Początki miasta sięgają XIII wieku. To fascynujące miejsce, gdzie na każdym kroku spotyka się pamiątki przeszłości pozostawione przez mieszkańców. Przez wieki żyli tutaj, obok siebie Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Żydzi i Ormianie. To właśnie takiej mieszańce narodowości, miasto zawdzięcza niepowtarzalną atmosferę, bogactwo i różnorodność zabytków.

Najważniejszym miejscem miasta jest Rynek otoczony pięknymi kamienicami, z których każda zasługuje na uwagę. Znajdziemy tam kamienicę Królewską, należącą kiedyś do rodziców Jana III Sobieskiego, który przekształcił ją w pałacową rezydencję. Z wieży XIX wiecznego ratusza można podziwiać panoramę Lwowa.

rynek-we-lwowie
Rynek we Lwowie razem z całym Starym miastem znajduje się od 1998 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dookoła Rynku znajdują się 44 kamienice, każda w innym stylu architektonicznym. Centralnym budynkiem jest Ratusz, z którego można podziwiać panoramę Lwowa.

Największymi zabytkami sakralnym Lwowa są katedra św. Jura, XIV-wieczna katedra ormiańska oraz katedra Łacińska NMP (znajdująca się na rynku), ufundowana przez króla Jana Kazimierza.

archikatedralny-sobor-sw-jura-we-lwowie
Archikatedralny sobór św. Jura . W 1998 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto przespacerować się po Prospekcie Swobody (Wały Hetmańskie) – deptaku reprezentatywnym, który znajduje się w miejscu gdzie dawniej znajdowały się mury miejskie. Początek wałów wyznacza pomnik Mickiewicza, a koniec efektowny gmach Opery.

chapel_of_the_Boim_family_(8673882613)
Kaplica Boimów usytuowana obok katedry łacińskiej. Jej fundatorem był pochodzący z Transylwanii Jerzy (György) Boim, kupiec i rajca miejski, sekretarz króla Stefana Batorego.
Muzeum-Narodowe
Muzeum Narodowe we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego.
Katedra ormiańska
Katedra ormiańska
Pałac Potockich
Pałac Potockich
Bazylika-Wniebowzięcia-NMP
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP
Kościół-Bożego-Ciała
Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów
Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego "Dnister"
Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego “Dnister”
Baszta Prochowa
Baszta Prochowa
Lwowska opera
Lwowska opera

Polskie Nekropolie

Na założonym w 1786 roku Cmentarzu Łyczakowskim spoczywa wielu wybitnych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Artur Grottger, Gabriela Zapolska, Benedykt Dybowski. Szczególne wzruszenie budzi cmentarz Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich), gdzie pochowano blisko 3 tyś. Żołnierzy, w tym wielu studentów i gimnazjalistów, poległych w czasie polsko-ukraińskich walk o Lwów w listopadzie 1918 roku. Najmłodszy miał 9 lat. W czasach ZSSR, cmentarz systematycznie dewastowano. W 1989 roku, pracownicy Energopolu półlegalnie porządkowali nekropolię. Wspierani byli przez mieszkającą w mieście polonię. W 2005 roku, prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko dokonali uroczystego otwarcia cmentarza.

Lwów_-_Cmentarz_Orląt_Lwowskich_02

Lwów_-_Cmentarz_Orląt_Lwowskich_01

Poczytaj Wyjeżdżasz na Ukrainę? Jak to? Tam jest wojna!