City Break Kotor w Czarnogórze na idealne wakacje

Kotor w Czarnogórze na idealne wakacje

-

Z trzech stron góry Lovćen, z czwartej zaś adriatycka zatoka o cechach fiordu – trudno wyobrazić sobie bardziej malowniczą scenerię. Całości krajobrazu dopełnia, założone w IX wieku, miasto Kotor, które w sposób naturalny zachowało się w niemal nienaruszonym stanie. Od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, doskonale wpisuje się, dopełniając niezwykłości otoczenia. Nazwa miasta wywodzi się od słowa Dekatera (z starogreckiego słowa Katareo – oznaczającego, gorąco).

Kotor, będący z początku bizantyjską twierdzą, przechodził w różne ręce, na przełomie XIV i XV wieku stanowiąc nawet autonomiczną republikę. Jak większość miast w rejonie, także i Kotor z czasem trafił pod panowanie Wenecji. Od końca I wojny światowej stanowił jednakże część Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, późniejszej Jugosławii.

Dzisiaj to jedno z najpiękniejszych miast Czarnogóry, które – poza wspaniałym otoczeniem – przyciąga tłumy turystów zachowanymi w perfekcyjnym stanie zabytkami. Stare miasto otoczone wysokimi na 20 metrów murami czy poszczególne cerkwie, kościoły i pałace to tylko niewielki ułamek tego, co – będąc w Kotorze – koniecznie należy zobaczyć.

Courtesy of www.AirPano.com
Miasto Kotor ma charakter śródziemnomorski, czyli pełne jest wąskich uliczek, niesymetrycznych placów, pałaców i świątyń. Jest to dziedzictwo średniowiecza. Chociaż miasto zostało wpisane na listę UNESCO, większość zabytków jest niestety nie odrestaurowana, a nawet pozamykana.
Ciekawostką jest, że ulice Starego Miasta nie mają swoich nazw. Są tylko numery domów, tak więc turyści mają utrudnione zadanie i łatwo jest zabłądzić.

old-town-kotor

Do Starego Miast można się dostać przez trzy renesansowe bramy: Bramę Morską (Morska Vrata), z XVI wieku, Bramę Południową (Vrata od Gurdića) oraz Bramę Północną (Vrata na Reku).

plan-stare-miasto-Kotor

Trg Oktobarske revolucije, to centralny plac starówki i miejsce tętniące życiem. Wzdłuż placu ciągnie się Pałac Namiestnika Wenecji (Kneževa palata) z XV wieku. Zaraz za nim, znajduje się pałac rady miejskiej (Gradska vijećnica). Warto zwrócić także uwagę na XVII-wieczny pałac Bizanti.

Zobacz Trg Oktobarske revolucije w 360 stopniach > link.

Inside-the-Old-Town-of-Kotor

Trg od Kina to kolejny ciekawy plac, bardziej kameralny. Znajdziemy tam romańsko-gotycki kościół św. Michała z XIII wieku.

Zwiedzając starówkę, z pewnością trafimy także na Trg Ustanka mornara, gdzie znajduje się m.in. Archiwum Historyczne, przechowywujące historyczne dokumenty związane z Kotorem. Kolejną ciekawą budowlą jest Pałac Drago z bardzo ciekawymi XV-wiecznymi oprawami okien. Katedra św. Trypuna (Katedrala Sv. Tripuna) dominuje w zabudowaniach Trg Ustanka mornara. Jego wnętrze skrywa cenne zabytki. W skarbcu znajduje się srebrny relikwiarz z głową św. Trypuna, wyroby ze złota, przedmioty kultu religijnego, obrazy tryptyk Girolama da Santa Croce i inne.

Katedra św. Trypuna
Katedra św. Trypuna

Z niewielkiego placu Pijaca od salate, schodami możemy się dostać aż do znajdujących się na zboczu murów obronnych. Dopiero stąd możemy zobaczyć ogrom miejskich fortyfikacji. Większość umocnień wznieśli Wenecjanie, a prace nad nimi trwały aż do XVIII wieku. Mury obronne mają 4,5 km długości, pną się do wysokości 260 m n.p.m i ich grubość dochodzi do 15 metrów. W najwyższym ich punkcie znajduje się wejście do twierdzy św. Jana (Tvrđava Sv. Ivan), z której rozciąga się wspaniały widok na Dobrotę, Zatokę Kotorską oraz zbocza góry Vrmac.

mury obronne
mury obronne

Wewnątrz murów znajduje się cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia (Gospe od zdravlja). Matka Boska od Zdrowia stała się jej patronką po zażegnaniu jednej z licznych epidemii dżumy.

po prawej
po prawej cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia

Najpiękniejszą świątynią Kotoru jest bez wątpienia Kościół Najświętszej Marii Panny (Sv. Marija Koleđata) z 1221 roku. Obok niego znajduje się dzwonnica z 1771 r.

Kościół Najświętszej Marii Panny
Kościół Najświętszej Marii Panny

Po zwiedzeniu starówki można wybrać się w interesujący spacer na zabytkowy cmentarz, który znajduje się obok drogi prowadzącej do Budvy. Przed wejściem znajduje się pomnik rozstrzelanych marynarzy – powstańców z 1918 r. Część zachowanych nagrobków powstała jeszcze w XIX w.

2 KOMENTARZE

  1. […] Z trzech stron góry Lovćen, z czwartej zaś adriatycka zatoka o cechach fiordu – trudno wyobrazić sobie bardziej malowniczą scenerię. Całości krajobrazu dopełnia, założone w IX wieku, miasto, które w sposób naturalny zachowało się w niemal nienaruszonym stanie. Od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, doskonale wpisuje się, dopełniając niezwykłości otoczenia. Dzisiaj to jedno z najpiękniejszych miast Czarnogóry, które – poza wspaniałym otoczeniem – przyciąga turystów zachowanymi w perfekcyjnym stanie zabytkami. Stare miasto otoczone wysokimi na 20 metrów murami czy poszczególne cerkwie, kościoły i pałace to tylko niewielki ułamek tego, co – będąc w Kotorze – koniecznie należy zobaczyć. Kotor jest mniej skomercjalizowany niż Budva. Mniej tu hoteli i kawiarni. Nie ma też aż tak spektakularnych plaż. Jednak warto… Czytaj dalej […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie