Popularne powiedzonko mówi, że “z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu“, ale mimo tego z wszelkich sondaży wynika, że zarówno młodzi, jak i starsi ludzie za najważniejsze w swoim życiu uważają udane życie rodzinne. Ci zaś, którzy posiadają jakąś pasję zaraz po szczęściu rodzinnym, na drugim miejscu wymieniają zazwyczaj możliwość jej uprawiania. Dlaczego więc nie połączyć jednego z drugim i nie uprawiać swoich pasji wraz z rodziną?

wakacje-z-dziecmi

Często zdarza się tak, że młodzi ludzie – uczniowie lub studenci poznają się na imprezach turystycznych, zawiązuje się nić sympatii, zaczynają uprawiać ulubiony rodzaj turystyki wspólnie, aż w końcu znajomość kończy się przed “ołtarzem”. Ale kiedy pojawiają się dzieci, wtedy często zaczyna brakować czasu na wspólny aktywny wypoczynek. A przecież może być całkiem inaczej – wspólne zainteresowania stanowią wyjątkową wartość, którą warto rozwijać i która stanowi w rodzinie dodatkowe spoiwo, coś co sprawia, że nasza rodzina jest wyjątkowa.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Ci wszyscy, którzy uprawiali turystykę w gronie rodzinnym, wiedzą jak przyjemnie jest przekazywać zamiłowania i wiedzę swoim dzieciom, jak bardzo dzieci chłoną wiedzę w trakcie wspólnych eskapad i jeżeli są do wycieczek odpowiednio przygotowane, a program jest dla nich odpowiedni – zupełnie się nie nudzą.

wakacje-z-dziecmi-2

Poniżej znajdziecie kompletny przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce, w które warto wybrać się z pociechami. Wszystko podzielone będzie na części wg województw.

Wrocław

Ogród zoologiczny we Wrocławiu

www.zoo.wroclaw.pl

Jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Zajmuje powierzchnię 33 hektarów. Pod koniec 2015 roku, wrocławskie Zoo prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków (trzecie pod tym względem zoo na świecie). Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego

www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

Ogród-botaniczny-Uniwersytetu-Wrocławskiego

Jest to ulubione miejsce spacerów Wrocławian. Na obszarze około 7,5 ha zgromadzono około 11500 gatunków i odmian roślin. Szczególnie piękny jest ogród późną wiosną.

Krasnoludki we Wrocławiu

www.krasnale.pl

Krasnoludki-we-Wrocławiu

Figurki krasnali nawiązują do końcówki lat 80 XX w. i ruchu “Pomarańczowej Alternatywy”, która humorem walczyła z beznadziejnością PRL-u, między innymi demonstranci przebierali się za krasnoludki, malowali na murach krasnoludki. Dziś na ulicach miasta jest ponad 60 krasnoludków i stale ich przybywa.

Rejs statkiem po Odrze

www.statekpasazerski.pl albo statek-wroclaw.pl

Rejs-statkiem-po-Odrze

Rejsy prowadzi kilku przewoźników. Z pokładu statków można podziwiać miasto z innej perspektywy. Rejs może być połączony z wycieczką po Starym Mieście lub po Zoo.

Muzeum Militariów, ul. Cieszyńskiego 9
Muzeum Archeologiczne, ul Cieszyńskiego 2

www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Zainteresować może dzieci starsze. Na dziedzińcu muzeum odbywają się pikniki archeologiczne, a w trakcie nich – pokazy walk, pokazy dawnych rzemiosł, bicie monet.

Ziemia Kłodzka

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

www.kopalniazlota.pl

Kopalnia-Złota-w-Złotym-Stoku

Zwiedza się dwie podziemne trasy poprowadzone w XVII wiecznych sztolniach: Czarnej (200 m) i Gertrudzie (500 m). Część chodników można zwiedzić płynąc na odcinku ok. 200 metrów 15-osobową łódką, można też przebyć część trasy podziemnym pociągiem. Na dzieci czeka podziemna zjeżdżalnia. Po wyjściu z kopalni można wybić złotą monetę, lub płukać złoty piasek. Obok kopalni jest największy na Dolnym Śląsku Park Linowy “Skalisko” – www.skalisko.eu.

Sztolnia Kopalni Uranu w Kletnie

www.kletno.pl

Sztolnia-Kopalni-Uranu-w-Kletnie

W dawnych sztolniach można podziwiać m.in. podświetlone żyły fluorytu przecinające skały. Niedaleko jest Muzeum Ziemi ze skamieniałymi jajami dinozaura, przed nim znajdują się modele dinozaurów w skali 1:1.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

www.jaskinia.pl

Jaskinia-Niedźwiedzia-w-Kletnie

Do zwiedzania udostępniono ponad 400 m środkowego poziomu, gdzie ogląda się efektowne barwne formy naciekowe oraz ekspozycje szczątków jaskiniowych zwierząt. 93

“Ogród Bajek” w Międzygórzu pod Śnieżkiem

www.pttkmiedzygorze.ta.pl

Ogród powstał w latach 20. XX w. Obecnie opiekuje się nim PTTK. W ogrodzie zobaczyć można między innymi figurki Liczyrzepy, Rumcajsa i Koziołka Matołka.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

www.muzeum.filumenistyka.pl

Muzeum mieści się w dawnym kościele ewangelickim. Około pół miliona eksponatów poświęconych dziejom rozniecania ognia, miedzy innymi zbiór najdziwniejszych zapalniczek i krzesiw oraz etykiet zapałczanych.

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku

www.twierdza.klodzko.pl

Trasa liczy 600 m długości, biegnie u stóp kościoła Najświętszej Marii Panny, wychodzi przy bramie twierdzy.

Twierdza Kłodzka

www.twierdza.klodzko.pl

https://www.youtube.com/watch?v=XGNneAfY9sI

Do zwiedzania udostępnione są fragmenty bastionu, labirynt, czyli kilometrowy odcinek ciasnych chodników minerskich, trzy dziedzińce i taras widokowy

Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju

ekocentrum.pngs.com.pl

3000 eksponatów – ozdób, figurek, maskotek itp. związanych z żabami i płazami w ogóle. W pobliżu jest krótka ścieżka przyrodnicza, na trasie której zobaczyć można ciekawe płazy.

Muzeum Zabawek “Bajka” w Kudowie Zdroju

www.muzeum-zabawek.pl

Muzeum-Zabawek-Bajka-w-Kudowie-Zdroju

W zabytkowym pensjonacie przy ul. Zdrojowej 41.

Muzeum Ginących Zawodów

www.szlakginacychzawodow.pl

Muzeum-Ginących-Zawodów

W gospodarstwie garncarza Bogusława Gorczyńskiego odbywają się m.in. pokazy toczenia glinianych naczyń, wypiek wiejskiego chleba, działa mini-zoo z egzotycznymi ptakami i wioska indiańska.

Ruchoma Szopka w Czermnej koło Kudowy Zdroju

Ruchoma-Szopka-w-Czermnej-koło-Kudowy-Zdroju

Powstała w I połowie XX w. Składa się z 250 ruchomych figurek, od 1927 r. napędzanych elektrycznie oraz z kilkunastu modeli domów według śląskich wzorów.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej

www.skansen.kudowa.pl

Liczne imprezy folklorystyczne między innymi pieczenie chleba połączone z wyrobem masła i maślanki oraz degustacja, pokazy tradycyjnego kowalstwa, żęcia zboża sierpami i młócki połą- czonej z występami kapel ludowych.

Błędne Skały (852 m npm) i Szczeliniec Wielki (919 m npm)

Błędne Skały
Błędne Skały

Powstały w wyniku spękań w ławicy piaskowców budujących najwyższe piętro Gór Stołowych. Wycieczka przez niezwykłe labirynty skalne jest nie dającą się z niczym porównać atrakcją. Na Szczeliniec wiedzie znad Karłowa 665 kamiennych stopni. Przed wejściem do skalnego labiryntu mija się XIX-wieczne schronisko PTTK Na Szczelińcu z 1845 r. (www.naszczelincu.pl). Zwiedzanie trasy dostępne jest tylko w sezonie letnim (15 IV–15 X), ze szczytu – z tak zwanego Fotela Pradziada rozciąga się wspaniała panorama Sudetów. Opisy tras górskich na Szczelińcu, w Błędnych Skałach i w innych rejonach Gór Stołowych znaleźć można na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych www.pngs.com.pl.

Słynna ruchoma szopka w Wambierzycach

www.wambierzyce.pl/sanktuarium/ruchoma-szopka.html

Zawiera w kilku częściach ponad 800 figurek z czego 300 jest w ruchu.

Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego

Znajduje się w domu sołtysa Wambierzyc Mariana Gancarskiego, zawiera stare pralki na korbkę, mapy, pułapki na muchy, minerały i szereg innych ciekawostek, razem kilka tysięcy eksponatów. Koło muzeum jest mini-zoo ze strusiami, wietnamskimi świnkami, dzikami, sarnami i danielami.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

www.muzpap.pl

Muzeum-Papiernictwa-w-Dusznikach-Zdroju

Jeden z nielicznych na świecie obiektów przemysłowych pochodzących z czasów baroku. Ekspozycja muzealna prezentuje historię papiernictwa, dokumenty, znaki wodne i sposoby ręcznego czerpania papieru tradycyjną technologią. Oprócz zwiedzenia ekspozycji można samemu wykonać kartkę papieru czerpanego.

Twierdza w Srebrnej Górze

Na granicy Kotliny Kłodzkiej, ponad Przełęczą Srebrną wznosi się potężna XVIII-wieczna twierdza w Srebrnej Górzewww. forty.pl. Fort Donżon tworzą cztery bastiony o wysokości 30 i średnicy 60 m każda. Całość jest otoczona umocnioną fosą. Na dziedzińcu stoją działa z II wojny światowej. W pobliżu Donżonu wznosi się fort Rogowy, a mniejszy pięcioboczny fort Ostróg po przeciwległej stronie przełęczy. Wokół głównej twierdzy razem z żółtym szlakiem prowadzi ścieżka nad fosą. Inna ścieżka dydaktyczna – “Zębata” doprowadza na gigantyczny kamienny wiadukt zlikwidowanej po II wojnie światowej sowiogórskiej kolejki. W trakcie zwiedzania skorzystać można z dodatkowych atrakcji, np. strzelania z karabinu, pokaz salwy armatniej i inne.

twierdza-w-Srebrnej-Górze
Twierdza w Srebrnej Górze

Muzeum Górnictwa “Podziemna Kopalnia Węgla” Nowa Ruda

www.kopalnia-muzeum.pl

Oprócz zabytkowych obiektów naziemnych, m.in. XIX-wiecznych wież prażalni łupków ogniotrwałych, zwiedza się wyrobiska kopalni. Turyści wyposażeni w górnicze kaski z lampkami wjeżdżają do korytarzy podziemną kolejką.

Góry Sowie

Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy

www.osowka.pl

Osowka1

Zwiedzanie z przewodnikiem, różne warianty, tras a także paintball, pływanie pontonem w kamieniołomach itp. Czytaj dalej…

Podziemna Trasa Turystyczna “Sztolnie Walimskie”

www.sztolnie.pl

Zwiedzanie z przewodnikiem, możliwe jest zwiedzanie nocne.

Kompleks Włodarz nad Jawornikiem

www.wlodarz.pl

Riese

Jest to najdzikszy z trzech dostępnych kompleksów projektu Riese. Trasa zwiedzania obejmuje też pływanie pontonem po zalanych sztolniach. Na zewnątrz można m.in. skorzystać z przejażdżki czołgiem.

Kopalnia srebra Silberloch

Kopalnia-srebra-Silberloch

Unikatowy model XIV-wiecznej, podziemnej kopalni rud ołowiu i srebra, w pobliżu ścieżka dydaktyczna. Kolekcję starych lamp i odbiorników radiowych dzierżoniowskiej “Diory”, drezyny i bardzo różnorodny sprzęt techniczny, w tym pompy, sprzęt gospodarstwa domowego obejrzeć można w Parowozowni Dzierżoniów

Karkonosze

Muzeum Zabawek w Karpaczu Górnym

www.muzeumzabawek.pl

Stała kolekcja i liczne wystawy tematyczne.

Westernowe miasteczko w Karpaczu

www.western.com.pl

Reklamuje się jako “Miasto Prawdziwych Kowbojów”. Przez cały rok co tydzień, a w sezonie letnim codziennie odbywają się tutaj imprezy w stylu kowbojskim.

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

www.sokolowski-muzea.pl

Prezentowanych jest około 2500 minerałów i skamieniałości z całego świata, w tym meteoryt. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “Las karboński” czyli skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon.

Góry Karkonoskie

Wycieczka w góry Karkonoskie szlaki są dobrze oznakowane i przy dobrej pogodzie stosunkowo nietrudne. Ze starszym dzieckiem śmiało można wybrać się latem na Śnieżkę lub Szrenicę, zwłaszcza, że w wiele miejsc podjechać można wyciągami. Pamiętać jednak należy, że ze względu na duże różnice wysokości pogoda może być bardzo zmienna. Najwięcej informacji o Karkonoszach można znaleźć na stronie Karkonoskiego Parku Narodowegowww.kpnmab.pl. Inne rejony górskie ciekawe dla dzieci to znacznie łatwiejsze Rudawy Janowickie z ciekawymi skałkami lub Góry Izerskie.