielkim hallu muzeum każdy poczuje się mały przy ogromnym szkielecie wieloryba.

http://natmus.dk

Mała Syrenka

mala-syrenka-kopenhaga_wakacyjnyklimat-pl

Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.

Stoi przy nabrzeżu Langelinie, przedstawia tytułową bohaterkę baśni Hansa Christiana Andersena.

Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana

Louisiana-Museum-of-modern-art_wakacyjnyklimat-pl

Louisiana jest zarówno muzeum, jak i domem kultury. Już samo skrzydło dla dzieci, które jest „artystycznym placem zabaw” dla naszych młodszych i najmłodszych gości, wnosi do muzeum wiele życia, a najważniejszą rolą muzeum w kulturalnym krajobrazie jest organizacja spotkań towarzyskich i dyskusji.

Otwarta, domowa atmosfera panująca w salach wystawowych, duży park, możliwość zrelaksowania się w kawiarni i sklepie a także liczne koncerty, wykłady i debaty organizowane wieczorami w sali koncertowej przyczyniają się do stworzenia pełnego życia domu – domu kultury w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Wesołe miasteczko Bakken

Najstarszy park rozrywki na świecie!

www.bakken.dk

DGI–byen

Na niepogodę Kopenhaga oferuje beztroską zabawę w parku wodnym i basenie o kształcie elipsy w kompleksie rozrywkowym DGI–byen. Oprócz basenów i brodzików dla małych dzieci jest również ściana wspinaczkowa i spa. A wszystko w bardzo rozsądnej cenie całodniowego biletu, który z pewnością nie zrujnuje naszej kieszeni.

www.dgi-byen.com

Muzeum Thorvaldsena

Muzeum-thorvaldsena-kopenhaga_wakacyjnyklimat-pl
@ justnuances.com

Największy duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen (1770-1844) po 40-letnim pobycie w Rzymie poświęcił swoje zbiory, bibliotekę i pieniądze na urządzenie własnego muzeum (na jego dziedzińcu został nawet pochowany). Muzeum warto odwiedzić choćby dlatego, że zobaczymy tam modele warszawskich pomników księcia Józefa Poniatowskiego i Kopernika oraz rzeźb Chrystusa i Władysława Potockiego z Katedry Wawelskiej.

www.thorvaldsensmuseum.dk

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego

Cerkiew-sw-Aleksandra-Newskiego_wakacyjnyklimat-pl

Budynek powstał w 1881 na życzenie carycy Marii Fiodorowny, z pochodzenia księżniczki duńskiej. Na koszt państwa rosyjskiego w 1881 wykupiona została działka przy ul. Bredgade, zaś środki na budowę świątyni pochodziły zarówno z funduszy rządowych, jak i z prywatnej kasy cara Aleksandra III. Autorem projektu cerkwi był profesor Dawid Grimm, zaś budowę współnadzorowali dyrektor duńskiej akademii sztuki F. Meldals i architekt miejski A. Jensen. Poświęcenie gotowej cerkwi miało miejsce 10 września 1881 w obecności Aleksandra III z żoną i dziećmi: carewiczem Mikołajem, wielkim księciem Jerzym i wielką księżną Ksenią, a także królowej greckiej Olgi i króla Danii Chrystiana IX.

Muzeum Bursztynu w zamku Rosenborg

rosenborg_kopenhaga-wakacyjnyklimat-pl

W zbiorach zamku Rosenborg w Kopenhadze znajduje się duża i bardzo interesująca kolekcja wyrobów z bursztynu. Dzieła te nie są zgrupowane w ramach jednej wystawy poświęconej tylko bursztynowi, lecz rozproszone wśród innych wspaniałych skarbów zgromadzonych w tym miejscu. Specyfika tutejszych zbiorów i sposób ich prezentacji ma swoje historyczne uzasadnienie. Zamek Rosenborg zbudowany został w stylu późnorenesansowym na początku XVII wieku i był królewską rezydencją przez blisko sto lat. Gdy Fryderyk IV w roku 1710 przeniósł się do nowo zbudowanego pałacu Frederiksberg na północ od Kopenhagi, w Rosenborgu umieszczono duńskie skarby narodowe: regalia i rodzinne kolekcje obejmujące zbiory mebli, malarstwa, rzemiosła artystycznego i klejnotów. W 1833 roku decyzją króla Fryderyka VI zamek Rosenborg stał się ogólnodostępnym muzeum. Jego zbiory zostały uporządkowane chronologicznie i uzupełnione o dzieła z królewskiej Kunstkamery. W ten sposób miejsce to stało się najbogatszym muzeum w Danii. Od tamtego czasu nic w nim nie zmieniono i nadal należy do Korony.

Rundetarn (Okrągła Wieża)

Okrągła Wieża (duń. Rundetårn) stanowiła część większego kompleksu, w którego skład wchodziły niegdyś także Kościół św. Trójcy i Biblioteka Uniwersytetu Kopenhaskiego. Okrągła Wieża został zbudowana w latach 1635 – 1642 z polecenia króla Chrystiana IV i od samego początku miała służyć jako obserwatorium astronomiczne. Dziś Wieża w pierwszej kolejności jest atrakcją turystyczną, z której jest doskonały widok na panoramę miasta. Oprócz tego wieża pełni nadal funkcje obserwatorium, a przez umieszczoną tu lunetę każdy może sobie pooglądać gwiazdy.

Cytadela Kastellet

Cytadela pochodzi z lat 1662 – 1663. Jest ona ostatnim zachowanym elementem kopenhaskich wałów obronnych i jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji w północnej Europie. Cytadela została zbudowana w celu ochrony miasta przed Szwedami, a jej fundatorem był Fryderyk III, stąd jej oficjalna nazwa brzmi Citadellet Frederikshavn.

Cytadela została zbudowana na planie pentagramu. Składa się z pięciu bastionów, a na jej obszarze znajduje się m.in. kościół oraz malowniczy wiatrak.

Obecnie Kastellet jest jedną z atrakcji turystycznych miasta a także popularnym miejscem spacerów Kopenhażan.

1 KOMENTARZ

  1. W ubiegłym roku szkolnym uczyłam szóstą klasę i w ramach wycieczki szkolnej udało mi się namówić rodziców na rejs promem do Kopenhagi właśnie – w mojej opinii najlepsza wycieczka szkolna na jakiej była, a i dzieciaki były przeszczęśliwe 🙂 W sumie nic dziwnego, bo w programie wycieczki, po zwiedzaniu był przejazd do Bakken. Teraz uczę czwartą klasę, więc pewnie z dużymi wyjazdami jeszcze się trochę wstrzymam, ale może za dwa lata spróbuję wziąć na tapetę Experimentarium, albo może wybierzemy się na Bornholm. Bardzo ciekawą ofertę ma Unity Line:
    http://wyjazdydlagrup.pl/pm/oferta/oferta-dla-dzieci-i-mlodziezy/morska-szkola/

    Ech – nie ma co gdybać… jeszcze trochę będę musiała się chyba wstrzymać z decyzjami 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie