Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj....

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Dolnosląskie)

-

Popularne powiedzonko mówi, że “z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu“, ale mimo tego z wszelkich sondaży wynika, że zarówno młodzi, jak i starsi ludzie za najważniejsze w swoim życiu uważają udane życie rodzinne. Ci zaś, którzy posiadają jakąś pasję zaraz po szczęściu rodzinnym, na drugim miejscu wymieniają zazwyczaj możliwość jej uprawiania. Dlaczego więc nie połączyć jednego z drugim i nie uprawiać swoich pasji wraz z rodziną?

wakacje-z-dziecmi

Często zdarza się tak, że młodzi ludzie – uczniowie lub studenci poznają się na imprezach turystycznych, zawiązuje się nić sympatii, zaczynają uprawiać ulubiony rodzaj turystyki wspólnie, aż w końcu znajomość kończy się przed “ołtarzem”. Ale kiedy pojawiają się dzieci, wtedy często zaczyna brakować czasu na wspólny aktywny wypoczynek. A przecież może być całkiem inaczej – wspólne zainteresowania stanowią wyjątkową wartość, którą warto rozwijać i która stanowi w rodzinie dodatkowe spoiwo, coś co sprawia, że nasza rodzina jest wyjątkowa.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Ci wszyscy, którzy uprawiali turystykę w gronie rodzinnym, wiedzą jak przyjemnie jest przekazywać zamiłowania i wiedzę swoim dzieciom, jak bardzo dzieci chłoną wiedzę w trakcie wspólnych eskapad i jeżeli są do wycieczek odpowiednio przygotowane, a program jest dla nich odpowiedni – zupełnie się nie nudzą.

wakacje-z-dziecmi-2

Poniżej znajdziecie kompletny przewodnik po najciekawszych miejscach w Polsce, w które warto wybrać się z pociechami. Wszystko podzielone będzie na części wg województw.

Wrocław

Ogród zoologiczny we Wrocławiu

www.zoo.wroclaw.pl

Jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Zajmuje powierzchnię 33 hektarów. Pod koniec 2015 roku, wrocławskie Zoo prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków (trzecie pod tym względem zoo na świecie). Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego

www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

Ogród-botaniczny-Uniwersytetu-Wrocławskiego

Jest to ulubione miejsce spacerów Wrocławian. Na obszarze około 7,5 ha zgromadzono około 11500 gatunków i odmian roślin. Szczególnie piękny jest ogród późną wiosną.

Krasnoludki we Wrocławiu

www.krasnale.pl

Krasnoludki-we-Wrocławiu

Figurki krasnali nawiązują do końcówki lat 80 XX w. i ruchu “Pomarańczowej Alternatywy”, która humorem walczyła z beznadziejnością PRL-u, między innymi demonstranci przebierali się za krasnoludki, malowali na murach krasnoludki. Dziś na ulicach miasta jest ponad 60 krasnoludków i stale ich przybywa.

Rejs statkiem po Odrze

www.statekpasazerski.pl albo statek-wroclaw.pl

Rejs-statkiem-po-Odrze

Rejsy prowadzi kilku przewoźników. Z pokładu statków można podziwiać miasto z innej perspektywy. Rejs może być połączony z wycieczką po Starym Mieście lub po Zoo.

Muzeum Militariów, ul. Cieszyńskiego 9
Muzeum Archeologiczne, ul Cieszyńskiego 2

www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Zainteresować może dzieci starsze. Na dziedzińcu muzeum odbywają się pikniki archeologiczne, a w trakcie nich – pokazy walk, pokazy dawnych rzemiosł, bicie monet.

Ziemia Kłodzka

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

www.kopalniazlota.pl

Kopalnia-Złota-w-Złotym-Stoku

Zwiedza się dwie podziemne trasy poprowadzone w XVII wiecznych sztolniach: Czarnej (200 m) i Gertrudzie (500 m). Część chodników można zwiedzić płynąc na odcinku ok. 200 metrów 15-osobową łódką, można też przebyć część trasy podziemnym pociągiem. Na dzieci czeka podziemna zjeżdżalnia. Po wyjściu z kopalni można wybić złotą monetę, lub płukać złoty piasek. Obok kopalni jest największy na Dolnym Śląsku Park Linowy “Skalisko” – www.skalisko.eu.

Sztolnia Kopalni Uranu w Kletnie

www.kletno.pl

Sztolnia-Kopalni-Uranu-w-Kletnie

W dawnych sztolniach można podziwiać m.in. podświetlone żyły fluorytu przecinające skały. Niedaleko jest Muzeum Ziemi ze skamieniałymi jajami dinozaura, przed nim znajdują się modele dinozaurów w skali 1:1.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

www.jaskinia.pl

Jaskinia-Niedźwiedzia-w-Kletnie

Do zwiedzania udostępniono ponad 400 m środkowego poziomu, gdzie ogląda się efektowne barwne formy naciekowe oraz ekspozycje szczątków jaskiniowych zwierząt. 93

“Ogród Bajek” w Międzygórzu pod Śnieżkiem

www.pttkmiedzygorze.ta.pl

Ogród powstał w latach 20. XX w. Obecnie opiekuje się nim PTTK. W ogrodzie zobaczyć można między innymi figurki Liczyrzepy, Rumcajsa i Koziołka Matołka.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

www.muzeum.filumenistyka.pl

Muzeum mieści się w dawnym kościele ewangelickim. Około pół miliona eksponatów poświęconych dziejom rozniecania ognia, miedzy innymi zbiór najdziwniejszych zapalniczek i krzesiw oraz etykiet zapałczanych.

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku

www.twierdza.klodzko.pl

Trasa liczy 600 m długości, biegnie u stóp kościoła Najświętszej Marii Panny, wychodzi przy bramie twierdzy.

Twierdza Kłodzka

www.twierdza.klodzko.pl

https://www.youtube.com/watch?v=XGNneAfY9sI

Do zwiedzania udostępnione są fragmenty bastionu, labirynt, czyli kilometrowy odcinek ciasnych chodników minerskich, trzy dziedzińce i taras widokowy

Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju

ekocentrum.pngs.com.pl

3000 eksponatów – ozdób, figurek, maskotek itp. związanych z żabami i płazami w ogóle. W pobliżu jest krótka ścieżka przyrodnicza, na trasie której zobaczyć można ciekawe płazy.

Muzeum Zabawek “Bajka” w Kudowie Zdroju

www.muzeum-zabawek.pl

Muzeum-Zabawek-Bajka-w-Kudowie-Zdroju

W zabytkowym pensjonacie przy ul. Zdrojowej 41.

Muzeum Ginących Zawodów

www.szlakginacychzawodow.pl

Muzeum-Ginących-Zawodów

W gospodarstwie garncarza Bogusława Gorczyńskiego odbywają się m.in. pokazy toczenia glinianych naczyń, wypiek wiejskiego chleba, działa mini-zoo z egzotycznymi ptakami i wioska indiańska.

Ruchoma Szopka w Czermnej koło Kudowy Zdroju

Ruchoma-Szopka-w-Czermnej-koło-Kudowy-Zdroju

Powstała w I połowie XX w. Składa się z 250 ruchomych figurek, od 1927 r. napędzanych elektrycznie oraz z kilkunastu modeli domów według śląskich wzorów.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej

www.skansen.kudowa.pl

Liczne imprezy folklorystyczne między innymi pieczenie chleba połączone z wyrobem masła i maślanki oraz degustacja, pokazy tradycyjnego kowalstwa, żęcia zboża sierpami i młócki połą- czonej z występami kapel ludowych.

Błędne Skały (852 m npm) i Szczeliniec Wielki (919 m npm)

Błędne Skały
Błędne Skały

Powstały w wyniku spękań w ławicy piaskowców budujących najwyższe piętro Gór Stołowych. Wycieczka przez niezwykłe labirynty skalne jest nie dającą się z niczym porównać atrakcją. Na Szczeliniec wiedzie znad Karłowa 665 kamiennych stopni. Przed wejściem do skalnego labiryntu mija się XIX-wieczne schronisko PTTK Na Szczelińcu z 1845 r. (www.naszczelincu.pl). Zwiedzanie trasy dostępne jest tylko w sezonie letnim (15 IV–15 X), ze szczytu – z tak zwanego Fotela Pradziada rozciąga się wspaniała panorama Sudetów. Opisy tras górskich na Szczelińcu, w Błędnych Skałach i w innych rejonach Gór Stołowych znaleźć można na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych www.pngs.com.pl.

Słynna ruchoma szopka w Wambierzycach

www.wambierzyce.pl/sanktuarium/ruchoma-szopka.html

Zawiera w kilku częściach ponad 800 figurek z czego 300 jest w ruchu.

Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego

Znajduje się w domu sołtysa Wambierzyc Mariana Gancarskiego, zawiera stare pralki na korbkę, mapy, pułapki na muchy, minerały i szereg innych ciekawostek, razem kilka tysięcy eksponatów. Koło muzeum jest mini-zoo ze strusiami, wietnamskimi świnkami, dzikami, sarnami i danielami.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

www.muzpap.pl

Muzeum-Papiernictwa-w-Dusznikach-Zdroju

Jeden z nielicznych na świecie obiektów przemysłowych pochodzących z czasów baroku. Ekspozycja muzealna prezentuje historię papiernictwa, dokumenty, znaki wodne i sposoby ręcznego czerpania papieru tradycyjną technologią. Oprócz zwiedzenia ekspozycji można samemu wykonać kartkę papieru czerpanego.

Twierdza w Srebrnej Górze

Na granicy Kotliny Kłodzkiej, ponad Przełęczą Srebrną wznosi się potężna XVIII-wieczna twierdza w Srebrnej Górzewww. forty.pl. Fort Donżon tworzą cztery bastiony o wysokości 30 i średnicy 60 m każda. Całość jest otoczona umocnioną fosą. Na dziedzińcu stoją działa z II wojny światowej. W pobliżu Donżonu wznosi się fort Rogowy, a mniejszy pięcioboczny fort Ostróg po przeciwległej stronie przełęczy. Wokół głównej twierdzy razem z żółtym szlakiem prowadzi ścieżka nad fosą. Inna ścieżka dydaktyczna – “Zębata” doprowadza na gigantyczny kamienny wiadukt zlikwidowanej po II wojnie światowej sowiogórskiej kolejki. W trakcie zwiedzania skorzystać można z dodatkowych atrakcji, np. strzelania z karabinu, pokaz salwy armatniej i inne.

twierdza-w-Srebrnej-Górze
Twierdza w Srebrnej Górze

Muzeum Górnictwa “Podziemna Kopalnia Węgla” Nowa Ruda

www.kopalnia-muzeum.pl

Oprócz zabytkowych obiektów naziemnych, m.in. XIX-wiecznych wież prażalni łupków ogniotrwałych, zwiedza się wyrobiska kopalni. Turyści wyposażeni w górnicze kaski z lampkami wjeżdżają do korytarzy podziemną kolejką.

Góry Sowie

Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy

www.osowka.pl

Osowka1

Zwiedzanie z przewodnikiem, różne warianty, tras a także paintball, pływanie pontonem w kamieniołomach itp. Czytaj dalej…

Podziemna Trasa Turystyczna “Sztolnie Walimskie”

www.sztolnie.pl

Zwiedzanie z przewodnikiem, możliwe jest zwiedzanie nocne.

Kompleks Włodarz nad Jawornikiem

www.wlodarz.pl

Riese

Jest to najdzikszy z trzech dostępnych kompleksów projektu Riese. Trasa zwiedzania obejmuje też pływanie pontonem po zalanych sztolniach. Na zewnątrz można m.in. skorzystać z przejażdżki czołgiem.

Kopalnia srebra Silberloch

Kopalnia-srebra-Silberloch

Unikatowy model XIV-wiecznej, podziemnej kopalni rud ołowiu i srebra, w pobliżu ścieżka dydaktyczna. Kolekcję starych lamp i odbiorników radiowych dzierżoniowskiej “Diory”, drezyny i bardzo różnorodny sprzęt techniczny, w tym pompy, sprzęt gospodarstwa domowego obejrzeć można w Parowozowni Dzierżoniów

Karkonosze

Muzeum Zabawek w Karpaczu Górnym

www.muzeumzabawek.pl

Stała kolekcja i liczne wystawy tematyczne.

Westernowe miasteczko w Karpaczu

www.western.com.pl

Reklamuje się jako “Miasto Prawdziwych Kowbojów”. Przez cały rok co tydzień, a w sezonie letnim codziennie odbywają się tutaj imprezy w stylu kowbojskim.

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

www.sokolowski-muzea.pl

Prezentowanych jest około 2500 minerałów i skamieniałości z całego świata, w tym meteoryt. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “Las karboński” czyli skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon.

Góry Karkonoskie

Wycieczka w góry Karkonoskie szlaki są dobrze oznakowane i przy dobrej pogodzie stosunkowo nietrudne. Ze starszym dzieckiem śmiało można wybrać się latem na Śnieżkę lub Szrenicę, zwłaszcza, że w wiele miejsc podjechać można wyciągami. Pamiętać jednak należy, że ze względu na duże różnice wysokości pogoda może być bardzo zmienna. Najwięcej informacji o Karkonoszach można znaleźć na stronie Karkonoskiego Parku Narodowegowww.kpnmab.pl. Inne rejony górskie ciekawe dla dzieci to znacznie łatwiejsze Rudawy Janowickie z ciekawymi skałkami lub Góry Izerskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz koniecznie:

Może spodobają ci się:Podobne
Polecane dla Ciebie