Strona główna Wakacje z dziećmi Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Kujawsko-Pomorskie)

Najciekawsze miejsca w Polsce warte odwiedzenia z rodziną (woj. Kujawsko-Pomorskie)

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o sprawach najważniejszych dla naszej rodziny, o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy. Właśnie turystyka może być takim obszarem, który da nam szanse na odprężenie, odpoczynek od codziennych zajęć i osobisty kontakt.

Zobacz najciekawsze miejsca warte odwiedzenia  z dziećmi w województwie:

Miasteczko Westernowe “Kansas City” Rudnik koło Grudziądza

www.mega-park.pl

mega-park

Tu przenieść się można do Ameryki z końca XIX w., spotkać szeryfa, kowbojów, Indian i traperów. Można spróbować swoich kowbojskich umiejętności, samemu poszukać samorodków złota w kopalni, odbyć przejażdżkę ciuchcią i bryczką.

Planetarium w Toruniu

www.planetarium.torun.pl

Planetarium-w-Toruniu

Dla dzieci od 6 do 10 lat i od 8 do 12 lat organizowane są specjalne seanse. Na terenie planetarium znajduje się Sala Orbitarium, czyli interaktywna wystawa. Z pulpitów rozmieszczonych wokół modelu sondy Cassini można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą. Jest tu również zestaw interaktywnych urządzeń i modeli, które tłumaczą ciekawe zjawiska zachodzące we Wszechświecie.

Teatr Baj Pomorski w Toruniu

www.bajpomorski.art.pl

Teatr-Baj-Pomorski-w-Toruniu

Teatr lalek z repertuarem tradycyjnym i współczesnym.

Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

www.zoo.bydgoszcz.com

zoo-bydgoszcz

Ogród specjalizuje się w hodowli i prezentacji fauny krajowej, chociaż jest też kącik “Skrawek świata”. Dla najmłodszych przygotowano Mini-Zoo, gdzie na wybiegach przebywają przyjazne człowiekowi zwierzęta, które można dotknąć i pogłaskać, np. króliki,  świnki morskie, żółwie czerwonolice, owce wrzosówki.

Szkoła Leśna na Barbarce w Toruniu

www.szkola-lesna.torun.pl

Szkola-Lesna-na-Barbarce-w-Toruniu

Liczne imprezy edukacyjne, organizowanie ognisk, wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego, a także ścieżki turystyczno – edukacyjne i park linowy z trasą dla dzieci.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

www.muzeumznin.pl

Muzeum-Kolei-Waskotorowej-w-Wenecji

Znajduje się tu 17 parowozów i ponad 60 innych pojazdów szynowych – lokomotywy spalinowe, drezyny motorowe i ręczne, wagony dwu i czteroosiowe, wózki leśne, wagoniki węglarki, kolebki, towarowe kryte, wagon cysterna i wagony osobowe oraz urządzenie dworcowe. Muzeum ma formę dużego dworca z urządzeniami technicznymi kolei wąskotorowych. Są tu rogatki z domkiem dróżnika, obrotnica z 1908 r., żuraw wodny, rozjazdy różnego typu, zwrotnice itp. Skansen zlokalizowany jest przy linii kolei wąskotorowej Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

www.muzeumpiernika.pl

Zywe-Muzeum-Piernika-w-Toruniu

Działająca bez przerwy od XVI w. piernikarnia. Odwiedzający mogą wziąć udział w przygotowaniu i ciasta i tradycyjnym wypieku toruńskich pierników.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

www.zoo.torun.pl

Ogród-Zoobotaniczny-w-Toruniu

Jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów zwiedzania Torunia z dziećmi. Rośnie w nim blisko 500 drzew reprezentujących ponad 50 gatunków, jest ptaszarnia, herpetarium oraz mini-zoo i plac zabaw.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

www.etnomuzeum.pl

muzeum-etnograficzne-torun

Liczne imprezy plenerowe dla rodzin.

Prom po Wiśle w Nieszawie

www.nieszawa.pl

Jest to konstrukcja o napędzie boczno-kołowym, jak parowce na Missisipi, jedyna taka jednostka pływającą w Polsce.

Park Dinozaurów w Solcu Kujawskim

juraparksolec.pl

JuraPark-Solec

Wzdłuż wiodącej przez JuraPark ścieżki dydaktycznej podziwiać można ponad 100 okazów dinozaurów. Poza tym jest tu plac zabaw, kino 5D i inne atrakcje.

Bydgoski tramwaj wodny

www.zdmikp.bydgoszcz.pl

bydgoski-tramwaj-wodny

Tramwaj wodny kursuje po Brdzie i Kanale Bygdgoskim trzema trasami. Dwa statki mają napęd solarny.

Żnin – centrum rejonu Pałuki

Muzeum-Ziemi-Pałuckiej

Warto odwiedzić Muzeum Ziemi Pałuckiej umiejscowione w gotyckiej Baszcie (na jej ostatnim piętrze można obejrzeć mechanizm zegara) oraz jego oddział “Magistrat” gdzie eksponowane są wystawy poświęcone historii drukarstwa, etnografii i sportom motorowodnym www.muzeumznin.pl. Na odcinku na odcinku Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa kursują w sezonie kolejki wąskotorowe – www.ciuchciaznin.pl.

Biskupin – osada archeologiczna i Muzeum Archeologiczne

www.biskupin.pl

biskupin

Doskonale zachowane pozostałości osady kultury łużyckiej, pochodzącej z VIII–VI w. p.n.e. są obecnie eksponowane w „Parku Archeologicznym”. W zrekonstruowanej osadzie odbywają się liczne spotkania, festyny, lekcje muzealne, pikniki archeologiczne.

Miasteczko Western “Silverado City” koło Żnina

www.silveradocity.pl

miasto-westernowe-silverado-city

Przejażdżki na kucykach, osiołkach i koniach oraz wozem taborowym, mini-zoo, plac zabaw, rodeo byk, piaskownice-poszukiwanie złota, basen z piłeczkami, pole paintball z torem przeszkód, strzelnica indiańska i wiele innych atrakcji.

Park dinozaurów “Zaurolandia”

www.zaurolandia.pl

zaurolandia

Położony dwadzieścia kilometrów na północ od Gniezna, tuż obok niewielkiej wioski Rogowo. Wzdłuż liczącej 2 km ścieżki prowadzącej wśród odtworzonej roślinności zobaczyć można kilkanaście scenek rodzajowych z udziałem dinozaurów.

Park Miniatur Zamków Krzyżackich

www.chelmno.pl

Park-Miniatur-Zamków-Krzyżackich

Położony nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie liczy dziewięć miniatur zamków z Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka. Wszystkie wykonane są w skali 1:30.

Zamek w Gołubiu-Dobrzyniu

www.zamekgolub.pl

Zamek-w-Gołubiu-Dobrzyniu

Doskonale zachowany średniowieczny zamek krzyżacki. Liczne turnieje rycerskie i inne imprezy plenerowe.

Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat Okha w Wymysłowie

www.huuskaluta.com.pl

sat-okh

Powstało dzięki miłośnikom wywodzących się z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, w Borach Tucholskich.

Park Etnograficzny w Kłóbce

www.muzeum.wloclawek.pl

Park-Etnograficzny-w-Kłóbce

Położony 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w miejscowości Kłóbka w gminie Lubień Kujawski, oddalony około 3 km od drogi Gdańsk – Toruń – Łódź. Tu zobaczyć można jak wyglądała dawna, drewniana i murowana z gliny zabudowa wsi. Skansen zawiera 17 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX w.

Park Narodowy Krka i wodospad Skradinski Buk

Park Narodowy Krka znajduje się w Chorwacji, w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Założony został w 1985 roku i obejmuje swoim zasięgiem środkowy oraz dolny...

Gdzie na wakacje w 2015 roku? Najlepsze miasta

W poprzedniej części artykułu opisałem najciekawsze pomysły na wakacyjny urlop, które przygotował serwis www.lonelyplanet.com. Dzisiaj przedstawię Wam najchętniej odwiedzane miasta na świecie. Każde z nich oferuje niezapomniane chwile i...

Lwów – pamiątki przeszłości są na każdym rogu

Początki miasta sięgają XIII wieku. To fascynujące miejsce, gdzie na każdym kroku spotyka się pamiątki przeszłości pozostawione przez mieszkańców. Przez wieki żyli tutaj, obok...

Niesamowite miasteczka, w których chciałbyś zamieszkać (galeria)

Wiele osób marzy o miejscu gdzie mogliby się schować przed całym światem, gdzie mogliby poczuć prawdziwy spokój i ciszę. Takie miejsca naprawdę istnieją. Poniżej...
video

Chania – najpiękniejsze miasto Grecji?

Chania to największe miasto zachodniej części Krety. Po odzyskaniu niepodległości została stolicą wyspy, aż do 1971 roku, kiedy władze przeniesiono do Iraklionu (Heraklionu). Nazwa...