EUROPA Najciekawsze miejsca w Czarnogórze

Najciekawsze miejsca w Czarnogórze

-

Czarnogóra to doskonała alternatywa dla popularnej od lat Chorwacji. Jest położona niewiele dalej, a kusi podobnie piękną pogodą i równie malowniczymi widokami. Wielu turystów doceni fakt, że – choć z roku na rok przybywa jej entuzjastów – Czarnogóra nie jest tak obleganym krajem, jak Chorwacja, w związku z czym tutejsze plaże i hotele są znacznie spokojniejsze.

Co warto zobaczyć?

Petrovac

Petrovac-2

Miasteczko Petrovac znajduje się 15 km od Budwy. Jest to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Położone jest pośród gajów oliwnych, a nad morzem znajdziemy przepiękną, piaszczystą plażę. Na skałach na końcu zatoki znajduje się dawna wenecka twierdza, w której obecnie znajduje się restauracja. Z miasteczka zobaczyć można skalistą wyspę Świętej Niedzieli, na której znajduje się XVI wieczna cerkiew.

Budva

Miasto Budva jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w Czarnogórze. Nazywane często Dubrownikiem w miniaturze, liczy prawie 2500 lat. Góry otaczające miasto w połączeniu z morzem dają niezapomniane widoki. Plaże, które tutaj się znajdują należą do najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem. Najpopularniejsza z nich, Slovenska, rozciąga się szerokim łukiem na długości 1600 metrów.

budva-wakacyjnyklimat-pl

W Budvie znajdziemy także pozostałości starożytnych budowli, prawosławne świątynie, architekturę w stylu śródziemnomorskim oraz weneckim. Wspaniała Starówka, odbudowana po silnym trzęsieniu ziemi w 1979 roku, pełna jest cennych zabytków i tajemniczych zakamarków. Nad centrum góruje cytadela, z której można podziwiać piękny widok na miasto raz jego okolicę. Na uwagę zasługuje także doskonale wkomponowana w zabudowę katedra św. Jana oraz stojąca ukośnie na placu cerkiew pod wezwaniem Trójcy Świętej, pochodząca z 1804 roku. Amatorzy rozrywki także znajdą tu coś dla siebie. Biegnąca wzdłuż plaży i portu promenada w nocy tętni życiem.

 
Zaplanuj wakacje w Czarnogórze

Sveti Stefan

Sveti_Stefan_wakacyjnyklimat-pl

Zaledwie kilka kilometrów na południowy wschód od Budvy znajdziemy osadę Sveti Stefan, która kiedyś była wyspą, a teraz jest na stałe połączona z lądem wąskim pasem ziemi. Wjazd na jej teren jest płatny, ale warto to zrobić. Jak wiele osób uważa, jest to najbardziej fotogeniczne miejsce na całym wybrzeżu. Granatowe morze omywa stłoczone domki z czerwonymi dachami, urocze sklepy oraz piękne kościoły od wieków pozostające w nienaruszonym stanie. Turyści z przyjemnością spacerują pomiędzy wąskimi, malowniczymi uliczkami. Na wyspie znajdują się także trzy cerkiewki i luksusowe hotele, w których często wypoczywają znani bogacze.

Kotor

Z trzech stron góry Lovćen, z czwartej zaś adriatycka zatoka o cechach fiordu – trudno wyobrazić sobie bardziej malowniczą scenerię. Całości krajobrazu dopełnia, założone w IX wieku, miasto, które w sposób naturalny zachowało się w niemal nienaruszonym stanie. Od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, doskonale wpisuje się, dopełniając niezwykłości otoczenia.

kotor-czarnogora

Kotor, będący z początku bizantyjską twierdzą, przechodził w różne ręce, na przełomie XIV i XV wieku stanowiąc nawet autonomiczną republikę. Jak większość miast w rejonie, także i Kotor z czasem trafił pod panowanie Wenecji. Od końca I wojny światowej stanowił jednakże część Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, późniejszej Jugosławii. Dzisiaj to jedno z najpiękniejszych miast Czarnogóry, które – poza wspaniałym otoczeniem – przyciąga turystów zachowanymi w perfekcyjnym stanie zabytkami. Stare miasto otoczone wysokimi na 20 metrów murami czy poszczególne cerkwie, kościoły i pałace to tylko niewielki ułamek tego, co – będąc w Kotorze – koniecznie należy zobaczyć. Kotor jest mniej skomercjalizowany niż Budva. Mniej tu hoteli i kawiarni. Nie ma też aż tak spektakularnych plaż. Jednak warto…

Góry Durmitor

To najwyższy masyw górski Czarnogóry położony przy granicy z Bośnią. Jest rezerwatem biosfery UNESCO. Góry Durmitor nie są ani najwyższe, ani największe, a mimo to wiele osób twierdzi, że drugich takich nie ma w całej Europie. Tysiące miłośników górskich wędrówek, co roku tłumnie odwiedza to miejsce.

SONY DSC

Bazą wypadową w góry Durmitor jest miejscowość Żabljak, najwyżej położone miasto w Czarnogórze (1450 m n.p.m). Całodniowa wyprawa na najwyższy szczyt Durmitoru – Bobotov Kuk (2523m n.p.m.) dostarczy niezapomnianych wrażeń. W promieniu 6 km od niego znajduje się jeszcze 18 szczytów, które przekraczają 2300 m n.p.m. W górach znajduje się też 18 jezior oraz kilkanaście jaskiń. Najsłynniejsza z nich to Ledna Pecina. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje też malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Szykując się na wyjazd w Durmitor trzeba jednak pamiętać, że panuje tu typowy wysokogórski klimat.

Becici

becici_arial_view-czarnogora

Becici położone jest niedaleko miasta Budva. Znajdziemy tutaj jedną z najpiekniejszych plaż na całym wybrzeżu Czarnomorskim. Poza tym znajdziemy tutaj wiele restauracji, barów oraz rozwiniętą bazę hotelową.

Skadarské Jezero

Skadarske_Jezero_wakacyjnyklimat-pl

Będąc w Czarnogórze nie można pominąć Parku Narodowego Skadarské Jezero. Jezioro położone między czterema masywami a równinami nad rzekami Zeta i Moraea, jest największym jeziorem na Bałkanach. Na jeziorze znajduje się około 50 dużych i małych wysepek. Na jednej z nich można odnaleźć ruiny dawnego więzienia. Jezioro Skadarskié jest największym rezerwatem ptaków w Europie. Występuje tu około 270 gatunków!

Podgorica

Podgorica_wakacyjnyklimat-pl

W stolicy i zarazem największym mieście Czarnogóry nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Ze względu na swoje położenie stanowi ona jednak idealne miejsce wypadowe w różne rejony kraju. Blisko stąd do ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich i równie blisko do Adriatyku. Można tu obejrzeć interesującą wieżę zegarową, akwedukt rzymski i ruiny twierdzy.

Ulcinj

Miasto leży niedaleko granicy Albańskiej. Występuje tam najwięcej ciepłych i słonecznych dni w roku. Ulcinj ma ponad 3000 letnią historię. Mieszają się tutaj trzy religie: katolicyzm, prawosławie i islam, co sprawia że miasto jest orientalne i bardzo kolorowe.

Panorama_of_Ulcinj_in_Montenegro

Ulcinj słynie z najdłuższej, piaszczystej plaży z tej strony Adriatyku, która ciągnie się na długości 13 kilometrów. Stare miasto wysunięte jest w kierunku morza, co daje niesamowity efekt. Orientalna atmosfera i wiele narodowości zamieszkujących miasto, sprawiają że jest ono wyjątkowe…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie