City Break Lwów - pamiątki przeszłości są na każdym rogu

Lwów – pamiątki przeszłości są na każdym rogu

-

Spis treści

Początki miasta sięgają XIII wieku. To fascynujące miejsce, gdzie na każdym kroku spotyka się pamiątki przeszłości pozostawione przez mieszkańców. Przez wieki żyli tutaj, obok siebie Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Żydzi i Ormianie. To właśnie takiej mieszańce narodowości, miasto zawdzięcza niepowtarzalną atmosferę, bogactwo i różnorodność zabytków.

Najważniejszym miejscem miasta jest Rynek otoczony pięknymi kamienicami, z których każda zasługuje na uwagę. Znajdziemy tam kamienicę Królewską, należącą kiedyś do rodziców Jana III Sobieskiego, który przekształcił ją w pałacową rezydencję. Z wieży XIX wiecznego ratusza można podziwiać panoramę Lwowa.

rynek-we-lwowie
Rynek we Lwowie razem z całym Starym miastem znajduje się od 1998 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dookoła Rynku znajdują się 44 kamienice, każda w innym stylu architektonicznym. Centralnym budynkiem jest Ratusz, z którego można podziwiać panoramę Lwowa.

Największymi zabytkami sakralnym Lwowa są katedra św. Jura, XIV-wieczna katedra ormiańska oraz katedra Łacińska NMP (znajdująca się na rynku), ufundowana przez króla Jana Kazimierza.

archikatedralny-sobor-sw-jura-we-lwowie
Archikatedralny sobór św. Jura . W 1998 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto przespacerować się po Prospekcie Swobody (Wały Hetmańskie) – deptaku reprezentatywnym, który znajduje się w miejscu gdzie dawniej znajdowały się mury miejskie. Początek wałów wyznacza pomnik Mickiewicza, a koniec efektowny gmach Opery.

chapel_of_the_Boim_family_(8673882613)
Kaplica Boimów usytuowana obok katedry łacińskiej. Jej fundatorem był pochodzący z Transylwanii Jerzy (György) Boim, kupiec i rajca miejski, sekretarz króla Stefana Batorego.

Muzeum-Narodowe
Muzeum Narodowe we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego.

Katedra ormiańska
Katedra ormiańska

Pałac Potockich
Pałac Potockich

Bazylika-Wniebowzięcia-NMP
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP

Kościół-Bożego-Ciała
Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów

Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego "Dnister"
Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego “Dnister”

Baszta Prochowa
Baszta Prochowa

Lwowska opera
Lwowska opera

Polskie Nekropolie

Na założonym w 1786 roku Cmentarzu Łyczakowskim spoczywa wielu wybitnych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Artur Grottger, Gabriela Zapolska, Benedykt Dybowski. Szczególne wzruszenie budzi cmentarz Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich), gdzie pochowano blisko 3 tyś. Żołnierzy, w tym wielu studentów i gimnazjalistów, poległych w czasie polsko-ukraińskich walk o Lwów w listopadzie 1918 roku. Najmłodszy miał 9 lat. W czasach ZSSR, cmentarz systematycznie dewastowano. W 1989 roku, pracownicy Energopolu półlegalnie porządkowali nekropolię. Wspierani byli przez mieszkającą w mieście polonię. W 2005 roku, prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko dokonali uroczystego otwarcia cmentarza.

Lwów_-_Cmentarz_Orląt_Lwowskich_02

Lwów_-_Cmentarz_Orląt_Lwowskich_01

Poczytaj Wyjeżdżasz na Ukrainę? Jak to? Tam jest wojna!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie