W samym sercu Mazur, w pobliżu Kętrzyna znajdują się porośnięte lasem ruiny wojennej kwatery głównej Adolfa Hiltera, noszącej nazwę Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Tutaj wznoszony był od wczesnej jesieni 1940 r. najtajniejszy obiekt – w efekcie powstało zamaskowane miasteczko w którym przebywało do 2 tys. osób. Razem było to 200 budynków, w tym 50 potężnych bunkrów, schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe a nawet kino.

Wilczy szaniec odznaczał się niezwykle skomplikowanym systemem bezpieczeństwa, Ścisły obszar kwatery wynosił 250 ha i był zabezpieczony zaporami z drutu kolczastego oraz polami minowymi o szerokości od 50 do 100 m. Wywiady radziecki i aliancki nigdy nie zdołały zlokalizować położenia kwatery, także okoliczna ludność nie wiedziała, co naprawdę kryje się w rozległych lasach.

Wilczy_Szaniec_30

Decyzje o budowie podjęto jesienią 1940. O lokalizacji kwatery w tym miejscu zadecydowały następujące względy: Kętrzyński las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim. Miało to duże znaczenie psychologiczne (Plan Barbarossa przewidywał atak przeciwko ZSRR). Prusy Wschodnie były jednym z najbardziej ufortyfikowanych okręgów III Rzeszy. Na jego obszarze znajdowało się wiele twierdz (Giżycko, Toruń, Kłajpeda, Pilawa) i tzw. rejonów umocnionych z okopami przeciwpancernymi i zasiekami z drutu kolczastego.

Wilczy_Szaniec_28

Tu w lipcu 1944 r. odbył się słynny zamach na Hitlera, dokonany przez pułkownika Clausa von Stauffenberga. Eksplozja nie zabiła jednak wodza III Rzeszy – doznał tylko niewielkich obrażeń.

Wilczy_Szaniec_15

Pod koniec wojny większość obiektów twierdzy została wysadzona w powietrze, ale nadal imponują rozmiarami.

Więcej informacji: atrakcje.mazury.pl

Wilczy_Szaniec_40