AZJA Turcja - najciekawsze miejsca warte zobaczenia

Turcja – najciekawsze miejsca warte zobaczenia

-

Turcja oblewana jest wodami trzech mórz: Czarnego, Egejskiego i Śródziemnego. Jest gorącym krajem, gdzie sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu i kończy w listopadzie. Zróżnicowana krajobrazowo Turcja jest rozległą, pasjonującą krainą położoną na styku dwóch kontynentów: Azji i Europy. Pofałdowana skalistymi Górami Taurus i pokryta zielonymi lasami raz za sprawą białych, piaszczystych plaż łagodnie łączy się z morzem, a raz gwałtownie do niego wpada.

Turcja jest jednym z najbardziej malowniczych krajów basenu Morza Śródziemnego. Na wakacje przyciąga zarówno pięknem i bogactwem rozmaitych krajobrazów, jak i bogatą historią i wpływami różnych kultur widocznymi w architekturze i zabytkach.

Wakacje w Turcji z pewnością zadowolą miłośników plażowania i podziwiania pięknych krajobrazów, miłośników aktywnego wypoczynku i sportów wodnych jak i tych, którzy zainteresowani są kulturą islamu i unikatowymi zabytkami.

Ruch turystyczny koncentruje się głównie w regionach Riwiery Tureckiej oraz Wybrzeża Egejskiego. Najpopularniejsze centra turystyczne to Alanya, Antalya, Side oraz Bodrum, Marmaris i Icmeler.

Doskonale przygotowana baza hotelowa, turecka gościnność i znakomita kuchnia oraz unikalność kulturowa to powody tak licznych wycieczek turystów. Wakacje w Turcji to gwarancja pełni słońca i widoku błękitu morza, piaszczystych plaż oraz zabytków, których historia sięga czasów antycznych.

Pamukkale

wakacyjnyklimat-turcja-pammukale-06

Leży 19 km na północ od Denizli. Olśniewająco białe wapienne formacje trawertynowe wyglądają z daleka jak jasne blizny na górskim zboczu. Gdy podjeżdża się bliżej, nabierają bardziej konkretnych kształtów. Staje się zrozumiałe, dlaczego miejsce to nazwano “bawełnianą twierdzą”. Trawertyny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

wakacyjnyklimat-turcja-pammukale-01

Ciepłe, bogate w wapń wody, spływając kaskadami z urwisk, ulegały ochłodzeniu, w wyniku czego wytrącały się skały osadowe, z których powstawały naturalne półki, płytkie baseny i stalaktyty. Rzymianie, aby móc korzystać z leczniczych właściwości wód, zbudowali nad trawertynami ogromne miasto-uzdrowisko, które nazwali Hierapolisem. Od lat 60. XX w. powstawały nowoczesne hotele, które miały służyć rzeszom turystów odwiedzających to niezwykłe miejsce. W latach 90. XX w. ogromny napływ turystów stał się poważnym problemem, ponieważ czerpanie wody bez umiaru doprowadziło niemal do wyschnięcia źródeł. Hotele zamknięto, a turystom zabroniono kąpieli w sadzawkach. Przepływ wód wciąż jednak jest niewielki, więc prawdopodobnie przyczyną wysychania źródeł są baseny poniżej wioski.

Kapadocja

wakacyjnyklimat-turcja-kapadocja06

Region między Ankarą i Sivasem oraz między Konyą i Malatyą – była niegdyś sercem imperium hetyckiego, później niepodległym królestwem, a następnie wspaniałą rzymską prowincją, o której wspomina Biblia.

Obecnie nazwa ta funkcjonuje jako określenie jednego z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów Turcji (dotyczy to zwłaszcza księżycowego krajobrazu wokół Ürgüpu i doliny Göreme). Ponieważ nie widnieje na oficjalnych mapach drogowych, dobrze wiedzieć, że granice dzisiejszej Kapadocji wyznacza Kayseri na wschodzie, Aksaray na zachodzie, Hacibektaş na północy i Nicde na południu.

wakacyjnyklimat-turcja-kapadocja05

Pomimo pozornej jałowości, obfita w minerały wulkaniczna gleba jest bardzo żyzna, dlatego to głównie rolniczy region z wieloma owocowymi sadami i winnicami. Małe winnice eksperymentują ze znakomitymi winogronami, osiągając czasami wspaniałe rezultaty.

Obecnie głównym źródłem dochodu Kapadocji jest turystyka. Ludzie przybywają tu z całego świata, aby zobaczyć kaplice i kościołyGöreme oraz muzea pod gołym niebem w Zelve i Socanli. Chcą też zbadać wyciosane w skale siedziby w okolicznych dolinach, obejrzeć baśniowe kominy, pospacerować w dolinie Ihlara i odkryć na nowo podziemne miasta w Derinkuyu i Kaymakli.

Konya – Miasto wirujących Derwiszy

Dawna stolica sułtanatu Seldżuków jest jednym z ważniejszych duchowych miejsc w kraju. Na świecie słynie z wirujących derwiszów czczących Najwyższego muzyką i tańcem. Ich spektakularną modlitwę można zobaczyć m.in. w Mevlâna Müzesi (Muzeum Mewlewitów). Warto pamiętać,że w miejscu tym znajduje się grób Rumiego, twórcy ruchu, i wciąż służy modlitwom, dlatego wymagany jest skromny strój. Obowiązkowo należy też odwiedzić meczet Aladyna (jeden z najstarszych w mieście).

Stanbuł

wakacyjnyklimat-turcja-stanbul02

Niezwykle położenie Stambułu – miasta na dwóch kontynentach, leżącego po obu stronach cieśniny Bosforu – stało się przyczyna jego potęgi i znaczenia. Został założony w VII wieku p.n.e. jako kolonia grecka – Byzantion (Bizancjum). Legendy mówią, ze jego założyciel otrzymał w wyroczni delfijskiej wskazówkę, by założyć miasto “na przeciwko głupców”. W istocie, najlepszym miejscem okazał się półwysep u wylotu Bosforu, przy głębokiej zatoce stanowiącej doskonały, naturalny port. Po przeciwnej stronie cieśniny znajdowała już się starsza osada, nie było przy niej jednak zatoki tak dogodnej na założenie portu. Jej mieszkańcy sami zaprzepaścili szanse jaka stwarzała im natura. Owa zatoka, nazwana Złotym Rogiem, stała się wkrótce zródłem bogactwa nowego miasta. Do portu zawijały praktycznie wszystkie okręty zmierzające z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne.

wakacyjnyklimat-turcja-stanbul03

Atrakcyjne jest samo położenie miasta. Zabudowa rozciąga się na wzgórzach otoczonych wodami Bosforu i Złotego Rogu. Samo Stare Miasto w granicach antycznych murów może zdumiewać rozleglością. Jednak wszystkie budowle najbardziej interesujące dla turysty znajdują się blisko siebie, w zasięgu pieszego spaceru od dworca kolejowego Sirke¸i. Zajmują one wzgórze zwane Sultanhelmet.

wakacyjnyklimat-turcja-stanbul04

Centralna jego część zajmuje budowla najczęściej kojarzona ze Stambułem. Jest to Kościół Mądrości Bożej czyli Aya Sofya, znana najczęściej pod grecka nazwa: Hagia Sophia. Świątynia została poswiecona w 537 r. Jej okazala kopula przez dlugi czas byla najwieksza na swiecie. Mimo przebudów po kolejnych trzęsieniach ziemi budowla zachowała się w mało zmienionym stanie. Najbardziej widocznym dodatkiem są minarety dobudowane po zajęciu Konstantynopola przez Turków, gdy kościół zamieniono na meczet. Z bogatych niegdyś mozaik pozostały jednak do dziś tylko resztki. Mało zmienione wyposażenie kościoła bizantyjskiego z pięknymi mozaikami można oglądać w Kariye Camii, czyli kościele św. Zbawiciela na Chórze, leżącym już poza murami Starego Miasta.

wakacyjnyklimat-turcja-stanbul01

Na przeciwko Aya Sofyi wnosi druga okazała budowla miasta: Blękitny Meczet, czyli Sultanhelmet Camii. Został wzniesiony na rozkaz sułtana Ahmeda w 1616 r. Jego architektura miała przyćmić świetność Aya Sophi. Dla dodania powagi świątyni sułtan kazał wznieść przy niej aż sześć minaretów. Po tym fakcie zawrzało w świecie islamu, gdyż sześć, czyli najwięcej, minaretów posiadał tylko najważniejszy meczet świata w Mekce. Kompromisowym rozwiązaniem okazało się dopiero dobudowanie w Mekce siódmego minaretu. W ciągu dnia jest najliczniej odwiedzany przez turystów meczet miasta, nie za bardzo można w nim wiec odczuć klimat świątyni muzułmańskiej. Warto tu jednak przyjść wieczorem, gdy odbywa się widowisko dzwięku i światła reflektorów oświetlających świątynie. Pod względem architektonicznym najokazalszy w mieście jest jednak znajdujący się w centrum Starego Miasta Meczet Sulejmana Wspaniałego (Snleymaninye Camii). Obok znajduje sie otaczany do dzis kultem grobowiec sułtana. Najświętszym dla muzułmanów jest jednak Meczet Ajjuba, znajdujący się poza Starym Miastem nad Złotym Rogiem. Jest to trzecie święte miejsce Islamu po Mekce i Jerozolimie. Obecna budowla została wzniesiona w 1800 r. w miejscu śmierci Abu Ajjuba, przyjaciela Mahometa podczas oblężenia Konstantynopola w 674 r.

wakacyjnyklimat-turcja-stanbul05

Trzecia najważniejszą budowlą wzgórza Sultanhlemet jest pałac sułtana Topkap. Pawilony pałacu rozrzucone są wśród zieleni ponad Bosforem. Największa atrakcje stanowi dawny harem. Sułtan mógł mieć nawet 1200 zon. Ponieważ zawsze budził kontrowersje problem dziedziczenia wśród licznych potomków sułtana, utarł się zwyczaj, ze władze obejmował najstarszy z jego synów i uśmiercal, względnie więził wszystkim swoich braci. Szczególe zainteresowanie wzbudza w obrębie pałacu także skarbiec ze świętymi relikwiami islamu.

Z pośród pozostałości bizantyjskich szczególne wrażenie wywrzeć może Podziemny Pałac Tysiąca Kolumn. W rzeczywistości jest to ogromna podziemna cysterna na wodę z 532 r. ze stropem podtrzymywanym przez 336 kolumn. Wnętrze jest oświetlone a wypełniające je operowa muzyka stwarza niesamowity nastrój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie